Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Wojnar: ČR letos vyrobí přes 1,4 milionu vozidel

Tuzemské automobilky letos vyrobí přes 1,4 milionu motorových vozidel. Vyrovnají nebo mírně překonají rekordní výsledek z loňského roku. Za leden až listopad bylo vyrobeno více než 1,3 milionu osobních aut. Uvedl to prezident Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) Bohdan Wojnar.

„Automobilový průmysl v roce 2018 sice v tuzemsku dále rostl, ale růst se již zpomalil. Tyto výsledky nejsou samozřejmostí, ale stojí za tím ohromné úsilí našich zaměstnanců na všech úrovních v době, kdy čelíme jak chronickému nedostatku pracovních sil, tak řadě nově se projevujících vnějších a vnitřních faktorů,“ řekl Wojnar na dnešním setkání manažerů tuzemského automobilového průmyslu.

Podle Wojnara by odvětví mělo pracovat na dlouhodobé vizi do budoucna, aby reagovalo na změny v elektromobilitě, digitalizaci a nových obchodně ekonomických modelech. „Usilujeme už druhý rok o to, aby byly emisní limity reálné, neohrozily samu podstatu automobilového průmyslu v České republice, budoucí konkurenceschopnost firem a zaměstnanost. Příští rok budeme pracovat na tom, abychom se na nastupující regulace a trendy připravili nejen my jako výrobci, ale také aby se na ně připravila státní správa a postupně i zaměstnanci a občané,“ dodal.

Sdružení chce podle Wojnara přispívat k vytváření prostředí, ve kterém nebudou neuvážené legislativní i nelegislativní změny, které mohou mít pro autoprůmysl v České republice i Evropě zásadní následky.

Evropská unie usiluje o snižování emisních limitů u aut. Od roku 2021 bude platit nový limit 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr a od roku 2025 bude ještě nižší. Evropská komise navrhla další snížení emisí do roku 2025 o 15 procent, do roku 2030 o 30 procent. Evropský parlament chce snížení o 20 a 40 procent, Evropská rada 15 a 35. Podle odborníků z toho vyplývá, že třetina vyrobených automobilů bude muset mít nízkoemisní pohon, elektřinu či vodík. Pokud ne, budou výrobci platit poplatky do společného fondu.

Automobilový průmysl v Česku zaměstnává přímo 150.000 lidí, nepřímo vytváří pracovní místa pro zhruba 400.000 lidí. Výroba aut je zároveň významným exportním oborem, tvoří čtvrtinu celkového tuzemského exportu a vytváří devět procent HDP.

13.12.2018Autodealers

Informace odjinud

Sanrivatti představuje radikální koncept pozice za volantem. Řídí se jako superbike

Nizozemský startup Sanrivatti šokuje automobilový svět radikálním konceptem hypersportu, ve kterém řidič nesedí, ale klečí s hlavou dopředu jako na motorce. Revoluční přístup slibuje dosud nevídané propojení člověka se strojem.
auto.cz

Škodovka nečekaně mění název! Dokonce použila neexistující písmeno

Česká automobilka Škoda Auto začala ve Španělsku používat nové písmeno.
auto.cz

TEST Chery Tiggo 7 PHEV Family edition – Super auto pro mladé rodiny

Model Tiggo 7 zastupuje automobilku Chery ve třídě kompaktních SUV. Zaujme příznivou cenou, bohatou výbavou a také důrazem na rodinné cestování. Ale čím ještě?
auto.cz

Americká automobilka chystá levný spalovací pick-up. Inspiroval ji Trump, Japonci a Oldsmobile

Pick-upy jsou dnes nejpopulárnějším segmentem vozů v USA. Vyrostly přitom do obřích rozměrů a nejsou zrovna levné. Změnit to chce znovuzrozená automobilka Reo, která využije nová pravidla stanovená Donaldem Trumpem.
auto.cz

Nejrychlejší SUV z Nürburgringu se vrátilo. Xiaomi YU7 GT tentokrát řidiče nepotřebovalo

Xiaomi YU7 GT se po rekordním čase mezi SUV vrátilo na Nürburgring. Tentokrát však nejelo na absolutní rychlost, ale bez řidiče
auto.cz

Audi A3 má po faceliftu. Dostalo novou přístrojovku a je bezpečnější

Audi modernizovalo svůj kompaktní model A3. Přináší nově řešenou palubní desku, adaptivní asistent řízení plus a ještě více digitalizace. Pohonné jednotky se však v podstatě nezměnily.
auto.cz

Při 32 °C je v autě za chvíli padesátka. Pootevřené okno ani stín nestačí

Stačí pár minut na slunci a z interiéru auta se stává rozpálená pec. A pootevřená okénka nebo zdánlivý stín představují jen nebezpečnou iluzi bezpečí. Co se děje s teplotou uvnitř vozu minutu po minutě? A záleží na barvě exteriéru a interiéru?
auto.cz

Škoda Peaq už odhalila i české ceny. Je levnější než konkurence, ale i nejdražší škodovka

Vlajková loď Škodovky na český trh přijíždí s elektrickým pohonem, až třemi řadami sedadel a také nižší základní cenou, než se očekávalo. Naopak ale umí být i nejdražší škodou vůbec, zejména když vám nestačí jen prvky standardní výbavy.
auto.cz

Nejdražší elektrická Škoda je tady! Peaq odveze sedm dospělých a matrixy má v základu

Peaq přiváží dosud největší baterii a největší kufr ze všech škodovek. Slibuje dojezd přes 600 km a až dvoutunový přívěs, ovšem pochopitelně ne najednou. Prozkoumali jsme ji do detailu.
auto.cz

Jak funguje mild-hybrid Peugeot s elektromotorem v převodovce? Technický školitel vám to vysvětlí

Jednoznačným trendem ve vývoji osobních automobilů je hybridizace jejich pohonů. Nějaký stupeň elektrické pomoci má už většina modelů na trhu. Vyzkoušel jsem hybrid 145 e-DSC6 v modelu Peugeot 408 a o jeho konstrukci a nárocích na údržbu si popovídal s technickým školitelem Daliborem Krejčíkem.
auto.cz

Volkswagen bude štíhlejší. Oseká okrajové modely a zefektivní výrobu

Volkswagen prochází nejradikálnější očistnou kúrou ve své novodobé historii. Pod taktovkou generálního ředitele Olivera Blumeho dává koncern sbohem éře bezbřehé expanze a přepíná na režim tvrdé byznysové efektivity. Zákazníci na tom však mají vydělat. Modelové portfolio bude přehlednější a ceny dostupnější.
auto.cz

Znovuzrozený Ford GT40 není tak docela ford. Kdo za ním stojí?

Ford GT40 je jedním z ikonických vozů nejen v rámci automobilky Ford, ale i celé automobilové historie. O jeho repliky se pokoušelo v minulosti několik firem, zatím poslední je Cape Advanced Vehicles.
auto.cz

Mercedes-Benz třídy C: Pohádka o pražském princi

Čas plyne tak splašeným tempem, že nárok na veteránské značky už dnes má i moderní malá limuzína Mercedes-Benz třídy C. Její první generace se světu představila před více než 30 lety. 
auto.cz

Fiat v Česku uvedl nejlevnější elektromobil. Stačí vám na něj 260.000 Kč

Segment městské mikromobility se v Česku zatím nijak zvlášť neuchytil a místní nabídka vozítek je minimální. Změnit to může Fiat Topolino, což je elektrický minivůz určený pro řidiče od 15 let. Zaujme totiž jak příznivou cenou, tak i povedeným designem.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.