Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Každou 10. dopravní nehodu zaviní mladý řidič

Dle statistiky dopravní nehodovosti je v ČR prokázána vina mladým řidičům ve věku do 24 let v každé desáté dopravní nehodě. I přes meziročně mírně klesající tendenci je však počet usmrcených či těžce zraněných lidí při těchto nehodách stále alarmující.

Aktuální statistické údaje o dopravní nehodovosti na území České republiky v roce 2019 potvrzují usmrcení 84 osob* a těžká zranění u 272 osob* v případech, kdy nehodu zavinil mladý člověk ve věku do 24 let řídící motorové vozidlo.

„Jako zcela nezbytné vidím v této situaci především zvýšení zodpovědnosti právě na straně mladých řidičů. Auto totiž není jen symbolem svobody, rychlosti či sociálního statusu. V nezkušených a nezodpovědných rukách se z něho může velmi lehce stát zbraň, která trvale změní životy řady nevinných lidí,“ upozorňuje Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh, která sdružuje záchranářské subjekty a další instituce, s nimiž vyvíjí a realizuje projekty, týkající se informování, vzdělávání a prevence v oblastech běžných rizik a mimořádných událostí. Dlouhodobě realizovaným projektem je mimo jiné kampaň Ty to zvládneš.

Mladí lidé často inklinují při jízdě motorovým vozidlem k přeceňování svých schopností a jejich nezkušenost si nezřídka vybere na silnici tu nejvyšší daň – lidský život či vážná zranění. „Ze statistik vyplývá, že mladí řidiči ve věku do 24 let zaviní každou desátou dopravní nehodu. Na svědomí mají ale každého šestého mrtvého nebo těžce zraněného,“ doplňuje údaje ppor. Miroslav Kolda, vedoucí Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

Potvrzuje se rovněž, že pravděpodobnost usmrcení u dopravní nehody zaviněné mladým řidičem je až o 75 % vyšší než u ostatních dopravních nehod. Právě při fatálních nehodách mladých řidičů zahynou obvykle dva nebo více účastníků. Tito řidiči, více než sebe samotné, ohrožují v mnoha případech ostatní účastníky silničního provozu a často právě své spolujezdce. Například sedm z deseti mladých dívek, které na území států Evropské unie zahynou v automobilu, umírají jako spolujezdkyně svých vrstevníků.

Příčin dopravních nehod mladých řidičů je hned několik.

„Vedle řidičské nezkušenosti je často na vině agresivní nebo nebezpečné chování, vyhledávání adrenalinových situací, často ve spojení s alkoholem nebo s drogami,“ potvrzuje důvod tragických následků nehod na silnici MUDr. Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a dodává: „Pomoci může i okolí řidiče, pokud si jeho kamarádi sednou k němu do auta i ve chvíli, kdy vědí, že je pod vlivem drog nebo alkoholu, není to projev jejich důvěry, ale jejich lehkovážnosti.“

Řešení tohoto problému má především preventivní charakter. „Řidič se za zkušeného považuje po ujetí jednoho sta tisíce kilometrů, to je ale v autoškole nemožné. Pokud by ale mohl své první dva až tři tisíce kilometrů absolvovat po boku zkušeného řidiče, pravděpodobnost dopravní nehody by se tím výrazně snížila,“ navrhuje plk. Mgr. Pavel Žíha, vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

22.01.2020Autodealers

Informace odjinud

Lotus Eletre už v Evropě koupíte v plug-in hybridní variantě. Levný není, zajímavý ano

Dojezd přes 1200 kilometrů, z toho 350 čistě na elektřinu. Nabití baterie za 9 minut a k tomu skoro 1000 koní, to vše slibuje obrovské hyper-SUV od Lotusu.
auto.cz

Yugo plánuje návrat do Evropy. Slibuje nižší ceny než Dacia

Yugo, tradiční automobilová značka z bývalé Jugoslávie, plánuje návrat na evropské trhy. Za tímto účelem vyvíjí zcela nový malý vůz. Zaujmout má cenou, designem, ale i hospodárností.
auto.cz

Na platformu STLA One si ještě počkáme. Stellantis investuje miliardu eur do továrny ve Francii 

Revoluce nebude hned, ambiciózní plány s globální architekturou STLA One se v realitu promění až ke konci dekády. Novou techniku uvedou na trh tři modely Peugeotu v roce 2029. Mezitím investuje Stellantis přes miliardu eur do modernizace francouzské továrny.
auto.cz

Do plně autonomního auta by sedlo jen 13 % Evropanů. I tak ve Španělsku spouští Uber robotaxi

Evropané se sotva z poloviny cítí komfortně při řízení auta s aktivovaným systémem udržování v jízdním pruhu nebo adaptivním tempomatem, není tak divu, že studie ani pro důvěru v autonomní robotaxi nedopadla dobře. Některé státy však umělé inteligenci důvěřují a právě tam vidí příležitost společnosti jako je Uber nebo WeRide.
auto.cz

Vrchol Škodovky odhaluje svůj majestát. Peaq bude vypadat skvěle

Škoda dnes představila skici své nadcházející vlajkové lodi v podobě velkého čistě elektrického SUV Peaq. Implementuje designový směr Modern Solid.
auto.cz

Kalifornie chystá další bizarní nařízení. Chce zakázat pneumatiky s vysokým valivým odporem

Stát proslulý svou nadměrnou snahou o ochranu životního prostředí nyní tvrdí, že zákaz pneumatik s nadměrným valivým odporem pomůže řidičům kolektivně ušetřit až miliardu dolarů ročně.
auto.cz

BMW M2 dostalo pohon všech kol. Na požádání se ale umí stát zadokolkou

Oblíbené malé „eMko“ se dočkalo pohonu všech kol spolu s aktivním M diferenciálem, nového laku karoserie a také integrace nového procesu spalování s předkomůrkou, který pomůže splnit emisní normy Euro 7.
auto.cz

Yangwang a Denza v Česku. Vyzkoušeli jsme extrémní offroad i pohodlné MPV

BYD zatím v Česku prodává auta pod svou hlavní značkou a vlajkovou lodí je zatím elektromobil Sealion 7. Letos se u nás ale chystá pustit také do „prémie“ se značkou Denza. První kousek jsme vyzkoušeli na českých cestách a k tomu přidali unikátní Yangwang U8 na polygonu.
auto.cz

Daimler Stahlradwagen (1889): Dva vozy s ocelovými koly

Třetí silniční vozidlo Gottlieba Daimlera a Wilhelma Maybacha už nebylo dřevěným kostitřasem, natožpak motorizovaným kočárem. Vidlicový dvouválec se uplatnil hlavně ve Francii.
auto.cz

První elektrický Rolls-Royce prošel modernizací. Je rychlejší a ujede více

První elektromobil Rolls-Royce se vyhnul kontroverzím a přijel s tradičním designem a ověřenou technikou. Modernizovaná verze Series II proto nemění nic zásadního, získává ale ještě více výkonu i dojezdu.
auto.cz

Převodovky CVT mají pověst nespolehlivých strojů. Platí to i nadále? Co jim nejvíce ubližuje?

Převodovky CVT nebo také variátory se běžně používají u skútrů, najdete je však i u některých automobilů. Jejich delší přežití obecně záleží na dvou věcech. Tipnete si, kterých se to týká?
auto.cz

První model přebalí výrobce iPhonů jako Mitsubishi. Ten druhý jde po krku Tesle Model Y

Tchajwanský Foxtron uvádí svůj druhý model. Novinka jménem Cavira láká na moderní kokpit, bohatou technologickou výbavu a slibný dojezd přesahující 500 kilometrů, skrývá však rovnou několik tajemství.
auto.cz

Nová rodina Fiat Grizzly má dvě tváře. Do Evropy zavítají v polovině roku

Dvě karoserie, jedna technika. Fiat chystá model Grizzly jako praktičtější SUV a Grizzly Fastback jako stylovější variantu, přičemž uvedení pro Evropu, Střední východ a Afriku míří na druhou polovinu roku 2026.
auto.cz

TEST VW Golf Variant 2.0 TSI 4Motion R-Line – Bezpečný přístav

Modernizované osmé vydání německého bestselleru nižší střední třídy vyřešilo některé neduhy svého předchůdce a v dnešním automobilovém světě je tak po všech stránkách vysoce nadprůměrný, a to říkám s vědomím ceny testovaného kusu nad milionem korun. Nedělá nic vyloženě špatně a v lecčem, včetně spotřeby, je opravdu dobrý.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.