Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Historická jízda Benzu Victoria před 125 lety

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu vykonal Theodor von Liebieg se svým vozem Benz Victoria.

Z Liberce se vydal do Gondorfu u Koblenze a trasu dlouhou 939 km ujel za 7 dní, což odpovídá neuvěřitelným 134 kilometrům za den. Zařadil se tak nejen mezi propagátory jízdy automobilem u nás, ale ve své době vyvolal zasloužený zájem i díky spolehlivosti jednoho z prvních automobilů na světě. Na své cestě navštívil také Carla Benze v Mannheimu. Původní vůz barona von Liebiega je dodnes k vidění spolu s mnoha vzácnými exponáty v Národním technickém muzeu v Praze.

Jméno průmyslníka a barona Theodora von Liebiega je spojeno s počátky automobilismu na našem území. Jako první v Čechách si pořídil automobil Benz Victoria již v roce 1893 a byl také prvním, kdo obdržel řidičský průkaz. Na svou pamětihodnou jízdu se vydal 16. července 1894 s přítelem, medikem Franzem Stranskym. Nešlo ale v žádném případě o snadnou projížďku.

Větší spotřeba vody než benzinu

Benz Victoria poháněl jednoválcový zážehový motor o výkonu 4 koňských sil, měl otevřenou karoserii, která posádku chránila méně než dobové dostavníky tažené koňmi, a náročné bylo nejen ovládání, ale také údržba vozu se ztrátovým vodním chlazením. Kvůli němu bylo nutné doplňovat během jízdy nejen benzin, ale také chladicí kapalinu.

Podle dobových údajů spotřeba vody výrazně překonávala spotřebu paliva: na 100 kilometrů vůz vyžadoval 21 litrů benzinu a 150 litrů vody. Přitom palivo se shánělo těžko, benzin byl v té době dostupný jen v lékárnách nebo v obchodech s drogistickým zbožím. Trasu o délce 939 kilometrů završili průkopníci jízdy automobilem po sedmi dnech 22. července 1894. Čistý čas jízdy činil 69 hodin, průměrná rychlost tedy dosáhla 13,6 km/h.

Theodor von Liebieg tuto památnou jízdu vykonal ve věku pouhých 22 let a jen rok poté, co si první vůz v Čechách a třetí v Rakousko-uherském císařství koupil. Jako syn úspěšného továrníka měl nejen dostatek prostředků, ale projevil i technický talent a schopnost ovládat na svou dobu moderní vůz.

Theodor von Liebieg: nadšený automobilista i závodník

V Gondorfu strávil von Liebieg v létě 1894 přibližně měsíc a podnikl několik výletů. Zpět do Liberce se vydal přes Mannheim, kde navštívil Carla Benze, u něhož vůz Victoria o rok dříve osobně objednával. Traduje se, že při koupi v Mannheimu von Liebieg prohlásil, že do roka přijede po ose zpět a svůj slib splnil, třebaže i Benz byl tímto záměrem překvapen. Sám sice o budoucnosti automobilismu nepochyboval, ale tehdejší zákazníci z řad zámožných podnikatelů a šlechty neoplývali tak dobrodružnou povahou.

První Benz Victoria na českém území a jeden z prvních vyrobených exemplářů (vůz nese výrobní číslo 76) byl do tehdejšího Reichenbergu, dnešního Liberce, dovezen v roce 1893 vlakem a mladý baron von Liebieg na něm složil první automobilovou zkoušku a obdržel oficiální povolení k řízení.

Nadšený automobilista si svou dálkovou jízdu z Liberce do Gondorfu s vozem Benz Victoria zopakoval i o rok později, tentokrát vybral kratší trasu a zvládl ji projet za pouhé čtyři dny. Cestou zpět se znovu zastavil v Mannheimu, kde vůz prošel důkladnou prohlídkou. Carl Benz byl schopnostmi a elánem Theodora von Liebiega natolik zaujatý, že jej požádal, aby usedl za volant jeho vozu při prvním závodě, který se konal v Německu na trase Berlín – Lipsko dne 20. září 1899. Vítězem se tehdy nestal nikdo jiný než právě Theodor von Liebieg.

Benz Victoria psal automobilovou historii

Model Victoria je jedním ze zlomových vozů z počátků automobilové éry. Byl to první čtyřkolový vůz na světě s řízenou přední nápravou moderního typu, u níž se kola natáčejí každé v odlišném úhlu tak, aby opisovala vnější a vnitřní kružnici.

Jedná se o jeden z nejvýznamnějších vynálezů Carla Benze, který ovlivnil konstrukci automobilů, stejná geometrie přední nápravy se používá dodnes. K ovládání ještě sloužila klika místo volantu, ale na stabilitu a kvalitu jízdy měl tento prvek zásadní význam.

Podle tradice získal model Victoria své označení, protože Benz vykřikl „Victoria!“ ve chvíli, kdy vyřešil převratnou konstrukci přední nápravy.

Vůz poháněl vzadu naležato uložený jednoválcový motor. Z původního výkonu 3 koňské síly v roce 1893 byl zvýšen na 4 k, v pozdějších letech dokonce 6 k. Nejvyšší rychlost se pohybovala kolem 20 km/h. Benz Victoria se vyráběl až do roku 1900.

Vzácný exemplář je součástí sbírky NTM

Vůz Benz Victoria barona Theodora von Liebiega si mohou prohlédnut návštěvníci Národního technického muzea v Praze, kde je v 60. letech zrenovovaný exemplář vystaven v hlavní hale s dopravní technikou. Mimo jiných modelů se zde nachází nejstarší automobil vyrobený u nás NW Präsident, vůz prezidenta T. G. Masaryka Tatra 80 nebo slavná Tatra 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Sběratelsky mimořádně cenný je také závodní monopost Mercedes-Benz W154 v původním, nerestaurovaném stavu, s nímž jezdil slavný pilot Rudolf Caracciola. Přeplňovaný dvanáctiválec o objemu tři litry vyvinul výkon 484 koní a jednomu z nejlepších závodních vozů své doby poskytoval rychlost 315 km/h.

Národní technické muzeum v Praze má otevřeno každý den včetně sobot, nedělí a státních svátků, s výjimkou pondělí, od 9 do 18 hodin. O víkendech a svátcích nabízí také komentované prohlídky.

17.07.2019Autodealers

Informace odjinud

Odváží řidiče i s auty z hospod. Službu odstartovala první na světě

Když člověk přijede autem do restaurace, neplánovaně se napije alkoholu a usedne za volant, poruší zákon. Se službou, kterou podle deníku International Herald Tribune odstartovala jako první na světě Slávka Harazímová během 90. let v Praze, odveze majitele auta s jeho vozem placený řidič.
Celý článek na iDNES.cz >>

Tipy na prázdninový výlet: deset zastavení v muzeích motorek

Sláva nadšencům do motorek. Díky nim je v Česku hodně muzeí s unikátními exponáty. Která z nich stojí za návštěvu?
Celý článek na iDNES.cz >>

Německá rallye po 1. dnu: Tänak vede jen o pár sekund

Estonský jezdec Ott Tänak (Toyota Yaris WRC) vede po prvním dnu Německou rallye, desátý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích. Pouhých 2,8 sekundy za ním je Belgičan Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupé WRC).
auto.cz

Škoda Scala a Kamiq mohou snadno získat 31 koní k dobru. Jak na to?

Modely Scala a Kamiq jsou tu s námi teprve krátce, přesto už můžete sáhnout po tuningových kitech pro jediný benzinový čtyřválec v nabídce.
auto.cz

Hysterie se stupňuje: V Británii chtějí zakázat osobní vlastnictví automobilů

Rok 2050 se stal pro několik evropských států milníkem, kdy chtějí dosáhnout úplné uhlíkové neutrality. Na řadě míst to vedlo k podpoře elektromobility a plánům na omezování prodeje vozidel se spalovacím motorem, jenže ani to zřejmě stačit nebude.
auto.cz

Audi, BMW a Mercedes se prý spojí při vývoji něčeho zcela zbytečného

Německý výrobce luxusních automobilů Audi se hodlá připojit k alianci konkurentů Daimler a BMW, v jejímž rámci budou firmy společně vyvíjet samořízené vozy.
auto.cz

Před 50 lety se začala v Rumunsku vyrábět Dacia 1300. Vydržela 35 let

Rumunsko patřilo v rámci zemí socialistického bloku mezi ty, kde strojírenství nemělo příliš velkou tradici, přesto ale vedení státu toužilo po výrobě vlastního vozu.
auto.cz

Richard Hammond bude mít vlastní show, dočkáme se auta postaveného ze dřeva?

Jeremy Clarkson bude farmařit, James May cestuje po Japonsku a Richard Hammond zažije další havárii. Tentokrát to ovšem nebude v autě, ale na lodi. A navíc u toho nebude sám.
auto.cz

Volkswagen potvrdil premiéru nového loga, vyměnit ho musí na 10.000 budovách

Letošní autosalon IAA 2019 ve Frankfurtu se ponese v duchu velkých novinek koncernu Volkswagen.
auto.cz

Nová nejrychlejší předokolka na Nürburgringu je pochopitelně z Číny. Jmenuje se Lynk & Co 03 Cyan Concept

Sportovní speciál Lynk & Co 03 Cyan Concept se může pochlubit působivým úspěchem – během jedné ostré jízdy na Nürburgringu překonal hned dva nedávné rekordy.
auto.cz

Toyota udělala z hráčů závodních her gaunery. Naštěstí si svůj omyl rychle uvědomila

Zvídavý hráč se na sociální síti zeptal Toyoty, proč její vozy nejsou v nejnovějším herním titulu Need for Speed Heat. Odpověď zaskočila všechny včetně vývojářů.
auto.cz

Šéf VW se prý zajímá o koupi podílu v Tesle. Všichni to popírají

Diess se domnívá, že Volkswagen by mohl těžit ze zkušeností Tesly v oblasti baterií a softwaru. Mluvčí koncernu však spekulace o možném převzetí podílu v Tesle odmítl.
auto.cz

Před padesáti roky Rumuni představili dacii, ve výrobě vydržela 35 let

Mezi dvěma světovými válkami byla Bukurešť mondénním výstavním městem, říkalo se jí Paříž Východu. Po válce zbídačená země zatoužila po vlastním voze. Od Francouzů získali Rumuni licenci na povedený Renault 12. Jeho dvojče jménem Dacia 1300 vyjela před půl stoletím. Ve výrobním programu vydržela přes 35 let.
Celý článek na iDNES.cz >>

Cupra opět poodhalila svůj sportovní elektromobil, co nabídne jeho interiér?

Letošní autosalon IAA ve Frankfurtu se stane místem premiéry nového konceptu sportovního elektromobilu značky Cupra, na který se automobilka snaží upoutat pozornost zveřejňováním drobných detailů.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.