Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Čeští řidiči si vybírají auta podle rodičů

Raiffeisen-Leasing provedl průzkum mezi českými řidiči: mají rádi tradiční značky, vkus při nákupu automobilu se dědí z otce na syna.

Víc než polovina českých řidičů jezdí stejnou značkou auta jako jejich rodinní příslušníci.

Nejvíc to platí o rodičích a dětech, asi třetina řidičů do 35 let má vůz stejné značky jako jejich rodiče. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen – Leasing mezi českými řidiči.

Jaké auto si Češi chtějí koupit? Průzkum Raiffeisen – Leasing se zaměřil na to, jaké jsou rozhodující faktory při nákupu osobního vozidla. Výsledky ukazují, že hodně dáme na zkušenosti s danou značkou, a to nejen na svoje vlastní, ale i na ty, které si odnášíme z rodiny.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu auta je jeho značka a zkušenosti s ní. Celkem 52 % respondentů v průzkumu uvedlo, že aktuálně jezdí vozem stejné značky jako jejich příbuzní. U řidičů do 35 let to platí nejčastěji, k „rodinné značce“ se přihlásilo více než 62 % z nich. Zhruba ve třetině případů pak uvedli, že stejnou značkou auta jezdí jejich rodiče.

„U nejmladší věkové skupiny řidičů je patrné, že jim s výběrem a pořízením prvního auta pomáhají právě rodiče,“ vysvětluje Jaroslav Kumbera, který má v Raiffeisen – Leasing na starosti financování aut. Mladí lidé při výběru značky dají nejvíc na názory a doporučení rodiny a přátel. V některých případech je proto možné mluvit o „rodinné značce“, tedy značce, ke které se v rodině vrací třeba už několikátá generace. 24 % lidí v průzkumu uvedlo, že si se značkou svého vozu spojují právě slovo „tradice“.

„Data korespondují s tím, co vidíme u našich klientů, kterým financujeme osobní vůz na úvěr. Národně nejpopulárnější značkou auta je nepochybně Škoda, tendenci vracet se opakovaně pro stejnou značku a stejné finanční řešení vidíme ale i u jiných výrobců,“ potvrzuje Jaroslav Kumbera. Raiffeisen – Leasing financuje osobní vozy všech značek i modelů, nové i ojeté dle preferencí klienta.

Značka vozu se dědí „po meči“

Zajímavé je, že data ukázala větší podobnost mezi rodiči a dětmi, než mezi partnery. Jen asi ve 13 % domácností jezdí oba partneři autem stejné značky, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Platí přitom, že se výrazněji projevuje „rodinná značka“ muže než ženy. 21 % mužů uvedlo, že aktuálně jezdí stejnou značku auta jako jejich rodiče, v případě žen to platí jen asi v 11 % případů.

Průzkum Raiffeisen – Leasing se zaměřil na faktory, které lidi motivují k výběru konkrétní značky vozu. Reprezentativního šetření se účastnilo 550 aktivních českých řidičů.

Raiffeisen – Leasing poskytuje financování vozů pro soukromé i firemní účely

14.08.2020Autodealers

Informace odjinud

Auta Martina Vaculíka: O cenách pohonných hmot s Ivanem Indráčkem

Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček je v branži znám svými odvážnými vyjádřeními, kdy narozdíl od zavedených velkých značek nemusí zvažovat politické okolnosti a prostě říká, co si myslí. Tentokrát jsme se bavili o cenách pohonných hmot, situaci na globálním trhu s ropou i významu vládního zastropování cen motorových paliv. 
auto.cz

Fanoušek přejel Ameriku ve starém bavoráku, aby viděl MS ve fotbale

Zatímco většina fotbalových fanoušků řešila letenky do Ameriky měsíce dopředu, Belgičan Adam na to šel jinak. Vzal své třiačtyřicetileté BMW, nechal ho naložit na kontejnerovou loď a sám pak projel Spojené státy od východu na západ. Do Seattlu dorazil právě včas, aby stihl úvodní zápas Belgie na mistrovství světa. A to je pro jeho věrné BMW teprve začátek amerického dobrodružství.
auto.cz

Další americký stát zvyšuje dovolenou rychlost, byť spíš kosmeticky

Iowa se brzy zařadí ke státům, které opouští rychlostní limit 55 mph, zavedený v 70. letech kvůli ropné krizi. Jiný americký stát však zvažuje na určitých úsecích zrušit omezení rychlosti úplně.
auto.cz

Volkswagen ID. Cross prozrazen únikem. Konceptu je podobný jako vejce vejci

Nejmenší elektrický crossover Volkswagenu je s největší pravděpodobností na světě díky úniku, který novinku ukazuje do detailu. Retro budíky i tlačítkové ovládání má z ID. Pola.
auto.cz

Tesla získala posvěcení pro FSD v páté evropské zemi. České ministerstvo říká ne

Belgie posvětila částečně samočinnou jízdu tesel pod dohledem řidiče, tzv. Full Self Driving Supervised. Řada jiných zemí Evropské unie včetně Česka a Německa, kde se smí používat i pokročilejší systémy, však varuje před nebezpečím, které FSD(S) může skýtat.
auto.cz

Slabé prémiovky? Erdogan chtěl vymazat konkurenci, ta se přizpůsobila

Když v Turecku překročíte výkon 160 kilowattů, cena auta kvůli drakonickým daním okamžitě vyskočí o statisíce korun. Automobilky proto záměrně oslabují i své luxusní elektromobily.
auto.cz

Nejen grizzly. Fiat chystá vlnu novinek včetně nové pandiny

Z dalších novinek, které Fiat připravuje, nebude ani jedno plnohodnotným autem. Příští generace modelu Panda má být prvním vozem chystané kategorie E-Car, na niž jsou menší legislativní požadavky po stránce asistentů. Následovat má těžká čtyřkolka a užitková tříkolka.
auto.cz

Chrysler měl interiéry v kvalitě stříkací pistolky, kaje se šéfdesignér Stellantisu

Chrysler má za sebou řadu úspěchů, ale těsně před krachem v r. 2009 také temné období strašlivé kvality interiérů. Pak se ale odrazil ode dna, za čímž stojí dnešní šéfdesignér celého Stellantisu Ralph Gilles.
auto.cz

Nová vlajková loď volkswagenu je mnohem větší, než známe v Česku

Když se v Evropě řekne Volkswagen řady ID, představíme si elektromobil kompaktní či střední velikosti. Na asijském trhu má však tato zkratka úplně jinou váhu. Čínské novinky jsou obří a pod kapotou ukrývají i spalovací motor. Chtěli byste je v Evropě?
auto.cz

Martin Vaculík ukradl poškozený motor PSA 1.5 diesel. Proč selhává?

Není snad nikoho, kdo by nevěděl, že hliníkové diesely DV5 koncernu Stellantis trpí předčasným selháním ventilového rozvodu. S automechanikem Vaškem jsme jeden takový motor rozebrali, abyste sami viděli, v čem je problém.
auto.cz

Kalifornie má svou první chytrou dálnici. Má zabránit stojícím kolonám

„Chytrá“ dálnice I-15 v Kalifornii, přesněji její zhruba 13km úsek, je osazena semafory na nájezdových rampách a proměnlivými značkami doporučené rychlosti. Nedávno začal pilotní provoz.
auto.cz

Slováci vyhlásili válku chodcům. Zakážou jim na přechodech používat mobily

Slovenští zákonodárci si došlápli na mobily v rukou chodců. Pod hrozbou pokuty jim zakázali bezhlavé zírání do displeje při přecházení vozovky. Měli bychom i my být stejně přísní jako naši sousedé?
auto.cz

Tento passat ujel na jednu nádrž skoro 2400 km. Jet byste ale za ním určitě nechtěli

V praxi i ta neúspornější auta nedokážou na jednu nádrž ujet o mnoho více než 1000 km. Obstarožní Passat B5 s motorem 1.9 TDI však dokázal ujet dvou a půl násobek.
auto.cz

Nový Dodge Charger je tu! Dorazil do Evropy i s šestiválcem, v Česku je na pěti místech

Dodge oficiálně přichází do Evropy a v Česku proto můžete koupit nový charger s elektrickým i spalovacím pohonem. Pár aut už je dokonce skladem.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.