Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Čeští řidiči si vybírají auta podle rodičů

Raiffeisen-Leasing provedl průzkum mezi českými řidiči: mají rádi tradiční značky, vkus při nákupu automobilu se dědí z otce na syna.

Víc než polovina českých řidičů jezdí stejnou značkou auta jako jejich rodinní příslušníci.

Nejvíc to platí o rodičích a dětech, asi třetina řidičů do 35 let má vůz stejné značky jako jejich rodiče. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen – Leasing mezi českými řidiči.

Jaké auto si Češi chtějí koupit? Průzkum Raiffeisen – Leasing se zaměřil na to, jaké jsou rozhodující faktory při nákupu osobního vozidla. Výsledky ukazují, že hodně dáme na zkušenosti s danou značkou, a to nejen na svoje vlastní, ale i na ty, které si odnášíme z rodiny.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu auta je jeho značka a zkušenosti s ní. Celkem 52 % respondentů v průzkumu uvedlo, že aktuálně jezdí vozem stejné značky jako jejich příbuzní. U řidičů do 35 let to platí nejčastěji, k „rodinné značce“ se přihlásilo více než 62 % z nich. Zhruba ve třetině případů pak uvedli, že stejnou značkou auta jezdí jejich rodiče.

„U nejmladší věkové skupiny řidičů je patrné, že jim s výběrem a pořízením prvního auta pomáhají právě rodiče,“ vysvětluje Jaroslav Kumbera, který má v Raiffeisen – Leasing na starosti financování aut. Mladí lidé při výběru značky dají nejvíc na názory a doporučení rodiny a přátel. V některých případech je proto možné mluvit o „rodinné značce“, tedy značce, ke které se v rodině vrací třeba už několikátá generace. 24 % lidí v průzkumu uvedlo, že si se značkou svého vozu spojují právě slovo „tradice“.

„Data korespondují s tím, co vidíme u našich klientů, kterým financujeme osobní vůz na úvěr. Národně nejpopulárnější značkou auta je nepochybně Škoda, tendenci vracet se opakovaně pro stejnou značku a stejné finanční řešení vidíme ale i u jiných výrobců,“ potvrzuje Jaroslav Kumbera. Raiffeisen – Leasing financuje osobní vozy všech značek i modelů, nové i ojeté dle preferencí klienta.

Značka vozu se dědí „po meči“

Zajímavé je, že data ukázala větší podobnost mezi rodiči a dětmi, než mezi partnery. Jen asi ve 13 % domácností jezdí oba partneři autem stejné značky, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Platí přitom, že se výrazněji projevuje „rodinná značka“ muže než ženy. 21 % mužů uvedlo, že aktuálně jezdí stejnou značku auta jako jejich rodiče, v případě žen to platí jen asi v 11 % případů.

Průzkum Raiffeisen – Leasing se zaměřil na faktory, které lidi motivují k výběru konkrétní značky vozu. Reprezentativního šetření se účastnilo 550 aktivních českých řidičů.

Raiffeisen – Leasing poskytuje financování vozů pro soukromé i firemní účely

14.08.2020Autodealers

Informace odjinud

Poprvé za volantem Cupry Formentor: První ryzí model značky budí zaslouženou pozornost

Formentor je první svébytné dílo značky Cupra, všechny dosavadní vozy byly jen přeznačkované Seaty. První zkušenosti naznačují, že se novinka povedla.
auto.cz

Subaru Impreza 2.0 e-Boxer: Když vše funguje, jak má

Po modelech Forester a XV se nám do rukou dostala i třetí elektrifikovaná novinka s hvězdokupou Plejád ve znaku. A podle všeho se zdá, že je z celé trojice nejpovedenější.
auto.cz

VW K70 slaví 50 let. Připomeňte si zapomenutý model, který vytyčil dnešní směr značky

Historický mezník Volkswagenu, první model s kapalinou chlazeným motorem vpředu a pohonem přední nápravy původně znaky wolfsburské značky nést neměl.
auto.cz

Na čelo pustil Sainze i Bottase. Pak si ale Hamilton v Portugalsku doletěl pro rekordní vítězství

Vel­kou ce­nu Por­tu­gal­ska vy­hrál Lewis Ha­mil­ton před Bot­ta­sem a Ver­stap­pe­nem. Ha­mil­ton zís­kal re­kord­ní 92. ví­těz­ství ve for­mu­li 1.
auto.cz

Jízdní dojmy s Fordy Transit Active a Trail: Do opery, na pláž i do lesa!

Ford pro evropský trh uvedl pro modely z řady Transit akčnější verze Trail a Active. Užitkové novinky jsme vyzkoušeli v okolí Mnichova.
auto.cz

Škoda Karoq se začíná vyrábět na Slovensku. Z kapacitních důvodů

Německá automobilka Volkswagen ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV) Škoda Karoq. Výroba nového modelu zajistí práci pro 500 zaměstnanců, sdělil bratislavský závod. Ten vypomáhá s montáží modelu Karoq z kapacitních důvodů.
auto.cz

Japonská policie dostala Lexus LC500, parkovat může vedle Nissanu GT-R

Nejznámější flotilu luxusních a výkonných policejních vozidel mají nejspíš v Dubaji, japonští muži zákona však nezůstávají pozadu.
auto.cz

Motocyklová VC Teruelu 2020: MotoGP ovládl Franco Morbidelli, Suzuki má opět dvě pódia

Na MotorLandu Aragón proběhl další závod silničního motocyklového MS, Velká cena Teruelu. MotoGP vyhrál Franco Morbidelli, Moto2 Sam Lowes a Moto3 Jaume Masiá.
auto.cz

Ferrari svolává modely 812 Superfast, mohlo by jim odletět zadní sklo

Svolávací akce se nevyhýbají ani prémiovým značkám. V případě Ferrari 812 Superfast přitom půjde minimálně o 1063 vozidel.
auto.cz

Vybrali jsme modely s automatickou převodovkou a cenou do 500.000 Kč

Kolik modelů nových vozů pořídíte v Česku s automatickou převodovkou? Udělali jsme si průzkum a byli překvapeni: s cenovkou pod půl milionu jsme jich napočítali 35.
auto.cz

Proslulé koncepty Alfa Romeo B.A.T. 5, 7 a 9d na prodej jedině pohromadě

Tři futuristické koncepty byly výjimečně k vidění sólo, o to více se tetelí bohatí sběratelé nad šancí koupit všechny tři kusy najednou. O dalším působišti sci-fi prototypů se rozhodne na konci měsíce pod taktovkou snad nejznámější aukční síně.
auto.cz

Indian FTR 1200 S Race Replica: Láska na první pohled a třetí svezení

Zamiloval jsem se nad první fotkou a nemohl se dočkat dne, kdy otočím heftem Indianu FTR 1200. První rande úplně nedopadlo, ale další šance se vyplatila – dala vzniknout pevnému svazku.
auto.cz

Kvalifikaci na Velkou cenu Portugalsko vyhrál Hamilton na středně tvrdých pneumatikách

Kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska vyhrál Lewis Hamilton před Bottasem. Druhá řada bude patřit Verstappenovi a Leclercovi.
auto.cz

Motocyklová VC Teruelu 2020: Z pole position se v MotoGP radoval Nakagami

Kvalifikacím na první Grand Prix Teruelu v dějinách jednostopého silničního MS dominovali v jednotlivých třídách Takaaki Nakagami (MotoGP), Sam Lowes (Moto2) a Raúl Fernández (Moto3).
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.