Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Firmy z autoprůmyslu jednaly s Pardubickým krajem

Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) zorganizovalo další ze série setkání zástupců firem z automobilového průmyslu s představiteli kraje.

Výsledkem jednání je shoda o nutnosti větší podpory a zatraktivnění technického vzdělávání, společného koordinovaného postupu při řešení situace na trhu práce i potenciálu rozvoje dopravní infrastruktury v kraji.

Cílem setkání zástupců firem, Úřadu práce, Hospodářské komory ČR a regionálního zastoupení Svazu průmyslu ČR bylo seznámit se s aktuální problematikou trhu práce, vzdělávání a dopravní infrastruktury a prodiskutovat náměty s krajskými představiteli. Účastníci jednání se shodli na tom, že automobilový průmysl je pro tuzemské hospodářství i hospodářství Pardubického kraje klíčovým oborem a je proto nezbytné dlouhodobě vytvářet vhodné podmínky pro jeho další rozvoj.

„Jednou z priorit, které se Sdružení automobilového průmyslu dlouhodobě věnuje, je podpora technického vzdělávání. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a malý zájem dospívajících o technické vzdělávání mají dopad na výkonnost automobilového průmyslu. Velmi si proto cením aktivit, které se zde v Pardubickém kraji pro zkvalitnění a zatraktivnění technického vzdělávání realizují,“ uvedl Bohdan Wojnar, prezident AutoSAP a dodal:

„S tématy diskuse úzce souvisí i technologické změny, na které se náš obor intenzivně připravuje. Proto společné téma při rozvoji dopravní infrastruktury může být dle našeho názoru chytrá mobilita. Ta skýtá mnoho příležitostí, ze kterých můžeme společně profitovat, pokud využijeme její potenciál. Chytrá mobilita je výbornou možností pro rozvoj dopravy, životního prostředí měst a kvality života jejich obyvatelstva.“

Nezbytnou podmínkou pro rozvoj je kvalitní dopravní infrastruktura, což potvrzuje také hejtman Martin Netolický.

„Jednoznačně se shodujeme na nutnosti kvalitních silnic, a to nejen dálnic, ale také silnic nižších tříd. Obávám se však, že pozitivní zpráva o zahájení stavby prvních dvou úseků dálnice D35 je tou poslední, protože se dost pravděpodobně dočkáme dlouhodobého provizorního sjezdu u Ostrova před Vysokým Mýtem. K tomu se navíc přidává nestabilní finanční příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury pro kraje,“ řekl hejtman Netolický.

Zlepšení situace v oblasti vzdělávání je jednou z priorit kraje a podle vyjádření hejtmana Netolického kraj dlouhodobě podporuje zavádění prvků duálního systému vzdělávání ve spolupráci s firmami. „V rámci Implementace krajského akčního plánu řešíme podporu rozvoje polytechnického vzdělávání, čtenářské a matematické gramotnosti, poskytování kariérového poradenství a zpracování školské inkluzivní koncepce kraje. Díky tomu se nám daří nejen pořizovat moderní vybavení škol, ale i zlepšovat měkké dovednosti. V rámci projektu je k dispozici téměř 90 milionů korun, “ uvedla na setkání krajská radní Hana Štěpánová.

Náměty ke zlepšení současného stavu přinesli i zástupci jednotlivých firem. „Na jednání jsme se shodli na potřebě většího zastoupení matematiky, informatiky, přírodních věd i techniky a zkvalitnění výuky cizích jazyků již na základních školách. Podporujeme společná centra firem a univerzit pro vědu a výzkum i další inspirativní a zábavné projekty, které v dětech probouzí zvídavost a zájem o techniku již od mateřských škol,“ uvedl Ing. Jiří Vaněk, člen představenstva AutoSAP a generální ředitel výrobce autobusů Iveco Czech Republic.

S rozvojem technického vzdělávání úzce souvisí další priorita vzešlá z dnešního setkání, kterou je řešení neuspokojivé situace na trhu práce.

Aktuálně patří Pardubický kraj s aktuální nezaměstnaností lehce přes 2 % k jednomu ze tří krajů ČR s nejnižším procentem nezaměstnaných a nedostatek pracovní síly se kriticky týká všech průmyslových firem. I přesto, že podniky autoprůmyslu nabízejí v průměru až o 9 % vyšší mzdu, než je krajský průměr, mají kritický nedostatek pracovníků. Možnými nástroji k řešení by mohly být podpora meziregionální mobility, cílené rekvalifikace dle potřeb průmyslu, dostupnost zahraniční pracovní síly i vyvážený územní rozvoj okolo průmyslových zón, včetně zajištění kapacit nájemního bydlení. Účastníci jednání se shodli na tom, že bez vzájemné spolupráce všech zainteresovaných stran lze jen obtížně budoucí úkoly a výzvy řešit.

02.05.2019Autodealers

Informace odjinud

Nová Omoda 7 dorazila do Česka. Má obrazovku, jakou jste ještě neviděli!

Nové SUV Omoda 7 je v Česku. Nabízí pohon všech kol ve spojení se spalovacím motorem, vyspělý plug-in hybrid a dvě úrovně výbavy. A také jednu zvláštnost v kabině.
auto.cz

Křižovatka, nebo jen výjezd? Slovensko konečně zpřesňuje pravidla přednosti v jízdě

Vyjíždíte z čerpací stanice, z nákupního centra nebo z lesní cesty a zleva se řítí auto. Kdo má přednost? Pro českého řidiče banální situace, ale na Slovensku toto zdánlivě jednoduché křížení drah roky dělalo těžké hlavy policistům, pojišťovnám i soudům.
auto.cz

Česká armáda zakázala vjezd čínským vozům. Není v tom zdaleka první

V návaznosti na varování přibývajících čínských vozů na českých cestách a riziko jejich zneužití čínskými orgány vydala česká armáda zákaz jejich vjezdu do vlastních areálů. S podobným zákazem už dříve přišly i armády jiných evropských zemí.
auto.cz

Polsko mění pravidla registrací. Dovoz ojetiny do Česka je jednodušší

Od 10. června 2026 se v Polsku změnila pravidla registrací vozidel. Jedna novinka je pro české zájemce obzvlášť důležitá: cizinec bez polského pobytu si může vůz dočasně zaregistrovat přímo v místě koupě nebo převzetí. Zjednodušuje se i přepis ojetin, protože registrační značky už nebude nutné fyzicky sundávat a nosit na úřad.
auto.cz

Za novým Lexusem ES tam, kde se přední značky nenosí. Tady prostě vypnete!

Více než pětimetrová limuzína Lexus ES se v osmé generaci dočkala řady důležitých novinek, pořád ale voní starou školou. Pro první test jsme se vydali až do Kalifornie.
auto.cz

První jízda v plug-in hybridu BYD Dolphin G DM-i: Z Prahy na Makarskou na jednu nádrž!

Jako jedni z prvních jsme usedli za volant nového hatchbacku segmentu B s plug-in hybridním pohonem. Automobilka BYD ho vyvinula na míru evropskému trhu. Na designu je to vidět, ale co jízda a zpracování?
auto.cz

Zloděj si po vloupání přivolal autonomní taxík. Auto mělo 29 kamer, policii to nepomohlo

Autonomní taxík Waymo se v San Francisku stal únikovým vozem po vloupání. Případ zní jako technologická anekdota, ale ve skutečnosti otevírá nepříjemnou otázku: kdy má chytré auto pomáhat policii a kdy už se z něj stává soukromá kamera na kolech?
auto.cz

ABT mimo svět aut? K výročí vznikla ostrá MV Agusta Brutale 1000 za milion

Německý úpravce z Kemptenu sáhl místo Audi nebo Lamborghini po italské motorce. Limitovaná MV Agusta od ABT dostala karbonové díly, rudé detaily a výkon až 208 koní.
auto.cz

Ani velký motor nemusí zabírat moc místa. Stačí mít válce do tvaru písmene W

V roce 1991 Volkswagen oprášil koncepci vidlicově-řadových motorů (VR) v podobě šestiválce. O deset let později využil stejný koncept k vytvoření osmi-, dvanácti- a šestnáctiválcových motorů.
auto.cz

S náklaďáky Ford F-Line v lomu. Sklápěčky jsme prověřili do prudkých kopců, učily se i ony

Šest válců, šestnáct kvaltů, dvě hnací nápravy a několik tun písku v korbě české výroby. Za volant takového stroje, který české zastoupení Ford Trucks nabízí do pískoven či na stavby, jsme se posadili v kamenolomu nedaleko Zruče nad Sázavou.
auto.cz

Mitsubishi ukázalo nový eclipse. Ale cenově dostupný sporťák to pořád není

Opakované využívání legendárních jmen z minulosti na SUV není moc oblíbený trend. Alespoň tedy mezi fanoušky, protože automobilky si v něm naopak libují. Zejména Mitsubishi, které nově představilo další model pojmenovaný Eclipse.
auto.cz

Tindaya nebude jen koncept. Cupra potvrdila vývoj sériové verze

Koncept Cupra Tindaya se představil s výkonem 365 kW, sériový model ale může být technicky odlišný. S platformou zůstává odkázaný na Volkswagen.
auto.cz

Vodíkové BMW X5 se blíží. Němci vyřešili jeden z hlavních problémů vodíku

Zatímco dříve se veliká budoucnost předpovídala vodíkovým vozům, realita narazila na chybějící infrastrukturu a nepraktické zabudování do aut samotných. BMW nicméně ve vodík věří a v roce 2028 uvede první produkční model s palivovými články. Ten vyřešil i problém s neskladnými nádržemi.
auto.cz

BYD Dolphin G DM-i chce zamíchat trhem kompaktů. Už v základu ujede přes tisíc kilometrů

Čínská automobilka BYD nabízí řešení pro zákazníky malého kompaktního vozu, který umožňuje jízdu čistě na elektřinu, ale díky spalovacímu motoru pod kapotou dojede k moři na jednu nádrž.
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.