Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Aktuální složení Výkonného výboru SDA

předseda: Jiří Picek
členové: Jan Hurt
  Alexej Kiriakovský
  František Neuman
  Martin Peleška
  Josef Pokorný (tajemník SDA)

 

Předsedou výkonného výboru Svazu dovozců automobilů byl letos v březnu zvolen pro následující šestiměsíční období Martin Peleška (46). Dalšími členy vedení svazu jsou Jan Hurt, Alexej Kiriakovský, František Neuman, Jiří Picek a tajemník SDA Josef Pokorný. Jaké jsou priority současného vedení svazu?


„Hlavním úkolem SDA pro příští měsíce je realizace dlouho připravovaného projektu obnovy vozového parku v ČR. Aktuálně je v ČR zaregistrováno přes 6 milionů osobních vozů s průměrným stářím 15 let, a jde tak o jeden z vůbec nejstarších vozových parků v Evropě. Obměna vozového parku je proto klíčová pro celkové vylepšení zásadních oblastí dopravy v Česku, jakými jsou snížení emisní stopy a splnění závazků ČR v této oblasti, zvýšení bezpečnosti silničního provozu, vyšší ochrana řidičů a cestujících a snížení zatížení našeho zdravotnictví v důsledku havárií v přestárlých vozech,“ uvedl Martin Peleška.

Nový předseda výboru začal pracovní kariéru v polovině 90. let ve švédské strojírenské firmě Atlas Copco. V automobilovém sektoru pracuje od roku 1998, dvacet dva let nepřetržitě.

Začal kariéru u distributora vozidel značky Ford, ve Ford Motor Company, kde prošel mnoha pozicemi na různých úrovních.

V roce 2006 nastoupil u distributora značek Toyota a Lexus pro Českou republiku. Působil v Toyota Motor Czech (TMCZ) na pozici se zodpovědností za prodej a rozvoj dealerské sítě, v roce 2009 se přesunul do evropské centrály Toyota Motor Europe, kde měl na starosti postupně oblast plánování prodeje a výroby, a následně oblast cenotvorby. Po návratu v roce 2012 se začlenil zpět do struktury TMCZ jako ředitel prodeje a marketingu.

Následně se aktivně účastnil reorganizace struktury distribuční sítě ve střední Evropě a vzniku Toyota Central Europe pro CZ, SK a HU. Pozici generálního ředitele zastoupení značek Toyota a Lexus – Toyota Central Europe - Czech zastává od září 2014.

Hlavní úkoly SDA pro příští měsíce:

  • Realizace projektu obnovy vozového parku v ČR
  • Snížení emisní stopy a splnění závazků ČR v této oblasti
  • Zvýšení bezpečnosti silničního provozu
  • Vyšší ochrana řidičů a cestujících
  • Snížení zatížení českého zdravotnictví v důsledku havárií v přestárlých vozech

 

01.10.2020Svaz Dovozců Automobilů

Informace odjinud

Američané prozradili, jaká auta si nechávají přes 15 let. Vládnou japonské značky

Japonské automobilky bodují celkově i v jednotlivých statistikách SUV, trucků a sportovních vozů. První příčku přitom téměř vždy obsadil model značky Toyota.
auto.cz

Výroba aut v Česku loni klesla o 19 procent na 1,15 milionu

Výroba osobních aut v Česku loni klesla o 19,2 procenta na 1,15 milionu vozů. Po nejprudším poklesu v historii způsobeném zejména omezeními kvůli koronaviru se tak vrátila na úroveň roku 2014.
auto.cz

Skončí Opel Insignia? Ve hře je příchod crossoveru a nové jméno

Po příchodu nové generace Astry bude Insignia poslední Opel s návazností na bývalého majitele, koncern General Motors. Jenže na jak dlouho?
auto.cz

Škoda Auto letos očekává mírný růst prodejů. I díky nové Fabii

České registrace vozů značky Škoda loni sice klesly o 13 %, klesaly ale pomaleji než trh, což výrazně navýšilo její tržní podíl. Značce se dařilo i mezi ojetými vozy.
auto.cz

Mercedes-Benz EQA oficiálně: Má dojezd 486 km, tažné a výkonnější sourozence na cestě

Mercedes oficiálně představil svůj další elektromobil. Opět je to zástupce segmentu SUV a crossoverů, avšak tentokrát v kompaktním balení.
auto.cz

Škoda Octavia Combi 1.0 TSI – Terč internetových hrdinů

Po plug-in hybridním „er-esu“ a plynovém G-Tecu se mi do rukou dostala motorizace oslovující podstatně širší spektrum zákazníků. Modrý kombík má pod kapotou základní litrový tříválec spojený s manuálem.
auto.cz

Pamatujete si VW Polo Harlekin? Pestrobarevný hatchback se vrátil!

Pestrobarevný Volkswagen Polo původně vznikl jako marketingový nástroj, později se však začal vyrábět, a to s označením Harlekin. Nyní se po letech vrátil.
auto.cz

Koncern Stellantis je tu. Jak se značky FCA a PSA odliší? A co budoucí plány?

Spojení PSA a FCA vytvořilo koncern čítající hned 14 automobilových značek. Vedení skupiny tak pracuje hlavně na jejich jasném odlišení.
auto.cz

Porsche Taycan se představuje v nové základní verzi

Spekulace se potvrdily, novým přírůstkem do modelové rodiny Porsche Taycan je nejdostupnější verze, která se již loni v létě představila pouze na čínském trhu.
auto.cz

Nový Hyundai Bayon se dále odhaluje. Městský crossover vsadí na odvážný styl

Hyundai pokračuje v odhalování svého nového nejmenšího crossoveru. Bayon svým stylem naváže na větší Konu.
auto.cz

Motoristické sprinty: Vavřinec vyhrál

Úspěšný automobilový reprezentant v závodech do vrchu Tomáš Vavřinec (Mitsubishi Lancer Evo) ovládl v kategorii speciálních vozů osmý ročník nejmladšího automobilového mistrovství republiky, což jsou motoristické sprinty.
auto.cz

Tohle je nový hypersport pro Le Mans. Je jako McLaren F1 a zamíří i na běžné silnice

Nová kategorie Hypercar pro 24 hodin Le Mans vyžaduje i stavbu odvozeného silničního vozidla. Vedle Toyoty na takovém projektu pracuje i německý tým ByKolles.
auto.cz

Evropský trh v roce 2020: Pád o čtvrtinu, Škoda osmá nejžádanější značka

Prodeje nových aut v Evropě loni silně ovlivnila pandemie koronaviru. Škoda však patří mezi značky se spíše nižším poklesem, spolu s Toyotou či Volvem.
auto.cz

Rallye Dakar 2021: Motorkář Michek v létě bojoval o život a teď vyrovnal nejlepší český výsledek na Dakaru

Před rokem při své premiéře na Dakaru dojel motocyklový jezdec Martin Michek (Orion – Moto Racing Group) na 23. místě a byl třetí nejlepší v hodnocení nováčků.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.