Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Kolín má dvě nové rychlodobíjecí stanice

ČEZ zprovoznil dvě nové veřejné rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v Kolíně. Stojany umístěné u autobusového terminálu umožní dobití většiny kapacity baterií e-aut za 20-30 minut.

Ve Středočeském kraji je v současnosti pro řidiče elektromobilů k dispozici 24 veřejných dobíjecích stanic ČEZ, z toho 18 rychlodobíjecích.

„Kolín dlouhodobě investuje do opatření na zlepšení životního prostředí a ochrany ovzduší. Podpora výstavby zázemí pro elektromobily je proto dalším logickým krokem v tomto úsilí. Věříme, že díky spolupráci s ČEZ se Kolín zařadí mezi lokality běžně využívané příznivci této ekologické formy dopravy,“ uvedl starosta Kolína Michael Kašpar. Instalaci dvojice rychlodobíjecích stanic výrazně urychlil aktivní přístup města Kolín, které poskytlo společnosti ČEZ pozemky a maximální součinnost se záměrem, uzavíráním smluv a koordinaci při samotné výstavbě.

„Elektromobily už na českých silnicích zdomácněly, momentálně jsou jich v ČR téměř 3000. Z pozice největší energetiky cítíme spoluodpovědnost za rozvoj elektromobility, který chceme podpořit především výstavbou robustní rychlodobíjecí infrastruktury umožňující rychlý pohyb mezi městy. Těší nás, že město Kolín vyšlo vstříc naší snaze vybudovat jednu z dobíjecích lokalit. Do konce letošního roku bychom chtěli po celé České republice nabízet elektromobilistům 200 dobíjecích stanic, z toho dvě třetiny rychlodobíjecích,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Elektromobilita Skupiny ČEZ provozuje aktuálně nejrozsáhlejší tuzemskou síť, která už se svým rozsahem více než 170 stojanů vyrovnává větším řetězcům klasických čerpacích stanic. Nedávno byla zprovozněna 100. veřejná rychlodobíjecí stanice pro elektromobily provozovaná Skupinou ČEZ v ČR. Počet rychlodobíjecích stanic v dresu ČEZ se tak během roku zdvojnásobil. Dalších téměř 60 stanic umožňuje tzv. normální dobíjení. Výstavba je mj. financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava a také díky prostředkům Operačního programu Doprava. Část sítě buduje ČEZ na vlastní náklady.

Všechny stojany dodaly loni do baterií elektromobilů úhrnně téměř 1 milion kWh elektřiny, za letošní první pololetí více než 800 tisíc kWh. Standardem v síti rychlodobíjecích stanic ČEZ je stojan ABB umožňující nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Dobití většiny kapacity baterií elektromobilu zvládne během 20-30 minut. Stojan je vybavený je DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW.

02.10.2019Autodealers

Informace odjinud

MG chystá nový kombík. Klientelu zrušené i30 asi nepřevezme

Automobilka MG si Česko podmanila zejména modely SUV, krátce zde ale nabídla také jedno kombi. V budoucnu by se mohla k této karoserii vrátit, jak dokazuje únik z patentového úřadu, bude ale mířit na jinou cílovou skupinu, než jakou máme s MG v Česku spojenou.
auto.cz

Německo právě ruší slevy na palivo. Finta s časem ale stále ušetří stovky korun

V Německu úderem 1. července skončila vládní sleva na palivo, která řidičům zlevňovala benzín i naftu. Na tamních benzinkách ale stále platí unikátní polední pravidlo. Když ho správně využijete, drahému palivu utečete a ušetříte až stovky korun na jedné nádrži.
auto.cz

Jeep chystá nový model pro Evropu. Postaví mu ho čínská státní automobilka

Jeep je jedním ze symbolů amerického motorismu, i když některé modely nabízené v Evropě mají do této image daleko. Automobilka ovšem chystá i pro Evropu mnohem američtěji působící velký stroj, jenž má ale velmi komunistický základ.
auto.cz

Nové Audi A4 se vrátí jako elektromobil i kombi. Bude jedním z prvních modelů s novým designem

Překvapivý debut modelu Nuvolari nemění nic na trajektorii chystaných novinek ingolstadtské automobilky, zcela nové Audi A4 e-tron bude jedním z prvních masově vyráběných modelů značky, které obléknou nový designový směr „Radical Next“.
auto.cz

Nové BMW X5 si rozhodně nespletete. Přijíždí s pěti druhy pohonu a výrazným designem

První mnichovské SUV se právě představilo již ve své páté generaci. Ta ponese kódové označení G65 a přináší revoluci hned v několika směrech: nabídne pět druhů pohonu, radikálně mění design a bude se muset obejít bez děleného víka zavazadelníku. Naváže na popularitu svých předchůdců?
auto.cz

Takto se vyrábí jediný 100% český motor: Martin Vaculík u toho nemohl chybět

Dnešní díl podcastu Auta Martina Vaculíka bude takzvaně výjezdní. Po obrovském úspěchu rozhovoru s jejich vedoucím technického vývoje Radomírem Smolkou jsem se vydal přímo do výrobního závodu, abych vám ukázal, jak vypadá výroba jediného stoprocentně českého motoru.
auto.cz

Tohle BMW vypadá, jako by ho stloukli ve stodole. Přitom mělo mít až 1000 koní

Německo bylo a vlastně stále je kolébkou automobilového tuningu, jehož některé starší kreace budí obdiv i po mnoha letech. Jedním z nich je u nás takřka neznámý projekt vozu Zynki-Power-Turbo „Le Mans-High Speed“.
auto.cz

Stylovka Renault Arkana končí bez přímého nástupce! V Česku zbývá posledních pár skladovek

První kupé-crossover od francouzské automobilky dorazil na evropský trh už v roce 2020. Stylovou alternativu modelu Captur si v Česku pořídilo přes 2500 zákazníků, nástupce však nedostane. Na výběr už je z méně než dvou tuctů skladových kusů.
auto.cz

Toyota má dnes přes 70 modelů. Nový šéf chce ale osekat nabídku

Víte, která automobilka má globálně nejvíce modelů? Většina asi uhodne správně, že Toyota. Spolu s širokou škálou motorizací to ale dělá problém, který se nový šéf snaží vyřešit omezením nabídky.
auto.cz

Česko vs. Slovensko: Jaká auta letos frčí u nás a u sousedů?

České prodeje díky silné domácí poptávce a rostoucím reálným mzdám chytají druhý dech a mírně rostou, slovenský trh se potýká s ekonomickým útlumem a celkovým poklesem zájmu o nové vozy. Jaké modely jsou letos nejprodávanější? A jak si vedeme historicky?
auto.cz

Modernizovaná Kia XCeed má české ceny. Vejde se pod 470.000 Kč, tradiční motory zůstaly

Kia XCeed zůstává v nabídce i po nástupu nové řady K4. Modernizovaný crossover už lze objednávat v Česku a základní verze Comfort začíná na 469.980 Kč.
auto.cz

Chystáte se na roadtrip? Asistenční služby vám mohou zachránit dovolenou

Léto je za dveřmi a dovolené doslova na spadnutí. Někdo zamíří na letiště a zakotví s koktejlem u prvního plážového baru. Jiní připraví auto, naplánují cestu a vyrazí po vlastních kolech. A právě na ně většinou čeká to správné dobrodružství. Jde si ale užít roadtrip bez starostí? Jde! ČPP nabízí užitečné tipy, na co nezapomenout, než vyjedete.
auto.cz

Americká vláda zakázala čínská auta. Prémiová odnož Volva balí kufry

V Evropě se řeší ochrana lokálního autoprůmyslu před čínskými značkami, na reálné funkční kroky ale nikdo nemá odvahu. Opačný přístup ukazují v USA, kde stačil pár jednoduchých nařízení a jediná čínská značka na tamním trhu musí ukončit prodej.
auto.cz

Ve světoznámém městě vypnuli stacionární radary. Apokalypsa se nekoná

Nejlidnatější kanadské město hodnotí první půlrok bez stacionárních radarů a místní média mocně vrtí psem. Lidé i skutečně jezdí v průměru rychleji, počet mrtvých na silnicích se nicméně drží v podobných číslech jako dřív.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.