Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Toyota vozí olympioniky futuristickými vozítky

Japonská Toyota dodala na olympijské a paralympijské hry speciálně vyvinutá vozítka. Autonomní auta, která vozí sportovce během her v Tokiu, pohání zejména vodík.

Japonská automobilka si stanovila cíl dosáhnout nejnižší úrovně emisí v rámci všech vozových parků olympijských a paralympijských her v historii. Pomoci jí v tom má například vodíková Toyota Mirai, vůz jezdící na palivové články.

Pohon kombinuje vodík a kyslík k pohonu elektromotoru. Jedinou vyprodukovanou emisí je voda. Nová generace Mirai navíc i čistí vzduch – každých 10 000 ujetých km vyčistí vzduch pro jednoho člověka na jeden rok.

Dalším zapojeným vozem je Toyota e-Palette, nízkopodlažní vůz vybavený elektrickou rampou. Pochází z nové generace elektromobilu s bateriovým pohonem a je vybaven technologií elektrifikace a autonomního řízení s konektivitou. Cílem je do budoucna usnadnit život zákazníků v dopravních a obchodních službách. Nabízí prostor až pro 20 pasažérů.

Největší přepravní kapacitu poskytuje cestujícím elektrifikovaný autobus Sora. Jde o ekologický vodíkový autobus na palivové články, který podporuje mobilitu veřejnosti s důrazem na ochranu životního prostředí před emisemi CO2.

Láska k vozidlu s novým rozměrem

Láska k autům s modelem LQ nabývá dalšího rozměru. Toto koncepční vozidlo totiž díky vyspělým technologiím buduje citovou vazbu mezi automobilem a řidičem. V souladu s filozofií vývoje – učit se, růst, milovat – disponuje funkcemi autonomního řízení a jeho součástí je i interaktivní agent. Tato umělá inteligence se dokáže učit od řidiče, nabídnout osobní zážitky spojené s mobilitou a pěstovat tak vztah mezi automobilem a řidičem.

U modelu JPN Taxi se snoubí duch japonské pohostinnosti s bezpečím a důstojností. Je vyrobeno v tradičním inkoustově modrém odstínu koiai. Za posuvnými dveřmi se skrývá všestranně využitelný interiér vozidla pro pasažéry ze všech koutů světa.

Na poslední kilometr cesty s vozítky od Toyoty

Speciálně pro olympijské a paralympijské hry v Tokiu byl navržený přepravník APM. Jeho cílem je přepravit co nejvíce osob na místa konání soutěží bez ohledu na to, zda jde o sportovce nebo organizátory her.

Tři řady sedadel umožňují variabilní změnu sklopení, např. pro potřeby převozu osob upoutaných na invalidní vozík. Sedadlo řidiče je záměrně vyvýšeno a umístěno doprostřed. Kromě bezpečnostních důvodů to poskytuje řidiči přehled a možnost řešit individuální potřeby nastupujících a vystupujících cestujících.

Navrženy ke zdolání posledního kilometru v pěších zónách byly i prostředky osobní mobility. Ve variantě na stání jde o stylové a ekologické elektromobily určené bezpečnostním pracovníkům a zdravotníkům. Pro lidi upoutané na vozík, nebo uživatele s omezenými schopnostmi pohybu je určena verze k sezení. S dobou dobíjení kolem 2 až 2,5 hodin se stávají neocenitelným pomocníkem pro hendikepované.

Vozidla i vozítka se pohybují v dějišti sportovních soutěží i olympijských vesničkách. Část vozového parku je vyhraněna na pomoc v průběhu celého konání her.

23.07.2021Autodealers

Informace odjinud

Martin Vaculík otestoval elektrický Volkswagen ID.3 po 300 000 km. V jakém je stavu?

Jaká bude reálná životnost a spolehlivost elektrických aut, je bezesporu jednou z nejdůležitějších motoristických otázek dneška. Když se mi do cesty připletl nejlevnější Volkswagen ID.3 na trhu ojetin, který od roku 2020 zdolal již 300 000 km, samozřejmě jsem jej pro vás musel natočit.
auto.cz

Produkční McMurtry Spéirling PURE narostl do všech směrů. Přesto slibuje zážitek jako ve F1

Schopnost jezdit střechou dolů díky inovativní technologii přítlaku na požádání McMurtry Spéirling v produkční verzi nestačila. Automobilka oproti prototypu přepracovala na autě skoro vše a nyní představuje jeho finální produkční podobu.
auto.cz

Ducati v první půlce letošního roku rostlo. Prodalo o dva stroje více než loni

Na českém trhu se letos prodalo 190 nových motocyklů Ducati, což je o dva více než ve stejném období loni. Italské značce tak patří 15. místo na trhu. Celkově do konce května jich na českých silnicích přibylo 379, protože 189 strojů si lidé dovezli jako ojeté. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
auto.cz

TEST Lexus LX 700h Overtrail – V obleku a holínkách

Největší vůz, který Lexus vyrábí, je dokonalou kombinací komfortu a terénních schopností a rozhodně jedno z nejlepších aut, kterými jsem jezdil nejen letos. Hybridní verze je navíc neskutečně rychlá a jezdí se spotřebou přijatelnou vzhledem k tomu, co je to za stodolu. Stejně jako čistě benzinové provedení LX 600 Luxury, s nímž ji krátce srovnávám, není bez nevýhod, ale plusy je hravě vyváží.
auto.cz

Agresivita při řízení už v Česku způsobila desetitisíce nehod. Co k tomu řidiče vede?

Za posledních 15 let způsobila agresivita na českých silnicích prokazatelně 44 tisíc dopravních nehod. Ukazují to statistiky Portálu nehod, které vycházejí z dat pojišťoven. Tam se dostanou ale jen ty případy, které skončily nehodou.
auto.cz

Svezli mě v mustangu NASCAR Euro Series. Takové vedro mi v životě nebylo

Jediný český jezdec v NASCAR Whelen Euro Series, Martin Doubek, přivezl dva své speciály na autodrom do Mostu v rámci příprav na závod, který je v plánu na poslední prázdninový víkend. V tom dvoumístném jsem ukořistil sedačku spolujezdce a odnesl si opravdu velmi silný zážitek.
auto.cz


Auta z pekla: Peugeot 1007. Kvůli takovým nápadům jsme skončili ve finanční krizi

Peugeot 1007. Ta malá žlutá odpověď na otázku, na kterou se nikdo neptal. Nebo taky ano? A proč zdánlivě obyčejné auto skončilo jako výkladní skříň selhání?
auto.cz

Prodeje jedné verze Dodge Charger jsou nečekaně špatné. Druhá naopak strmě roste

Že o elektrický Dodge Charger Daytona nebude takový zájem, jako o spalovací verzi, bylo celkem jasné. Letošní čísla však ukazují, jak obrovské jsou rozdíly. A to ještě ani není v nabídce osmiválcová verze.
auto.cz

Rady před koupí Hondy Legend 2. generace (KA7/KA8): Japonské unikum

V letech 1985 až 2011 plnil legend roli vlajkové lodi Hondy na světových trzích. Vznikly celkem čtyři generace. Auto mělo za úkol konkurovat německé prestižní třídě, reprezentované zejména vozy Audi 100 C4, BMW 5 E34 a samozřejmě Mercedesu 200/300, později třídě E W124. Dnes, po letech, je poněkud přehlíženým, ale o to možná zajímavějším youngtimerem.
auto.cz

Novým autům se letos v Česku daří. Prodej vzrostl na skoro 130.000 vozů!

Prodej nových osobních aut v Česku se v první polovině letošního roku meziročně zvýšil o 5,85 procenta na 129.810 vozů. V červnu trh zaznamenal nárůst prodejů o téměř 19 procent. Největší zájem byl o značku Škoda. Stoupá poptávka po vozech s alternativním pohonem. Oznámil to Svaz dovozců automobilů v tiskové zprávě.
auto.cz

Legenda DTM se vrací na silnice. Alfa Romeo 155 V6 TI dostala zcela novou podobu

Italská společnost SGT Automobili připravila moderní poctu Alfě Romeo 155 V6 TI z éry DTM. Novinka 55-SGT má vzniknout pouze v 55 kusech a nabídne výkon až 750 koní.
auto.cz

BYD Dolphin G DM-i jako kladivo na fabii? Ujede přes 1000 km a má funkce, o jakých se vám nesnilo

Dolphin Surf je nejmenším modelem čínské automobilky BYD. Nyní se k němu přidává větší „delfín“ G DM-i. V nabídce českého dovozce jsou dvě motorizace a čtyři výbavy. Ceny startují těsně pod 600.000 korun.
auto.cz

Mototest CFMOTO Gladiator Z10 Turbo: Drtič kostí a předsudků

Značka CFMOTO je nejúspěšnějším prodejcem užitkových čtyřkolek a kabinkových UTV na českém trhu. Ve svém portfoliu ale nemá jen pracovní stroje, najde se v něm i něco na zábavu. Například nový Gladiator Z10 Turbo.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.