Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Leasingové firmy odložily splátky za 31 miliard Kč

Stejně jako klienti bank mohli i zákazníci leasingových a splátkových společností využít možnosti odkladu splácení půjček, aby zmírnili nepříznivé dopady ochranných opatření na potlačení nemoci covid-19 do jejich rodinných či firemních rozpočtů.

Podle údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje přední tuzemské poskytovatele leasingu a nebankovních úvěrů, schválily její členské společnosti v souvislosti s pandemií k 30. červnu letošního roku 79 124 žádostí o odklad splátek. Zhruba polovinu těchto žádostí zpracovaly v režimu zákonného úvěrového moratoria, které vstoupilo v platnost 17. dubna a vztahuje se na spotřebitelské a podnikatelské úvěry sjednané před 26. březnem letošního roku.

„Druhá polovina žádostí byla schválena na základě dobrovolného rozhodnutí našich členských firem, které ke svým věřitelům přistupovaly velmi vstřícně od samého počátku krize. Aniž by čekaly na rozhodnutí vlády o vyhlášení moratoria, začaly ve velkém přijímat žádosti o odklad splácení s cílem maximálně ulevit zákazníkům zasaženým ochrannými opatřeními,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Celkových 79 124 schválených žádostí představuje 7 % všech aktuálně běžících leasingových a úvěrových kontraktů členských firem asociace. ČLFA přitom v tomto ohledu eviduje rozdíl mezi privátní a podnikatelskou sférou – zatímco v kategorii domácností tento podíl činí 4,8 %, ve firemním sektoru je to 10,6 %.

Souhrnný finanční objem odložených splátek realizovaných členy asociace dosáhl 30,8 miliardy korun, což představuje 11,6 % celkové hodnoty jejich aktivních leasingových a úvěrových smluv. U privátních zákazníků tento podíl činí 3,6 % a u firemní klientely 12,8 %.

V rámci moratoria bylo možné přerušit placení splátek nejdéle do konce letošního října. Odklad splátek bude ale i po tomto datu vhodným instrumentem pro řešení problémů dlužníků, kteří se dostanou do potíží.

„Úkolem asociace není předepisovat svým členům, jak mají při řešení svých jednotlivých obchodních případů postupovat, bylo by to v rozporu s našimi stanovami, ale i s legislativou. Nepochybujeme však o tom, že i po 31. říjnu budou naši členové přistupovat ke svým zákazníkům zodpovědně. Je to ostatně ve shodě s našimi etickými předpisy, které jsou pro všechny členy závazné. V našem memorandu k ochraně spotřebitele například stojí, že členské společnosti respektují zjevné, oprávněné a opodstatněné individuální zájmy a potřeby klienta, a to jak před uzavřením smluvního vztahu, tak po celou dobu jeho trvání,“ upozorňuje Jaroslav Krutilek.

Když se klienti leasingových a splátkových společností dostanou do finančních problémů, měli by tuto skutečnost svému věřiteli neprodleně oznámit. „Není nic horšího, než vyčkávat a situaci neřešit,“ říká Jaroslav Krutilek a odkazuje přitom na doporučení, která asociace zformulovala v podobě desatera zodpovědného spotřebitele.

„V případě problémů se splácením nedoporučujeme vzít si další úvěr. Mohl by vás uvrhnout do dluhové spirály, kdy jednu půjčku budete splácet druhou. Pokud máte více úvěrů, jednou z možností je takzvaná konsolidace, tedy sloučení do jednoho úvěru, anebo můžete věřitele požádat o odklad splátek. Je také možné obrátit se na neziskovou poradnu,“ radí asociace ve svém desateru, které je dostupné na jejím webu (www.clfa.cz) pod názvem 10 + 1 otázka pro zodpovědného spotřebitele.

12.10.2020Autodealers

Informace odjinud

Poprvé za volantem Cupry Formentor: První ryzí model značky budí zaslouženou pozornost

Formentor je první svébytné dílo značky Cupra, všechny dosavadní vozy byly jen přeznačkované Seaty. První zkušenosti naznačují, že se novinka povedla.
auto.cz

Subaru Impreza 2.0 e-Boxer: Když vše funguje, jak má

Po modelech Forester a XV se nám do rukou dostala i třetí elektrifikovaná novinka s hvězdokupou Plejád ve znaku. A podle všeho se zdá, že je z celé trojice nejpovedenější.
auto.cz

VW K70 slaví 50 let. Připomeňte si zapomenutý model, který vytyčil dnešní směr značky

Historický mezník Volkswagenu, první model s kapalinou chlazeným motorem vpředu a pohonem přední nápravy původně znaky wolfsburské značky nést neměl.
auto.cz

Na čelo pustil Sainze i Bottase. Pak si ale Hamilton v Portugalsku doletěl pro rekordní vítězství

Vel­kou ce­nu Por­tu­gal­ska vy­hrál Lewis Ha­mil­ton před Bot­ta­sem a Ver­stap­pe­nem. Ha­mil­ton zís­kal re­kord­ní 92. ví­těz­ství ve for­mu­li 1.
auto.cz

Jízdní dojmy s Fordy Transit Active a Trail: Do opery, na pláž i do lesa!

Ford pro evropský trh uvedl pro modely z řady Transit akčnější verze Trail a Active. Užitkové novinky jsme vyzkoušeli v okolí Mnichova.
auto.cz

Škoda Karoq se začíná vyrábět na Slovensku. Z kapacitních důvodů

Německá automobilka Volkswagen ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV) Škoda Karoq. Výroba nového modelu zajistí práci pro 500 zaměstnanců, sdělil bratislavský závod. Ten vypomáhá s montáží modelu Karoq z kapacitních důvodů.
auto.cz

Japonská policie dostala Lexus LC500, parkovat může vedle Nissanu GT-R

Nejznámější flotilu luxusních a výkonných policejních vozidel mají nejspíš v Dubaji, japonští muži zákona však nezůstávají pozadu.
auto.cz

Motocyklová VC Teruelu 2020: MotoGP ovládl Franco Morbidelli, Suzuki má opět dvě pódia

Na MotorLandu Aragón proběhl další závod silničního motocyklového MS, Velká cena Teruelu. MotoGP vyhrál Franco Morbidelli, Moto2 Sam Lowes a Moto3 Jaume Masiá.
auto.cz

Ferrari svolává modely 812 Superfast, mohlo by jim odletět zadní sklo

Svolávací akce se nevyhýbají ani prémiovým značkám. V případě Ferrari 812 Superfast přitom půjde minimálně o 1063 vozidel.
auto.cz

Vybrali jsme modely s automatickou převodovkou a cenou do 500.000 Kč

Kolik modelů nových vozů pořídíte v Česku s automatickou převodovkou? Udělali jsme si průzkum a byli překvapeni: s cenovkou pod půl milionu jsme jich napočítali 35.
auto.cz

Proslulé koncepty Alfa Romeo B.A.T. 5, 7 a 9d na prodej jedině pohromadě

Tři futuristické koncepty byly výjimečně k vidění sólo, o to více se tetelí bohatí sběratelé nad šancí koupit všechny tři kusy najednou. O dalším působišti sci-fi prototypů se rozhodne na konci měsíce pod taktovkou snad nejznámější aukční síně.
auto.cz

Indian FTR 1200 S Race Replica: Láska na první pohled a třetí svezení

Zamiloval jsem se nad první fotkou a nemohl se dočkat dne, kdy otočím heftem Indianu FTR 1200. První rande úplně nedopadlo, ale další šance se vyplatila – dala vzniknout pevnému svazku.
auto.cz

Kvalifikaci na Velkou cenu Portugalsko vyhrál Hamilton na středně tvrdých pneumatikách

Kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska vyhrál Lewis Hamilton před Bottasem. Druhá řada bude patřit Verstappenovi a Leclercovi.
auto.cz

Motocyklová VC Teruelu 2020: Z pole position se v MotoGP radoval Nakagami

Kvalifikacím na první Grand Prix Teruelu v dějinách jednostopého silničního MS dominovali v jednotlivých třídách Takaaki Nakagami (MotoGP), Sam Lowes (Moto2) a Raúl Fernández (Moto3).
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.