Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Končí výzva na 1 miliardu korun pro CNG autobusy

V pondělí 31. března v 16 hodin končí příjímání žádostí na poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) v Prioritní ose 2 – Zlepšení kvality ovzduší a snižování emisí.

Podle Českého plynárenského svazu (ČPS), který sleduje vývoj CNG a pravidelně zpracovává statistická data z této oblasti, jezdí v ČR již více než 420 CNG autobusů v nejméně dvaceti městech a z této dotace půjde pořídit asi 120 dalších CNG autobusů včetně 4 až 5 plnicích stanic. Ve světě dnes jezdí již téměř 782 tisíc CNG autobusů.

V ČR jezdí 19 716 autobusů a více než polovina z nich je starší 10 let. Navíc průměrné stáří se zvyšuje, na konci roku 2010 to bylo 14,38 roku, na konci roku 2011 pak 14,56 roku a na konci roku 2013 je to už 14,76 roku. Přitom průměrné stáří autobusů v Evropské unii (EU) činí maximálně 11 let. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) vyhlásilo dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu právě těch nejstarších, a životní prostředí nejvíce znečišťujících, autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na stlačený zemní plyn (CNG).

Až 85 procentní dotace je přímo podmíněna náhradou starých vozidel. Tato nahrazovaná vozidla musí splňovat emisní normy Euro 0 až III, musí být staré minimálně deset let a mít najeto alespoň 500 tisíc kilometrů. Autobusů normy Euro 0 až III je v ČR asi 13 tisíc. Výzva je určena pouze pro projekty, které budou realizovány na území Moravskoslezského kraje, Ústeckého kraje a Aglomerace Brno, kde Aglomerace Brno je definována seznamem zón a aglomerací podle zákona o ochraně ovzduší. Obměnou autobusů dojde podle MŽP k roční úspoře emisí ve výši 3 500 kilogramů tuhých znečišťujících látek. Dotace se týká i výstavby plnicích CNG stanic.

„Některé dopravní podniky uvádějí, že při využití zemního plynu šetří na palivových nákladech na každém ujetém kilometru 2 až 4 koruny, ročně se tedy – při obvyklém denním projezdu autobusové flotily o 30 vozidlech – jedná o úsporu asi 10 milionů korun,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS. „V Ostravě by si rádi pořídili letos asi deset a příští rok devadesát CNG

autobusů, v Brně také plánují celkem asi sto nových CNG autobusů a v Ústí třicet CNG autobusů. Dotace ale bohužel asi nebude stačit na všechny,“ dodává Jan Ruml.

V městské dopravě se přepraví ročně v ČR asi 2,2 miliardy osob. „V Brně se chystáme pořídit až sto kusů nových nízkopodlažních autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn, což představuje zhruba třetinu autobusového vozového parku společnosti, a vybudování vlastní plnicí stanice CNG s parametry, které odpovídají provozní potřebě plnění ve vazbě na denní výkon autobusů. Z tohoto důvodu jsme uvítali vyhlášení 57. výzvy z Operačního programu Životní prostředí a podali jsme žádost o poskytnutí podpory. Věříme, že se nám podaří na dotaci dosáhnout, protože v realizaci projektu jsme již fakticky začali,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Plnicí stanice stlačeného zemního plynu je již ve výstavbě a na dodávku prvních dvanácti autobusů jsou uzavřené smlouvy.“ CNG autobusy tak v ulicích Brna začnou jezdit pravděpodobně už v roce 2014.

„Také jsme podali žádost o poskytnutí podpory na 30 autobusů a jsme rádi, že tuto dotaci Evropská unie na CNG autobusy třem českým krajům poskytne. Plnicí stanici už hodláme postavit z vlastních zdrojů. Máme v kraji pět uhelných elektráren a čtyři činné velkolomy, tedy kromě velké finanční úspory za provoz autobusů, nám zcela jistě výrazně uleví od škodlivých emisí,“ řekl Radek Chobot, ředitel DP města Ústí nad Labem.

V loňském roce bylo v ČR registrováno 891 nových autobusů, z toho těch na CNG jen 42. V současné době u nás jezdí nejvíce CNG autobusů v Havířově, Liberci, Prostějově, Semilech, Táboře a v Ústeckém kraji. Další jezdí v České Lípě, Jablonci, Jeseníku, Jihlavě, Karlových Varech, Kladně, Litoměřicích, Pardubicích, Písku, Plzni, Přerově, Svobodě nad Úpou, Trutnově, Třebíči, Znojmě atd.

Zemní plyn je v současnosti nejperspektivnějším alternativním palivem, s jehož masovým rozšířením v příštích letech počítá i EU a odhaduje náklady na vytvoření sítě CNG stanic v celé EU na 160 milionů eur.

Informace o CNG: http://www.cng4you.cz

30.03.2014Autodealers

Informace odjinud

Autofotka týdne: Legendární Čína válcovala konkurenci. Sršela inovacemi

V září 1979 se na frankfurtském autosalonu představil přelomový Mercedes-Benz třídy S. Ve výrobě vydržel dnes stěží uvěřitelných 12 let, během nichž vzniklo 892 tisíc kusů. Dnes je vyhledávaným youngtimerem, klasikou, která snese srovnání s moderními auty.
Celý článek na iDNES.cz >>

Nový Subaru Forester přijíždí na český trh. Pořídíte ho výhradně jako hybrid

Nová generace Subaru Forester bude na českém trhu dostupná v jediné verzi, jako hybrid 2.0 e-Boxer.
auto.cz

Grand Prix Macao: Jak se závodí na nejužší trať na světě?

Šedesát kilometrů od Hongkongu leží městský a nejužší okruh světa v Macau. V polovině listopadu se tady potkávají cestovní vozy, formule 3 i silniční motocykly. Letos po šestašedesáté.
auto.cz

Euro NCAP 2019: Subaru Forester – Pět hvězd za skutečné bezpečí

Subaru Forester se ve své páté generaci předvedl v testech organizace Euro NCAP jako automobil, v jehož případě je skutečně myšleno na bezpečnost jeho posádky i ostatních účastníků silničního provozu.  
auto.cz

První trailer na Bondovku No time to die je tu. Je nabitá krásnými Aston Martiny

V novém filmu o Jamesi Bondovi se ukážou hned čtyři vozy značky Aston Martin. Chybět nebude ani slavná DB5, která po letech využije své slavné zbraně.
auto.cz

Mercedes-Benz GLE kupé vstupuje na český trh. Připravte si na něj alespoň dva miliony korun

Nová karosářská verze Mercedesu GLE nabízí výběr mezi třemi motory. Ty benzinové zastupuje výhradně verze od AMG.
auto.cz

Rok s nenáviděnými zónami: Jak funguje modrý stroj na peníze

Vytvořit modré zóny i tam, kde nejsou vůbec potřeba. Změnit zároveň přednosti a vůbec pohyb v nich. Hlavně ale vybrat prachy a nic za ně řidičům nedat. Tak si představuje fungování modrých zón v Praze 8 tamní radnice.
auto.cz

Euro NCAP 2019: Ford Mondeo – Pět hvězd s téměř dokonalou ochranou posádky

Ford Mondeo ve své modernizované podobě předvedl v testech organizace Euro NCAP velmi dobrou ochranu svých cestujících a špatně si nevedl ani v ostatních kategoriích.  
auto.cz

Miliardář Stroll, jehož syn závodí v F1, chce podíl v automobilce Aston Martin

Kanadský miliardář Lawrence Stroll, který je majitelem stáje formule 1 Racing Point, připravuje nabídku na převzetí velkého podílu v britském výrobci luxusních sportovních automobilů Aston Martin.
auto.cz

(Ne)přesnost automobilových tachometrů: Jsou přesnější, než byste čekali!

Také jezdíte lehce nad povolené rychlostní limity s útěchou, že tachometr v automobilu přeměřuje a radary mají toleranci? Pak určitě zbystřete! Tachometry moderních aut už totiž ukazují celkem přesně. Někde úplně!
auto.cz

Scania dodá patrové autobusy pro Ostravu

Na nové dvoupodlažní autobusy Scania se mohou těšit cestující v Ostravě. Dopravní podnik totiž podepsal smlouvu na dvě tato vozidla, která do ulic vyjedou poprvé o letních prázdninách.  
auto.cz

Test nového SUV. Lexus UX nabízí kvalitní interiér i komfortní jízdu

Lexus s uvedením menšího SUV dlouho otálel, ale nedá se říct, že by vyloženě zaspal – segment kompaktních prémiových SUV je stále v rozkvětu. Každou chvíli přibývají další a další novinky a jen za poslední rok a půl se na trhu objevily Jaguar E-Pace, Volvo XC40 nebo BMW X2.
Celý článek na iDNES.cz >>

Dvoukolové supersporty překonávají 200 koní. Vytáhnout se chtějí Italky

Sportovní motocykly dostaly pro příští sezonu nečekané posily. Italské a japonské novinky mezi sebou tradičně soupeří v posouvání výkonu za hranici 200 koní. Že to jde i jinak, ukázala na výstavě v Miláně domácí Aprilia lehoučkým sportovním dvouválcem RS660.
Celý článek na iDNES.cz >>

Toyota GR Supra – Řeči stranou, je prostě boží

Toyota Supra je pojem, který však s poslední generací rozdělil příznivce na dva tábory. Jeden je automobilce vděčný, že postavila novou generaci. Druhý ji naopak nemůže odpustit, že se kvůli tomu spolčila s BMW. Ať si ale říká, kdo chce, co chce, nová Supra se i přes pár výtek prostě povedla.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.