Svaz Dovozců Automobilů

Car Importers Association


Petzl: emisní limity překračují technické možnosti

09.11.2017Autodealers

Legislativní návrh, který v Bruselu představila Evropská komise, navazuje podle českého AutoSAP na dosavadní politiku Evropské unie v této oblasti. Výrazně však podle ředitele sdružení Zdeňka Petzla zpřísňuje emisní limity CO2 pro budoucí automobily a zkracuje čas na přípravu, který firmy na tak rozsáhlé inovační změny nutně potřebují.

Je zapotřebí si uvědomit, že dosažení stanovených cílů znamená potřebu zásadního nárůstu podílu vozidel na alternativní pohony. Rychlost reálného nástupu těchto vozidel bude přitom ovlivněna především vytvářením podmínek pro jejich provoz. Proto považujeme za klíčové, aby nastavené cíle – obdobně jako je tomu v současné legislativě – mohly být v případě potřeby revidovány oběma směry, např. v polovině stanoveného období.

Jakkoli je konkrétní dopady návrhu zapotřebí v tuto chvíli teprve podrobně analyzovat, je nepochybné, že k dosažení požadovaných ambiciózních výsledků bude třeba zapojení vlád členských států, ať jde o podporu budování potřebné infrastruktury či motivační opatření na straně poptávky. Samotný autoprůmysl se na nástup alternativních pohonů, zejména elektromobilů, dlouhodobě připravuje a určité zpřísnění očekával.

AutoSAP plně podporuje úsilí ACEA zasazující se o nastavení realistických podmínek, které neohrozí budoucí konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu a umožní mu vyrábět vozy, které si zákazníci rádi koupí a na které bude včas vytvořena dostatečná infrastruktura. Legislativní proces je v tuto chvíli v začátku a věříme, že komplexnost a dopady této problematiky budou vnímat i Evropský parlament a Rada, až o návrhu budou hlasovat.

Komisí navržená opatření mohou velmi zásadně ovlivnit automobilový průmysl v zemích, jakou je i Česká republika, kde je podstatnou součástí ekonomiky. Výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl k tomu řekl:

„Navrhované limity pro emise oxidu uhličitého vypouštěné automobily k roku 2030 překračují hranici, kterou, při zohlednění reálných možností současného automobilového průmyslu, navrhovala evropská asociace výrobců automobilů ACEA, jejímž je AutoSAP členem. Nástup čisté mobility nicméně intenzivně podporujeme a vítáme, že návrh neobsahuje závazný mandát na podíl elektromobilů a jsou tak zachovány prvky technologické neutrality. Abychom nicméně legislativní návrhy přetavili v realitu, nelze zapomínat především na zákazníky, jejich požadavky a motivaci podílet se na čisté mobilitě prostřednictvím nákupu konkrétních vozidel. Klíčem k zachování konkurenceschopnosti našeho odvětví pak bude spolupráce s vládou na zajištění podmínek k usnadnění nástupu nových technologií, stejně jako pochopení potřeby souběhu výroby klasických a alternativních pohonů i v dalších letech.“

Česká republika je automobilovou velmocí, která je na 5. místě ve výrobě osobních automobilů v Evropě. Výrobou dílů pro automobily se spalovacím motorem se u nás zabývá celá řada dodavatelů autoprůmyslu a jejich hlavním odbytištěm jsou státy EU. Emisní limity nejsou ničím novým, ty dosavadní se výrobcům daří plnit. Všichni naši členové se na postupný nástup alternativních pohonů svědomitě připravují, ale na plánování a vývoj nových technologií potřebují čas a prostředky na výzkum a vývoj.

AutoSAP zároveň cílevědomě spolupracuje s vládou České republiky na tom, aby byly vytvořeny nezbytné podmínky pro nástup automobilů s alternativním pohonem. Má-li být tento přechod na ekologičtější vozy úspěšný, je třeba zajistit dostatečný komfort pro jejich budoucí uživatele, včetně včasného vybudování rozsáhlé servisní a dobíjecí infrastruktury.


Informace odjinud

Dálniční policie přebírá nové stíhačky, jsou to neoznačené superby

Policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel dopravní policie Tomáš Lerch přebrali od ředitele českého zastoupení Škody Luboše Vlčka nové dálniční speciály. Dálniční policie dostala 19 nových služebních vozů Škoda Superb se zabudovanou speciální policejní vestavbou. Česká značka dodá Službě dopravní policie ČR celkem 38 superbů, celkem za ně zaplatí 64 milionů korun.
Celý článek na iDNES.cz >>

Ferrari 488 GTO: Připravovaná novinka má být nejrychlejší Ferrari všech dob

Až do příchodu legendárního Ferrari F40 bylo nejrychlejším maranellským silničním vozem typ 288 GTO. Nyní Ferrari připravuje model 488 GTO. Prý bude rychlejší než superferrari LaFerrari.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Češka v cíli Dakaru: Nejvíc se bála, když jí čtyřkolku přejel kamion

Ollie Roučková se stala historicky první českou závodnicí startující na čtyřkolce v nejtěžším motoristickém závodu planety. Nejenže se dokázala dostat na start, ale svůj premiérový ročník navíc také dokončila. Mnoho lidí jí nevěřilo, ale ona dobře rozvrhla síly a svou vytrvalostí a odhodláním se dostala až do cíle.
Celý článek na iDNES.cz >>

Policie ČR převzala první várku nových Superbů. Budou hlídat dálnice po celé republice

Mladoboleslavská automobilka dodá dopravní policii ČR celkem 38 automobilů, první polovinu z nich si zástupci z jednotlivých krajů převzali dnes v domovině značky.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Ford oficiálně o problémech motoru Focus RS. Co řekl technický bulletin?

O ztrátě chladicí kapaliny a bílém kouři u současného Fordu Focus RS jsme už psali. Že se nejedná o nahodilou závadu, ale o problém týkající se celé série těchto vozů, dokazuje technický bulletin, vydaný přímo Fordem.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Řidič zvolil pro otáčení nejhorší možné místo. Jak to asi mohlo skončit?

V Kansasu se odehrál incident, jenž by klidně mohl posloužit jako výukový materiál v autoškolách. Vysvětluje, proč je podobné otáčení se striktně zakázané.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Porsche 550A Spyder je vzácnou limitkou, vydražilo se za rekordní balík

Přijde vám, že jsou vozy stuttgartské automobilky stále dražší? Je tomu tak. A netýká se to jen nových aut, ale i historických klasik, které rostou na ceně každým rokem.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Yamaha sází na tři kola a koupila patent od norského výrobce tříkolek

Yamaha hledá cesty jak rozšířit svou nabídku a získat nové zákazníky. Svou pozornost proto zaměřuje na tříkolové stroje.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Jawa loni zvýšila výrobu o osm procent: Moc motorek ale nevyrobila...

Jediný tuzemský výrobce motocyklů Jawa Moto loni vyrobil 1331 strojů, meziročně o zhruba osm procent více. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Od narození zakladatele Jawy Františka Janečka v úterý 23. ledna uplyne 140 let.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Na Lamborghini Urus se vrhli Rusové. Vypadá podle toho?

Společnost TopCar chce být mezi prvními úpravci nového SUV značky Lamborghini a již nyní odhaluje změny, které si připravuje pro jeho karoserii.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Vadné silentbloky: Jak je poznat? A co hrozí, když zanedbáme údržbu?

Jede si vaše auto na nerovnostech kam chce a současně vyluzuje jeho podvozek klepavé zvuky? Pak zřejmě nadešel čas na výměnu silentbloků jeho zavěšení kol. Jak poznat, že je silentblok na zavěšení kol vadný?
Celý článek na AUTO.CZ >>

FlixBus hlásí výrazný nárůst cestujících

Společnost FlixBus téměř zdvojnásobila počet cestujících na vnitrostátních linkách v prosinci oproti září 2017.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Alfa Stelvio Quadrifoglio je supersport mezi SUV, už jsme s ní jeli

Zkřížit SUV a sporťák je úkol, který se dnes snaží splnit většina automobilek. Pravda, připomíná to zadání podojit kozla, ale zákazníci si to tak přejí. A konstruktéři Alfy jsou ze všech asi nejdál. Stelvio ozdobené zelenými čtyřlístky - po italsku Quadrifoglio Verde - má výkony supersportu a řídit ho je zážitek.
Celý článek na iDNES.cz >>

Dakar 2018: Naražené koule, aneb nejlepší hlášky Josefa Macháčka

Šedesátiletý Josef Macháček obsadil na 40. Ročníku Rallye Dakar dvanácté místo v hodnocení čtyřkolek. Nebýt nešťastné penalizace hned v úvodní etapě, mohl jezdec Barth Racing pomýšlet na první desítku.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.


Nejbližší akce

Spolupracujeme

Autodealers.cz logo Autojob.cz
[cnw:counter] TOPlist

 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.