Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Termíny letních školních prázdnin v Evropě pro motoristy

Termíny letních školních prázdnin tradičně nejsou v rámci Evropské unie jednotné. Čeští školáci a středoškoláci si budou zaslouženého volna užívat od 29. června do 1. září.

Podobně tomu bude v Belgii, Irsku a na Slovensku. Nejdříve začaly školní prázdniny v Lotyšsku, a to 3. června. Velmi podobné to mají v Itálii, kde byl prvním prázdninovým dnem již 8. červen. To bavorští školáci a studenti středních škol si počkají až do 29. července, prázdniny jim však skončí až 9. září. Ovšem nejdéle si budou letního volna užívat školáci na Maltě, a to až do 25. září. Zde navíc trvají prázdniny celé tři měsíce. Podobně je tomu v Portugalsku.

S letními školními prázdninami se ovšem pojí i hlavní sezona dovolených. „Miliony motoristů budou nejen přejíždět naším kontinentem ze státu do státu, ale i poznávat krásy a zajímavosti svých vlastních zemí. Mnoho lidí také využije dnů volna a příznivého počasí k návštěvě svých blízkých. Často též vyrazí na své chaty či chalupy. Zkrátka vypukne každoroční stěhování národů. A kočovat budou i Češi. Na silnicích a dálnicích celé Evropy bude rušno po celé letní období, nicméně se zvýšeným provozem, a tedy i nemalými dopravními komplikacemi, bude třeba počítat v období začátku a konce školních prázdnin,“ říká Libor Budina z Autoklubu ČR. Motoristé si znovu připomenou nekonečné kolony pomalu se vlekoucích vozidel, které nejednou na dlouhé desítky minut a v případě vážnějších nehod na celé hodiny zcela znehybní. V každém případě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. „Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, se určitě vyplatí pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde může začít doprava váznout, a raději si v předstihu připravit záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací. V některých německých spolkových zemích začínají prázdniny až na konci července. Během posledního červencového víkendu mohou tranzitující motoristy překvapit nekonečné proudy pomalu se vlekoucích vozidel nejen v Německu. A srpen je měsícem, kdy se tradičně celá Francie stěhuje ze severu na jižní pobřeží. Na samém počátku tohoto měsíce i v jeho závěru je proto třeba se v zemi galského kohouta smířit s nemalými dopravními komplikacemi,“ radí Roman Budský z Platformy Vize 0.

11.06.2019Autodealers

Informace odjinud

Auta Martina Vaculíka: Vzestup automobilky Dacia s Alešem Matuškem

Tentokrát se podrobněji podíváme na automobilku Dacia. Povídal jsem si o ní s jedním z největších fanoušků dacií a renaultů u nás.
auto.cz

Sedm let klidu, jen nesmíte moc jezdit: Peugeot v Česku upravil záruku auta do města

Jedním z lákadel na zákazníky, kteří plánují pořízení nového auta, je také tovární záruka. Standardní dva roky mnozí výrobci dalece přesahují. Obyčejně má však až příliš velkorysá garance výrobce nějaké to ale.
auto.cz

Chcete riskovat a řídit pod vlivem alkoholu? Nově patentovaný systém to znemožní

Jak poznat, že je řidič vozidla pod vlivem alkoholu? Možností je hned několik. Znemožnit jízdu by vám mohl také nedávno patentovaný detektor skupiny General Motors.
auto.cz

Audi ukončí výrobu legendárního pětiválce. Kvůli normě Euro 7

Pětiválec je s Audi spjat podobně, jako řadový šestiválec BMW. V letošním roce oslaví 50 let existence, zároveň se ale nad ním již stahují mračna.
auto.cz

Touareg sice oficiálně skončil, teď ale VW říká, že je podobný model důležitý. Přijde ID.Touareg?

Zatímco automobilka některá oblíbená jména historicky významných modelů aplikuje také na plně elektrické varianty, jiné legendární modely končí bez náhrady. Alespoň u modelu Touareg to tak vypadalo, nyní však svítá naděje.
auto.cz

Tesla Model 3 slaví 10 let. Globální bestseller překonal i 60 let starý rekord Citroënu

Ať už jste skalním fanouškem americké značky, nebo celkově odpůrcem aut na baterky, první „dostupné tesle“ nelze odepřít její masivní popularitu a také výrazný dopad na vývoj trhu elektromobilů.
auto.cz

Nejrychlejší dálnice Ameriky a nikdo za volantem? Brzy realita

Texaská dálnice State Highway 130 je už léta americkým unikátem. Na tomto úseku můžete legálně uhánět rychlostí 137 km/h, což je nejrychleji z celých Spojených států. Právě svoboda však přilákala také technologické giganty vyvíjející autonomní kamiony.
auto.cz

Máme prostor pro levný sporťák, říká šéf Dodge. Jestli ho vyrobí, neprozradil

Zákazníci prahnou po cenově dostupných autech, která však nesmí být nudná, tvrdí Matt McAlear. Nevyloučil příchod levného sporťáku, že je takový ve vývoji, však nepotvrdil.
auto.cz

Řízení po drátech a yoke místo volantu: Nový Mercedes-Benz EQS bude ještě futurističtější

Plně elektrický vrchol nabídky se v rámci letošní modernizace dočká technologie steer-by-wire a kontroverzního řešení volantu „yoke“.
auto.cz

Nejvíc nedoceněný elektromobil podle Martina Vaculíka? Původní Subaru Solterra!

O Subaru Solterra jsem od kolegů neslyšel nic dobrého. Že prý má vysokou spotřebu, pomalé nabíjení a svéráznou ochranu proti přílišnému namáhání baterie rychlým nabíjením. A k tomu vysokou cenu. To nejsou dobré vyhlídky, ale…
auto.cz

Německý tuner si vzal do parády Cadillac Escalade. Manželkám fotbalistů bude imponovat ještě víc

Velké americké SUV se neukazuje silou ani luxusem, ale hlavně odvahou vydat se úplně jiným směrem. Dokazuje, že i rodinné SUV zvládne každodenní provoz a přitom se neztratí ani před luxusními hotely.
auto.cz

Nový Opel Astra GSe bude elektrický a sportovnější než dosud

Vrcholná verze Opelu Astra bude nově elektrická a dostane samosvor. Je možné, že výkon vzroste i nad 280 koní, které mají technicky příbuzné modely jiných značek i menší rychlé opely.
auto.cz

TEST BYD Atto 2 DM-i Boost – Nedejte na první dojem

Modelem Atto 2 obohacuje čínská automobilka BYD nabídku kompaktních SUV na evropském trhu. Vzhledem k příznivé ceně a bohaté výbavě se člověk skoro ptá, jak to bude v praxi fungovat. Vyzkoušeli jsme lépe vybavenou verzi s vyspělým plug-in hybridem.
auto.cz

Polovodičová baterie míří na silnici. V autě to ale nebude

O bateriích s pevným elektrolytem, tzv. polovodičových, se dlouho spíš jen mluvilo. Nyní jsme však na prahu sériové výroby, a to nikoliv v Číně, nýbrž v Evropě.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.