Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

AutoSAP: růst výroby letos v TPCA a Jawě

Sdružení automobilového průmyslu vydalo přehled o výrobě a odbytu motorových vozidel za období od 1. ledna do 30. dubna 2019. Čísla komentoval ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Od začátku roku do konce dubna bylo v České republice vyrobeno celkem 492 065 motorových vozidel, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená velmi mírný pokles (o necelé jedno procento).

Výrazně se dařilo zejména kolínské TPCA, která meziročně posílila o 9,1 %, ale úspěšné období zažívají tradiční výrobce motocyklů JAWA s téměř dvojnásobnou produkcí oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku a IVECO, kterému se daří jak v celkové výrobě (+ 6,5%), tak v tuzemských prodejích (+ 98,6 %) i exportu (+ 10,9 %).

Osobní automobily

V prvních čtyřech měsících letošního roku bylo vyrobeno celkem 489 752 vozidel, což znamená meziroční pokles o 5 287 vozidel (- 1,1 %). Po téměř čtyřprocentním zpomalení evidovaném v prvním kvartálu se tak vývoj začíná obracet k lepšímu. Meziroční srovnání samotné dubnové výroby pak výrazně vyznívá pro ten letošní (+ 7,6 %). Nejvíce se dařilo kolínskému konsorciu TPCA, jehož produkce směřuje z více než 99,6 % do zahraničí. Ve sledovaném období automobilka vyrobila 77 702 vozů a zaznamenala nárůst o 9,1 %. ŠKODA Auto, největší výrobce s téměř dvoutřetinovým tržním podílem, vyrobila od ledna do dubna 310 250 vozidel, z nichž bylo do zahraničí vyvezeno 281 164 vozů a v České republice prodáno 30 462 vozů. Nošovický Hyundai pak vyrobil 101 800 vozů.

I přes mírný meziroční pokles můžeme sledovat pozitivní vývoj ve srovnání jednotlivých měsíců letošního roku. Dubnová produkce je vyšší oproti lednové i únorové, ve srovnání s březnem pak sice došlo k poklesu, ten se dá ale připsat na vrub více dnům státních svátků. V jednoduchém přepočtu vyrobených vozů na pracovní den je duben dokonce produktivnější o 1,4 %.

Autobusy

Produkci i odbytu autobusů se nadále daří. Společnosti Iveco ČR a SOR Libchavy realizovaly společně se společností KH Motor CENTRUM Opava výrobu 1563 autobusů, což je o téměř 2,4 % více než vloni. Firma Iveco ČR meziročně posílila ve výrobě na 1455 ks autobusů a dařilo se jí jak v prodejích na tuzemském trhu (+ 98,6 %), tak i v exportu (+ 10,9 %). SOR Libchavy vyrobila od ledna do dubna letošního roku přesně 100 autobusů, z toho v ČR prodala 89 kusů.

Motocykly

Jedinému výrobci motocyklů na našem trhu, společnosti JAWA Moto, se i nadále výrazně daří. Nárůst exportu především na Kubu a další středo- a jihoamerické trhy čítající 666 ks (+ 104,3 %) a navýšení tuzemských prodejů o 61,5 % je důvodem téměř dvojnásobného meziročního nárůstu na celkových 750 vyrobených strojů.

Zdeněk Petzl, výkonný ředitel AutoSAP, komentuje dosavadní vývoj: „Přes pomalejší rozjezd ze začátku letošního roku jsou výrobci opět na samé hranici svých výrobních kapacit. I když jsme v období prvních čtyř měsíců letošního roku zaznamenali pokles, letošní dubnová produkce osobních vozů výrazně překonala tu loňskou o 7,6 %. S ohledem na silnou proexportní orientaci našeho automobilového průmyslu je to dáno jak pozitivním dubnovým vývojem na významných evropských trzích (Španělsko, Itálie a Francie), tak i dobrou konkurenceschopností tuzemských vozidel. Výrobci tak vykazují solidní výsledky, kterými i nadále táhnou českou ekonomiku vpřed.“

  • Výrobci nákladních automobilů působící v ČR, společnosti AVIA Motors s.r.o. a Tatra Trucks a.s., výrobní data nezveřejňují.

21.05.2019Autodealers

Informace odjinud

Cyklista bojuje s neukázněnými řidiči v protisměru. Občas riskuje i vlastní zdraví

Doprava v Londýně je hodně komplikovaná, právě proto je tu stále populárnější jízda na kole. A jeden britský cyklista ukazuje, jaká jsou v centrech měst její úskalí.
auto.cz

Aston Martin chce s hypersportem Valkyrie získat celkové prvenství v Le Mans

Aston Martin oficiálně oznámil, že v roce 2021 hodlá s dvojicí závodních vozů na základech modelu Valkyrie bojovat o první pozici v celkovém pořadí slavných 24 hodin Le Mans.  
auto.cz

Nový Terminátor bude bojovat proti Land Cruiseru

Ve filmu Terminátor: Temný osud se na scénu vrací hvězda prvního a druhého dílu Linda Hamilton v roli Sarah Connor. Vstupuje do akce jako starší dáma s bazukou, která se bez mrknutí oka pouští do boje se supermoderním robotem. Jednou z jejích neohrožených zbraní je klasický Land Cruiser 80.
Celý článek na e-flotila.cz >>

BMW divize M zvažuje vývoj vlastních modelů, poslední představila v roce 1978

Když se řekne divize M, většina z nás si vybaví úchvatné sportovní vozy, které vycházejí z klasických produkčních modelů automobilky BMW. To by se však mohlo v blízké budoucnosti změnit, neboť šéf divize M přiznal úvahy o vývoj vlastních modelů.
auto.cz

Už i v Praze se zbláznili. Do roku 2030 chtějí snížit CO2 o 45 procent

Vedení hlavního města přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent.
auto.cz

Elektrický závoďák VW I.D. R se vrací do Goodwoodu. Zaútočí na absolutní rekord?

Volkswagen na letošním festivalu v Goodwoodu znovu ukáže svůj elektrický závoďák v akci. Rád by totiž vylepšil svůj dosavadní rekord. A možná i něco víc.
auto.cz

Po německé dálnici stále zadarmo. Mýto narazilo na evropský soud

Nápad na zpoplatnění dálnic pro osobní vozy v Německu ztroskotal. Evropané včetně Čechů tak nadále budou jezdit zadarmo. Evropský soudní dvůr uznal stížnost Rakušanů na chystané mýto.
Celý článek na iDNES.cz >>

Tohle je vysněný vůz všech petrolheadů: Porsche 718 Cayman GT4 má manuál a atmosférický šestiválec!

Kdo by chtěl šestiválcový sporťák s manuálem, může vedle kupé 718 Cayman GT4  volit i otevřený 718 Boxster GT4.
auto.cz

Renault chystá další elektromobily. Minimálně dva v brzké budoucnosti

Francouzská automobilka má zatím jen omezenou nabídku elektrických vozů. V příštích letech se ale dočkáme několika novinek.
auto.cz

Renault překonává Peugeot. Nové Zoe má delší dojezd

Renault odtajnil podobu a základní technická data druhé generace modelu Zoe. Oproti dosud prodávané verzi má větší kapacitu baterie, silnější motor a možnost využití rychlého dobíjení.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Abarth není jen ostrá pětistovka Fiat. Toto jsou výjimečné vozy se štírem

Abarth je většinou vnímán jen jako úpravce vozů značky Fiat v čele s malými pětistovkami z padesátých a šedesátých let i současnosti, ale ve skutečnosti se může pochlubit velmi pestrou paletou vozů, z nichž řada pocházela z vlastního vývoje.  
auto.cz

Deset elektromobilů Nissan e-NV200 Evalia zamířilo do služeb DPP

Dopravní podnik hl. m. Prahy převzal v uplynulých dnech v rámci dotačního projektu deset elektromobilů Nissan e-NV200 Evalia pro interní účely.
auto.cz

Auta si spolu budou povídat, Češi je učí novým kouskům. Můžete to vyzkoušet

Na vybraných úsecích českých silnic lze v testovacím provozu vyzkoušet funkce vzájemné komunikace automobilů a infrastruktury. Řešení připravované v celoevropském projektu C-Roads má v budoucnu pomoci výrazně zlepšit bezpečnost silničního provozu a pomůže také s nástupem autonomní mobility.
Celý článek na iDNES.cz >>

Nové Subaru Forester jsme projeli dlouho před premiérou. I s novým hybridem

Forester je solitér, kdysi začínal jako trochu nejapně vypadající kombík na vysokém podvozku. Časem se však z Foresteru stalo klasické SUV. Teď přijíždí pátá generace, opět ji zdobí fenomenální jízdní vlastnosti, pod kapotou má nově hybridní techniku a na blatník si připíná metál za bezpečnost.
Celý článek na iDNES.cz >>

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.