Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Německý průmysl padá do útlumu

Německý průmysl, na jehož poptávce silně závisí i mnozí tuzemští dodavatelé, je v recesi od třetího kvartálu roku 2018. Během uplynulého roku každý měsíc meziročně klesal o čtyři až pět procent.

V jeho závěru nastal ještě strmější sestup. Podle předběžných údajů Spolkového statistického úřadu se v prosinci průmyslová výroba meziročně snížila o 6,8 procenta. Je to nejhorší ukazatel od počátku roku 2009.

Hlavním důvodem je ochlazování globální ekonomiky, včetně slabší poptávky v Číně, jež patří ke klíčovým odběratelům německých průmyslových firem. Ty dostávají ze zahraničí méně objednávek rovněž kvůli přetrvávající nejistotě vyvolané napětím ve světovém obchodě i odchodem Británie z Evropské unie. Obchodní partneři německých vývozců odkládají investice do strojů a zařízení.

Německé společnosti loni sice opět zvýšily vývoz zboží, ale ve srovnání s předchozími lety mnohem volnějším tempem. Export stoupl jen o 0,8 procenta na 1,328 bilionu eur, zatímco v roce 2018 meziroční tempo růstu činilo tři procenta, a v roce 2017 dokonce 6,2 procenta.

21,5 procenta je podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě německého hospodářství, v roce 2016 to bylo 23 procent. Ministr hospodářství Peter Altmaier v této souvislosti varuje před „deindustrializací“ země. Přál by si alespoň 25 procent.

Krátkodobé vyhlídky pro německý průmysl nejsou příznivé, varují ekonomové. „Dodatečnou zátěž pro něj nyní představuje koronavirus. I když musíme brát předběžné statistické údaje z konce roku s jistou rezervou, vypadá to, že výrazný pokles nastane i během letošního prvního čtvrtletí,“ komentuje v listu Handelsblatt Ralph Solveen z ústavu Commerzbank.

Povinný vládní optimismus

Spolková vláda ale zůstává poměrně optimistická. Průmysl se podle její zprávy z konce ledna z vleklé recese letos vymaní a podpoří celkový hospodářský růst. Hrubý domácí produkt Německa by se měl meziročně zvýšit o 1,1 procenta, a proti loňsku tedy zrychlit dynamiku skoro dvojnásobně (z 0,6 procenta).

Vláda v Berlíně spoléhá na to, že hospodářství prospěje především solidní spotřebitelská poptávka i vyšší veřejné výdaje, včetně investic do infrastruktury. Kromě toho předpokládá, že poleví napětí ve světovém obchodě, neboť USA a Čína urovnají své celní spory. Dopady brexitu jsou už podle berlínského kabinetu „předvídatelnější“ než dříve. „Riziko, že bychom mohli letos spadnout do recese, je zažehnáno,“ tvrdí spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU).

Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) to ale vidí jinak. „Letos počítáme s hospodářským růstem kolem 0,5 procenta, a to ještě hlavně díky tomu, že bude o několik pracovních dnů více než loni,“ uvádí v časopise Manager Magazin prezident svazu Dieter Kempf.

Dopady na Česko

Skoro dvě pětiny českého vývozu do členských států Evropské unie končí v Německu. „Zdejší firmy se nedávno poprvé staly největším zahraničním dodavatelem německého automobilového průmyslu, dříve to byly firmy španělské,“ poznamenává mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Podle něj se současný nepříznivý vývoj v průmyslu sousední země neprojevuje tak rychle a silně, jako tomu bylo v předešlých letech. „Důvodem je zejména robustní domácí poptávka spojená se silným trhem práce a svižným růstem mezd,“ dodává Diro.

Slábnoucí poptávka v zahraničí představuje pro podnikatele v Česku zatím spíše okrajový problém. Obavy z ní v průzkumu Hospodářské komory vyslovila necelá šestina (16 procent) firem. Nicméně ve vybraných odvětvích, hlavně autoprůmyslu, bude dopad zahraniční poptávky na zdejší výrobce zřejmě zásadní.

16.02.2020Autodealers

Informace odjinud

Nová vlajková loď volkswagenu je mnohem větší, než známe v Česku

Když se v Evropě řekne Volkswagen řady ID, představíme si elektromobil kompaktní či střední velikosti. Na asijském trhu má však tato zkratka úplně jinou váhu. Čínské novinky jsou obří a pod kapotou ukrývají i spalovací motor. Chtěli byste je v Evropě?
auto.cz

Martin Vaculík ukradl poškozený motor PSA 1.5 diesel. Proč selhává?

Není snad nikoho, kdo by nevěděl, že hliníkové diesely DV5 koncernu Stellantis trpí předčasným selháním ventilového rozvodu. S automechanikem Vaškem jsme jeden takový motor rozebrali, abyste sami viděli, v čem je problém.
auto.cz

Kalifornie má svou první chytrou dálnici. Má zabránit stojícím kolonám

„Chytrá“ dálnice I-15 v Kalifornii, přesněji její zhruba 13km úsek, je osazena semafory na nájezdových rampách a proměnlivými značkami doporučené rychlosti. Nedávno začal pilotní provoz.
auto.cz

Slováci vyhlásili válku chodcům. Zakážou jim na přechodech používat mobily

Slovenští zákonodárci si došlápli na mobily v rukou chodců. Pod hrozbou pokuty jim zakázali bezhlavé zírání do displeje při přecházení vozovky. Měli bychom i my být stejně přísní jako naši sousedé?
auto.cz

Tento passat ujel na jednu nádrž skoro 2400 km. Jet byste ale za ním určitě nechtěli

V praxi i ta neúspornější auta nedokážou na jednu nádrž ujet o mnoho více než 1000 km. Obstarožní Passat B5 s motorem 1.9 TDI však dokázal ujet dvou a půl násobek.
auto.cz

Nový Dodge Charger je tu! Dorazil do Evropy i s šestiválcem, v Česku je na pěti místech

Dodge oficiálně přichází do Evropy a v Česku proto můžete koupit nový charger s elektrickým i spalovacím pohonem. Pár aut už je dokonce skladem.
auto.cz

TEST Citroën C3 Cargo Turbo 100 – Ideál pro rozvozce pizzy?

Nejmenší dodávka na českém trhu, která se dá považovat za auto, je vozem s poměrně úzkým zaměřením. Není nekomfortní ani příliš drahá, taky to ale není dodávky v pravém slova smyslu. Rozvozce pizzy s ním však může objet víc než stovku zákazníků najednou – teoreticky.
auto.cz

Merkur nebyl jen stavebnice! Jmenoval se tak Ford Sierra pro USA, měl však vyšší cíle

V roce 1985 se Ford pokusil nabídnout dva ryze evropské modely také v USA. Vytvořil pro ně dokonce novou značku Merkur. Kdo za tím stál a jaký byl její osud?
auto.cz

Stellantis hlásí posun v technologii solid-state baterií. Zahájil testování v provozu

Koncern Stellantis zahájil silniční testování revolučních solid-state baterií v reálném provozu, k čemuž využil elektrický Dodge Charger Daytona. Tato nová technologie slibuje výrazné zkrácení doby nabíjení a rapidní nárůst dojezdu elektromobilů.
auto.cz

Jsou drahé, ale levné na provoz. Dongfeng stále věří vodíkovým tahačům

Že v souboji vodíku a baterií vyhrávají spíše baterky, asi nikomu neušlo. I na těch vodíku nejvíce nakloněných místech se prodává výrazně více elektromobilů než vozů s palivovými články. Přesto jim stále automobilky důvěřují a jednou z nich je i Dongfeng.
auto.cz

Japonci postavili brutální elektromobil už před 25 lety. Vypadal šíleněji než Tesla Cybertruck

Elektromobily mají dnes image velmi rychlých vozů, které dokáží překonávat rekordy v rychlosti i akceleraci. Na počátku tohoto století ale běžný elektromobil dělal naprostý opak, což se rozhodli změnit v Japonsku. Jejich extrémní osmikolový vůz dokázal překonávat rychlostní rekordy ještě před Teslou.
auto.cz

Auta z pekla: Pomsta z Trnavy vozila celé generace. Tedy alespoň se o to snažila

Tak dlouho se chodilo se džbánem pro vodu, až z něj socialismus nevytěžil ani glazuru. Škoda 1203 měla dlouhý vývoj i kariéru a nebývale bohatý posmrtný život na Slovensku.  
auto.cz

Místo dieselů jen zážehové motory. Audi Americe rovnou nadělilo i vrcholnou verzi SQ7

Na novou generaci velkého SUV Audi Q7 jsme čekali 11 let. Do Evropy přišla se dvěma výkonovými variantami oblíbeného dieselu, za oceánem je však výrazně výkonnější. A to nejen ve verzi SQ7 s osmiválcem, kterou u nás zatím nekoupíme.
auto.cz

Lewis Hamilton získal v Barceloně první vítězství pro Ferrari. Antonelli cíl neviděl

Dramatickou Velkou cenu Barcelony-Katalánska 2026 vyhrál Lewis Hamilton před Georgem Russellem a Landem Norrisem.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.