Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

ČLFA: objem leasingu a nebankovních úvěrů klesl o 16,6 %

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku firmám či domácnostem prostřednictvím leasingu a úvěrů 24,08 miliardy korun, meziročně o 16,6 % méně. Čísla komentoval šéf asociace Jiří Matula.

Dalších 24,46 miliardy získali podnikatelé na financování provozu formou factoringu. V souhrnu tak objem nebankovního financování firem a domácností poklesl o 6,8 % na 48,54 mld. Kč.

„Výsledky za první čtvrtletí zásadně ovlivnila opatření přijatá na potlačení koronavirové pandemie. Nejtvrdší dopad pozorujeme v oblasti financování firemních investic, jehož objem se meziročně snížil o pětinu.

Naopak nárůst zaznamenal factoringový trh, na něm se ale nepříznivé důsledky s největší pravděpodobností teprve projeví,“ říká Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 44 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 48,54 miliardy korun bylo 42,46 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 6,08 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Celkové pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního čtvrtletí 255,43 miliardy korun, ve srovnání s koncem roku 2019 poklesly o 4,2 %.

Oblast financování podnikatelských investic vykázala v prvním letošním čtvrtletí meziroční propad o 20,1 % při objemu 18 miliard korun. Operativním leasingem bylo realizováno 21,7 % těchto investic.

Celková hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu meziročně vzrostla o 10,1 % na 45,51 miliardy korun. Výše prostředků poskytnutých klientům v rámci factoringu stoupla o 5,4 % na 24,46 miliardy korun. V kategorii financování domácností zaznamenala asociace snížení celkového objemu obchodů o 4,6 % na 6,08 miliardy korun.

I přes prudký pokles na automobilovém trhu uzavřeli členové ČLFA v prvním čtvrtletí letošního roku nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 14,34 miliardy korun, o 15,6 % méně než ve stejném období roku 2019. Z toho 6,96 miliardy bylo určeno na pořízení 14 034 nových osobních vozů. Objem prostředků určených na nová osobní vozidla se meziročně snížil o 4,8 % a počet těchto financovaných aut o 14,2 %. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 28 % všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v České republice v prvním čtvrtletí roku 2020.

14.05.2020Autodealers

Informace odjinud

Český trh v červenci 2020: Pád pokračuje, velký skok ale hlásí Peugeot a Mercedes-Benz

Registrace nových automobilů sice nadále pokračují v poklesu, v červenci se ale našly značky, jejichž prodeje výrazně rostly. Růst vedle Peugeotu a Mercedesu hlásí také třeba Škoda.
auto.cz

Tříválec je pro hybrid ideální volba, říká šéfinženýr Toyoty Yaris

Toyota Yaris ve své čtvrté generaci přijíždí se zbrusu novou generací hybridního ústrojí využívajícího tříválec. Jaký je důvod jeho použití, jsme se zeptali toho nejpovolanějšího.
auto.cz

Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel

Výkonný ředitel a prezident americké automobilky Ford Motor Jim Hackett začátkem října odejde z funkce. Nahradí ho provozní ředitel podniku Jim Farley.
auto.cz

Mazda MX-30 překvapuje. Elektrickou verzi doplňuje dvoulitrový motor

Městský crossover s tzv. sebevražednými dveřmi se doposud prezentoval výhradně jako elektromobil. Nakonec však dostane i verzi se spalovacím motorem.
auto.cz

Toyota Urban Cruiser se vrátí. Jako převlečené Suzuki

Toyota a Suzuki si vymění vícero modelů. Díky tomu se na trh vrátí model pojmenovaný Toyota Urban Cruiser.
auto.cz

Malý elektromobil z Ruska je za rohem. Slibuje hodně nízkou cenu

Příjezd ruského elektromobilu Zetta CM1 se sice opozdil, teď už ale sériové produkci nic nebrání. Odstartovat má před koncem letošního roku.
auto.cz

BMW M8 Competition Gran Coupé – Jednou nohou v kriminálu

Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem si pro auto na test přikráčel se sevřeným žaludkem. A kdy naposled jsem ho vracel s takovou úlevou, že se nic nepokazilo.
auto.cz

Lewis Hamilton chystá pěveckou kariéru. Trénovat ho bude Justin Bieber

Závodník, bojovník proti rasismu a nyní i zpěvák. Když formuli 1 kralujete s obrovským náskokem, stíháte vedle toho nespočet dalších aktivit.
auto.cz

Elektronické známky by měly distribuovat Česká pošta a Čepro

Elektronické dálniční známky nejspíš bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou.
auto.cz

Modernizovaný Renault Mégane už zná české ceny. Klíčovou novinkou je plug-in hybrid

Renault Mégane se v rámci modernizace dočkal plug-in hybridní verze E-Tech s kombinovaným výkonem 117 kW. Pořídíte ji výhradně jako kombi, a to za ceny od 750.000 Kč.
auto.cz

Supersport Gordon Murray T.50 má V12 bez turba, manuální šestikvalt a ventilátor

Ideový nástupce McLarenu F1 je konečně tady. Lehoučký, třímístný, s vidlicovým dvanáctiválcem, přímo řazenou převodovkou a obřím ventilátorem. Návrat do devadesátek. A vlastně ještě o kousek dál!
auto.cz

Také Renault Mégane už je k mání jako plug-in hybrid

Na částce 750 000 Kč začíná plug-in hybridní provedení modernizovaného Renaultu Mégane, které začali nabízet tuzemští dealeři francouzské automobilky. Je to samozřejmě vůz s karosérií kombi.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Nejdražší auta světa: Na rekordmana nestačí ani miliarda

Oblé sportovní vozy minulosti stárnou do fyzické i technické krásy. Elegantní tvary skrývají mnohoválcové motory, které by si dnes už nikdo netroufnul navrhnout. Odkaz automobilové historie vyjde na stovky milionů korun a hranice miliardy korun už dávno není neotřesitelná.
auto.cz

Podívejte se, jak by dnes vypadala Tatra Prezident, kdyby nezůstalo jen u prototypu

Když Tatra v první polovině devadesátých let hledala nástupce za model T 613, objevil se koncept Prezident. Tehdy zůstalo jen u prototypu, dnes ale díky šikovnému grafikovi znovu ožívá.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.