Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Zemřel mistr automobilů Václav Zapadlík

Pražský malíř automobilové tematiky Václav Zapadlík zemřel 21. srpna 2018 po delší nemoci ve věku 75 let. Zprávu oznámil našemu serveru rodinný přítel.

“Václav měl dlouhodobější prolémy s ucpanými cévami a bércovými vředy. Nedlouho před smrtí prodělal operaci, při které přišel o nohu,” upřesnil zdroj.

Zapadlík patří k vynikajícím představitelům uměleckého směru, který bývá nazýván fotorealismem. Jeho kresby a malby tematicky zaměřené na dopravní techniku totiž vynikají uchvacující autenticitou.

Jsou především glorifikací automobilů, motocyklů, letadel, parních lokomotiv a lidí kolem nich. Věrnou kulisu stěžejním objektům jeho obrazů pak v mnoha případech dotváří také stavební a přírodní scenérie. Okouzlují diváka svojí opravdovostí všech detailů, úžasnou propracovaností i perspektivou – působí až jako fotografie vyvedená mnoha barvami v oleji. Jeho přesnost zobrazování i intenzivní barvy nutně musí ohromovat.

Při své tvorbě však nikdy jednoduše nekopíruje fotografii nebo jinou předlohu, ale doslova komponuje, ze své fotografické paměti, ze vzpomínek a také z fantazie vše to, co vyjadřuje podstatu daného objektu i scenérie. Inspirací i pomocí mu jsou také jiná vyobrazení, vlastní fotografie a nákresy. Příprava každého jeho obrazu je složitá a pracná, kolik trpělivosti, soustředění i poznámek je třeba než je dílo hotové. Pak, ale během i několika měsíční práce na obraze dokáže vystihnout výrazně atmosféru daného místa, kterou tak můžeme vychutnávat až při subjektivním zpětném pohledu. Uchovávají právě ty okamžiky ze vzpomínek, které si pozorovatel vždy může poněkud idealizovat a díky kterým se může k tomu či jinému objektu opět navracet. Na prvopočáteční „přečtení“ obrazu postačí někdy jediný několikavteřinový pohled, ale číst jej můžeme i dlouhé minuty.

Výtvarné práce Václava Zapadlíka mají řadu podob, od jednoduchých pérovek, či lavírované tuše až po akvarely a dokonce i oleje. Prohlížení jeho obrazů je vzrušující i inspirující a přináší podobné zážitky jako když pozorujeme reálný objekt. Dokáží vyvolávat emoce, co obraz to konkrétní setkání. “Maestro“, jak bývá někdy nazýván, oplývá zvláštním pozorovatelským talentem i zdravým zaujetím, které se tak projevuje ve výrazu jeho tvorby. Vyniká mimořádným osobním nasazením, temperamentem diskutéra i vášnivého vyprávěče. Je zaníceným historikem motorismu – specialistou, který houževnatě a s velikou pílí vyhledává podklady pro své kresby i průkazné doklady o nich. Jak je tato přímo badatelská příprava důležitá, o tom svědčí i mistrova rozsáhlá odborná knihovna. A nejeden automobilový odborník bývá překvapen jeho podrobnými znalostmi historie a to je také další z předpokladů úspěchů a uznání. Jako vynikající znalec karoserií a jejich konstrukce spojuje tvůrčí inteligenci s moudrostí a s bohatými vlastními praktickými zkušenostmi. Má talent i skromnost a jakákoliv umělecká ledabylost je mu cizí.

S jeho prvními kresbami jsme se mohli setkávat na stránkách časopisu Automobil (i jiných periodik) již před téměř čtyřiceti léty a ve stálé expozici Národního technického muzea v Praze na Letné. Trvale jsou pak zakotveny také v knižní produkci. V průběhu času jeho obrazy vzbudily rozruch především v zahraničí, nejvíce snad v USA a staly se předmětem touhy privátních sběratelů (Donald Williams, museum BLACKHAWK Danwill v Kalifornii pro které vytvořil výtvarnou část slavného pomníku Emila Levassora z Paříže, vystavoval u příležitosti Concours D´Elegance v Pebble Beach v muzeu automobilového umění, při „Retromobile Paris“ a jiných).Také v České republice se každoročně zúčastňuje souborných výstav např. při Auto Štangl Bohemia Rallye v Průmyslovém paláci v Praze Holešovicích atd.

Obrazy Václava Zapadlíka již častokráte se staly inspirací pro sběratele i modeláře historických vozidel a v řadě případů posloužily jako vzory při procesu jejich restaurování. Dokázal si získat důvěru těchto lidí, aniž by o ni usiloval. V těch případech to především byly a jsou jeho historické rekonstrukce, jeho „čtyřpohledy“ (bokorys, půdorys, pohledy od předu i od zadu) provedené s výkresovou přesností i s vytříbeným citem z hlediska proporcí. Nejednou byl požádán také o návrhy barevného řešení. Mnozí z příznivců motoristické historie, sami přiznávají, že vyrostli právě na jeho obrázcích, které jim přiblížily podmanivý svět automobilů. Co obraz, to osobní setkání se zajímavým vozidlem, navíc v některých případech i s okouzlujícím prostředím. Přímo za osvětu i za projevy vlastenectví lze považovat pak jeho kresby automobilů zaniklých českých značek a také zakázkových karosérií, mnohdy již zapomenutých karosářských firem. Tyto tím připomíná a které tak pro budoucí generace zůstanou uchovány alespoň v obrazové podobě.

Čím vším je tento „věčný mladík“? Je nejen malířem a dokonce rekordmanem v počtu zobrazených automobilů, ale především historikem, badatelem, dokumentaristou, publicistou, inspirátorem, poradcem, také bavičem, báječným společníkem, někdy až recesistou a také muzikantem – vyznavačem dixielandu.

Na díle Václava Zapadlíka – tohoto mistra detailu – je opravdu stále co objevovat, více než na mnoha fotografiích a rozhodně nezevšední. Z jeho kreseb je cítit vzrušení, obdiv i úctu ke staré technice – dokáže přiblížit vytoužený „veteránský ráj“ v plné kráse. Jeho obrazy jsou malířským historismem, dokumentárně co nejvěrnější, při tom srozumitelné, nepotřebují žádné další vysvětlování a to i pro zcela rozmanitě zaměřené lidi. Jeho zásluhou jsme bohatší o kus světa, který nám patřil a přece unikal. Je to svět, který známe, svět vozidel jež poznamenaly naše vnímání a mezi kterými plyne náš život. Málokterý výtvarník zobrazuje ve svém díle tvář tohoto světa ve kterém se pohybujeme. Tématy většiny jeho obrazů jsou dopravní i sportovní vozidla, ale také významné osobnosti, prostředí závodních okruhů i jízd veteránů, mosty i další stavební a technická díla. To, co nedokázal a nedokáže zachytit žádný fotografický přístroj, dokáže zachytit a vyjádřit a to i zpětně právě Václav Zapadlík. Nepochybně se řadí mezi nejosobitější populární malíře a kreslíře II. poloviny 20. století i současné doby s motoristickou tématikou.

23.08.2018Autodealers

Informace odjinud

Podíl dieselů by v Česku mohl klesnout až ke 20 procentům. Před dvěma lety to bylo 38 procent

Podíl nových aut s dieselovým motorem prodávaných na českém trhu by se mohl během příštích tří let snížit až ke 20 procentům ze stávajících 28 procent.
auto.cz

Toyota Corolla Touring Sports 2.0 Hybrid: Sportovní hybrid pro masy!

Minulé dvě generace Corolly hrály po boku Aurise v Evropě jen okrajovou roli. Nová, v pořadí už 12. generace se však vrací tam, kde skončilo deváté vydání. Nabízí tři odlišné karoserie, dva hybridní pohony a obejde se bez dieselu. Vyzkoušeli jsme vrcholné kombi Touring Sport.
auto.cz

Opel slaví, před 30 lety začal nabízet katalyzátory ve všech svých modelech

Opel se věnuje omezení negativních vlivů automobilové dopravy na životní prostředí už poměrně dlouhou dobu. Vše začalo třícestnými katalyzátory...
auto.cz

Beznohý řidič autobusu Aleš Eger: Tragédie? Ne, byl to dar!

Zázrak. Jinak život pětačtyřicetiletého Aleše Egera vysvětlit nejde. Ošklivě havaroval, ztratil čtyři litry krve a málem přišel o obě nohy. Zabojoval a dnes řídí v Praze autobus.
auto.cz

Kia představila další koncept elektromobilu. Je prý mimo všechny kategorie

Na autosalonu v New Yorku automobilka Kia představila koncept zcela nového vozu s elektrickým pohonem. Přestože se zatím jedná pouze o studii, v tiskové zprávě automobilka sama připouští, že by mohla vzniknout i verze pro sériovou výrobu.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Připomeňte si nejslavnější výpravy automobilů značky Tatra

Tatra má ve své historii řadu vozů, účastnících se velkých cest, ale neslavnější již nejspíš navždy zůstanou výpravy pánů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky spolu s expedicí Tatra kolem světa.
auto.cz

Obytné vozy Volkswagen: Celoroční využití

Obytné automobily wolfsburské značky zahrnují různé velikosti vozidel. Ani zimní mrazy nebrání jejich využití včetně přespání.
auto.cz

Řidič bláznivější než Bond. Filozof, který dubloval nesmrtelného 007

Erich Glavitza zaujal filmaře pracující na šesté bondovce střetem s lokomotivou při rallye v Rumunsku. Ten „šílený Vídeňan“ žije na plný plyn, kromě závodní a kaskadérské kariéry má také doktorát z filozofie. Ve filmu Ve službách Jejího Veličenstva dubluje nejen 007 ale také Bond girl.
Celý článek na iDNES.cz >>

Autosalon New York 2019: Prohlédněte si novinky ve velké fotogalerii

Nová SUV od Hyundaie, Lincolnu či Toyoty, krásné Porsche od konkurent BMW 5 od Cadillacu, nejen to je k vidění na letošním autosalonu v New Yorku.
auto.cz

Video: Renault Scenic TCe 140. Prostorem nepřekvapí, motorem ano

Mezi klasická rodinná auta jednoznačně patří Renault Scenic. Ani nejnovější generace na tom nic nemění, auto je to stále nesmírně praktické. Přidává ale nový motor.
auto.cz

Budoucnost energetických štítků: Áčka už jsou málo

Při výběru pneumatik se už sedm let můžeme orientovat podle energetických štítků. Zažité kategorie už ale nestačí a budou se možná měnit.
auto.cz

Motoristické sprinty 2019: Rychle a nadšeně

Na Automotodromu Brno odstartovala sedmá sezona mistrovství České republiky v automobilových sprintech. Přijeli jsme se podívat,co nového pro nadcházející ročník nabízí.
auto.cz

Harley-Davidson spustil předběžné objednávky elektrického modelu LiveWire pro Evropu

Harley-Davidson v prvních měsících letošního roku zveřejnil specifikace i cenu svého elektrického motocyklu LiveWire a nyní oznamuje, že začíná od evropských zákazníků přijímat předběžné objednávky tohoto modelu.
auto.cz

Norton a Breitling spojují svět exkluzivních motocyklů a hodinek

Norton Commando Sport Breitling Limited Edition je poměrné dlouhý a zároveň téměř vše říkající název jedné z nejstylovějších motocyklových novinek letošního roku. Vznikne bohužel v počtu pouhých 77 exemplářů.  
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.