Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Petzl: emisní limity překračují technické možnosti

Legislativní návrh, který v Bruselu představila Evropská komise, navazuje podle českého AutoSAP na dosavadní politiku Evropské unie v této oblasti. Výrazně však podle ředitele sdružení Zdeňka Petzla zpřísňuje emisní limity CO2 pro budoucí automobily a zkracuje čas na přípravu, který firmy na tak rozsáhlé inovační změny nutně potřebují.

Je zapotřebí si uvědomit, že dosažení stanovených cílů znamená potřebu zásadního nárůstu podílu vozidel na alternativní pohony. Rychlost reálného nástupu těchto vozidel bude přitom ovlivněna především vytvářením podmínek pro jejich provoz. Proto považujeme za klíčové, aby nastavené cíle – obdobně jako je tomu v současné legislativě – mohly být v případě potřeby revidovány oběma směry, např. v polovině stanoveného období.

Jakkoli je konkrétní dopady návrhu zapotřebí v tuto chvíli teprve podrobně analyzovat, je nepochybné, že k dosažení požadovaných ambiciózních výsledků bude třeba zapojení vlád členských států, ať jde o podporu budování potřebné infrastruktury či motivační opatření na straně poptávky. Samotný autoprůmysl se na nástup alternativních pohonů, zejména elektromobilů, dlouhodobě připravuje a určité zpřísnění očekával.

AutoSAP plně podporuje úsilí ACEA zasazující se o nastavení realistických podmínek, které neohrozí budoucí konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu a umožní mu vyrábět vozy, které si zákazníci rádi koupí a na které bude včas vytvořena dostatečná infrastruktura. Legislativní proces je v tuto chvíli v začátku a věříme, že komplexnost a dopady této problematiky budou vnímat i Evropský parlament a Rada, až o návrhu budou hlasovat.

Komisí navržená opatření mohou velmi zásadně ovlivnit automobilový průmysl v zemích, jakou je i Česká republika, kde je podstatnou součástí ekonomiky. Výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl k tomu řekl:

„Navrhované limity pro emise oxidu uhličitého vypouštěné automobily k roku 2030 překračují hranici, kterou, při zohlednění reálných možností současného automobilového průmyslu, navrhovala evropská asociace výrobců automobilů ACEA, jejímž je AutoSAP členem. Nástup čisté mobility nicméně intenzivně podporujeme a vítáme, že návrh neobsahuje závazný mandát na podíl elektromobilů a jsou tak zachovány prvky technologické neutrality. Abychom nicméně legislativní návrhy přetavili v realitu, nelze zapomínat především na zákazníky, jejich požadavky a motivaci podílet se na čisté mobilitě prostřednictvím nákupu konkrétních vozidel. Klíčem k zachování konkurenceschopnosti našeho odvětví pak bude spolupráce s vládou na zajištění podmínek k usnadnění nástupu nových technologií, stejně jako pochopení potřeby souběhu výroby klasických a alternativních pohonů i v dalších letech.“

Česká republika je automobilovou velmocí, která je na 5. místě ve výrobě osobních automobilů v Evropě. Výrobou dílů pro automobily se spalovacím motorem se u nás zabývá celá řada dodavatelů autoprůmyslu a jejich hlavním odbytištěm jsou státy EU. Emisní limity nejsou ničím novým, ty dosavadní se výrobcům daří plnit. Všichni naši členové se na postupný nástup alternativních pohonů svědomitě připravují, ale na plánování a vývoj nových technologií potřebují čas a prostředky na výzkum a vývoj.

AutoSAP zároveň cílevědomě spolupracuje s vládou České republiky na tom, aby byly vytvořeny nezbytné podmínky pro nástup automobilů s alternativním pohonem. Má-li být tento přechod na ekologičtější vozy úspěšný, je třeba zajistit dostatečný komfort pro jejich budoucí uživatele, včetně včasného vybudování rozsáhlé servisní a dobíjecí infrastruktury.

09.11.2017Autodealers

Informace odjinud

ČR zkusí odbočení na červenou. Inspiruje se u Němců, ti ho možná zruší

Když někteří němečtí dopravní experti slyší o zelené šipce, vidí rudě. Pozůstatek z dob NDR, který se z východního Německa rozšířil i „na západ“, budí stále vášně. Dost možná půjdou černé tabulky ze semaforů do šrotu.
Celý článek na iDNES.cz >>

Jak jezdit na podzim? Nezapomínejte na mlhovky a denní svícení! A dávejte pozor na mrazíky

I jízda na podzim má svá specifika. Dny se krátí, jezdí se tak více času za tmy. A potřeba je také dávat pozor na ranní mrazíky.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Mahindra začne vyrábět motocykly Jawa! Ale pro indický trh...

Indická společnost Mahindra zhruba za měsíc představí nový motocykl značky Jawa pro místní trh. Mělo by jít o stroj klasického vzhledu se čtyřtaktním jednoválcem o objemu 300 ccm.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Byli jsme u unikátní opravy silnice: Oprava kilometru silnice za pouhý den!

Žádné dlouhodobé uzavírání silnic s kilometrovými frontami, technologie přímé recyklace dokáže opravit až kilometr povrchu za den. U toho jsme nemohli chybět.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Tesla uvedla na trh nový Model 3. Ten základní to ale stále ještě není

Americká společnost Tesla ve čtvrtek představila na svých webových stránkách novou verzi sedanu Model 3 s cenou začínající na 45.000 dolarů (přes jeden milion Kč).
Celý článek na AUTO.CZ >>

Polar, Valeria nebo Snowman. Připomeňte si, jak se mohly jmenovat nové Škodovky

Fabia se nemusela jmenovat Fabia a i Kodiaq mohl nést jiné jméno. Pamatujete si, nad jakými názvy Škoda v minulosti uvažovala?
Celý článek na AUTO.CZ >>

Peterbilt 389: Hvězda amerických dálnic

Tradiční styl severoamerických nákladních vozidel pro dálkovou dopravu ve spojení s aktuální technikou nabízí společnost Peterbilt Motors Company prostřednictvím své modelové řady 389.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Motocyklová VC Japonska 2018: Marc Márquez vyhrál a je mistrem světa MotoGP

V šestnáctém závodě letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Fabio Quartararo (Moto2) a Marco Bezzecchi (Moto3). Quartarara ovšem vyloučili...
Celý článek na AUTO.CZ >>

Autofotka týdne: Zbyl na nás wartburg

„Všichni chtěli škodovku, wartburga nechtěl nikdo,“ vzpomíná nad fotkami z rodinného alba Jana Krutilová. Své první motoristické zážitky popisují čtenáři magazínu Auto DNES, nejčtenějšího autočasopisu v Česku, který je pravidelnou úterní přílohou MF DNES.
Celý článek na iDNES.cz >>

Připomeňte si speciální Tatru 613 pro policii. Měla pancéřování, vyšší výkon i ochranný rám!

Tatra 613 nevznikla jen ve formě sanitky nebo landauletu, ale také ve formě policejního speciálu. Připomeňme si ho.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Tarform Motorcycles: I takto může vypadat elektrická motorka

Moderní způsob výroby, elektrický pohon a zároveň linie, které jsou nyní tolik v módě u café racerů a scramblerů, ohlížejících se do minulosti, nabízí nová motocyklový značka.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Do soutěží FIA míří první čínská značka. Lynk & Co bude působit ve WTCR

Automobilka Lynk & Co se stane první čínskou značkou, která se objeví pod hlavičkou Mezinárodní automobilové federace. Konkrétně jde o nového člena šampionátu WTCR.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Vedle VW nabízí šrotovné za starší diesely i Škoda

Automobilka Škoda Auto nabídla v Německu tzv. šrotovné při výměně staršího dieselu za nový naftový vůz této značky. Výše bonusu se pohybuje od 1500 do 7500 eur, tedy v přepočtu až 194.000 Kč podle kupovaného modelu.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Jeep Wrangler Outpost II může být ideálem pro kempování v divočině

Společnost American Expedition Vehicles se rozhodla netradičním způsobem oslavit odcházející Jeep Wrangler generace JK a postavila na jeho základem obytný automobil, který se těžkého terénu jen tak nezalekne.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.