Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Výroba aut přestává táhnout německou ekonomiku

Německý automobilový sektor po mnoha letech přestává být tahounem ekonomiky. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW), o níž informoval ekonomický deník Handelsblatt. Autoprůmysl je klíčovým oborem i pro českou ekonomiku.

Výrobu automobilů nejprve zasáhlo přerušení globálních dodavatelských řetězců. Aktuálně pak podle institutu sektor čelí poptávkovému šoku. „Z něj se vzpamatovává jen pomalu,” uvádí studie.

Jen koncernu Volkswagen klesl v první polovině roku odbyt o 22 procent. Dceřiné značky Audi a Škoda Auto měly o čtvrtinu nižší tržby.

Velmi silně zasáhla koronavirová krize německého výrobce luxusních aut BMW. Zákazníkům ve Spojených státech firma dodala od začátku dubna do konce června 50 957 vozů, což představuje meziroční pokles o více než 39 procent.

Posledních deset let se přitom automobilový průmysl „vyvíjel výrazně lépe než zpracovatelský sektor jako celek”. Výrazně tak přispíval k růstu německé ekonomiky. Ještě stále má na hrubém domácím produktu (HDP) Německa podíl téměř deset procent. Přímo a nepřímo odvětví zaměstnává 936 tisíc lidí.

Klíčovým oborem je automobilový průmysl i v Česku. I zde se koronavirová krize výrazně projevila. Od ledna do července se v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu (SAP) vyrobilo celkem 589 339 motorových vozidel, což představuje meziroční propad o 29,7 procenta.

„Nadále pozorujeme značně rozkolísaný vývoj v automobilovém průmyslu. Samotný červenec můžeme vzhledem k pětiprocentnímu meziročnímu poklesu produkce osobních vozů hodnotit pozitivně,“ uvedl k tomu prezident SAP Bohdan Wojnar.

Automobilový průmysl tvoří téměř 10 procent českého HDP a zaměstnává zhruba 180 tisíc lidí.

08.09.2020Autodealers

Informace odjinud

Trápí vás drahé palivo? Toto jsou nejlevnější ojeté elektromobily, ceny a servisní rady

Zdražování benzinu a nafty kvůli vyostřené mezinárodní situaci může být pádným argumentem, proč přesedlat na elektřinu. Našli jsme devět nejdostupnějších vozů.
auto.cz

Tipy z nabídky serveru Rajveteranu.cz (12/2026)

V rámci partnerství se serverem Rajveteranu.cz nabízíme několik zajímavých tipů na veterány ke koupi.
auto.cz

Po krachu v Polsku zamíří Leapmotor s výrobou do Španělska. Místo má už vybrané

Leapmotor nabírá v Evropě tempo a po nepovedené epizodě v Polsku už vyhlíží novou výrobní základnu. Ve hře je přesun do Španělska, který by značce mohl otevřít cestu k silnější pozici na západních trzích.
auto.cz

Nové BMW i3 ve všech barvách: Na výběr je 10 laků a 6 barev interiéru

BMW představilo žhavou novinku i3 postavenou na platformě Neue Klasse. Teď poprvé vidíme i kompletní barevnou paletu.
auto.cz

VW Brouk s elektromotorem místo čtyřválce! Na kolik vyjde přestavba z AliExpressu?

Elektromobilita je dnes tak silná, že se nabízejí přestavbové kity i pro ta nejklasičtější auta. Třeba pro původní VW Brouk.
auto.cz

ABT slaví 130 let, nadělí si tři edice Audi RS6. První má 800 koní a extra lak

Výročí 130 let existence slaví ABT způsobem, který mu je vlastní. Připravilo exkluzivní verzi Audi RS6 s výkonem posunutým na novou úroveň, karbonovými doplňky a řadou prvků, jež z běžného kombi dělají mimořádně atraktivní kus.
auto.cz

Jak efektivněji využívat recyklovaný hliník? Pomoci by mohla nová americká slitina

Slovo „recyklace“ se dnes skloňuje snad ve všech pádech. Jenže ne vždy je recyklát pro daný účel vhodný. Příkladem mohou být slitiny hliníku.
auto.cz

Abarth obrací kurz. Elektromobily netáhnou, ve hře je ostrá panda

Italská značka Abarth, sportovní odnož Fiatu, stojí na rozcestí. Po odvážném přechodu na čistě elektrickou nabídku v Evropě nyní zvažuje návrat ke spalovacím motorům. Očekávaný prodejní boom se nedostavil a zákazníci dávají najevo, že jim v nových modelech něco zásadního chybí.
auto.cz

Na český trh míří nový čínský pick-up Dongfeng Z9 GT. Co má společné s Renaultem?

Čínská ofenziva na českém trhu pokračuje. Automobilka Dongfeng nahrazuje dosluhující pick-up novým modelem Z9 GT. Láká na prověřenou techniku od Renaultu, zajímavou výbavu i cenovku.
auto.cz

BMW řady 6 E24 (1976-1989): Mistr Evropy (2. díl)

Šestka první generace se stala legendou hlavně díky sportovním úspěchům mezi cestovními auty. Nejen v evropském šampionátu... Objevila se i coby kabriolet v mnoha podobách a vyřádili se na ní ladiči.
auto.cz

Nové elektromobily koncernu VW se čím dál více rýsují. Rozdíly nebudou jen v designu

Koncern VW Group v letošním roce představí čtyři klíčové modely na sdílené plně elektrické platformě MEB+. Všechny mají kompaktní rozměry, avšak rozdíly mezi nimi zdaleka neznamenají pouze jiné logo na kapotě a volantu.
auto.cz

326 koní za 979.900 Kč. Volkswagen do Česka vrací edici Love s nabídkou, jaká tu ještě nebyla

U Volkswagenu jsou opět akční slevy. Tentokrát na čtyři modely s dostupností od 379.000 Kč. Jedním z nich je i elektromobil ID.3, který je jinak dostupný pouze přes skladové kusy.
auto.cz

Renault poprvé smysluplně využil držák na bagetu svých elektrických retro modelů

Proutěný košík na bagetu v elektrických Renaultech 4 a 5 mnozí považovali za zbytečnost. Zastoupení automobilky ve Spojeném království mu našlo stylové využití v rámci oslav Národního dne francouzského chleba.
auto.cz

TEST DS N°4 Hybrid 145 – Vzácnější než porsche. Ale bude to stačit?

Crossover DS 4 nikdy nebylo tuctové auto. Vždy se jednalo o model určený vyhraněné klientele, která ale není zrovna moc velká. Zatím poslední vydání přeznačené na N°4 v tomhle trendu pokračuje.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.