Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Zemřel Jan Rulec, kapitán českého autoprůmyslu

Ve věku 63 let zemřel Jan Rulec, manažer českého automobilového průmyslu a odborník na řízení výroby. V roce 2014 se jako výrobní ředitel podílel na restartu kopřivnické Tatry.

V automobilovém průmyslu působil již od roku 1980. Kromě Tatry působil jako ředitel výrobního závodu LIAZ v Mnichově Hradišti a jako výrobní ředitel Karosy ve Vysokém Mýtě.

Mladý Jan Rulec po ukončení vysoké školy nastoupil do své první automobilky, LIAZU, v roce 1980. Začal pracovat jako mistr na montáži vozidel, později na jejich repasi. Díky své pověstné náročnosti sám k sobě i svému týmu se následně vypracoval na vedoucího útvaru kontroly kvality.

Protože mel skvělé technické znalosti i organizační talent, stal se brzy vedoucím výrobního úseku a na této funkci prožil většinu pracovního života v LIAZu.

V 90. letech se stal ředitelem výrobního závodu v Mnichově Hradišti. Byla to těžká doba, kdy celý průmysl výroby nákladních vozů zažíval hlubokou krizi. Jan Rulec usiloval o větší samostatnost závodu v Mnichově Hradišti a o to, aby závod mohl lépe a pružněji reagovat na měnící se požadavky trhu.

Spolu se svými kolegy proto také připravoval privatizační projekt, který by tomuto závodu zajistil možnost orientace na perspektivní segmenty trhu. Financující banka se však dohodla se Škodou Plzeň a umožnila jí tím privatizovat LIAZ, stejně jako TATRU. Poté Jan Rulec z LIAZu odešel a několik let působil ve společnosti Autoservis Klatovy.

V roce 1997 uspěl ve výběrovém řízení na místo výrobního ředitele akciové společnosti Karosa Vysoké Mýto. Protože společnost patřila francouzskému Renaultu, začal se intenzivně učit francouzsky a přebral řízení výroby v dynamicky se rozvíjející společnosti. S rodinou se přestěhoval do Vysokého Mýta, kde později se svou ženou Hanou postavili dům.

V Karose patřil k nejvíce respektovaným tahounům celkové přestavby a modernizace podniku a měl lví podíl na tom, že se z Karosy stal v roce 2003 nejmodernější závod na výrobu autobusů v Evropě. Jan Rulec byl nekompromisní v plnění zvyšujících se požadavků na kvalitu autobusů, plnění vzrůstajících výrobních plánů a integraci Karosy do výrobního sytému mateřského Renaultu, později Iveca. Byl přísný nejen ke svému týmu, ale zejména sám k sobě. Jeho úsilí, pracovitost i výsledky mimořádně vysoce hodnotili a oceňovali nejen kolegové, ale i všichni jeho nadřízení od generálních ředitelů Karosy (později Iveca Czech Republic) až po nejvyšší vedení mateřského koncernu. Na konci roku 2013 Jan Rulec poprvé zápasil, prozatím vítězně a potají, s rakovinou. Rozhodl se proto svou náročnou práci opustit. Po pár týdnech odpočinku a léčby se však rozhodl přijmout další velkou profesionální výzvu a jako výrobní ředitel se zapojil do záchrany Tatry. Opět se se svou ženou přestěhoval a s plným nasazením se vrhl do práce. V Tatře Jan Rulec s přehledem organizoval novou výrobu, postupně modernizoval a přestavoval výrobní úsek a vedl svůj tým k vyšší kvalitě aut i k reorganizaci systému výroby. Měl velký podíl na tom, že stejně jako dříve Karosa, i Tatra se začala opět výrazně prosazovat nejen na domácím, ale i na náročných zahraničních trzích. Tatru opustil na počátku roku 2016, vrátil se do Vysokého Mýta a v nedaleké Chocni se ujal řízení podniku na výrobu plastových komponentů pro automobilový průmysl, průmysl zemědělských a stavebních strojů Composite Components. Významně se podílel na technologickém rozvoji podniku a zásadním způsobem ovlivnil nastupující generaci mladých manažerů. V létě 2018 na něj podruhé zaútočila zákeřná nemoc, kvůli které musel svou práci přerušit. Počátkem letošního roku se ale na své místo vrátil. Třetí útok zákeřné nemoci se mu ale odvrátit nepodařilo. Zemřel v sobotu 18. 5. ve věku 63 let. Petr Rusek, předseda představenstva TATRA TRUCKS, k odchodu Jana Rulce uvádí: „Dovoluji si jménem jeho spolupracovníků, naší společnosti i českého průmyslu Honzovi Rulcovi poděkovat za to, co dokázal. Byl opravdovým Kapitánem českého průmyslu. Čest jeho památce.“

27.05.2019Autodealers

Informace odjinud

Cyklista bojuje s neukázněnými řidiči v protisměru. Občas riskuje i vlastní zdraví

Doprava v Londýně je hodně komplikovaná, právě proto je tu stále populárnější jízda na kole. A jeden britský cyklista ukazuje, jaká jsou v centrech měst její úskalí.
auto.cz

Aston Martin chce s hypersportem Valkyrie získat celkové prvenství v Le Mans

Aston Martin oficiálně oznámil, že v roce 2021 hodlá s dvojicí závodních vozů na základech modelu Valkyrie bojovat o první pozici v celkovém pořadí slavných 24 hodin Le Mans.  
auto.cz

Nový Terminátor bude bojovat proti Land Cruiseru

Ve filmu Terminátor: Temný osud se na scénu vrací hvězda prvního a druhého dílu Linda Hamilton v roli Sarah Connor. Vstupuje do akce jako starší dáma s bazukou, která se bez mrknutí oka pouští do boje se supermoderním robotem. Jednou z jejích neohrožených zbraní je klasický Land Cruiser 80.
Celý článek na e-flotila.cz >>

BMW divize M zvažuje vývoj vlastních modelů, poslední představila v roce 1978

Když se řekne divize M, většina z nás si vybaví úchvatné sportovní vozy, které vycházejí z klasických produkčních modelů automobilky BMW. To by se však mohlo v blízké budoucnosti změnit, neboť šéf divize M přiznal úvahy o vývoj vlastních modelů.
auto.cz

Už i v Praze se zbláznili. Do roku 2030 chtějí snížit CO2 o 45 procent

Vedení hlavního města přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent.
auto.cz

Elektrický závoďák VW I.D. R se vrací do Goodwoodu. Zaútočí na absolutní rekord?

Volkswagen na letošním festivalu v Goodwoodu znovu ukáže svůj elektrický závoďák v akci. Rád by totiž vylepšil svůj dosavadní rekord. A možná i něco víc.
auto.cz

Po německé dálnici stále zadarmo. Mýto narazilo na evropský soud

Nápad na zpoplatnění dálnic pro osobní vozy v Německu ztroskotal. Evropané včetně Čechů tak nadále budou jezdit zadarmo. Evropský soudní dvůr uznal stížnost Rakušanů na chystané mýto.
Celý článek na iDNES.cz >>

Tohle je vysněný vůz všech petrolheadů: Porsche 718 Cayman GT4 má manuál a atmosférický šestiválec!

Kdo by chtěl šestiválcový sporťák s manuálem, může vedle kupé 718 Cayman GT4  volit i otevřený 718 Boxster GT4.
auto.cz

Renault chystá další elektromobily. Minimálně dva v brzké budoucnosti

Francouzská automobilka má zatím jen omezenou nabídku elektrických vozů. V příštích letech se ale dočkáme několika novinek.
auto.cz

Renault překonává Peugeot. Nové Zoe má delší dojezd

Renault odtajnil podobu a základní technická data druhé generace modelu Zoe. Oproti dosud prodávané verzi má větší kapacitu baterie, silnější motor a možnost využití rychlého dobíjení.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Abarth není jen ostrá pětistovka Fiat. Toto jsou výjimečné vozy se štírem

Abarth je většinou vnímán jen jako úpravce vozů značky Fiat v čele s malými pětistovkami z padesátých a šedesátých let i současnosti, ale ve skutečnosti se může pochlubit velmi pestrou paletou vozů, z nichž řada pocházela z vlastního vývoje.  
auto.cz

Deset elektromobilů Nissan e-NV200 Evalia zamířilo do služeb DPP

Dopravní podnik hl. m. Prahy převzal v uplynulých dnech v rámci dotačního projektu deset elektromobilů Nissan e-NV200 Evalia pro interní účely.
auto.cz

Auta si spolu budou povídat, Češi je učí novým kouskům. Můžete to vyzkoušet

Na vybraných úsecích českých silnic lze v testovacím provozu vyzkoušet funkce vzájemné komunikace automobilů a infrastruktury. Řešení připravované v celoevropském projektu C-Roads má v budoucnu pomoci výrazně zlepšit bezpečnost silničního provozu a pomůže také s nástupem autonomní mobility.
Celý článek na iDNES.cz >>

Nové Subaru Forester jsme projeli dlouho před premiérou. I s novým hybridem

Forester je solitér, kdysi začínal jako trochu nejapně vypadající kombík na vysokém podvozku. Časem se však z Foresteru stalo klasické SUV. Teď přijíždí pátá generace, opět ji zdobí fenomenální jízdní vlastnosti, pod kapotou má nově hybridní techniku a na blatník si připíná metál za bezpečnost.
Celý článek na iDNES.cz >>

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.