Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Komentář: Hyundai dvojkou trhu, překvapil Mercedes

Kdo čekal, že po slabém startu v dubnu nastane alespoň v kategorii nových osobních aut od počátku května nějaký prodejní boom, ten se zatím mýlil. Po dvou týdnech zůstává květnový meziroční pokles zatím na úrovni 54,3 %, tedy ještě o skoro procento níže než v dubnu (-53,4 %). Pozice značek na trhu komentuje Karel Beránek.

Další vývoj ovlivní, jak budou zákazníci kupovat nová auta ve zbytku měsíce. Mnohé ale nasvědčuje tomu, že i díky „vizionářské“ rétorice některých expertů, predikujících zlevňování aut, budou mnozí kupující spíše váhat a s nákupem raději ještě vyčkávat.

Narostly prodeje privátním zákazníkům

Zajímavým současným jevem také je, jak v době pandemie vzrostl podíl soukromých majitelů, ve srovnání s firemními. Na úrovni téměř 33 procent už nebyl jejich podíl hodně dlouho, a je možné, že se ještě zvýší. V nejisté době mohou mnozí podnikatelé, stejně jako firmy, i dosud plánovanou obnovu vozového parku oddálit, zatímco soukromníci mohou do aut vkládat úspory.

Škoda padá, Hyundai předstihl Volkswagen

Tak trochu ve stínu koronavirové krize se letos odehrává na automobilovém trhu také velmi zajímavý boj mezi značkami, při kterém se dost zásadně mění jejich postavení na českém trhu. Trochu překvapivě letos klesá podíl, stále dominantní Škody, na současných cca 33 %, když ještě v lednu měla 43,3 %. Dalším překvapením je i v květnu se upevňující postavení Hyundaie na příčce č. 2, s tržním podílem okolo 10 procent, čímž odsouvá VW na bronzový stupeň.

Toyota stoupá, překvapením jara je Mercedes-Benz

O další dvě místa se perou Dacia s Toyotou. Velkým překvapením půlky května je šesté místo Mercedesu, před Kiou, zatímco na tradiční francouzské rivaly, Peugeot a Renault, zbývají zatím místa 8 a 9. Další překvapení je na místě 10, kde letos kraluje BMW, zatímco další pořadí je také nejen z historického hlediska rovněž zajímavé. Jedenáctý je Citroën, 12 Seat, 13 Opel a 14 Ford, všechno značky z někdejších top 10.

Za zmínku stojí také poznámka k někdy zmiňovanému poklesu dovozu ojetin. Pouhé opsání údajů Svazu dovozců, že kvůli opatřením proti koronaviru byl dovoz nižší o 53 % ukazuje, že jsme v tomto směru hodně specifickou zemí. Data SDA udávají počty u nás poprvé registrovaných dovezených ojetých vozů. Proto je zajímavé, že i když byly od půlky března až do konce dubna uzavřené hranice, stejně jako bazary v zahraničí, přesto bylo za duben poprvé registrováno 7254 dovezených ojetin, zřejmě tedy z již dříve navezených skladových zásob.

Prognóza po polovině května není snadná, ale je velmi pravděpodobné, že za prvních pět měsíců letošního roku bude u nás registrováno zhruba stejně osobních vozů, jako ve stejném období roku 2011 a dříve, což tehdy nebyl tak špatný výsledek. Posvícení zřejmě už bylo.

20.05.2020Autodealers

Informace odjinud

Český trh v červenci 2020: Pád pokračuje, velký skok ale hlásí Peugeot a Mercedes-Benz

Registrace nových automobilů sice nadále pokračují v poklesu, v červenci se ale našly značky, jejichž prodeje výrazně rostly. Růst vedle Peugeotu a Mercedesu hlásí také třeba Škoda.
auto.cz

Tříválec je pro hybrid ideální volba, říká šéfinženýr Toyoty Yaris

Toyota Yaris ve své čtvrté generaci přijíždí se zbrusu novou generací hybridního ústrojí využívajícího tříválec. Jaký je důvod jeho použití, jsme se zeptali toho nejpovolanějšího.
auto.cz

Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel

Výkonný ředitel a prezident americké automobilky Ford Motor Jim Hackett začátkem října odejde z funkce. Nahradí ho provozní ředitel podniku Jim Farley.
auto.cz

Mazda MX-30 překvapuje. Elektrickou verzi doplňuje dvoulitrový motor

Městský crossover s tzv. sebevražednými dveřmi se doposud prezentoval výhradně jako elektromobil. Nakonec však dostane i verzi se spalovacím motorem.
auto.cz

Toyota Urban Cruiser se vrátí. Jako převlečené Suzuki

Toyota a Suzuki si vymění vícero modelů. Díky tomu se na trh vrátí model pojmenovaný Toyota Urban Cruiser.
auto.cz

Malý elektromobil z Ruska je za rohem. Slibuje hodně nízkou cenu

Příjezd ruského elektromobilu Zetta CM1 se sice opozdil, teď už ale sériové produkci nic nebrání. Odstartovat má před koncem letošního roku.
auto.cz

BMW M8 Competition Gran Coupé – Jednou nohou v kriminálu

Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem si pro auto na test přikráčel se sevřeným žaludkem. A kdy naposled jsem ho vracel s takovou úlevou, že se nic nepokazilo.
auto.cz

Lewis Hamilton chystá pěveckou kariéru. Trénovat ho bude Justin Bieber

Závodník, bojovník proti rasismu a nyní i zpěvák. Když formuli 1 kralujete s obrovským náskokem, stíháte vedle toho nespočet dalších aktivit.
auto.cz

Elektronické známky by měly distribuovat Česká pošta a Čepro

Elektronické dálniční známky nejspíš bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou.
auto.cz

Modernizovaný Renault Mégane už zná české ceny. Klíčovou novinkou je plug-in hybrid

Renault Mégane se v rámci modernizace dočkal plug-in hybridní verze E-Tech s kombinovaným výkonem 117 kW. Pořídíte ji výhradně jako kombi, a to za ceny od 750.000 Kč.
auto.cz

Supersport Gordon Murray T.50 má V12 bez turba, manuální šestikvalt a ventilátor

Ideový nástupce McLarenu F1 je konečně tady. Lehoučký, třímístný, s vidlicovým dvanáctiválcem, přímo řazenou převodovkou a obřím ventilátorem. Návrat do devadesátek. A vlastně ještě o kousek dál!
auto.cz

Také Renault Mégane už je k mání jako plug-in hybrid

Na částce 750 000 Kč začíná plug-in hybridní provedení modernizovaného Renaultu Mégane, které začali nabízet tuzemští dealeři francouzské automobilky. Je to samozřejmě vůz s karosérií kombi.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Nejdražší auta světa: Na rekordmana nestačí ani miliarda

Oblé sportovní vozy minulosti stárnou do fyzické i technické krásy. Elegantní tvary skrývají mnohoválcové motory, které by si dnes už nikdo netroufnul navrhnout. Odkaz automobilové historie vyjde na stovky milionů korun a hranice miliardy korun už dávno není neotřesitelná.
auto.cz

Podívejte se, jak by dnes vypadala Tatra Prezident, kdyby nezůstalo jen u prototypu

Když Tatra v první polovině devadesátých let hledala nástupce za model T 613, objevil se koncept Prezident. Tehdy zůstalo jen u prototypu, dnes ale díky šikovnému grafikovi znovu ožívá.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.