Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

ČLFA: nebankovní financování loni kleslo o 16,9 %

Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v roce 2020 firmám či domácnostem prostřednictvím leasingu a úvěrů 107,54 miliardy korun. Dalších 23,45 miliardy získali podnikatelé na financování provozu formou factoringu. Celkově tak objem nebankovního financování firem a domácností meziročně klesl o 16,9 % na 130,99 mld. Kč.

Výsledky zásadně ovlivnila opatření přijatá na potlačení koronavirové nákazy. Největší propad zaznamenali členové ČLFA během první vlny pandemie, která byla spojena s nejtvrdšími restriktivními kroky. V průběhu druhého čtvrtletí se objemy obchodů členských firem meziročně propadly o 39,3 %. V druhém pololetí se situace mírně zlepšila, a to hlavně díky letnímu a předvánočnímu rozvolnění ochranných opatření. Přesto výše financování zůstávala pod úrovní roku 2019, ve třetím čtvrtletí asociace evidovala meziroční snížení obchodů o 9,2 % a v posledním kvartále o 14,4 %.

„Za varovný údaj považujeme zejména pětinový pokles ročního objemu profinancovaných podnikatelských investic, právě ty jsou totiž nezbytné pro restart celé ekonomiky. V průběhu roku jsme proto prosazovali řešení, která mohou investiční aktivitu firem účinně stimulovat. Jedním z nich je nedávno přijaté mimořádné zrychlení odpisů u vybraných komodit včetně automobilů nebo strojů,“ říká Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 130,99 miliardy korun poskytnutých členy ČLFA v roce 2020 bylo 107,87 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 23,12 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Souhrnné pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci roku 261,89 miliardy korun, za rok tak mírně poklesly o 1,8 %.

Oblast financování podnikatelských investic vykázala meziroční zhoršení o 19 % při objemu 84,42 miliardy korun. Operativním leasingem bylo realizováno 21,4 % těchto investic.

Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu loni dosáhla 183,46 miliardy korun, v porovnání s rokem 2019 se snížila o mírných 0,3 %. Výše prostředků poskytnutých klientům v rámci factoringu meziročně klesla o 7,5 % na 23,45 miliardy korun.

V kategorii financování domácností, které členské společnosti ČLFA poskytují formou spotřebitelských úvěrů, případně spotřebitelským leasingem, asociace zaznamenala zmenšení objemu obchodů o 17,3 % na 23,12 miliardy korun.

Členové ČLFA uzavřeli v loňském roce nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 61,72 miliardy korun, o 18,5 % méně než v roce 2019. Z toho 28,43 miliardy bylo určeno na pořízení 61 185 nových osobních vozů. Objem prostředků určených na nové osobní automobily se meziročně zmenšil o 17,2 % a počet těchto vozidel poklesl o 16,2 %. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 27,1 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v roce 2020.

10.02.2021Autodealers

Informace odjinud

Jaguar a jeho elektrická budoucnost. Je to krok k prodeji?

Zatímco jiné koncerny unifikují svoji techniku, Jaguar do budoucna využije odlišné platformy než sesterský Land Rover. V zákulisí se tak spekuluje, co je vlastně důvodem tohoto kroku.
auto.cz

Dacia se nevyhne elektrifikaci. Příští rok nabídne mildhybrid, později také plug-in hybrid

Elektrifikovaná pohonná ústrojí míří i do nabídky nejlevnější značky na trhu. Po elektromobilu nabídne Dacia také hybridy.
auto.cz

Poraďte vedení Volkswagenu. Má vyrábět ID.3 kabrio?

Volkswagen hodlá v následujících letech dále rozšířit svoji nabídku elektromobilů. Při této expanzi však potřebuje poradit.
auto.cz

Peugeot pracuje na kompaktním crossoveru. Využije koncepci nového Citroënu C4

Kompaktní rodina značky Peugeot se i v Evropě rozšíří. Novou generaci hatchbacku a kombi řady 308 později doplní také technicky spřízněný crossover.
auto.cz

Renault Talisman Grandtour Blue dCi 190 EDC – Příjemný pohodář

Renault Talisman vyráží do druhé poloviny svého životního cyklu s několika vylepšeními. A nově ho koupíte už jen jako kombík. A pouze se vznětovým motorem.
auto.cz

Mercedes poodhaluje luxusní a futuristický interiér modelu EQS v novém videu

Nové video nabízí pohled do prémiového interiéru připravovaného elektrického sedanu EQS, kterému dominuje unikátní infotainment Hyperscreen.
auto.cz

Toyota potvrzuje příchod nového Ayga. Nadále chce být dostupným autem

Podle dřívějších zpráv se nová generace miniauta od Toyoty začne prodávat v roce 2022. Vyrábět se bude nadále v Kolíně, může však použít jiné jméno než Aygo.
auto.cz

Kalifornské město zřejmě jako první v USA zakáže stavět nové čerpací stanice

Představitelé kalifornského města Petaluma se shodli, že v okolí jejich města už stojí dostatek čerpacích stanic pro stávající i budoucí rezidenty.
auto.cz

Nejmenší Jeep by měl stát na platformě PSA, dorazit má v roce 2022

Nový nejdostupnější model značky Jeep by měl být menší než Renegade, jeho základem bude modulární francouzská platforma CMP z dílny PSA a vyrábět se má od roku 2022 v Polsku.
auto.cz

Žlutý cirkus má nové auto. Ikonické trabanty nahradí ukrajinský obojživelník

Výpravy Dana Přibáně s jeho žlutými trabanty, ve kterých dokázal objet celý svět, se proslavily v Česku i za hranicemi. Na příští výpravě však trabanty nahradí ještě něco podivnějšího.
auto.cz

Novinky Renaultu a Dacie pro rok 2021: Kdy se dočkáme SUV kupé Arkana či faceliftu Dusteru?

Renault čeká letos několik zajímavých novinek. Dorazí SUV kupé Arkana a po letech dojde k mezigenerační výměně Kangoo. Živo však bude také u Dacie.
auto.cz

Martin Vaculík, nová videoposila z Číny a VW e-Golf: Vstupujeme do éry elektrických ojetin?

Technický expert Světa motorů si k videotvorbě přizval kolegu Michala Dokoupila, fanouška elektromobility a světoběžníka, který část svého života strávil v Číně.
auto.cz

Elektrický minibus ID. Buzz by měl být první autonomní Volkswagen

Divize Volkswagen Užitková vozy chce v polovině tohoto desetiletí nabídnout skutečně autonomní systém řízení, kterým by jako první měl být vybaven elektrický minibus VW ID. Buzz.
auto.cz

Volvo představuje elektrické SUV kupé C40 Recharge, pořídit půjde jen online

Švédská automobilka představila dalšího člena své elektrifikované rodiny Recharge, který přináší několik významných novinek.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.