Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Komentář: Hyundai dvojkou trhu, překvapil Mercedes

Kdo čekal, že po slabém startu v dubnu nastane alespoň v kategorii nových osobních aut od počátku května nějaký prodejní boom, ten se zatím mýlil. Po dvou týdnech zůstává květnový meziroční pokles zatím na úrovni 54,3 %, tedy ještě o skoro procento níže než v dubnu (-53,4 %). Pozice značek na trhu komentuje Karel Beránek.

Další vývoj ovlivní, jak budou zákazníci kupovat nová auta ve zbytku měsíce. Mnohé ale nasvědčuje tomu, že i díky „vizionářské“ rétorice některých expertů, predikujících zlevňování aut, budou mnozí kupující spíše váhat a s nákupem raději ještě vyčkávat.

Narostly prodeje privátním zákazníkům

Zajímavým současným jevem také je, jak v době pandemie vzrostl podíl soukromých majitelů, ve srovnání s firemními. Na úrovni téměř 33 procent už nebyl jejich podíl hodně dlouho, a je možné, že se ještě zvýší. V nejisté době mohou mnozí podnikatelé, stejně jako firmy, i dosud plánovanou obnovu vozového parku oddálit, zatímco soukromníci mohou do aut vkládat úspory.

Škoda padá, Hyundai předstihl Volkswagen

Tak trochu ve stínu koronavirové krize se letos odehrává na automobilovém trhu také velmi zajímavý boj mezi značkami, při kterém se dost zásadně mění jejich postavení na českém trhu. Trochu překvapivě letos klesá podíl, stále dominantní Škody, na současných cca 33 %, když ještě v lednu měla 43,3 %. Dalším překvapením je i v květnu se upevňující postavení Hyundaie na příčce č. 2, s tržním podílem okolo 10 procent, čímž odsouvá VW na bronzový stupeň.

Toyota stoupá, překvapením jara je Mercedes-Benz

O další dvě místa se perou Dacia s Toyotou. Velkým překvapením půlky května je šesté místo Mercedesu, před Kiou, zatímco na tradiční francouzské rivaly, Peugeot a Renault, zbývají zatím místa 8 a 9. Další překvapení je na místě 10, kde letos kraluje BMW, zatímco další pořadí je také nejen z historického hlediska rovněž zajímavé. Jedenáctý je Citroën, 12 Seat, 13 Opel a 14 Ford, všechno značky z někdejších top 10.

Za zmínku stojí také poznámka k někdy zmiňovanému poklesu dovozu ojetin. Pouhé opsání údajů Svazu dovozců, že kvůli opatřením proti koronaviru byl dovoz nižší o 53 % ukazuje, že jsme v tomto směru hodně specifickou zemí. Data SDA udávají počty u nás poprvé registrovaných dovezených ojetých vozů. Proto je zajímavé, že i když byly od půlky března až do konce dubna uzavřené hranice, stejně jako bazary v zahraničí, přesto bylo za duben poprvé registrováno 7254 dovezených ojetin, zřejmě tedy z již dříve navezených skladových zásob.

Prognóza po polovině května není snadná, ale je velmi pravděpodobné, že za prvních pět měsíců letošního roku bude u nás registrováno zhruba stejně osobních vozů, jako ve stejném období roku 2011 a dříve, což tehdy nebyl tak špatný výsledek. Posvícení zřejmě už bylo.

20.05.2020Autodealers

Informace odjinud

Facelift Kie Picanto přichází do Evropy. Sází na nový automatizovaný manuál

Kia Picanto se v rámci faceliftu dočkala přepracovaných motorů. K dispozici bude i nový automatizovaný manuál.
auto.cz

Prodeje elektromobilů v květnu "spadly" pod hranici sto kusů. Letos poprvé

Přesně na čísle 99 se zastavil na konci května počet nově zaregistrovaných elektromobilů na českých úřadech během tohoto měsíce.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Toyota Hilux dostala facelift. Pod novou maskou má teď silnější turbodiesel

Po několika únicích a oficiálním videu s Fernandem Alonsem se Toyota Hilux představuje oficiální cestou. A novinek je více než dost.
auto.cz

Český trh v květnu 2020: Hyundai před VW, Octavia přišla o titul nejprodávanějšího auta

Pandemie koronaviru kvůli propadu prodejů aut zamíchala pořadím nejžádanějších značek u nás. Změny najdeme i na nejvyšších příčkách.
auto.cz

Porovnejte nové BMW řady 4 s jeho předchůdcem. Jak moc se nová generace změnila?

Po premiéře nového BMW řady 4 se všichni soustředili hlavně na příď s obrovskými ledvinami. Podívejte se ale, jak se změnily další části sportovního kupé.
auto.cz

Mazdu 3 s naftovým motorem už nekoupíte, CX-30 bude následovat. Důvod je prostý

Hned dva modely japonské automobilky se na českém trhu loučí s dieselovými agregáty. Mezi zákazníky o ně byl jen minimální zájem.
auto.cz

Evropské prodeje v době koronaviru: Octavia druhá nejprodávanější, čtyři VW v top 10

Škoda Octavia v dubnových evropských prodejích porazila i takové modely jako Ford Focus nebo Renault Clio. VW Golf nicméně zůstává evropskou jedničkou.
auto.cz

Modernizovaný Mercedes E přichází na trh. Kolik dáte za nové motory?

Mercedes-Benz třídy E se v rámci modernizace dočkal mimo jiné nových mildhybridních motorů. Ceny modernizovaného éčka startují na částce 1.318.900 korun.
auto.cz

Ikonický motor Bentley 6,75 V8 končí ve výrobě. Po 61 letech!

Začátkem týdne byl v britském Crewe sestrojen poslední kus nejdéle sloužícího vidlicového osmiválce na světě.
auto.cz

Mercedes-Benz CLA kupé 220 – Prémie pod milion?

CLA kupé chce být nejreprezentativnějším malým Mercedesem. Nabízí ale víc než jen výrazný design?
auto.cz

Podívejte se, jak by BMW řady 4 vypadalo s normálními ledvinkami. Rozdíl je to obrovský

Včera se světu oficiálně představila druhá generace BMW řady 4, která šokovala především svými obrovskými ledvinkami. A teď už víme i to, jak by vypadala s přídí klasickou.
auto.cz

VW prý zareaguje na problémy s novým Golfem změnou vedení. Týkat se má i Škody

Koncern Volkswagen Group údajně čeká rozsáhlá změna vedení jeho značek. Bude reakcí na velké potíže s uvedením nového Volkswagenu Golf.
auto.cz

Modernizovaný Hyundai Santa Fe odhalen, s novou maskou dorazily velké změny

Navzdory rozsáhlým technickým změnám se prý jedná stále pouze o facelift.
auto.cz

Omlazený Arteon je za dveřmi, konečně nabídne i kombík

Již koncem měsíce představí Volkswagen svou omlazenou vlajkovou loď, která konečně dorazí i v praktičtější karoserii Shooting Brake.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.