Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Firmy z autoprůmyslu jednaly s Pardubickým krajem

Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) zorganizovalo další ze série setkání zástupců firem z automobilového průmyslu s představiteli kraje.

Výsledkem jednání je shoda o nutnosti větší podpory a zatraktivnění technického vzdělávání, společného koordinovaného postupu při řešení situace na trhu práce i potenciálu rozvoje dopravní infrastruktury v kraji.

Cílem setkání zástupců firem, Úřadu práce, Hospodářské komory ČR a regionálního zastoupení Svazu průmyslu ČR bylo seznámit se s aktuální problematikou trhu práce, vzdělávání a dopravní infrastruktury a prodiskutovat náměty s krajskými představiteli. Účastníci jednání se shodli na tom, že automobilový průmysl je pro tuzemské hospodářství i hospodářství Pardubického kraje klíčovým oborem a je proto nezbytné dlouhodobě vytvářet vhodné podmínky pro jeho další rozvoj.

„Jednou z priorit, které se Sdružení automobilového průmyslu dlouhodobě věnuje, je podpora technického vzdělávání. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a malý zájem dospívajících o technické vzdělávání mají dopad na výkonnost automobilového průmyslu. Velmi si proto cením aktivit, které se zde v Pardubickém kraji pro zkvalitnění a zatraktivnění technického vzdělávání realizují,“ uvedl Bohdan Wojnar, prezident AutoSAP a dodal:

„S tématy diskuse úzce souvisí i technologické změny, na které se náš obor intenzivně připravuje. Proto společné téma při rozvoji dopravní infrastruktury může být dle našeho názoru chytrá mobilita. Ta skýtá mnoho příležitostí, ze kterých můžeme společně profitovat, pokud využijeme její potenciál. Chytrá mobilita je výbornou možností pro rozvoj dopravy, životního prostředí měst a kvality života jejich obyvatelstva.“

Nezbytnou podmínkou pro rozvoj je kvalitní dopravní infrastruktura, což potvrzuje také hejtman Martin Netolický.

„Jednoznačně se shodujeme na nutnosti kvalitních silnic, a to nejen dálnic, ale také silnic nižších tříd. Obávám se však, že pozitivní zpráva o zahájení stavby prvních dvou úseků dálnice D35 je tou poslední, protože se dost pravděpodobně dočkáme dlouhodobého provizorního sjezdu u Ostrova před Vysokým Mýtem. K tomu se navíc přidává nestabilní finanční příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury pro kraje,“ řekl hejtman Netolický.

Zlepšení situace v oblasti vzdělávání je jednou z priorit kraje a podle vyjádření hejtmana Netolického kraj dlouhodobě podporuje zavádění prvků duálního systému vzdělávání ve spolupráci s firmami. „V rámci Implementace krajského akčního plánu řešíme podporu rozvoje polytechnického vzdělávání, čtenářské a matematické gramotnosti, poskytování kariérového poradenství a zpracování školské inkluzivní koncepce kraje. Díky tomu se nám daří nejen pořizovat moderní vybavení škol, ale i zlepšovat měkké dovednosti. V rámci projektu je k dispozici téměř 90 milionů korun, “ uvedla na setkání krajská radní Hana Štěpánová.

Náměty ke zlepšení současného stavu přinesli i zástupci jednotlivých firem. „Na jednání jsme se shodli na potřebě většího zastoupení matematiky, informatiky, přírodních věd i techniky a zkvalitnění výuky cizích jazyků již na základních školách. Podporujeme společná centra firem a univerzit pro vědu a výzkum i další inspirativní a zábavné projekty, které v dětech probouzí zvídavost a zájem o techniku již od mateřských škol,“ uvedl Ing. Jiří Vaněk, člen představenstva AutoSAP a generální ředitel výrobce autobusů Iveco Czech Republic.

S rozvojem technického vzdělávání úzce souvisí další priorita vzešlá z dnešního setkání, kterou je řešení neuspokojivé situace na trhu práce.

Aktuálně patří Pardubický kraj s aktuální nezaměstnaností lehce přes 2 % k jednomu ze tří krajů ČR s nejnižším procentem nezaměstnaných a nedostatek pracovní síly se kriticky týká všech průmyslových firem. I přesto, že podniky autoprůmyslu nabízejí v průměru až o 9 % vyšší mzdu, než je krajský průměr, mají kritický nedostatek pracovníků. Možnými nástroji k řešení by mohly být podpora meziregionální mobility, cílené rekvalifikace dle potřeb průmyslu, dostupnost zahraniční pracovní síly i vyvážený územní rozvoj okolo průmyslových zón, včetně zajištění kapacit nájemního bydlení. Účastníci jednání se shodli na tom, že bez vzájemné spolupráce všech zainteresovaných stran lze jen obtížně budoucí úkoly a výzvy řešit.

02.05.2019Autodealers

Informace odjinud

400 litrů na kilometr? Pásový transportér NASA slouží přes 50 let

I v éře digitálních technologií občas potřebujeme poctivé ocelové svaly. Pásový přepravník Crawler-Transporter 2, padesátiletý veterán s novým srdcem, opět dokázal na svých bedrech dopravit k odpalovací rampě náklad těžší než patnáct Soch svobody.
auto.cz

Bič na ojetiny: STK čekají největší změny za poslední dekády

V Evropském parlamentu právě dochází k revizi celého systému technických prohlídek. Pokud návrhy projdou, čekají majitele starších aut tvrdší pravidla a majitele dodávek či motocyklů kontroly, kterým se dosud vyhýbali. Novinky mají také zastavit nekontrolované prodeje technicky nezpůsobilých aut.
auto.cz

Nové BMW i3 poprvé naživo: Trojka, která přepisuje pravidla

Trojková řada je už několik desetiletí tahounem značky BMW. Nyní se představila její osmá generace, která přepisuje pravidla, protože se nejprve ukázala v čistě elektrickém provedení. Na slavnostním odhalení v Mnichově jsme rozhodně nemohli chybět.
auto.cz

Svolávací akce Stellantis kvůli riziku požáru je i v Česku. Kterých aut se týká?

Stellantis svolává do servisů vybrané modely všech značek poháněné mild-hybridním agregátem 1.2 Hybrid. V extrému může dojít až ke vzplanutí motorového prostoru.
auto.cz

Nová Alfa Romeo Tonale má tři motory. Nejlevnější je překvapivě diesel

Kompaktní SUV italské automobilky prošlo modernizací. K dostání je kromě hybridní a zážehové pohonné jednotky stále s dieselem 1.6 JTDm.
auto.cz

Vzpomínáte na tyto zakázané vynálezy v autech? Vlastně není proč smutnit

Samozřejmě že nejúžasnějším vynálezem světa je dle nás automobil. I na něm je ale pořád co zlepšovat, a pokud někdo jako automobilka něco uvede na trh, lze předpokládat, že to má dokonale promyšlené. Ne vždy se ale novinky osvědčí i v praxi.
auto.cz

Pohon quattro Dynamic Torque Control vylepšuje vlastnosti nového Audi RS 5. Jak to funguje?

Nový pohon quattro Dynamic Torque Control, který slaví premiéru v nové generaci Audi RS 5, chytře využívá elektrifikaci v podobě plug-in hybridního pohonu k dalšímu zlepšení ovladatelnosti.
auto.cz

Bez spalovacích motorů se ještě dlouho neobejdeme, zní z Toyoty

Japonský gigant poukazuje na globální problémy nerovnoměrné adopce elektromobility a ukazuje, že chce do budoucna nabídnout pro každého něco.
auto.cz

TEST Cupra Terramar VZ 2.0 TSI DSG 4WD – Životabudič mezi nudnými

Cupra už dávno není levnější a šmrncovnější alternativou k volkswagenu. S modelem Terramar, který sjíždí z linky v maďarském Rábu po boku Audi Q3, se značka definitivně usadila v revíru, kde se hraje na emoce, technickou vytříbenost a sebevědomou cenovku. Vyzkoušel jsem vrcholnou čistě benzinovou verzi VZ s výkonem 195 kilowattů, která skrývá techniku, jaká se v éře hybridů vidí čím dál vzácněji.
auto.cz

Válka v Íránu ochromila trh superaut v Dubaji a Perském zálivu. Kabelkám se ale daří pořád

Dubaj byla ještě nedávno symbolem nekonečného luxusu, dnes ale mnohé showroomy zejí prázdnotou a desítky milionů eur v podobě aut zůstávají uvízlé v přístavech.
auto.cz

Značky na přání jsou v Česku už 10 let. Nastal konec protekčních čísel?

Je to už deset let, co se začaly pro auta za 10 000 korun a pro motorky za 5000 vydávat registrační značky na přání, a nyní je jich již přes 80 tisíc. Přinesly značky na přání konec protekčních čísel?
auto.cz

Videotest Mitsubishi Grandis Hybrid: Crossover s kořeny MPV

S novým Mitsubishi Grandis se vrací někdejší označení. Tehdy jej neslo praktické MPV kompaktní třídy. Novinka je sice crossover, ovšem trochu toho MPV v něm pořád zbylo.
auto.cz

Chybí vám výkonné Subaru? V nabídce jedno přibylo, ale STI to není

Nový model sportovní divize Subaru by splnil sny nemála automobilových nadšenců, právě představené plně elektrické SUV však míří na jiné zákazníky.
auto.cz

Erling Haaland má nové auto. Norský střelec zvolil limitku s příběhem

Nejlepší norský útočník si udělal radost mimo hřiště. Do jeho už tak oslnivé sbírky přibyl Mercedes-Maybach třídy S v limitované edici, který je připomínkou tragicky zesnulého génia moderního designu.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.