Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Fiat Chrysler a PSA prý jednají o spojení

Fiat Chrysler Automobiles a PSA údajně jednají o spojení, které by mohlo vytvořit automobilku s roční produkcí 9 milionů vozidel. Obě firmy odmítají informace médií komentovat, nicméně vedení PSA se sejde k mimořádnému jednání.

Koncern Fiat Chrysler Automobiles začátkem tohoto roku dojednal fúzi s francouzskou automobilkou Renault, ale dohoda se vinou francouzské vlády, která je klíčovým akcionářem Renaultu, nakonec zhroutila.

Nové vedení Renaultu nedávno potvrdilo, že nové jednání s FCA není na programu dne, protože se zaměřuje především na znovuoživení spolupráce s aliančním partnerem Nissanem.

Investoři již několik let spekulují o tom, že Fiat Chrysler Automobiles hledá partnera pro fúzi. Tyto úvahy podporovala prohlášení generálního ředitele společnosti Sergia Marchionneho. V roce 2015 Marchionne nastínil důvody pro konsolidaci automobilového průmyslu a neúspěšně se pokusil o dohodu s General Motors. I po náhlém Marchionneho úmrtí vedení FCA usiluje naplnit jeho odkaz.

Koncern FCA jednal s PSA o možnosti nějaké formy partnerství už na začátku letošního roku, než vedení FCA překvapilo návrhem fúze s Renaultem. Tehdy představitelé FCA uvedli, že dohoda s Renaultem nabízí více výhod než kombinace s PSA. Jenže předseda John Elkann rozhovory s Renaultem v červnu přerušil poté, co francouzští vládní činitelé zasáhli a tlačili na Renault, aby nejprve vyřešil napětí se svým japonským aliančním partnerem Nissan Motor. Po zhroucení plánu fúze s Renaultem si generální ředitel FCA Mike Manley nechal otevřené dveře pro rozhovory s dalšími potenciálními partnery. Řekl však, že italsko-americká automobilka může nadále pokračovat sama navzdory nezbytným nákladům na vývoj elektricky poháněných vozidel a dodržování přísnějších emisních pravidel v Evropě, Spojených státech a Číně. V tomto ohledu FCA značně zaostává za svými konkurenty. Manley dokonce prohlásil, že je připraven platit pokuty za nedodržení předepsaných flotilových emisí CO2.

Generální ředitel PSA Carlos Tavares během diskusí v září na autosalonu ve Frankfurtu myšlenku partnerství s FCA odmítl slovy: „Nepotřebujeme to.“ Nicméně Tavares je známý tím, že se v současné době, kterou označuje za chaotickou, nevyhýbá riskantním krokům slibujícím budoucí přínos. Proto v roce 2017 za 2,6 miliardy dolarů koupil od GM dlouhodobě ztrátovou automobilku Opel a v rekordně krátké době ji dovedl k zisku.

Fiat Chrysler už spolupracují na vývoji a výrobě užitkových vozidel, ovšem tato spolupráce v poslední době ztrácí na intenzitě s tím, že pro Peugeot a Citroën pomáhá využívat výrobní kapacity Opel a také Toyota. Podle Automotive News Europe jsou jednání mezi PSA Group a FCA poměrně daleko. Společnost s kapitálovou hodnotou 47 milionů dolarů by měl jako generální ředitel řídit Carlos Tavares a předsedou představenstva má být John Elkann. PSA by měl být kupujícím a francouzská strana by měla mít převahu v představenstvu. S celkovou roční produkcí 9 milionů vozidel by nová společnost konkurovala Volkswagenu, Toyotě Motor a alianci Renault-Nissan-Mitsubishi.

Velmi silné postavení by společný podnik měl zejména na trhu malých aut v Evropě a Latinské Americe. PSA plánuje v roce 2023 vrátit značku Peugeot na trh v USA. V tomto ohledu by spojení s FCA znamenalo velkou pomoc.

31.10.2019Autodealers

Informace odjinud

Jak se žije sběrateli a výrobci dřevěných modelů: Dva blázny spojuje jedna vášeň

Devětašedesátiletý František Bouček z Mochova se před pár lety zamiloval do dřevěných modelů aut. Ve své sbírce má samé netradiční kousky. Od fekálního vozu přes pivovarský speciál až po americký truck. Všechny mu z třešně, ořechu a hrušky vyrábí brilantní truhlář Petr Marek. Vyzpovídali jsme oba.
auto.cz

Jak se řídí v Indii? Je to jiná planeta. Ve všem...

Indie není jen obyčejná země, naprosto specifická je i doprava. V roce 2018 jsem se společně se slovenským ekvivalentem českých Trabantů, projektem Lada Svetom, vydal do Indie a sepsal, co všechno musíte znát, než vyrazíte do provozu v této bláznivé zemi.
auto.cz

BMW řady 4 Gran Coupé se blíží. Prohlédněte si, jak bude vypadat

Nová čtyřka se po uvedení dvoudveřové varianty kupé dočká také svého praktičtějšího sourozence s párem dveří navíc. Design asi nemá čím překvapit.
auto.cz

Cestování autem po Česku: Co navštívit v Čechách?

Události posledních týdnů vrátily lidi ke krásám vlastní země – a většina z nich plánuje doma strávit i čas dovolených. Projeli jsme všechny kraje Česka a hledali v nich místa méně známá. Či skoro neznámá.
auto.cz

Přilby automobilových jezdců: Co všechno musí zvládnout?

Jsou z ní vidět pouze oči, pokud auto stojí. Zakrývá totiž celou hlavu i krk. Řeč je o závodní přilbě.
auto.cz

Slovakiaring čeká nezvyklý závod: Elektrický Jaguar vs. angličák Hot Wheels

České zastoupení Hot Wheels připravilo hodně nevšední závod, ve kterém se proti sobě postaví dva naprosto rozdílné vozy Jaguar.
auto.cz

Chrysler, jeden z pilířů amerického autoprůmyslu, slaví 95 let

Automobilka Chrysler, nyní součást italsko-americké skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), patří spolu s firmami General Motors a Ford do proslulé "velké trojky" amerických výrobců automobilů.
auto.cz

Elektrický pohon 4x4 Nissan e-4ORCE čerpal inspiraci od GT-R i Patrolu

Nissan chce posílit svou pozici na trhu elektromobilů novým systémem pohonu všech kol, který dostal příznačné označení e-4ORCE.
auto.cz

Vybrali jsme deset nejdostupnějších nových rodinných vozů

Z kterých aut vybrat, pokud nechcete v červnu 2020 moc platit, a přitom hodláte odvézt rodinu i s kufry? Tady je deset nejlevnějších modelů z průniku kombíků, MPV a SUV.
auto.cz

Vybrali jsme nejlepší gify s tématikou formule 1

Formule 1 přináší řadu památných momentů a okamžiků. Snad z každého se stane gif, který si pak na sociálních sítích žije svým vlastním životem. Podívejte se na výběr těch nejlepších. Po kliknutí na gif se vám otevře nová stránka a gif můžete vložit na web, sdílet na sociálních sítích apod.
auto.cz

BMW M3 E36: Připomeňte si slavného šestiválcového sportovce z devadesátek

BMW řady 3 v generaci E36 samozřejmě nemohlo opomenout na vrcholnou verzi M3. Dorazila dva roky po představení E36, hned ve třech karosářských verzích.
auto.cz

Čekání u konce. Nový Chevrolet Corvette dorazí do Evropy v roce 2021

Chevrolet Corvette v osmé generaci proměnil svoji koncepci, když se z něj stal supersport s motorem uprostřed. Konečně víme, kdy dorazí také do Evropy.
auto.cz

Nová Škoda Octavia vyřešila problém se softwarem. Zákazníci kvůli tomu musí do servisu

Softwarový problém s asistentem pro nouzové volání v nové Škodě Octavia se již povedlo opravit. Dodávky zákazníkům jsou tudíž opět obnoveny.
auto.cz

Škoda Kodiaq si v interiéru půjčila moderní prvek nové Octavie. Lidem se moc nelíbí

Po čtvrté generaci Octavie začnou dvouramenný volant dostávat také další modely. Po Kamiqu Scoutline i Kodiaq, minimálně v top verzích.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.