Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Evropa letos vyrobí o dva miliony aut méně

Podle evropské organizace ACEA (European Automobile Manufacturers Association) je k 11. květnu 2020 průměrná délka uzavření automobilek v evropských zemích 29 pracovních dnů. V celkovém součtu tak jde o ztrátu produkce 2 396 549 motorových vozidel v Evropské Unii a Velké Británii.

Krize má dle ACEA přímý dopad na více než 1,1 milionu továrních zaměstnanců v automobilovém průmyslu. Od konce dubna začíná mnoho automobilek výrobu obnovovat, dlouhá pauza ve výrobě však nejspíše přinese své důsledky. Před příchodem pandemie nového typu koronaviru přitom automobilky zažívaly zlaté časy. V českých továrnách běžela v důsledku vysoké poptávky výroba na plné obrátky, trh hladověl zejména po zaměstnancích. Ty se firmy snažily udržet rekordně narůstajícími mzdami a nadstandardními benefity. To vše se však během několika týdnů změnilo, většina továren výrobu úplně odstavila nebo alespoň omezila. Zaměstnanci tak zůstali doma, ti šťastnější „jen“ se sníženou mzdou, ti méně šťastní o práci přišli.

Podle českého Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP již v březnu v České republice propouštělo 15 % firem, v dubnu už tuto otázku řešilo 42 % firem[1]. Je dobré si také uvědomit, že auta a autosoučástky tvoří zhruba 21 % českého exportu, tedy jeho velmi podstatnou část.

„Automobilový průmysl je v České republice jedním z hlavních tahounů zaměstnanosti. Jeho zastavení na tak dlouhou dobu má a bude mít zásadní dopad. Masivní propouštění zatím nepřišlo, záleží na dalším vývoji situace,“ komentuje Stanislav Petříček z Tp Consulting.

Řada provozů v automotive je výrobní činností a výdělečností závislá právě na exportu či importu. Jejich situace se vlivem uzavření hranic zkomplikovala. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu hodnota zahraničního obchodu klesá. Jak vývoz, který meziročně klesl o 0,7 %, tak i dovoz s poklesem 2,9 %. Avšak podle MPO je to už pátý měsíc v řadě, kdy zahraniční obchod vykazuje pokles, a to ještě ani nebyl zcela ovlivněn postupující pandemií COVID-19. Právě v souvislosti s vnitrounijním obchodem je vhod připomenout povinnost vykazování do Intrastatu. „Pokud jste povinni pravidelně měsíčně předávat Výkazy pro Intrastat o přijetí anebo o odeslání zboží, nezapomeňte na to, že i pokud jste v těchto měsících žádnou takovou zbožovou operaci nerealizovali, jste stejně povinni předat příslušnému celnímu orgánu o této skutečnosti negativní hlášení,“ upozorňuje Jaroslav Štěpán, MBA z Intastateu.com, poskytovatele reportingu Intrastat pro firmy i jednotlivce.

Pomoci může interim manažer pro krizové situace

Současná krize je nečekanou situací, kterou firmy mohly jen stěží ovlivnit. Zda ji ale přečkají, závisí nyní na jejich krizovém managementu, správném rozhodování a podpoře ze strany státu. Pro řešení krizových situací bývá často využíván interim management, kdy si firma najme externího manažera jen na omezené období, který může v nejisté době pomoci. Jeho výhodou je nezaujatost a schopnost vidět problém zvenčí, kriticky a s nadhledem. Jedná se zpravidla o vysoce kvalifikovaného člověka s mnoha zkušenostmi. „Typický interim manažer je překvalifikovaný seniorní specialista s mnoha lety zkušeností a výbornou jazykovou výbavou, který může doslova naskočit do rozjetého vlaku a podle potřeby jej přibrzdit nebo naopak udržet i v plné rychlosti na kolejích,“ popisuje interim manažera Stanislav Petříček, odborník ze společnosti Tp Consulting, která se specializuje na interim management zejména v automobilovém průmyslu.

Zachrání situaci šrotovné?

Velmi aktuálním tématem je také návrat šrotovného, který by mohl pomoci automobilový průmysl znovu nastartovat. Jeho zavedení již pomohlo v roce 2009, kdy byly po krizi v roce 2008 automobilky oslabené. Princip šrotovného byl jednoduchý, výměnou za to, že si člověk nechá sešrotovat staré auto, dostane (nemalý) příspěvek na pořízení nového. „Šrotovné by mohlo pomoci automobilový průmysl znovu rozproudit a věřím, že v případě jeho zavedení by nemuselo dojít ani k výraznému propouštění,“ domnívá se Stanislav Petříček. Aktuálně se toto téma řeší v Německu a pokud by se zde ke šrotovnému přistoupilo, je velice možné, že tento vzor budou následovat i další evropské země.

Je otázkou, co se v automobilovém průmyslu bude dít dál, kdy se postupně ukončí akutní fáze krize, a vše se pomalu vrátí do normálu. Nejspíše v následujících týdnech bude zřetelnější, jak bude tento normál vypadat.

15.05.2020Autodealers

Informace odjinud

Brněnské Jízdy Světa motorů startují již zítra. Na co se můžete těšit?

Po úspěšném startu v pražských Letňanech se Jízdy Světa motorů přesouvají do Brna. Opět se přitom můžete těšit na desítky vozů různých značek, z nichž některé nabídnou i možnost projížďky. Tak neváhejte a přijďte si vyzkoušet svůj nový vůz!
auto.cz

Jaké jsou výrobní náklady elektromobilů v porovnání se spalováky? Vysoké!

V zemích, kde nejsou na pořízení elektromobilu dotace, to budou mít tyto vozy na trhu stále velice složité. Jejich ceny totiž musí být v porovnání s porovnatelně velkými a výkonnými osobními auty se spalovacími motory vyšší. Důvodem je nákladnější výroba.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Nové Subaru BRZ: V Evropě si počkáme, tedy jestli vůbec dorazí

Kupé Subaru BRZ již vyhlíží svou druhou generaci. Do Evropy dorazí zřejmě až poté, co značka vyřeší své flotilové emise.
auto.cz

VW California není jediný bydlík na kolech. Jaké podobné vozy nabízí konkurence?

Koncernová dodávka odvozena od Transporteru vybavena postelemi i kuchyní, to je klasika. Výsostné postavení Californie narušuje konkurence, která neoprávněně přichází o pozornost.
auto.cz

Nová Dacia Sandero vyfocena bez příkras na denním světle. Vypadá opravdu hezky!

Grafickými programy nazdobené fotky zbrusu nové Dacie Sandero jsme už viděli, ale jak vypadá za bílého dne v reálném světě? Podívejte se.
auto.cz

Video: Hyundai i30 má po faceliftu mnohem lepší multimédia. Jedna věc nás ale štve!

V rámci omlazovací procedury si model Hyundai i30 co do infotainmentu značně polepšil. I díky tomu teď kabina vypadá podstatně moderněji. Ale je systém lepší opravdu ve všem?
auto.cz

Vodíkový tahač Mercedes-Benz GenH2 je předzvěstí produkčního vozu

Daimler představuje koncept vodíkového tahače Mercedes-Benz GenH2, jehož produkční varianta už je takřka jistá věc.
auto.cz

Packard 120 (1935–1941): Luxus za 1000 dolarů

V letech po Velké depresi vyráběl Packard levnější modely 120 (One-Twenty) s nezávislým zavěšením předních kol a pohonem zadních kol řadovým osmiválcem.
auto.cz

Technika raketoplánů NASA se dostala i do osobních aut

Profesionálům z NASA můžeme děkovat za pohodlí a praktickou výbavu každého moderního automobilu. Následky zefektivnění vesmírného dobyvatelství pociťujeme každým vyjetím na silnice.
auto.cz

Nissan GT-R se zřejmě dočká další limitované edice, může mít až 720 koní

Stárnoucí Nissan GT-R R35 už má nejvyšší čas na odchod do důchodu, ještě předtím by však mohl na trhy dorazit v poslední limitované edici.
auto.cz

Vyzkoušeli jsme novou Octavii se zelenějšími motory, včetně ostré RS iV

Mladoboleslavský bestseller přijíždí s trojicí nových alternativních pohonů, mezi kterými nechybí mild-hybrid, plug-in hybrid a pohon na zemní plyn.
auto.cz

Volkswagen údajně prodává Bugatti chorvatskému Rimacu

Podle zatím neoficiálních informací už by měl být obchod schválen a nyní se čeká na podpisy. Přesto se Volkswagen nechce vzdát Bugatti úplně.
auto.cz

Předčasná radost? Působivá novinka Nissan Z se do Evropy nejspíš nepodívá

Je tomu teprve pár hodin, co automobilka Nissan představila vizi nástupce ikonického “zetka” v podobě konceptu Z Proto. Pro evropské zájemce však nemáme dobré zprávy.
auto.cz

Ferrari Portofino M je modernizované baby ferrari. Má silnější motor a novou převodovku

Modernizované Portofino se dočkalo techniky z nového bratra, uzavřeného modelu Roma. Design technicky spřízněné dvojice ale zůstává svébytný.
auto.cz

Members news

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.