Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Evropa: prodeje aut letos poklesly o 30 %

Za leden až říjen 2020 bylo v zemích EU27+EFTA+UK dle údajů zveřejněných ACEA poprvé zaregistrováno celkem 9 696 928 ks nových osobních automobilů. Je to o 27,3% (o 3 635 632 ks) méně než ve stejném období roku 2019. Jedná se o absolutně nejnižší hodnotu prodejů od roku 2004, upozornil analytik Antonín Šípek.

Zmíněná hodnota byla zatím zaznamenána v roce 2013 a to 10 402 608 ks. V samotném měsíci říjnu 2020 poklesly první registrace oproti říjnu 2019 o 7,1 %, tedy o 85 940 ks vozidel.

K poklesu prodejů v souhrnu za leden až říjen došlo na trzích všech zemí. Nejnižší poklesy prodejů osobních automobilů byly zaznamenány v severských státech (Norsko – 10,57%, Švédsko – 16,80 %, Finsko – 16,86 % a Dánsko – 18,10 %).

Nejméně klesaly Porsche a Toyota

Pokles prvních registrací byl u všech výrobních skupin vyšší než 16 %. Nejnižší propady byly podchyceny u Toyota Group (- 16,68 %), K propadu prodejů došlo u všech značek. Relativně se „dařilo“ se čtyřem „prémiovým“ značkám. Pokles prodejů u značky Porsche činil „pouze“ 10,61 % (při celkových prodejích za leden až říjen ve výši 57 454 ks), značka DS vykázala pokles o 15,06 % (při prodejích za leden až říjen 34 344 ks), značky Bentley, Lamborghini a Bugatti vykázaly pokles v souhrnu o 15,43 % (prodeje celkem 4 220 ks) a u značky Lexus došlo k poklesu o 17,53 % (prodeje 38 626 ks). U značek, jejichž prodeje za leden až říjen 2020 přesáhly 200 000 ks, byl s výjimkou pěti značek (Toyota, Škoda, KIA, Volvo a Mercedes) pokles vyšší než 20 %.VOLVO Car Corp. (-18,26 %) a BMW Group (- 21,38 %).

Nejvyšší počet prvních registrací byl podchycen u značky Volkswagen (podíl na trhu 11,02 %), následuje Renault (podíl 6,85 %) a Peugeot (podíl 6,22 %). Značka Škoda zaujímá podle počtu prodaných vozidel za leden až říjen 2020 osmé místo (podíl na trhu 5,43 %), počet prvních registrací této značky byl vyšší než u značky AUDI.

18.11.2020Autodealers

Informace odjinud

BMW X7 M50i – Je skvělé. Ale zůstal bych u X5

Je to první opravdu obrovské SUV od BMW a také první mnichovan s gigantickými ledvinami. A rovnou říkám, že zvlášť ve verzi M50i taky skvělé auto. Bral bych ale X5.
auto.cz

Hamilton získal s přehledem pole position na Grand Prix Bahrajnu 2020

Mercedes získal první řadu na Velkou cenu Bahrajnu 2020. Druhá řada bude patřit jezdcům Red Bullu.
auto.cz

Elektromobilita v Česku 2020: Elektrika zrychluje! Opravdu je už tady?

Česko vstoupilo do elektroéry. Zatímco ještě loni či předloni přibývala elektroauta tempem padesáti nových měsíčně, letos je přírůstek trojnásobně rychlejší.
auto.cz

Most Barikádníků má kulatiny: Motoristům slouží už čtyři dekády

Nový most Barikádníků, který se otevřel motoristům 28. listopadu 1980, hraje nezastupitelnou roli v pražské dopravě. Jako součást severojižní magistrály má zásadní význam pro spojení centra Prahy se severem, částečně slouží i jako přivaděč pro dálnici D8.
auto.cz

Rozhovor s reportérem Jakubem Szántó: Po útoku granátem jsem řídil poslepu

Třiačtyřicetiletý Jakub Szántó strávil jako zahraniční zpravodaj na Blízkém východě pět let. O tom, jak mu kvůli bombardování před očima zmizel most, platil tisíce za špatné parkování či si zvykal na svérázné chování izraelských šoférů, se rozpovídal pro Svět motorů.
auto.cz

Dokumenty ke vzniku Stellantis odhalují, že PSA vlastně kupuje FCA

Spojení koncernů FCA a PSA bylo dlouho prezentované jako rovné sloučení, ve skutečnosti se ale jedná o akvizici.
auto.cz

Placené parkování a zóny: Bude hůř a zaplatíme víc!

Zóny placeného stání se českými městy šíří jako mor. Radnice tvrdí, že to dělají proto, aby měli místní kde parkovat. Už ale neříkají, že také výnosy jsou zajímavé, přitom nejdou zpět ve prospěch motoristů.
auto.cz

Nové BMW 4 Gran Coupe se představí již brzy, prozradil designér BMW

Čtyřdveřová kupé jsou mezi zákazníky stále populárnější, není tedy divu, že se v blízké budoucnosti dočkáme dalšího rozšiřování jejich nabídky.
auto.cz

Green NCAP zveřejňuje první výsledky. Elektromobily září, ale co hybridy?

Výsledky elektromobilů nijak nepřekvapily, u některých hybridů ale odborníci zaznamenali zajímavé pochybení.
auto.cz

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), budou do pěti let buď hybridní, nebo zcela elektrická. Řekl to provozní ředitel Maserati Davide Grasso.
auto.cz

Koncern VW nenápadně poodhalil vývoj nového SUV, o co by mohlo jít?

Součástí zprávy o novém vývojovém centru motorů je i fotografie záhadného maskovaného SUV.
auto.cz

Honda prý chystá celou řadu elektromobilů. Včetně konkurenta pro Porsche Taycan

Japonská Honda chce v příštích letech rozšířit paletu elektromobilů. Mezi nimi nabídne i konkurenta pro povedený stuttgartský elektrosporťák.
auto.cz

Ve Škodě skončilo kolektivní vyjednávání, lidé dostanou prémii

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto skončilo kolektivní vyjednávání o roční pracovní době a sociálních nákladech pro rok 2021. Navýšily se některé benefity, zaměstnanci zároveň v listopadové mzdě obdrží nově vyjednanou jednorázovou prémii 4000 korun.
auto.cz

Tesla Model 3 Long Range Dual Motor – Herní konzole. A taky auto

Nejprodávanější elektromobil roku 2019 jsme konečně vyzkoušeli v rámci redakčního testu. A jestli byste se rádi projeli, lze se k němu vcelku snadno dostat.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.