Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

AutoSAP: růst výroby letos v TPCA a Jawě

Sdružení automobilového průmyslu vydalo přehled o výrobě a odbytu motorových vozidel za období od 1. ledna do 30. dubna 2019. Čísla komentoval ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Od začátku roku do konce dubna bylo v České republice vyrobeno celkem 492 065 motorových vozidel, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená velmi mírný pokles (o necelé jedno procento).

Výrazně se dařilo zejména kolínské TPCA, která meziročně posílila o 9,1 %, ale úspěšné období zažívají tradiční výrobce motocyklů JAWA s téměř dvojnásobnou produkcí oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku a IVECO, kterému se daří jak v celkové výrobě (+ 6,5%), tak v tuzemských prodejích (+ 98,6 %) i exportu (+ 10,9 %).

Osobní automobily

V prvních čtyřech měsících letošního roku bylo vyrobeno celkem 489 752 vozidel, což znamená meziroční pokles o 5 287 vozidel (- 1,1 %). Po téměř čtyřprocentním zpomalení evidovaném v prvním kvartálu se tak vývoj začíná obracet k lepšímu. Meziroční srovnání samotné dubnové výroby pak výrazně vyznívá pro ten letošní (+ 7,6 %). Nejvíce se dařilo kolínskému konsorciu TPCA, jehož produkce směřuje z více než 99,6 % do zahraničí. Ve sledovaném období automobilka vyrobila 77 702 vozů a zaznamenala nárůst o 9,1 %. ŠKODA Auto, největší výrobce s téměř dvoutřetinovým tržním podílem, vyrobila od ledna do dubna 310 250 vozidel, z nichž bylo do zahraničí vyvezeno 281 164 vozů a v České republice prodáno 30 462 vozů. Nošovický Hyundai pak vyrobil 101 800 vozů.

I přes mírný meziroční pokles můžeme sledovat pozitivní vývoj ve srovnání jednotlivých měsíců letošního roku. Dubnová produkce je vyšší oproti lednové i únorové, ve srovnání s březnem pak sice došlo k poklesu, ten se dá ale připsat na vrub více dnům státních svátků. V jednoduchém přepočtu vyrobených vozů na pracovní den je duben dokonce produktivnější o 1,4 %.

Autobusy

Produkci i odbytu autobusů se nadále daří. Společnosti Iveco ČR a SOR Libchavy realizovaly společně se společností KH Motor CENTRUM Opava výrobu 1563 autobusů, což je o téměř 2,4 % více než vloni. Firma Iveco ČR meziročně posílila ve výrobě na 1455 ks autobusů a dařilo se jí jak v prodejích na tuzemském trhu (+ 98,6 %), tak i v exportu (+ 10,9 %). SOR Libchavy vyrobila od ledna do dubna letošního roku přesně 100 autobusů, z toho v ČR prodala 89 kusů.

Motocykly

Jedinému výrobci motocyklů na našem trhu, společnosti JAWA Moto, se i nadále výrazně daří. Nárůst exportu především na Kubu a další středo- a jihoamerické trhy čítající 666 ks (+ 104,3 %) a navýšení tuzemských prodejů o 61,5 % je důvodem téměř dvojnásobného meziročního nárůstu na celkových 750 vyrobených strojů.

Zdeněk Petzl, výkonný ředitel AutoSAP, komentuje dosavadní vývoj: „Přes pomalejší rozjezd ze začátku letošního roku jsou výrobci opět na samé hranici svých výrobních kapacit. I když jsme v období prvních čtyř měsíců letošního roku zaznamenali pokles, letošní dubnová produkce osobních vozů výrazně překonala tu loňskou o 7,6 %. S ohledem na silnou proexportní orientaci našeho automobilového průmyslu je to dáno jak pozitivním dubnovým vývojem na významných evropských trzích (Španělsko, Itálie a Francie), tak i dobrou konkurenceschopností tuzemských vozidel. Výrobci tak vykazují solidní výsledky, kterými i nadále táhnou českou ekonomiku vpřed.“

  • Výrobci nákladních automobilů působící v ČR, společnosti AVIA Motors s.r.o. a Tatra Trucks a.s., výrobní data nezveřejňují.

21.05.2019Autodealers

Informace odjinud

Zemřel Luigi Colani, proslulý designér, který uměl šokovat

Luigi Colani, který se proslavil svými neotřelými návrhy nejen v oblasti automobilů a motocyklů, už není mezi námi. Odešel na věčnost v 91 letech.
auto.cz

Škoda dodá policistům nová auta. Za Octavie Combi Policie ČR dá půl miliardy

Ve velkém tendru na nová policejní vozidla nakonec vyhrála domácí značka Škoda. Za jedno auto nabídla nižší částku.
auto.cz

Stará Mazda MX-5 překonala světový rekord, o kterém nejspíš ani nevíte

Od představení první generace Mazdy MX-5 už sice uplynulo 30 let, lehký a obratný roadster však dokáže překonávat světové rekordy v i dnešní době.
auto.cz

Odborníci varují. Platforma pro elektromobily může Volkswagenu způsobit velké obtíže

Architektura MEB primárně vyvinutá pro elektromobily se má stát velkou výhodou. Volkswagenu ale může způsobit velké potíže.
auto.cz

Miss Motorsport 2019: Hledá se nová princezna

Nový ročník souboje o nejkrásnější dívky spojené s motorsportem je tady.
auto.cz

Cupra odhaluje své plány. Chce, aby Formentor zůstal jejím dílem. A nabídne spoustu nových verzí

Cupra je stále ještě mladou automobilkou, má ale nesmělé plány. Ty nejbližší teď v rozhovoru představil lídr Seatu Luca de Meo.
auto.cz

Ferrari poodhaluje techniku svého SUV, Purosangue může dostat V12 i hybridní V6

Technický ředitel automobilky Ferrari naznačil, jak by mohla vypadat technika prvního připravovaného SUV značky. A podle všeho se mají zákazníci na co těšit.
auto.cz

Za volantem nového Land Roveru Discovery Sport. Skoro nová generace není jen o průhledné kapotě

Na trh přichází nový Land Rover Discovery Sport. Změnilo se mnohé, přesto je prezentován „jen“ za modernizaci. Jak jezdí?
auto.cz

Další nejluxusnější SUV světa se blíží. Mercedes-Maybach se představí v listopadu

Svět sice oficiálně vidí budoucnost aut jen v elektromobilech, zisky automobilek se ale zatím stále realizují jinde. Už v listopadu by se měla představit sériová podoba SUV značky Maybach. Bentley Bentayga a Rolls-Royce Cullinan tak dostanou zajímavou konkurenci.
Celý článek na e-flotila.cz >>

Nový trailer Ford v. Ferrari láká na pořádnou jízdu v duchu 60. let!

Legendární souboj automobilek Ford a Ferrari se konečně dočkal vlastního filmového zpracování, které láká na veřejnou premiéru již druhým trailerem.
auto.cz

Auto budoucnosti samo nastaví sedadla a otevře dveře, v oknech má displeje

Přicházíte k autu a jeho interiér se začne přenastavovat. Sedadla vpředu i vzadu se uspořádají tak, aby se na ně snadno sedalo. Pak stačí jen mávnout rukou nebo poklepat na karoserii a dveře se samy otevřou. Tak si představuje luxusní auta příští generace německý specialista Brose.
Celý článek na iDNES.cz >>

Wiesmann se vrací ve velkém stylu. Oživená ikona dostane osmiválec BMW M

Německý výrobce luxusních ručně vyráběných sporťáků se příští rok vrátí na scénu. První informace o Projectu Gecko se dozvídáme už teď, včetně té nejzajímavější.
auto.cz

Žádné Citigo e iV nebude stát přes půl miliónu korun

Zatímco u většiny nových automobilů nabízených na trhu není problém překročit při objednání verzí se silnějšími motory, automatickými převodovkami a lepší výbavou základní cenovku i několikanásobně, v případě elektrické Škody Citigo tomu tak není.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Safe Diesel rozšíří žalobu kvůli dieselgate o dalších 1900 lidí. Žádá pro ně vysoké odškodné

Firma bude zastupovat téměř 6000 klientů postižených kauzou dieselgate. Pro každého z nich nárokuje odškodné 220.000 korun
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.