Svaz Dovozců Automobilů

Car Importers Association


Petzl: emisní limity překračují technické možnosti

09.11.2017Autodealers

Legislativní návrh, který v Bruselu představila Evropská komise, navazuje podle českého AutoSAP na dosavadní politiku Evropské unie v této oblasti. Výrazně však podle ředitele sdružení Zdeňka Petzla zpřísňuje emisní limity CO2 pro budoucí automobily a zkracuje čas na přípravu, který firmy na tak rozsáhlé inovační změny nutně potřebují.

Je zapotřebí si uvědomit, že dosažení stanovených cílů znamená potřebu zásadního nárůstu podílu vozidel na alternativní pohony. Rychlost reálného nástupu těchto vozidel bude přitom ovlivněna především vytvářením podmínek pro jejich provoz. Proto považujeme za klíčové, aby nastavené cíle – obdobně jako je tomu v současné legislativě – mohly být v případě potřeby revidovány oběma směry, např. v polovině stanoveného období.

Jakkoli je konkrétní dopady návrhu zapotřebí v tuto chvíli teprve podrobně analyzovat, je nepochybné, že k dosažení požadovaných ambiciózních výsledků bude třeba zapojení vlád členských států, ať jde o podporu budování potřebné infrastruktury či motivační opatření na straně poptávky. Samotný autoprůmysl se na nástup alternativních pohonů, zejména elektromobilů, dlouhodobě připravuje a určité zpřísnění očekával.

AutoSAP plně podporuje úsilí ACEA zasazující se o nastavení realistických podmínek, které neohrozí budoucí konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu a umožní mu vyrábět vozy, které si zákazníci rádi koupí a na které bude včas vytvořena dostatečná infrastruktura. Legislativní proces je v tuto chvíli v začátku a věříme, že komplexnost a dopady této problematiky budou vnímat i Evropský parlament a Rada, až o návrhu budou hlasovat.

Komisí navržená opatření mohou velmi zásadně ovlivnit automobilový průmysl v zemích, jakou je i Česká republika, kde je podstatnou součástí ekonomiky. Výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl k tomu řekl:

„Navrhované limity pro emise oxidu uhličitého vypouštěné automobily k roku 2030 překračují hranici, kterou, při zohlednění reálných možností současného automobilového průmyslu, navrhovala evropská asociace výrobců automobilů ACEA, jejímž je AutoSAP členem. Nástup čisté mobility nicméně intenzivně podporujeme a vítáme, že návrh neobsahuje závazný mandát na podíl elektromobilů a jsou tak zachovány prvky technologické neutrality. Abychom nicméně legislativní návrhy přetavili v realitu, nelze zapomínat především na zákazníky, jejich požadavky a motivaci podílet se na čisté mobilitě prostřednictvím nákupu konkrétních vozidel. Klíčem k zachování konkurenceschopnosti našeho odvětví pak bude spolupráce s vládou na zajištění podmínek k usnadnění nástupu nových technologií, stejně jako pochopení potřeby souběhu výroby klasických a alternativních pohonů i v dalších letech.“

Česká republika je automobilovou velmocí, která je na 5. místě ve výrobě osobních automobilů v Evropě. Výrobou dílů pro automobily se spalovacím motorem se u nás zabývá celá řada dodavatelů autoprůmyslu a jejich hlavním odbytištěm jsou státy EU. Emisní limity nejsou ničím novým, ty dosavadní se výrobcům daří plnit. Všichni naši členové se na postupný nástup alternativních pohonů svědomitě připravují, ale na plánování a vývoj nových technologií potřebují čas a prostředky na výzkum a vývoj.

AutoSAP zároveň cílevědomě spolupracuje s vládou České republiky na tom, aby byly vytvořeny nezbytné podmínky pro nástup automobilů s alternativním pohonem. Má-li být tento přechod na ekologičtější vozy úspěšný, je třeba zajistit dostatečný komfort pro jejich budoucí uživatele, včetně včasného vybudování rozsáhlé servisní a dobíjecí infrastruktury.


Informace odjinud

Tohle je ten nejbláznivější Chevrolet Corvette na světě. Je to zvýšený pick-up!

Jestliže je vám třetí generace Chevroletu Corvette málo, můžete si z ní postavit bláznivý monster truck. Jeden takový byl teď na prodej.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Mohs Ostentatienne Opera Sedan: Bizarní luxusní hatchback s dveřmi na zádech

Bruce Baldwin Mohs je pozapomenutým jménem automobilové historie. Přitom zemřel teprve nedávno a konstruoval vskutku nevšední stroje...
Celý článek na AUTO.CZ >>

FCA kupuje, renovuje a prodává klasické vozy svých italských značek

Fiat Chrysler Automobiles prostřednictvím své divize zaměřené na historii spouští nový program, který je zaměřen na renovace a prodej klasických modelů značek Alfa Romeo, Abarth, Fiat a Lancia.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Elektrický Hyundai Kona uvidíme ještě před Ženevou. Kdy a kde?

SUV na elektřinu vycházející z extravagantního modelu Kona spatříme ještě před březnovým autosalonem v Ženevě. Automobilka jej ukáže online.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Nová Kia Ceed odhaluje detaily. Rozměry se nezmění, novinkou bude 1.4 T-GDI

Nová generace korejského kompaktu si navzdory nové platformě uchová délku 4,3 metru. Mezi motory se objeví 1.4 T-GDI jako nástupce šestnáctistovky.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Premiéra nového Touaregu se blíží

Volkswagen chystá premiéru další generace modelu Touareg. Představí se 23. března kde jinde než v Pekingu. K dispozici je zatím první skica.
Celý článek na e-flotila.cz >>

Volkswagen poodhaluje nový Touareg. Už víme, kdy dorazí!

Německá automobilka slaví jeden milion prodaných vozů Touareg prvních dvou generací, ta třetí se nám ukáže již zanedlouho.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Siemens vyzývá ABB. Jeho nabíječky mají výstupní napětí až 920 Voltů

Zatím se v Česku téměř výhradně instalovaly rychlonabíjecí stanice společnosti ABB. Využívat je můžou například zákazníci energetického gigantu ČEZ i Pražské energetiky. Siemens ovšem přišel s novým typem stanice....
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Další rána: Rallycross má být kompletně elektrický už za dva roky!

O rallycrossovém šampionátu s elektromobily se objevují nejrůznější zprávy již několik let. Podle těch nejnovějších se mají elektromobily stát od roku 2020 hlavní kategorií světového rallycrossu.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Elektromobily, tunely, rakety i plamenomety. V čem všem už má Elon Musk prsty?

Jedni jej milují, druzí mu nemohou přijít na jméno. Elon Musk patří mezi nejkontroverznější postavy současnosti, za jakými projekty už stojí?
Celý článek na AUTO.CZ >>

Češi a ojetiny: Kolik za auta utrácíme? A jaká je naše nejoblíbenější barva?

Společnost Das WeltAuto věnující se prodeji ojetých vozů uveřejnila čísla za loňský rok. O českých zákaznících se dozvídáme celou řadu informací.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Americké řidiče trápí posypová sůl. Za opravy kvůli ní utratí desítky miliard ročně

Zámořská studie odhaluje, jak moc autům škodí posypová sůl a rozmrazovací látky. Za posledních pět let vynaložili Američané na opravy miliardy dolarů.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Billboardové pošťuchování BMW a Audi má pokračování! A opět baví svět

Určitě si vzpomenete na několik let starou reklamní válku značek BMW a Audi. Netrvadlo dlouho a dočkali jsme se pokračování!
Celý článek na AUTO.CZ >>

Kterou Toyotu si Češi kupují nejčastěji jako hybrid? Kromě Priusu je to RAV4

Celkově tvoří hybridy pouze 24 procent českých prodejů značky Toyota, u některých modelů je to ale výrazně víc. Zřejmě díky cenové politice je tím nejúspěšnějším největší model RAV4.
Celý článek na e-flotila.cz >>

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.


Nejbližší akce

Spolupracujeme

Autodealers.cz logo Autojob.cz
[cnw:counter] TOPlist

 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.