Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

MINI vyrobilo v Oxfordu desetimilionté auto

V britském výrobním závodě v Oxfordu, kde se od roku 1959 montovalo klasické Mini, byl vyroben desetimiliontý automobil této značky s bohatou tradicí. Jubilejní vozidlo, které sjelo z výrobní linky, je modelem z edice MINI 60 Years Edition.

Poté se tváří v tvář setkalo s prvním malým automobilem, jaký zde byl vyroben. Klasické Mini z roku 1959 a ediční model z roku 2019 pak spojily své síly s dalšími 60 vozy značky, přičemž každý z nich byl vyroben v jednom roce výroby. Všechny se následně v konvoji vydaly na cestu do Bristolu, kde tisíce fanoušků slaví největší mezinárodní narozeninovou oslavu britského originálu na setkání International Mini Meeting, konaném v neděli 11. srpna.

Výročí slavící 60 let existence značky svědčí o nepřetržité popularitě MINI i ve 21. století. Alec Issigonis, génius, který v roce 1959 klasické Mini navrhl, zkonstruoval úžasný milník automobilové historie. Jeho koncepce s napříč uloženým motorem v přední části společně s převodovkou namontovanou pod motorem, koly umístěnými v rozích automobilu a také s výklopným víkem zavazadlového prostoru nabídla maximální vnitřní prostor na minimální ploše. Konstrukce vozu také zaručila úžasně agilní jízdní vlastnosti a stala se vzorem pro moderní malé a kompaktní automobily. Do roku 2000 bylo po celém světě prodáno kolem 5,3 milionu kusů klasického Mini.

Globální úspěch této značky znovu odstartoval o pouhý rok později. Od opětovného uvedení značky na trh je MINI skutečným originálem prémiového segmentu malých automobilů. Reinterpretace nenapodobitelného designu, nepřekonatelné potěšení z jízdy, které je mezi konkurencí zcela jedinečné, a individuální styl značky negenerují pouze nadšení ve třídě malých automobilů, tyto charakteristické vlastnosti umožňují MINI neustále získávat v segmentu kompaktních prémiových automobilů nové cílové skupiny. A další éra značky se již chystá. V listopadu 2019 bude rovněž v Oxfordu zahájena výroba plně elektrického MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l/100 km, kombinovaná spotřeba elektřiny: 16,8–14,8 kWh/100 km, kombinované emise CO2: 0 g/km). Díky tomu budou v blízké budoucnosti zažívat typický MINI zážitek plný potěšení z jízdy a individuality také řidiči elektromobilů.

Jen loni se ve 110 zemích prodalo téměř 400 tisíc vozů MINI. To znamená, že prodejní čísla moderního MINI velmi rychle dotahují historického předchůdce. V oxfordském výrobním závodě MINI v současné době vznikají 3- a 5dveřová MINI, společně s MINI Clubman. Každý den se zde vyrobí až 1000 vozidel. MINI Cabrio a MINI Countryman sjíždějí z výrobní linky u nizozemského partnera VDL NedCar.

„Vidět, jak z naší výrobní linky tady v Oxfordu sjíždí desetimiliontý automobil, byl pro všechny zaměstnance okamžik hrdosti. Někteří z nich mají v rodině členy, kteří zde vyráběli ještě klasická Mini,“ vysvětloval Peter Weber, vedoucí výrobního závodu MINI v Oxfordu. „Tohle je nádherná kapitola historie MINI a důkaz vášně, jakou naši zákazníci pro tento velmi speciální britský automobil mají.“

Před tímto výročím zveřejnilo MINI na sociálních sítích příspěvek, ve kterém britskou komunitu značky žádalo o sdílení osobních příběhů ze 60leté historie MINI s ostatními fanoušky. Obrovský ohlas umožnil shromáždit typická vozidla z každého výrobního roku mezi lety 1959 až 2019, která se následně vystavila při příležitosti oslavy výroby výročního MINI v oxfordské továrně. Vrcholem tohoto výjimečného setkání byla spanilá jízda na mezinárodní setkání International Mini Meeting v Bristolu. V čele konvoje jelo úplně první vyrobené klasické Mini. Má registrační značku 621 AOK, která je mezi fanoušky MINI velmi dobře známá. V závěsu ho v chronologickém pořadí následovali protagonisté 60 let historie, přičemž tento impozantní výroční průvod uzavíral desetimiliontý vyrobený kus značky.

12.08.2019Autodealers

Informace odjinud

Orlen v Česku zakázal vjezd čínským autům! Prý z obavy o špionáž

Do čtyřech velkých petrochemických areálů v Česku se nově nedostanou automobily vyrobené v Číně. Orlen tak reaguje na bezpečnostní varování, že moderní vozy mohou představovat nástroj sběru citlivých dat.
auto.cz

Ani elektromobil není absolutně tichý. Pro vývoj Kie EV2 bylo odhlučnění klíčové

Městské SUV kategorie B do své malé karoserie dostalo spoustu chytrých akustických řešení a slibuje, že je ušito na míru požadavkům evropských zákazníků.
auto.cz

Poklad z Nošovic se ještě nevzdává! Má nový silný motor a kombi za cenu hatchbacku

Nošovický rodinný bestseller dostal pro modelový rok 2026 novou motorizaci, jejíž objem oproti té předchozí vzrostl. Bude to spolu s oblíbenou akcí kombi za cenu hatchbacku a limitovanou edicí Go Czech stačit na rostoucí konkurenci?
auto.cz

Karbon jen pro okrasu? Kapota Xiaomi SU7 Ultra bude konečně plnit funkci

Ultravýkonný čtyřdveřový elektromobil na sebe strhává pozornost jedním rekordem za druhým. Dokonce jeho kvality pochválil i šéf Fordu Jim Farley. Že však není všechno zlato, co se třpytí, dokazuje poslední přešlap automobilky.
auto.cz

Možná iluze, ale dokonalá. Projeli jsme Ferrari Purosangue přímo v jeho domovině

Ferrari už nějakou dobu prodává auto z kategorie SUV. Možná vám to zní jako čistě obchodní rozhodnutí s cílem dostat do Maranella více peněz, výsledkem je ale asi to nejzábavnější SUV, jaké si dnes můžete koupit.
auto.cz

Daewoo z počátku 90. let se vyrábí dodnes. Jeho koupě změní život k lepšímu

Nákup nového vozu některým jedincům asi dokáže změnit život. Umíte si to ale představit v roce 2026 u nového vozu s výkonem 28 kW, který nemá ani airbag nebo ABS? Někde jde o reálnou situaci a podobné auto si umí hodnotu držet lépe než nové Ferrari.
auto.cz

Nová Toyota bZ4X Touring má české ceny. Jen v kufru rozdíl není

Toyota začíná na českém trhu prodávat praktičtější karosářskou variantu Touring svého globálního elektromobilu bZ4X. V nabídce jsou dvě výbavy a stejný počet pohonů.
auto.cz

Sezona motorkářů je tady. Na řadě míst hrozí nehody dlouhodobě, jiné lokality se zdají bezpečné

Ctitelé motocyklů jsou obecně považováni za skupinu, která se své jednostopé vášně a svých strojů vzdává jen těžko. V Česku je navíc čím dál silnější.
auto.cz

Renault čeká další velká proměna. Plánuje desítky nových modelů

Renault představil novou strategii, která má firmu nasměrovat do dalšího desetiletí. Po období stabilizace chce Renault zrychlit vývoj nových modelů, výrazně snížit náklady na elektromobily a rozšířit své působení mimo Evropu.
auto.cz

Nový Mercedes-Benz VLE oficiálně: Luxus třídy S pro celou rodinu! Podvozek pracuje podle Googlu

Ještě nikdy na evropském trhu nebylo tak pokročilé MPV, jakým je zcela nový model VLE. Je přehlídkou nejmodernějších technologií, luxusu a zároveň pokročilé elektrické architektury s dvojnásobným dojezdem oproti současné nabídce.
auto.cz

TEST Ineos Grenadier Trialmaster – Bez zbytečných kudrlinek

Teréňák Ineos Grenadier prošel v letošním roce zásadní modernizací. Jak ji poznáte? Vzhledově nijak. To důležité se totiž odehrálo pod povrchem.
auto.cz

Porsche rozšiřuje nabídku elektrických SUV. Cayenne S má 666 koní a režim na dráhu

Základní verzi a vrcholnou verzi elektrického modelu doplňuje zlatá střední cesta v podobě verze S. Nabízí nejdelší dojezd a za ušetřené peníze ji můžete zkrášlit konfigurací doporučenou automobilkou samou.
auto.cz

V garážích světových olympioniků: Bůh na běžkách Johannes Klaebo je věrný Toyotě

Je jedenáctinásobným olympijským vítězem a největší hvězdou současného běžeckého lyžování. Norský fenomén Johannes Høsflot Klæbo by si mohl dovolit garáž plnou exotických supersportů, jenže realita je překvapivě rozumná. Jakým autem tedy jezdil a jezdí rekordman zimních olympijských her?
auto.cz

Rakouský Steyr už zase vyrábí náklaďáky. Jejich původ je ale složitější

Automobilová produkce našich jižních sousedů nikdy nebyla příliš úspěšná. Jediným větším výrobcem lokální značky byl Steyr, který se ale v posledních dekádách věnuje jen výrobě pro jiné automobilky. Nově se v jeho továrnách rozjede první čínský pokus o dobytí evropského trhu s tahači.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.