Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Z Fiatu a PSA může být dvojka evropského trhu

Sloučením dvou velkých automobilových výrobců, skupiny PSA a italského Fiatu, by vznikla dvojka evropského a čtyřka světového trhu.

Světový automobilový průmysl, který čekají kvůli klimatickým změnám obrovské změny, reaguje dalším slučováním.

Blízko dohodě o fúzi jsou americko-italský výrobce Fiat Chrysler (FCA) a francouzská skupina PSA (značky Peugeot a Citroën), informoval list The Wall Street Journal Pod „jednu střechu“ by se tak dostaly značky Alfa Romeo, Citroën, Jeep, Dodge, Lancia, Opel, Peugeot, Maserati, Ram a Vauxhall.

Pokud by ke spojení došlo, vznikl by nový gigant v hodnotě přes 47 miliard eur – obě skupiny loni prodaly dohromady více než 8,7 milionů vozů. Automobilky, které mají sídlo v Paříži a Turíně, by se společně zařadily na čtvrté místo na světě za Volkswagen, Reanult-Nissan-Mitsubishi a Toyotu. Na evropském trhu by pak prodaly téměř stejně vozů jako jednička, německý Volkswagen. Na středeční zprávu v tisku, kterou potvrdily obě skupiny, už zareagovaly trhy: zatímco akcie skupiny Fiat Chrysler stouply na newyorské burze o šest procent, akcie koncernu PSA zvýšily svoji hodnotu na burze pařížské o pět procent.

„Fiat Chrysler Automobiles potvrzuje, že probíhají diskuze o vytvoření skupiny, která by byla jedním ze světových lídrů v mobilitě,“ píše se ve stručném prohlášení FCA, které neobsahuje žádné další detaily. Podle listu The Wall Street Journal by jednou ze zvažovaných možností bylo spojení prostřednictvím výměny akcií. Nově vytvořenou skupinu by pak vedl dosavadní ředitel Peugeotu Carlos Tavares, zatímco ve vedení FCA by zůstal nynější prezident John Elkann.

Vedení obou koncernů už o případném spojení jednalo letos v březnu na autosalonu v Ženevě, rozhovory ale tehdy zamrzly kvůli citlivé otázce o případném uzavření některých továren ve Francii i Itálii.

Komplikací byly i rozdílné majetkové podíly rodiny Agnelliových ve Fiatu (28 procent) a Peugeotových v PSA (13 procent).

V červnu proto začal FCA vyjednávat o sloučení s dalším francouzským výrobcem Renaultem. Svoji nabídku ve výši 30 miliard eur ale brzy stáhl s odvoláním na politický kontext takového obchodu ve Francii – hlavním akcionářem automobilky je totiž s 15procentním podílem francouzský stát. Ten ostatně figuruje i mezi akcionáři koncernu PSA, kde vlastní 12 procent.

Zdroje blízké vyjednávání ale upozorňují, že obchod ještě zdaleka není hotov, a pokud nedojde k situaci, z níž by profitovaly obě strany, mohou jednání skončit. Analytici oslovení listem The Financial Times vidí případné sloučení obou automobilek pozitivně.

Podle Arndta Ellinghorsta ze společnosti Evercore se Carlos Tavares osvědčil jako výkonný manažer už v roce 2017, kdy skupina PSA koupila německý Opel. „PSA potřebuje větší zastoupení v Evropě, PSA zase není přítomný ve Spojených státech, kde má podíl na trhu FCA,“ soudí analytik Philippe Houchois z firmy Jefferies. Francouzský koncern může podle něj navíc pomoci FCA s technologiemi potřebnými ke snižování emisí oxidu uhličitého.

Dlouholetý šéf FCA Sergio Marchionne, který zemřel loni v létě, byl přesvědčen, že s nástupem nových technologií se automobilky mohou vypořádat pouze spojováním. Už v roce 2015 se proto snažil o fúzi s General Motors, tu ale nakonec odmítla šéfka GM Mary Barraová.

Světové automobilky nyní čelí tlaku hned z několika stran – musejí se vypořádat s nástupem autonomních vozů, přechodem na elektromobily i zaváděním technologií snižující emise. K tomu se přidává hrozící ekonomická recese a obchodní války, zejména mezi USA a Čínou. Americko-italský výrobce FCA přitom na poli technologií za svými konkurenty zaostává. Už v příštím roce začnou v Evropě platit nové přísnější regulace na vypouštění emisí.

Guardian: cílem je snížení nákladů

Jak upozornil britský deník The Guardian, slučování automobilek se často uskutečňuje spíše kvůli ušetření nákladů než zvýšení výnosů. I proto se dá očekávat, že se jednání budou točit i okolo budoucího rušení pracovních míst. Případná fúze by mohla mít dopady na britské dělníky v továrně Vauxhall v hrabství Cheshire. PSA už v červnu varovala, že budoucnost podniku závisí na dobré brexitové dohodě. Pokud by k ní nedošlo, plánuje šéf PSA Tavares postavit novou továrnu v jižní Evropě a výrobu tam z britských ostrovů přesunout.

31.10.2019Autodealers

Informace odjinud

Jak se žije sběrateli a výrobci dřevěných modelů: Dva blázny spojuje jedna vášeň

Devětašedesátiletý František Bouček z Mochova se před pár lety zamiloval do dřevěných modelů aut. Ve své sbírce má samé netradiční kousky. Od fekálního vozu přes pivovarský speciál až po americký truck. Všechny mu z třešně, ořechu a hrušky vyrábí brilantní truhlář Petr Marek. Vyzpovídali jsme oba.
auto.cz

Jak se řídí v Indii? Je to jiná planeta. Ve všem...

Indie není jen obyčejná země, naprosto specifická je i doprava. V roce 2018 jsem se společně se slovenským ekvivalentem českých Trabantů, projektem Lada Svetom, vydal do Indie a sepsal, co všechno musíte znát, než vyrazíte do provozu v této bláznivé zemi.
auto.cz

BMW řady 4 Gran Coupé se blíží. Prohlédněte si, jak bude vypadat

Nová čtyřka se po uvedení dvoudveřové varianty kupé dočká také svého praktičtějšího sourozence s párem dveří navíc. Design asi nemá čím překvapit.
auto.cz

Cestování autem po Česku: Co navštívit v Čechách?

Události posledních týdnů vrátily lidi ke krásám vlastní země – a většina z nich plánuje doma strávit i čas dovolených. Projeli jsme všechny kraje Česka a hledali v nich místa méně známá. Či skoro neznámá.
auto.cz

Přilby automobilových jezdců: Co všechno musí zvládnout?

Jsou z ní vidět pouze oči, pokud auto stojí. Zakrývá totiž celou hlavu i krk. Řeč je o závodní přilbě.
auto.cz

Slovakiaring čeká nezvyklý závod: Elektrický Jaguar vs. angličák Hot Wheels

České zastoupení Hot Wheels připravilo hodně nevšední závod, ve kterém se proti sobě postaví dva naprosto rozdílné vozy Jaguar.
auto.cz

Chrysler, jeden z pilířů amerického autoprůmyslu, slaví 95 let

Automobilka Chrysler, nyní součást italsko-americké skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), patří spolu s firmami General Motors a Ford do proslulé "velké trojky" amerických výrobců automobilů.
auto.cz

Elektrický pohon 4x4 Nissan e-4ORCE čerpal inspiraci od GT-R i Patrolu

Nissan chce posílit svou pozici na trhu elektromobilů novým systémem pohonu všech kol, který dostal příznačné označení e-4ORCE.
auto.cz

Vybrali jsme deset nejdostupnějších nových rodinných vozů

Z kterých aut vybrat, pokud nechcete v červnu 2020 moc platit, a přitom hodláte odvézt rodinu i s kufry? Tady je deset nejlevnějších modelů z průniku kombíků, MPV a SUV.
auto.cz

Vybrali jsme nejlepší gify s tématikou formule 1

Formule 1 přináší řadu památných momentů a okamžiků. Snad z každého se stane gif, který si pak na sociálních sítích žije svým vlastním životem. Podívejte se na výběr těch nejlepších. Po kliknutí na gif se vám otevře nová stránka a gif můžete vložit na web, sdílet na sociálních sítích apod.
auto.cz

BMW M3 E36: Připomeňte si slavného šestiválcového sportovce z devadesátek

BMW řady 3 v generaci E36 samozřejmě nemohlo opomenout na vrcholnou verzi M3. Dorazila dva roky po představení E36, hned ve třech karosářských verzích.
auto.cz

Čekání u konce. Nový Chevrolet Corvette dorazí do Evropy v roce 2021

Chevrolet Corvette v osmé generaci proměnil svoji koncepci, když se z něj stal supersport s motorem uprostřed. Konečně víme, kdy dorazí také do Evropy.
auto.cz

Nová Škoda Octavia vyřešila problém se softwarem. Zákazníci kvůli tomu musí do servisu

Softwarový problém s asistentem pro nouzové volání v nové Škodě Octavia se již povedlo opravit. Dodávky zákazníkům jsou tudíž opět obnoveny.
auto.cz

Škoda Kodiaq si v interiéru půjčila moderní prvek nové Octavie. Lidem se moc nelíbí

Po čtvrté generaci Octavie začnou dvouramenný volant dostávat také další modely. Po Kamiqu Scoutline i Kodiaq, minimálně v top verzích.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.