Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

ČLFA: nebankovní financování loni kleslo o 16,9 %

Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v roce 2020 firmám či domácnostem prostřednictvím leasingu a úvěrů 107,54 miliardy korun. Dalších 23,45 miliardy získali podnikatelé na financování provozu formou factoringu. Celkově tak objem nebankovního financování firem a domácností meziročně klesl o 16,9 % na 130,99 mld. Kč.

Výsledky zásadně ovlivnila opatření přijatá na potlačení koronavirové nákazy. Největší propad zaznamenali členové ČLFA během první vlny pandemie, která byla spojena s nejtvrdšími restriktivními kroky. V průběhu druhého čtvrtletí se objemy obchodů členských firem meziročně propadly o 39,3 %. V druhém pololetí se situace mírně zlepšila, a to hlavně díky letnímu a předvánočnímu rozvolnění ochranných opatření. Přesto výše financování zůstávala pod úrovní roku 2019, ve třetím čtvrtletí asociace evidovala meziroční snížení obchodů o 9,2 % a v posledním kvartále o 14,4 %.

„Za varovný údaj považujeme zejména pětinový pokles ročního objemu profinancovaných podnikatelských investic, právě ty jsou totiž nezbytné pro restart celé ekonomiky. V průběhu roku jsme proto prosazovali řešení, která mohou investiční aktivitu firem účinně stimulovat. Jedním z nich je nedávno přijaté mimořádné zrychlení odpisů u vybraných komodit včetně automobilů nebo strojů,“ říká Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 130,99 miliardy korun poskytnutých členy ČLFA v roce 2020 bylo 107,87 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 23,12 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Souhrnné pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci roku 261,89 miliardy korun, za rok tak mírně poklesly o 1,8 %.

Oblast financování podnikatelských investic vykázala meziroční zhoršení o 19 % při objemu 84,42 miliardy korun. Operativním leasingem bylo realizováno 21,4 % těchto investic.

Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu loni dosáhla 183,46 miliardy korun, v porovnání s rokem 2019 se snížila o mírných 0,3 %. Výše prostředků poskytnutých klientům v rámci factoringu meziročně klesla o 7,5 % na 23,45 miliardy korun.

V kategorii financování domácností, které členské společnosti ČLFA poskytují formou spotřebitelských úvěrů, případně spotřebitelským leasingem, asociace zaznamenala zmenšení objemu obchodů o 17,3 % na 23,12 miliardy korun.

Členové ČLFA uzavřeli v loňském roce nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 61,72 miliardy korun, o 18,5 % méně než v roce 2019. Z toho 28,43 miliardy bylo určeno na pořízení 61 185 nových osobních vozů. Objem prostředků určených na nové osobní automobily se meziročně zmenšil o 17,2 % a počet těchto vozidel poklesl o 16,2 %. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 27,1 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v roce 2020.

10.02.2021Autodealers

Informace odjinud

Scout ještě ani nevyrábí a už připravuje edici traveleru s hlubokým národním významem

Nový Scout Traveler Spirit of ’26 navazuje na rok 1976, kdy International Harvester poskytl americkému lyžařskému týmu flotilu 17 vozů Scout pro olympiádu v Innsbrucku. Také slaví 250 let USA.
auto.cz

Elektrický Renault 5 jako ikona rallye z roku 1985. Milltek ukázal široký bodykit za 60 tisíc

Britský specialista na tuning a výfukové systémy Milltek Sport představil na letošním festivalu rychlosti v Goodwoodu zajímavou úpravu pro francouzské retro elektromobily. Nový široký bodykit proměňuje civilní městské vozy v závoďáky, které svým agresivním vzhledem vzdávají přímou poctu ikonickým speciálům legendární rallyové skupiny B.
auto.cz

S Volkswagenem Amarok v drsném terénu Maroka: Kameny jsou tady to menší nebezpečí!

Současná generace pracovního pick-upu VW Amarok je na trhu už třetím rokem a proti předchůdci neztratila nic ze svých terénních dovedností. Testovali jsme to na kamenitých stezkách i asfaltových vozovkách Maroka.
auto.cz

Řídili jsme Denzu Z Coupé! 1604 koní si rozumí i s hrboly

K čemu potřebuje komfortní grand tourer výkonu, že by bohatě stačil pro šest rodinných aut? Upřímně, nevím, ale když je zkouším na závodním okruhu v Goodwoodu, zážitek je to skutečně nezapomenutelný.
auto.cz

Jak psi snášejí jízdu v elektromobilu? Peugeot vzal model 5008 a zjistil překvapivé věci

S blížící se letní dovolenkovou sezónou hrají domácí mazlíčci v cestovních plánech stále důležitější roli. Jaké funkce by v autech ocenili, se zamyslela francouzská automobilka Peugeot a představila koncept Peugeot E-5008 Dog Edition.
auto.cz

Bodový systém už je v Česku 20 let. Méně obětí, větší bezpečnost!

V bodové tísni se mohli první řidiči ocitnout před 20 lety. Od 1. července 2006 totiž za přestupky kromě pokut začali dostávat trestné body.
auto.cz

Polská policie chytře využívá drony. Pokuty za mobil v ruce jsou obří

S pomocí dronů rozdává polská policie drakonické pokuty. Za telefon v ruce vám u našich sousedů naskočí rovnou 12 trestných bodů, což znamená okamžité vyčerpání poloviny tamního limitu. Jak přesně policie pracuje? A musí se vybodování bát i čeští řidiči?
auto.cz

Rallye Bohemia před startem: Udrží Stříteský první místo?

S náskokem 22 bodů vstupuje Dominik Stříteský do Rallye Bohemia, která zahajuje druhou polovinu sezony. Za lídrem mistrovství České republiky v automobilových soutěžích je druhý Adam Březík (oba Škoda Fabia RS Rally2), třetí pak Filip Mareš (Toyota GR Yaris Rally2).
auto.cz

Rivian R1T jako záchrana běžců: Uvnitř má ledovou tříšť, snack bar i zdravotnickou výbavu

Upravený Rivian R1T využívá baterii k napájení strojů na ledovou tříšť. Veze LED osvětlení, snacky a další vybavení pro běžce na dlouhé horské trati.
auto.cz

Xiaomi uvádí auto se spalovacím motorem. Po krku s ním půjde Range Roveru a luxusním MPV

Vstup mezi výrobce automobilů není snadný, jen málokomu se to podařilo tak rychle jako Xiaomi. Po dvou modelech přichází novinka, která poprvé dostane také spalovací motor. Xiaomi Sky Nomad bude konkurencí třeba pro Zeekr 9X nebo Range Rover.
auto.cz

TEST KIA Stonic 1.0 T-GDI Exclusive – Malý, ale šikovný

Kia Stonic dostala v poslední generaci už druhou omlazovací kúru, na dobrém základu však není třeba mnoho měnit. Díky designovým změnám vypadá znovu svěže a zcela nový interiér působí jako z o třídu většího auta. Dospěle Kia Stonic také jezdí a negativa se hledají jen těžko.
auto.cz

Vyzkoušeli jsme falešný manuál v Porsche Taycan. Výsledek překvapil i opravdové petrolheady

Porsche dalo do taycanu sekvenční řazení. Není opravdové, všechnu práci zde dělá software. Abychom si na něj udělali názor sami nejen z tiskové zprávy, poslalo nás Porsche do Stuttgartu si jej rovnou vyzkoušet.
auto.cz

Xpeng v Česku uvede levnější model. Půjde po enyaqu, ale nabídne i spalovací motor

Xpeng dnes v Česku nabízí tři modely, jejichž cenovka začíná nad milionem korun. Nabídka se má ale brzy rozšířit o několik levnějších vozů, z nichž první se už představil a brzy vstoupí i na náš trh.
auto.cz

Končí výroba Porsche Macan se spalovacím motorem. Nástupce využije platformu Audi Q5

První generace populárního crossoveru Porsche Macan se po dvanácti letech úspěšného působení na trhu přestává vyrábět. Přestože elektrický nástupce nakonec své zákazníky našel, automobilka si uvědomuje neutichající poptávku po benzinových motorech ve svém nejúspěšnějším modelu. Nástupce si ale dá načas, jisté zatím není ani označení jako model Macan.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.