Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

ČLFA: objem leasingu a nebankovních úvěrů klesl o 16,6 %

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku firmám či domácnostem prostřednictvím leasingu a úvěrů 24,08 miliardy korun, meziročně o 16,6 % méně. Čísla komentoval šéf asociace Jiří Matula.

Dalších 24,46 miliardy získali podnikatelé na financování provozu formou factoringu. V souhrnu tak objem nebankovního financování firem a domácností poklesl o 6,8 % na 48,54 mld. Kč.

„Výsledky za první čtvrtletí zásadně ovlivnila opatření přijatá na potlačení koronavirové pandemie. Nejtvrdší dopad pozorujeme v oblasti financování firemních investic, jehož objem se meziročně snížil o pětinu.

Naopak nárůst zaznamenal factoringový trh, na něm se ale nepříznivé důsledky s největší pravděpodobností teprve projeví,“ říká Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 48,54 miliardy korun bylo 42,46 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 6,08 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Celkové pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního čtvrtletí 255,43 miliardy korun, ve srovnání s koncem roku 2019 poklesly o 4,2 %.

Oblast financování podnikatelských investic vykázala v prvním letošním čtvrtletí meziroční propad o 20,1 % při objemu 18 miliard korun. Operativním leasingem bylo realizováno 21,7 % těchto investic.

Celková hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu meziročně vzrostla o 10,1 % na 45,51 miliardy korun. Výše prostředků poskytnutých klientům v rámci factoringu stoupla o 5,4 % na 24,46 miliardy korun. V kategorii financování domácností zaznamenala asociace snížení celkového objemu obchodů o 4,6 % na 6,08 miliardy korun.

I přes prudký pokles na automobilovém trhu uzavřeli členové ČLFA v prvním čtvrtletí letošního roku nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 14,34 miliardy korun, o 15,6 % méně než ve stejném období roku 2019. Z toho 6,96 miliardy bylo určeno na pořízení 14 034 nových osobních vozů. Objem prostředků určených na nová osobní vozidla se meziročně snížil o 4,8 % a počet těchto financovaných aut o 14,2 %. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 28 % všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v České republice v prvním čtvrtletí roku 2020.

14.05.2020Autodealers

Informace odjinud

Toyota Hilux dostala facelift. Pod novou maskou má teď silnější turbodiesel

Po několika únicích a oficiálním videu s Fernandem Alonsem se Toyota Hilux představuje oficiální cestou. A novinek je více než dost.
auto.cz

Český trh v květnu 2020: Hyundai před VW, Octavia přišla o titul nejprodávanějšího auta

Pandemie koronaviru kvůli propadu prodejů aut zamíchala pořadím nejžádanějších značek u nás. Změny najdeme i na nejvyšších příčkách.
auto.cz

Porovnejte nové BMW řady 4 s jeho předchůdcem. Jak moc se nová generace změnila?

Po premiéře nového BMW řady 4 se všichni soustředili hlavně na příď s obrovskými ledvinami. Podívejte se ale, jak se změnily další části sportovního kupé.
auto.cz

Mazdu 3 s naftovým motorem už nekoupíte, CX-30 bude následovat. Důvod je prostý

Hned dva modely japonské automobilky se na českém trhu loučí s dieselovými agregáty. Mezi zákazníky o ně byl jen minimální zájem.
auto.cz

Evropské prodeje v době koronaviru: Octavia druhá nejprodávanější, čtyři VW v top 10

Škoda Octavia v dubnových evropských prodejích porazila i takové modely jako Ford Focus nebo Renault Clio. VW Golf nicméně zůstává evropskou jedničkou.
auto.cz

Modernizovaný Mercedes E přichází na trh. Kolik dáte za nové motory?

Mercedes-Benz třídy E se v rámci modernizace dočkal mimo jiné nových mildhybridních motorů. Ceny modernizovaného éčka startují na částce 1.318.900 korun.
auto.cz

Ikonický motor Bentley 6,75 V8 končí ve výrobě. Po 61 letech!

Začátkem týdne byl v britském Crewe sestrojen poslední kus nejdéle sloužícího vidlicového osmiválce na světě.
auto.cz

Mercedes-Benz CLA kupé 220 - Prémie pod milion?

CLA kupé chce být nejreprezentativnějším malým Mercedesem. Nabízí ale víc než jen výrazný design?
auto.cz

Podívejte se, jak by BMW řady 4 vypadalo s normálními ledvinkami. Rozdíl je to obrovský

Včera se světu oficiálně představila druhá generace BMW řady 4, která šokovala především svými obrovskými ledvinkami. A teď už víme i to, jak by vypadala s přídí klasickou.
auto.cz

VW prý zareaguje na problémy s novým Golfem změnou vedení. Týkat se má i Škody

Koncern Volkswagen Group údajně čeká rozsáhlá změna vedení jeho značek. Bude reakcí na velké potíže s uvedením nového Volkswagenu Golf.
auto.cz

Modernizovaný Hyundai Santa Fe odhalen, s novou maskou dorazily velké změny

Navzdory rozsáhlým technickým změnám se prý jedná stále pouze o facelift.
auto.cz

Omlazený Arteon je za dveřmi, konečně nabídne i kombík

Již koncem měsíce představí Volkswagen svou omlazenou vlajkovou loď, která konečně dorazí i v praktičtější karoserii Shooting Brake.
auto.cz

Co na to řeknou petrolheadi? Nové BMW M5 může být plně elektrické

BMW chce do budoucna u svých modelů nabízet široké portfolio pohonů. tato strategie by se mohla dotknout rovněž příští generace BMW M5.
auto.cz

BMW řady 3 E36: Třetí generaci trojky je 30 let. Připomeňte si její příběh

Trojková série BMW ve stylovém třetím pokolení slaví kulaté jubileum. Oproti E30 řádně narostla, zaoblila se – a v plné parádě s námi strávila celou dekádu.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.