Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

V Krakově měřili emise v provoz, nejhůře dopadly staré diesely

V polském Krakově se rozhodli měřit vozy přímo v provozu a zjistit, kdo je největším znečišťovatelem ovzduší ve městech.

Výsledky jsou celkem alarmující. Na druhou stranu ukazují, že není diesel, jako diesel. Zatímco nejnovější naftové vozy se mohou pyšnit dokonalou čistotou, ty vyrobené před rokem 2015 jsou na tom podstatně hůře. A čím jsou starší, tím jsou škodlivější.

Změřeny byly emise u 103 tisíc aut

Nejednalo se o žádnou krátkou namátkovou akci, ale o poměrně intenzivní měření. K němu došlo již během června letošního roku a celkem bylo změřeno 103 tisíc vozidel. A to přímo v reálném provozu. Použita byla poměrně sofistikovaná technologie, která dokáže změřit emise i víceméně vzdáleně, pomocí vln a laseru. Tak lze zjistit nejenom aktuální hodnotu, ale i to, zda je právě měřeno auto, které jede konstantní rychlostní, nebo naopak zpomaluje či zrychluje. Vše má na celkové emise vliv, a proto bylo toto měření jedno z nejpřesnějších, které kdy v Evropě proběhlo.

Výsledky jsou alarmující

Výsledky hovoří celkem jasně. Největším znečišťovatelem ovzduší jsou staré diesely. Ona pomyslná hranice mezi tím, co je špatné a co je čistší je norma Euro 5. U vozů, které plní pouze tuto normu bylo naměřena hodnota, která se pohybuje na 700 mg / km. Ještě hůře na tom potom byly vozy starší, nebo s nižšími normami, jako Euro 4 nebo Euro 3. U nich lze říci, že se žádný pod hodnotu 700 mg / km nedostal a některé ji přesáhly celkem výrazně.

Naopak u novějších vozů se ukázalo, že dokážou být podstatně čistší. Měřené vozy plnící Euro 6 totiž ukázaly zhruba poloviční hodnoty, jelikož těm bylo v průměru naměřeno asi 350 mg / km. Ano, stále je to dost, ale onen skok mezi Euro 5 a normou Euro 6 je skutečně velmi znatelný. Totéž se týká také starších benzinových vozidel, které však oproti dieselům až tak škodlivá nejsou. Benzinová auta Euro 5 vypouštěla přibližně 120 mg / km a ta s normou Euro 4 kolem 200 mg.

06.01.2020Autodealers

Informace odjinud

Nejhorší Mustang všech dob: Proč byla druhá generace hrozná

Trnitá historie Fordu Mustang coby nekorunovaného symbolu automobilismu v USA sahá do roku 1960, kdy třiačtyřicetiletý obchodník Henry Ford II špatně snášel neúspěch divize Edsel pojmenované po otci. Nově založená značka měla být rodinným odkazem, místo synovy cti ale pokus stále připomíná jeden z největších přehmatů motoristických dějin.
auto.cz

Dovolená v Česku autem: Kam vyrazit v jižních Čechách?

Jižní Čechy nabízejí spoustu kouzelných míst. Užijí si je tu ale i řidiči, ať už díky malebným scenériím zajímavým silnicím nebo třeba muzeu veteránů v Nové Bystřici.
auto.cz

Prodej hybridů v 1. čtvrtletí stoupl o 82 procent na 2571 aut

V březnu, kdy byly v polovině měsíce v rámci opatření proti koronaviru uzavřeny prodejny aut, se registrace hybridů zvýšily o polovinu. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců aut.
auto.cz

Ledvinky rostou, ale pořád zůstanou oddělené, slíbilo BMW

Ledvinky namísto tradiční masky jsou poznávacím znamením všech BMW. A značka teď slíbila, že i když radikálně mění tvar a velikost, pořád zůstanou.
auto.cz

Nový Defender by mohl být i pick-up, platforma to prý vydrží

Land Rover sice vsadil na samonosnou karoserii, ani ta by však neměla být překážkou.
auto.cz

Výrobci aut by mohli na tržbách přijít až o 100 miliard USD

Evropští a američtí výrobci aut by mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč), pokud zůstanou továrny po obou stranách Atlantiku zavřené do konce dubna.
auto.cz

Fiat Tipo poprvé prozrazuje modernizovaný vzhled. Dorazí i v terénní verzi

Fiat Tipo letos čeká modernizace. A podle prvních fotografií bude zásadní! Novou příď doplní přepracovaný interiér a dočkáme se i nové varianty.
auto.cz

Polestar představuje koncept Precept na dalších fotkách. V interiéru má rybářské sítě

Výrobce elektromobilů Polestar patřící pod křídla Volva vykreslil vizi čtyřdveřového modelu, jenž má co nevidět soupeřit s Teslou Model S.
auto.cz

Nissan obhajuje dlouhou životnost posledního GT-R, jaké to má výhody?

Slavná Godzilla umí pořád předvádět působivé výkony, věk jí ale nikdo neodpáře.
auto.cz

Bentley přiznává, že chce Mulsanne nahradit velkým SUV

Bentley Bentayga se ukázalo jako obchodně úspěšný model, a tak v Crewe uvažují nad dalším SUV. Mohlo by být ještě luxusnější a větší než to právě nabízené.
auto.cz

Některé Tesly budou nově sprintovat z pozice geparda

Tesla chce vylepšit akceleraci svých modelů S a X o poznatky ze světa divoké přírody.
auto.cz

Tesla v březnu meziročně navýšila prodeje skoro o 5 000 procent

Dvě značky - Škoda a Tesla v březnu naprosto dominovaly trhu s elektrickými vozidly v České republice. Zatímco modelu Škoda Citigo e IV se v třetím měsíci letošního roku registrovalo do provozu přesně 109 exemplářů, vozů Tesla to bylo 99.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Historie Masarykova okruhu: Od české severní smyčky po MotoGP

Převážná část ověřených zdrojů informací o Masarykově okruhu začíná ve třicátých letech minulého století, nicméně obsáhlé dějiny perly českého motoristického sportu sahají ještě o pár desetiletí hlouběji do historie středoevropského soutěžního ježdění.
auto.cz

Volvo PV800 (1938-1958): Auto pouze pro taxikáře a vojáky

Volvo stavělo v počátcích své existence speciály, které si běžný smrtelník koupit nemohl. Řada PV800 měla premiéru před druhou světovou válkou a vyráběla se dvě dekády...
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.