Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Zemřel Jan Rulec, kapitán českého autoprůmyslu

Ve věku 63 let zemřel Jan Rulec, manažer českého automobilového průmyslu a odborník na řízení výroby. V roce 2014 se jako výrobní ředitel podílel na restartu kopřivnické Tatry.

V automobilovém průmyslu působil již od roku 1980. Kromě Tatry působil jako ředitel výrobního závodu LIAZ v Mnichově Hradišti a jako výrobní ředitel Karosy ve Vysokém Mýtě.

Mladý Jan Rulec po ukončení vysoké školy nastoupil do své první automobilky, LIAZU, v roce 1980. Začal pracovat jako mistr na montáži vozidel, později na jejich repasi. Díky své pověstné náročnosti sám k sobě i svému týmu se následně vypracoval na vedoucího útvaru kontroly kvality.

Protože mel skvělé technické znalosti i organizační talent, stal se brzy vedoucím výrobního úseku a na této funkci prožil většinu pracovního života v LIAZu.

V 90. letech se stal ředitelem výrobního závodu v Mnichově Hradišti. Byla to těžká doba, kdy celý průmysl výroby nákladních vozů zažíval hlubokou krizi. Jan Rulec usiloval o větší samostatnost závodu v Mnichově Hradišti a o to, aby závod mohl lépe a pružněji reagovat na měnící se požadavky trhu.

Spolu se svými kolegy proto také připravoval privatizační projekt, který by tomuto závodu zajistil možnost orientace na perspektivní segmenty trhu. Financující banka se však dohodla se Škodou Plzeň a umožnila jí tím privatizovat LIAZ, stejně jako TATRU. Poté Jan Rulec z LIAZu odešel a několik let působil ve společnosti Autoservis Klatovy.

V roce 1997 uspěl ve výběrovém řízení na místo výrobního ředitele akciové společnosti Karosa Vysoké Mýto. Protože společnost patřila francouzskému Renaultu, začal se intenzivně učit francouzsky a přebral řízení výroby v dynamicky se rozvíjející společnosti. S rodinou se přestěhoval do Vysokého Mýta, kde později se svou ženou Hanou postavili dům.

V Karose patřil k nejvíce respektovaným tahounům celkové přestavby a modernizace podniku a měl lví podíl na tom, že se z Karosy stal v roce 2003 nejmodernější závod na výrobu autobusů v Evropě. Jan Rulec byl nekompromisní v plnění zvyšujících se požadavků na kvalitu autobusů, plnění vzrůstajících výrobních plánů a integraci Karosy do výrobního sytému mateřského Renaultu, později Iveca. Byl přísný nejen ke svému týmu, ale zejména sám k sobě. Jeho úsilí, pracovitost i výsledky mimořádně vysoce hodnotili a oceňovali nejen kolegové, ale i všichni jeho nadřízení od generálních ředitelů Karosy (později Iveca Czech Republic) až po nejvyšší vedení mateřského koncernu. Na konci roku 2013 Jan Rulec poprvé zápasil, prozatím vítězně a potají, s rakovinou. Rozhodl se proto svou náročnou práci opustit. Po pár týdnech odpočinku a léčby se však rozhodl přijmout další velkou profesionální výzvu a jako výrobní ředitel se zapojil do záchrany Tatry. Opět se se svou ženou přestěhoval a s plným nasazením se vrhl do práce. V Tatře Jan Rulec s přehledem organizoval novou výrobu, postupně modernizoval a přestavoval výrobní úsek a vedl svůj tým k vyšší kvalitě aut i k reorganizaci systému výroby. Měl velký podíl na tom, že stejně jako dříve Karosa, i Tatra se začala opět výrazně prosazovat nejen na domácím, ale i na náročných zahraničních trzích. Tatru opustil na počátku roku 2016, vrátil se do Vysokého Mýta a v nedaleké Chocni se ujal řízení podniku na výrobu plastových komponentů pro automobilový průmysl, průmysl zemědělských a stavebních strojů Composite Components. Významně se podílel na technologickém rozvoji podniku a zásadním způsobem ovlivnil nastupující generaci mladých manažerů. V létě 2018 na něj podruhé zaútočila zákeřná nemoc, kvůli které musel svou práci přerušit. Počátkem letošního roku se ale na své místo vrátil. Třetí útok zákeřné nemoci se mu ale odvrátit nepodařilo. Zemřel v sobotu 18. 5. ve věku 63 let. Petr Rusek, předseda představenstva TATRA TRUCKS, k odchodu Jana Rulce uvádí: „Dovoluji si jménem jeho spolupracovníků, naší společnosti i českého průmyslu Honzovi Rulcovi poděkovat za to, co dokázal. Byl opravdovým Kapitánem českého průmyslu. Čest jeho památce.“

27.05.2019Autodealers

Informace odjinud

Projektory, karaoke i generované kočičky. Zeekr 9X v Česku šokuje výbavou

Od letoška si Češi mohou koupit jedno z nejzajímavějších čínských SUV. Obrovský Zeekr 9X je výkonný, komfortní a také velmi bohatě vybavený. Jak taková netradiční konkurence pro Range Rover vypadá, ukazujeme na videu.
auto.cz

Kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska 2026 vyhrál Lando Norris

Kvalifikaci na Hungaroringu vyhrál Lando Norris před Lewisem Hamiltonem a Charlesem Leclercem.
auto.cz

Ford použije Apple Maps coby vestavěnou navigaci. Možná nejen v USA

Leckdo v oblasti map a navigace spoléhá na Google, Fordu však je bližší Apple a jeho vlastní mapy integruje do infotainmentů vozidel na nové platformě UEV. První vůz na ní by se měl objevit v příštím roce.
auto.cz

Mototest Jawa 730 Twin: Vlastní cestou s lehkou pomocí

Jawa poslední dobou šlape na plyn. Loni představila trojici nových strojů s čínským rodokmenem, letos jsme se dočkali její vlastní novinky. Model 730 Twin byl navržen a také se vyrábí v továrně v Týnci nad Sázavou.
auto.cz

Fetiš EU na elektromobily nedává smysl, říká evropský šéf Hondy

Ředitel evropské divize Hondy volá po širších možnostech, jak snižovat emise, než jen zákazy spalovacích motorů. Současný postup podle něj vede ke zvyšování průměrného věku aut.
auto.cz

Poškrábaný nárazník nebo prasklé sklo? S připojištěním ESO nemusíte řešit spoluúčast

Povinné ručení má dnes povinně každý řidič, slouží ale zásadně těm druhým poškozeným. Jakmile přijde řeč na škody na vlastním autě, situace je vážnější.
auto.cz

Bugatti Tourbillon se učí jezdit dřív než vyjede na silnici

Vývoj hypersportu dnes nezačíná až na trati. Bugatti používá vlastní jízdní simulátor i velký pohyblivý trenažér, který rychle střídá okruhy Nardò a Nürburgring.
auto.cz

Budoucnost řemesla a automechaniků: Dnes už čistá práce, navíc za zajímavé peníze!

Vyučit se automechanikem dnes není jen o tom, ležet umaštěný od oleje pod autem. Je to často docela čistá, a navíc už během školy zajímavě placená práce.
auto.cz

Není plug-in jako plug-in. Čím se Mitsubishi Outlander PHEV liší konkurence?

Současný outlander je na českém trhu poháněný pouze jedinou plug-in hybridní motorizací. Nabíjecí hybrid ale nabízí také přímá konkurence, přičemž technických odlišností může být celá řada. V čem je outlander speciální?
auto.cz

Ford zachraňuje zónu klidu. Pomůže terapeutický playlist

Ford v Česku spojuje poloautonomní řízení s tématem psychické pohody za volantem. Řidič může ve vybraných úsecích pustit volant, ale dál musí sledovat silnici. Audionahrávky pro větší pohodu si můžete stáhnout do mobilu. 
auto.cz

Volkswagen uvede autonomní řízení úrovně 3. Jako první do sourozence Cupry

Kdekdo se ho bojí, autonomní řízení je ale další z velkých inovací, které se budou do vozů dostávat ve velkém. Vidět to je třeba na Číně, kde už dnes mnoho aut dokáže jezdit samo. Prozatím ale jen na úrovni 2. Jedním z prvních výrobců, kteří se posunou o úroveň dále, je Volkswagen.
auto.cz

Chudý Laos se rozhodl šetřit. Od června zakázal spalovací auta

Komunistický Laos se letos rozhodl pro zákaz dovozu nových osobních aut se spalovacími motory. Levnější elektrická auta navíc osvobodil od spotřební daně. Nejde však o ekologii, nýbrž o peníze.
auto.cz

TEST Porsche 911 Carrera 4 GTS Cabriolet – Jaká je první hybridní 911?

Model 911 je mezi sportovními vozy ikonou, která nikdy nemíří níž než na absolutní vrchol. Varianta GTS představuje jakýsi střed nabídky, i když ve své poslední iteraci se systémem e-Hybrid je pekelně rychlá. Otestovali jsme všechny její výhody s nebem nad hlavou.
auto.cz

Škoda Auto zvýšila zisk i tržby, zisk Volkswagenu klesl téměř o třetinu

Automobilka Škoda Auto v letošním prvním pololetí zvýšila provozní zisk o zhruba šest procent na 1,366 miliardy eur (přes 33 miliard Kč) z 1,285 miliardy eur před rokem. Ve své výsledkové zprávě to dnes oznámil mateřský koncern Volkswagen.
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava logo greensolutions
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.