Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Accenture: autoprůmysl čelí krizi likvidity

Automobilový průmysl je dnes ovlivněn několika silnými vlivy jako jsou například elektromobilita nebo autonomní či sdílené automobily. To způsobuje bezprecedentní vývoj technologií a obchodních modelů. Uprostřed tohoto turbulentního vývoje tlačí aktuálně na automobilový průmysl ještě pandemie covid-19.

Po počátečních výpadcích dodávek a výroby nyní celé odvětví čelí poptávkovému šoku a dalšímu nejistému vývoji. Někteří výrobci čelí kvůli výpadku příjmů problémům s chybějící likviditou a bez zajištění dalšího financování riskují ukončení podnikání. Nová situace také zcela jistě přinese i změny v chování zákazníků a růst preferencí online nakupování. Covid-19 narušuje globální automobilový hodnotový řetězec.

Zde je několik klíčových výzev, kterým dnes automotive segment čelí:

  1. Přerušený dodavatelský řetězec Protože výrobci silně spoléhají na produkci just-in-time, jejich dodavatelské řetězce byly okamžitě přerušeny. V Číně byly téměř dvě třetiny automobilové produkce zastavením výroby přímo zasaženy, což mělo velký dopad také na všechny dodavatele. Kromě toho má nedostatek součástek vyrobených v Číně vliv na celosvětovou výrobu.

  2. Ukončení výroby Zatímco se situace v Asii začíná stabilizovat, většina americké a evropské výroby automobilů je ve velké nejistotě ohledně toho, kdy se výroba vrátí do zajetých kolejí. Výrobci rovněž začínají přesouvat část technických, montážních i nákupních kapacit na výrobu zdravotnického vybavení.

  3. Nedostatek likvidity Hotovost se stává v takovýchto časech ještě důležitější než běžně. Někteří výrobci mají nízkou likviditu a při minimálních provozních peněžních tocích jsou zbývající hotovostní rezervy často vyčerpány za méně než dva měsíce. To vedlo mnoho z nich k vyjednávání vyšších úvěrových limitů. Masivní pokles tržní kapitalizace pravděpodobně zrychlí konsolidaci celého odvětví. A bez zajištění dalšího financování hrozí, že někteří hráči přestanou fungovat, což bude mít dopad na investice do nejmodernějších technologií, jejichž zavádění se pravděpodobně odloží.

  4. Pokles prodeje vozidel Čína je stále v tomto odvětví největším světovým trhem. Tržby zde však klesly v únoru 2020 o více než 80 % ve srovnání s předchozím měsícem. Prognózy globálních prodejů ve všech hlavních regionech předpovídají, že trh v roce 2020 poklesne o přibližně 12 %. Změny v chování zákazníků, zejména posílení online nakupování, pravděpodobně zůstanou i po odeznění krize. Jak mohou automotive společnosti reagovat NYNÍ

Pro řešení této krize by měly podniky reagovat ve třech časových osách:

  1. rychle reagovat na nově vznikající situaci

  2. obnovit obchodní činnosti

  3. přenastavit strategické plány a přizpůsobit se „never normal“ realitě

Jak reagovat na probíhající krizi („RESPOND“)

• Zajistit bezpečnost • Zůstat v kontaktu se zákazníky prostřednictvím online a mobilních kanálů • Umožnit efektivní rozhodování • Zřídit pracovní skupinu pro digitální pracoviště k zajištění účinné spolupráce Jak upravit způsoby fungování („RESET“) • Řídit rizika ve všech oblastech • Identifikovat dodatečnou hodnotu a předejít krizi likvidity • Umožnit přesuny portfolia produktů prostřednictvím flexibilních dodavatelských řetězců Jak se připravit na „never normal“ realitu („RENEW“) • Vytvořit nákladově efektivní provoz zapojením chytrých procesů a digitálních zaměstnanců a backoffice procesů • Sledovat trh pro možnosti dalšího růstu • Znovu nastavit priority investic a strategického plánu „Výrobci, kteří se nejlépe přizpůsobí změnám, budou mít nejlepší předpoklady, aby zvládli aktuální výzvy a vybudovali silnější podniky, více zaměřené na zákazníka. Odměněni pak budou odolnými procesy a přizpůsobivým ekosystémem. Klíčové je zaměření pozornosti na „never normal“ realitu. A to dnes více než kdy jindy,“ uzavírá Michal Málek, Managing Director pro oblast Products Automotive, Accenture ČR.

30.06.2020Autodealers

Informace odjinud

Chevrolet Corvette Grand Sport – Jsou věci, které by se měnit neměly

Příští rok do Evropy oficiálně dorazí revoluční osmá generace corvette s motorem uprostřed. Ať bude jakákoli, bude jiná, než jsme byli 57 let zvyklí. Americké legendě s osmiválcem pod přední kapotou dáváme sbohem nostalgickým testem již nevyráběné generace C7, kterou si ale pořád můžete koupit!
auto.cz

Valašská Rallye po 1. dnu: Pech bojuje s Kopeckým o sekundy

Posádka Václav Pech a Petr Uhel (Ford Focus RS WRC 06) vede po prvním dnu Kowax ValMez Rally, která je druhým podnikem Sonax mistrovství republiky v automobilových soutěží. Opakuje se tak souboj z Bohemia rallye, neboť zpět o pouhých 4,3 sekundy jsou Jan Kopecký s Janem Hlouškem (Škoda Fabia Rally2 evo) z továrního týmu Škoda Motorsport.
auto.cz

Motocyklová VC České republiky 2020: Senzační pole position v MotoGP pro Johanna Zarca

Nejrychlejší v kvalifikacích na brněnskou Grand Prix byli Johann Zarco (MotoGP), Joe Roberts (Moto2) a Raúl Fernández (Moto3).
auto.cz

Kvalifikaci na GP 70. výročí vyhrál Bottas. Hülkenberg třetí

Valtteri Bottas získal pole position na druhý závod na Silverstonu. Hamilton odstartuje za ním. Druhá řada bude patřit Hülkenbergovi a Verstappenovi.
auto.cz

Jak Saddám Husajn velkolepě nakupoval v USA navzdory sankcím

Krutý diktátor byl omezen zahraničními sankcemi, přesto dokázal mezinárodní právo obejít a nakupoval auta ve velkém měřítku. Z USA putovalo do Iráku více než 12 tisíc totožných vozidel.
auto.cz

Rozhovor s Markem Ztraceným: V autě poslouchám vlastní písničky

Patří k nejpopulárnějším zpěvákům v České republice. S rodinou žije na rodné Šumavě a ročně zvládne Marek Ztracený v různých automobilech zdolat až osmdesát tisíc kilometrů.
auto.cz

Ceny nových vozů: Skladová auta jsou hned – a ušetříte statisíce!

Nutnost po nouzovém stavu prodávat co nejvíc vede automobilky k zajímavým nabídkám v cenách nových vozů. Po čem se pídit?
auto.cz

Zapomenutá historie výrobce traktorů. Víte, že Zetor kdysi závodil s vlastní formulí?

Formule s komponenty Zetor vznikla v roce 1980. Závodila až do roku 1990, přičemž v druhé polovině osmdesátých let dosáhla několika závodních úspěchů.
auto.cz

Příjezd plug-in hybridního Ferrari s výkonem 1000 koní se opozdí. Důvod nepřekvapí

Na příjezd plug-in hybridního Ferrari SF90 Stradale si zájemci budou muset počkat o něco déle. Zpoždění je způsobeno opatřeními kvůli pandemii koronaviru.
auto.cz

Uber kvůli koronaviru ve čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 mld. USD

Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve druhém čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD (39,6 miliardy Kč), protože pandemie nemoci covid-19 téměř zastavila zájem o přepravu osob, když miliony lidí zůstaly doma, aby se co nejvíce zabránilo šíření nemoci.
auto.cz

Soumrak amerických sedanů. Krátce po Fordu Mondeo v USA končí také Opel Insignia

Zatímco Ford Mondeo se v USA prodává jako Ford Fusion, Opel Insignia je tam zase známá jako Buick Regal. Oba modely střední třídy krátce po sobě končí.
auto.cz

V prvním tréninku na GP 70. výročí F1 byl nejrychlejší Bottas

Valtteri Bottas zajel nejrychlejší čas v prvním tréninku na výroční grand prix.
auto.cz

Fiat potvrzuje využití techniky od PSA. Končí vývoj platformy pro malá auta

Koncerny FCA a PSA mají v příštím roce vytvořit novou skupinu Stellantis. Logicky to bude znamenat i sdílení techniky.
auto.cz

Audi RS 7 Sportback se po úpravě mění v bestii s výkonem téměř 1000 koní

Na světě není snad nikdo, komu by Audi RS 7 s výkonem 600 koní nepřišlo dostatečně zběsilé. Přesto se dočkalo úpravy a výrazně posílilo.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.