Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Avia ukončila výrobu nákladních aut

Automobilka Avia v Přelouči na Pardubicku ukončuje podle Hospodářských novin po 74 letech výrobu nákladních aut. Podnik s více než stoletou tradicí už nevyrábí ani dieselová nákladní auta a nyní se soustředí už jen na servisní služby.

„Samotná automobilka Avia má v tuto chvíli desítku zaměstnanců, ale část pracovníků přešla do sesterské společnosti Truck Service Group, která se na zajišťování služeb pro uživatele vozidel Avia podílí,“ sdělil Právu mluvčí skupiny Czechoslovak Group, která je majitelem přeloučské automobilky, Andrej Čírtek.

Projekt nákladních vozů na elektrický pohon byl podle Čírtka připravován několik měsíců. „Nyní je zmrazen a s anglickým partnerem, který by se na něm podílel, se v současnosti nejedná,“ dodal Čírtek. Na situaci má podíl i koronavirová pandemie. Avia se v tuto chvíli zabývá zejména obchodem s náhradními díly a podle Čírtka si zachovává zakázkovou výrobní schopnost, která může být v budoucnu využita podle situace na trhu.

„Dál zajišťuje homologace pro uživatele avií, tak aby jim toto vozidlo mohlo efektivně sloužit ještě řadu let. Avia má pro nás hodnotu i jako tradiční česká značka a do budoucna není vyloučeno, že ji využijeme i v jiné oblasti než automotive,“ uvedl mluvčí firmy. Skupina Czechoslovak Group koupila tehdy letňanskou automobilku Avia v roce 2016 a pokusila se ji ještě vzkřísit. Investovala do vzniku nové výrobní linky ve východočeské Přelouči a na chvíli ještě uchovala schopnost výroby malých nákladních aut. Letos se ale výroba zastavila a kvůli nutným novým homologacím se malosériová výroba už nevyplatí.

„Avia má stále schopnost kusové výroby speciálních vozidel na podvozcích 4×4 i 4×2 a také výroby náhradních dílů. Vedle toho držíme zásoby náhradních dílů, které zajistí provoz flotily avií na silnicích po celou dobu životnosti vozidel,“ ujistil Čírtek.

05.08.2020Autodealers

Informace odjinud

Znáte skříňky na výměnu autíček? Jsou zdarma, ale něco za něco!

V Česku se objevuje nový fenomén, a to hot wheels trading boxy. Jsou to volně přístupné skříňky s modely autíček, kde si můžete vzít zajímavé modely výměnou za to, že tam nějaké necháte.
auto.cz

Výsuvné plátno pro filmy a nový designový jazyk. BYD odhalil koncept Ocean-V

Kombinace MPV a SUV v podání čínského BYDu nabídne režim pro sledování filmů i možnost sklopit sedačky do podoby veliké postele. Se jménem Ocean-V se odhalila na pekingském autosalonu.
auto.cz

TEST Audi A6 e-hybrid – Obláček! Ale co to nabíjení a kufr?

Kombinace benzinového dvoulitru s masivní baterií dělá z nové A6 e-hybrid kultivovaný stroj, který konečně dává smysl i pro čistě elektrické dojíždění. Čert se však schovává pod víkem zavazadelníku a v rychlosti nabíjení.
auto.cz

Zánovní a luxusní Toyota už za 300.000 Kč? Tak proč ji nikdo nechce?

Zatímco ještě před pár lety jste na ni potřebovali skoro dva miliony korun, dnes ji v inzerci pořídíte za cenu městského hatchbacku. Druhá generace Toyoty Mirai se stala symbolem technologického triumfu, který však narazil na chybějící infrastrukturu a přísnou legislativu.
auto.cz

Pravidla pro motorkáře nejsou všude stejná! Problém jsou i holé ruce

Povinným módním doplňkem na motorce u nás je helma. Třeba ve Francii vás ale může policie pokutovat i za holé ruce bez rukavic. A to není jediná odlišnost, která se týká motorkářů na cestách po Evropě.
auto.cz

Czech Oldtimer Express živě, den 3: Po stopách Mille Miglia

Program třetího dne vypadal v itineráři jako velká nuda – jen necelých 300 km přes vnitrozemí Itálie z Lago di Garda do Sieny. A cestou prohlídka továrny Pagani u Modeny (tu vážně doporučujeme a o ní třeba někdy jindy). Zkrátka zívačka.
auto.cz

Elektrické Suzuki e Vitara má české ceny. A rovnou 50.000 Kč slevu

Na český trh právě přijíždí čistě elektrické Suzuki e Vitara, vůbec první globální elektromobil této japonské značky. A rovnou s pořádnou slevou. Nechybí pohon všech kol, jak je u značky zvykem.
auto.cz

Pojízdná elektrárna? Zkoušeli jsme nabít elektromobil spalovákem

Čínská automobilka BYD přijela na náš trh teprve nedávno, ve výrobě plug-in hybridních vozů je přitom tou nejstarší a nejoblíbenější na světě. Jak vypadá její technika pod lupou?
auto.cz

Volkswagen ukázal největší SUV, poslední auto Kabaně i budoucnost levné značky

Celé dekády nejprodávanější značka Číny padla na druhé místo, a tak se musí snažit dostat se zpět na výsluní. Volkswagen v Pekingu ukázal nové modely jak své hlavní značky, tak i prémiového Audi a levné Jetty.
auto.cz

Paket Performance dělá z giulie a stelvia ostřejší náčiní. Stojí 130 tisíc

Alfa Romeo uvádí na trh paket Performance, který pro modely Giulia a Stelvio kombinuje inteligentní podvozek Synaptic Dynamic Control, surový karbon v interiéru a vrcholné audio Harman Kardon. Připlací se 130 tisíc korun.
auto.cz

Tisíc koní za půldruhého milionu. Elektro-kabrio Denza Z bude v Evropě už letos

Jednou z největších novinek automobilky BYD na pekingském autosalonu bylo kabrio Denza Z, které má nabídnout tisíc koní ze třech elektromotorů, a to s domácí cenou okolo 500 tisíc jüanů. V akci ho uvidíme na Festivalu rychlosti v Goodwoodu.
auto.cz

Dnes je světový den jazzu. Znáte tyto nevšední verze Hondy Jazz?

Praktické městské MPV segmentu B bylo populární jako nové a mezi ojetinami tomu není jinak. Existovalo však také několik málo známých variant včetně terénního vozu s rámovou karoserií nebo skútru či mopedu.
auto.cz

Poslední model v nabídce Chrysleru pravděpodobně zamíří mimo asfalt

Chrysler s modelem Voyager kdysi založil populární segment minivanů, které si americký trh zamiloval. Automobilka přežívající na jediném modelu chce nyní tento úspěch zopakovat s variantou, kterou zatím žádná konkurenční automobilka nenabízí.
auto.cz

Denza D9 naživo: Čínské MPV slibuje vrcholný luxus i prostor pro sedm

Luxusní koráb D9 bude jedním z modelů čínské značky Denza, až ta přijde zhruba za půl roku na český trh. Na pekingském autosalonu jsme prozkoumali jeho čtyřmístnou verzi.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.