Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Den vzpomínek na oběti dopravních nehod

Letos je to právě 25 let, kdy byl poprvé vyhlášen den vzpomínek na oběti dopravních nehod. Letos připadl na pondělí 15. listopadu. Sloganem je Pamatovat, Podpořit, Pracovat.

Iniciátorem bylo Evropské sdružení obětí dopravních nehod FEVR a taká řada jeho členů, po deseti letech, tedy v roce 2005, se připojila Organizace spojených národů, která každoročně vyhlašuje třetí listopadovou neděli jako Světový den vzpomínek na oběti dopravních nehod.

Každý rok zemře na silnicích celého světa na 1 350 000 osob, denně je to 3700 lidí, jeden mrtvý každých 24 sekund. „Každoročně celosvětově každý 44. člověk, který zemře, ztratí zbytečně svůj život při dopravní nehodě. Nikdo neví, kdo bude další na řadě,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Dalších až 50 000 000 lidí je při nehodách zraněno. Světová zdravotnická organizace proto právem hovoří o dlouhodobé celosvětové pandemii smrtelných dopravních nehod. Dopravní nehody s sebou navíc nesou nemalé ekonomické dopady. Celospolečenské ekonomické následky dopravní nehodovosti v řadě států dosahují až tří procent HDP. I v České republice jsou obrovské, podle Centra dopravního výzkumu v roce 2019dosáhly částky 81,4 miliardy korun, nejvíce od vzniku samostatné ČR.

Organizace spojených národů proto vyhlásila Dekádu aktivit pro bezpečnost silničního provozu 2021-2030. Navazuje na Dekádu aktivit vyhlášenou na právě končící desetiletí. Jejím cílem je do roku 2030 dosáhnout padesátiprocentního snížení počtů mrtvých a zraněných při nehodách oproti roku 2021. Obsahuje 40 oblastí aktivit, jejichž plnění by mělo být zárukou dosažení dozajista ambiciózního cíle. „Zapojit se ovšem musí každý – veřejný i komerční sektor, neziskové organizace. A také každý z nás. Stačí dodržovat příslušná pravidla silničního provozu a také základní zásady slušného chování,“ apeluje Libor Budina z Autoklubu ČR. A tu a tam si připomenout například fakta nově publikovaná Světovou zdravotnickou organizací, že

· zvýšení rychlosti o 1 km/h s sebou nese 4% zvýšení rizika, že nehoda bude smrtelná,

· sražení chodce v rychlosti 65 km/h oproti 50 km/h s sebou nese 4,5násobné zvýšení pravděpodobnosti, že chodec zahyne

· náraz do boku osobního automobilu v rychlosti 65 km/h s 85% pravděpodobností skončí pro příslušného spolujezdce smrtí

· řádné používání bezpečnostních pásů snižuje riziko usmrcení při nehodě o polovinu, u pasažérů sedících vzadu o čtvrtinu

· použití dětské sedačky snižuje riziko smrti o 60 procent

· užívání mobilního telefonu za jízdy zvyšuje riziko účasti na nehodě 4x, využívání hands free sady také není bez nebezpečí

U příležitosti letošního Světového dne vzpomínek na oběti dopravních nehod představily Platforma VIZE 0, Autoklub ČR a České sdružení obětí dopravních nehod aktualizovanou společnou publikaci „ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod“, jejímž cílem je poskytnout potřebné rady těm, kteří se po dopravní nehodě ocitají v nelehké životní situaci.

Čtenáři v ní najdou příslušné rady z oblasti sociálního zabezpečení poškozených při nehodě i jejich blízkých, pojišťovnictví, zároveň představuje databázi obsahující judikáty vztahující se k odškodňování obětí dopravních nehod. Nechybějí ani rady psycholožky, jak se vyrovnat s nastalou těžkou životní situací.

Publikace je v elektronické podobě, je možné ji bezplatně stáhnout na webových stránkách www.csodn.cz, www.platformavize0.cz a www.autoklub.cz.

15.11.2021Autodealers

Informace odjinud

Škoda Fabia esport trophy: V Americe kousek za dvacítkou. A jdeme do finále!

Do živého finále tedy ještě zatím ne, zatím jdeme "jen" do finále základní části. Pak už ale následuje vrchol Škoda Fabia esport trophy pro osmičku nejlepších!
auto.cz

Rozhovor se spisovatelem a ilustrátorem Martinem Sodomkou: Na obrázku musí vše fungovat!

Technické pohádky Martina Sodomky baví děti i dospělé, když na příbězích partičky malých zvířátek popisuje, jak funguje třeba manuální převodovka.
auto.cz

Lopraisova Tatra 815 Puma zpět na scéně. Podívejte na první fotky speciálu pro Dakar 2022

První ročník kategorie Dakar Classic vypsané pro historická vozidla nadchnul, a tak se příští rok vrátí ještě v nabitější podobě. Na startu nebude chybět ani legendární Tatra 815 „Puma“.
auto.cz

Tohle je nový elektrobus pro Prahu. Dodá ho Škoda

Pražský dopravní podnik si objednal 14 elektrobusů. Půjde o nový model Škoda E’City, 12 metrů dlouhý autobus s prostorem pro 69 cestujících.
auto.cz

Zvláštní finta v Japonsku: Policie používá k vyšetřování 17.000 katalogů aut

Policejní oddělení spíše odpovídá sběratelskému kroužku. Sbírka tištěných brožur o autech čítající tisíce výtisků slouží i v době elektronické k detailnímu vyšetřování zločinů.
auto.cz

Další omezování dopravy: Toto je neférový bič na řidiče!

Města se snaží vyřešit stále houstnoucí dopravu na úkor aut. Přibývají nová zúžení, speciální pruhy pro ostatní účastníky provozu či se stávající pro motorová vozidla rovnou ruší. Je jejich smyslem řidiče otrávit?
auto.cz

Playboy B7/A48 (1947-1951): Americká lidovka neuspěla, nevznikla jich ani stovka

Playboy byl jedním z poválečných pokusů o severoamerické auto pro masy. Zajímavá konstrukce se ale kvůli nedostatku peněz nedokázala prosadit. Dnes jde o velmi zajímavou raritu...
auto.cz

Nové video: Martin Vaculík a auto, které mu rozšířilo obzory

Specialista Světa motorů nikdy nebyl úplným nadšencem do bydlení na kolech. Teď si jej však v rámci příprav nového videa vyzkoušel a prozradil, jak se mu to líbilo. Ale nebojte, dojde i na techniku!
auto.cz

Slavný Renault 4 skutečně ožívá. Ale v hodně netradiční formě

Renault 4 letos slaví 60 let od svého uvedení na trh. Oslavy jubilea vrcholí opravdu velmi netradičně.
auto.cz

Nové Suzuki S-Cross vs. konkurence: Jak si cenově stojí proti jiným SUV?

Třetí generace Suzuki S-Cross vstupuje na český trh s jediným motorem, mildhybridem 1.4 BoosterJet s 96 kW. Pořídit však lze i s automatem nebo pohonem všech kol.
auto.cz

BMW poodhaluje novou generaci závodního M4 GT4 pro zákazníky

Nová generace zákaznického závodního speciálu bude klientům dostupná v příštím roce.
auto.cz

Noví jezdci, stejný partner. Hlavním sponzorem Alfy Romeo F1 zůstává Orlen

I pro sezonu 2022 bude hlavním sponzorem stáje Alfa Romeo Racing společnost Orlen. Součástí stáje zůstává i polský jezdec Robert Kubica.
auto.cz

Tohle je Luniaq. Lunární vozítko inspirované SUV Škoda

Luniaq je vize lunárního vozidla až pro čtyři astronauty, která se inspirovala SUV značky Škoda, především modelem Enyaq iV.
auto.cz

Tesla Model S Plaid dostane karbon-keramické brzdy, ovšem za tučný příplatek

Kromě volantu jsou častým terčem kritiky Tesla Model S Plaid také brzdy, to by se však mělo již v příštím roce změnit.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.