Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Zemřel mistr automobilů Václav Zapadlík

Pražský malíř automobilové tematiky Václav Zapadlík zemřel 21. srpna 2018 po delší nemoci ve věku 75 let. Zprávu oznámil našemu serveru rodinný přítel.

“Václav měl dlouhodobější prolémy s ucpanými cévami a bércovými vředy. Nedlouho před smrtí prodělal operaci, při které přišel o nohu,” upřesnil zdroj.

Zapadlík patří k vynikajícím představitelům uměleckého směru, který bývá nazýván fotorealismem. Jeho kresby a malby tematicky zaměřené na dopravní techniku totiž vynikají uchvacující autenticitou.

Jsou především glorifikací automobilů, motocyklů, letadel, parních lokomotiv a lidí kolem nich. Věrnou kulisu stěžejním objektům jeho obrazů pak v mnoha případech dotváří také stavební a přírodní scenérie. Okouzlují diváka svojí opravdovostí všech detailů, úžasnou propracovaností i perspektivou – působí až jako fotografie vyvedená mnoha barvami v oleji. Jeho přesnost zobrazování i intenzivní barvy nutně musí ohromovat.

Při své tvorbě však nikdy jednoduše nekopíruje fotografii nebo jinou předlohu, ale doslova komponuje, ze své fotografické paměti, ze vzpomínek a také z fantazie vše to, co vyjadřuje podstatu daného objektu i scenérie. Inspirací i pomocí mu jsou také jiná vyobrazení, vlastní fotografie a nákresy. Příprava každého jeho obrazu je složitá a pracná, kolik trpělivosti, soustředění i poznámek je třeba než je dílo hotové. Pak, ale během i několika měsíční práce na obraze dokáže vystihnout výrazně atmosféru daného místa, kterou tak můžeme vychutnávat až při subjektivním zpětném pohledu. Uchovávají právě ty okamžiky ze vzpomínek, které si pozorovatel vždy může poněkud idealizovat a díky kterým se může k tomu či jinému objektu opět navracet. Na prvopočáteční „přečtení“ obrazu postačí někdy jediný několikavteřinový pohled, ale číst jej můžeme i dlouhé minuty.

Výtvarné práce Václava Zapadlíka mají řadu podob, od jednoduchých pérovek, či lavírované tuše až po akvarely a dokonce i oleje. Prohlížení jeho obrazů je vzrušující i inspirující a přináší podobné zážitky jako když pozorujeme reálný objekt. Dokáží vyvolávat emoce, co obraz to konkrétní setkání. “Maestro“, jak bývá někdy nazýván, oplývá zvláštním pozorovatelským talentem i zdravým zaujetím, které se tak projevuje ve výrazu jeho tvorby. Vyniká mimořádným osobním nasazením, temperamentem diskutéra i vášnivého vyprávěče. Je zaníceným historikem motorismu – specialistou, který houževnatě a s velikou pílí vyhledává podklady pro své kresby i průkazné doklady o nich. Jak je tato přímo badatelská příprava důležitá, o tom svědčí i mistrova rozsáhlá odborná knihovna. A nejeden automobilový odborník bývá překvapen jeho podrobnými znalostmi historie a to je také další z předpokladů úspěchů a uznání. Jako vynikající znalec karoserií a jejich konstrukce spojuje tvůrčí inteligenci s moudrostí a s bohatými vlastními praktickými zkušenostmi. Má talent i skromnost a jakákoliv umělecká ledabylost je mu cizí.

S jeho prvními kresbami jsme se mohli setkávat na stránkách časopisu Automobil (i jiných periodik) již před téměř čtyřiceti léty a ve stálé expozici Národního technického muzea v Praze na Letné. Trvale jsou pak zakotveny také v knižní produkci. V průběhu času jeho obrazy vzbudily rozruch především v zahraničí, nejvíce snad v USA a staly se předmětem touhy privátních sběratelů (Donald Williams, museum BLACKHAWK Danwill v Kalifornii pro které vytvořil výtvarnou část slavného pomníku Emila Levassora z Paříže, vystavoval u příležitosti Concours D´Elegance v Pebble Beach v muzeu automobilového umění, při „Retromobile Paris“ a jiných).Také v České republice se každoročně zúčastňuje souborných výstav např. při Auto Štangl Bohemia Rallye v Průmyslovém paláci v Praze Holešovicích atd.

Obrazy Václava Zapadlíka již častokráte se staly inspirací pro sběratele i modeláře historických vozidel a v řadě případů posloužily jako vzory při procesu jejich restaurování. Dokázal si získat důvěru těchto lidí, aniž by o ni usiloval. V těch případech to především byly a jsou jeho historické rekonstrukce, jeho „čtyřpohledy“ (bokorys, půdorys, pohledy od předu i od zadu) provedené s výkresovou přesností i s vytříbeným citem z hlediska proporcí. Nejednou byl požádán také o návrhy barevného řešení. Mnozí z příznivců motoristické historie, sami přiznávají, že vyrostli právě na jeho obrázcích, které jim přiblížily podmanivý svět automobilů. Co obraz, to osobní setkání se zajímavým vozidlem, navíc v některých případech i s okouzlujícím prostředím. Přímo za osvětu i za projevy vlastenectví lze považovat pak jeho kresby automobilů zaniklých českých značek a také zakázkových karosérií, mnohdy již zapomenutých karosářských firem. Tyto tím připomíná a které tak pro budoucí generace zůstanou uchovány alespoň v obrazové podobě.

Čím vším je tento „věčný mladík“? Je nejen malířem a dokonce rekordmanem v počtu zobrazených automobilů, ale především historikem, badatelem, dokumentaristou, publicistou, inspirátorem, poradcem, také bavičem, báječným společníkem, někdy až recesistou a také muzikantem – vyznavačem dixielandu.

Na díle Václava Zapadlíka – tohoto mistra detailu – je opravdu stále co objevovat, více než na mnoha fotografiích a rozhodně nezevšední. Z jeho kreseb je cítit vzrušení, obdiv i úctu ke staré technice – dokáže přiblížit vytoužený „veteránský ráj“ v plné kráse. Jeho obrazy jsou malířským historismem, dokumentárně co nejvěrnější, při tom srozumitelné, nepotřebují žádné další vysvětlování a to i pro zcela rozmanitě zaměřené lidi. Jeho zásluhou jsme bohatší o kus světa, který nám patřil a přece unikal. Je to svět, který známe, svět vozidel jež poznamenaly naše vnímání a mezi kterými plyne náš život. Málokterý výtvarník zobrazuje ve svém díle tvář tohoto světa ve kterém se pohybujeme. Tématy většiny jeho obrazů jsou dopravní i sportovní vozidla, ale také významné osobnosti, prostředí závodních okruhů i jízd veteránů, mosty i další stavební a technická díla. To, co nedokázal a nedokáže zachytit žádný fotografický přístroj, dokáže zachytit a vyjádřit a to i zpětně právě Václav Zapadlík. Nepochybně se řadí mezi nejosobitější populární malíře a kreslíře II. poloviny 20. století i současné doby s motoristickou tématikou.

23.08.2018Autodealers

Informace odjinud

Další povinnost z EU. Auta musí přijímat i digitální rozhlas

Poslech digitálně šířeného rozhlasu DAB je pro většinu Čechů vymoženost, kterou ze svých automobilů většinou neznají. Pokud už poslouchají rádio, vystačí si s analogovým FM vysíláním. Evropská komise ovšem prosadila návrh, podle kterého musí mít všechna nově prodávaná auta možnost přijímat digitální vysílání.
Celý článek na iDNES.cz >>

První auto s turbodmychadlem? Nemáte šanci uhodnout

Přeplňování motoru turbodmychadlem se obecně historicky pojí se značkami Porsche, Saab a BMW. Jenže v USA dokázali tuto techniku nabídnout v autě o celou dekádu dříve.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Citroën BX 4TC Group B půjde do dražby! A je překvapivě dostupný

Vůz BX 4TC byl pokusem francouzské automobilky proniknout do závodů skupiny B. Celé to skončilo neúspěšně. Pouhých 86 vyrobených aut dnes dělají z tohoto vozu těžkou raritu.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Aston Martin DBS Superleggera Tag Heuer Edition kombinuje drama s elegancí

Nový výsledek spolupráce mezi automobilkou Aston Martin a výrobcem hodinek TAG Heuer na základech modelu DBS Superleggera představuje extrémně exkluzivní záležitost na čtyřech kolech.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Nejmenší SUV Škodovky zachyceno v provozu! Zatím se zdárně maskuje

Již na březnovém autosalonu v Ženevě se světu představí třetí SUV mladoboleslavské automobilky. Už nyní jej však lze s vrstvou maskování potkat na českých dálnicích.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Geely FY11 sdílí techniku Volva, ale vypadá jako BMW

Nové SUV Geely s kódem FY11 je mixem německého designu a švédsko-čínské techniky. Do Evropy se určitě nepodívá...
Celý článek na AUTO.CZ >>

VIDEO: Řidiči kradou bezpečné odstupy, lepení na nárazník se bude trestat

Nedodržení bezpečného rozestupu bývá jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Základní pravidlo zní nechat si od auta odstup alespoň dvě sekundy. Někteří řidiči se však lepí na zadek ostatním a jiní slušným řidičům dokonce rozestupy kradou. Podle organizace BESIP je toto chování potřeba změnit.
Celý článek na iDNES.cz >>

Dakar 2019: Tatra Buggyra – Bylo to o schopnosti přežít

Martin Kolomý pátý v půlmaratonu, kamion Martina Šoltyse zůstal nešťastně v dunách. Taková je bilance týmu Tatra Buggyra Racing na 41. Rallye Dakar 2019, který se odehrál poprvé v historii v jediné zemi, v Peru.
Celý článek na AUTO.CZ >>

BMW X2 xDrive20d M Sport X – Chci být sportovec!

BMW v posledních letech hledá všechny možné díry na trhu. Jednu takovou se snaží „ucpat“ i svým nejmenším crossoverem – modelem X2.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Hyundai vyvíjí multikolizní airbag: Má chránit při sekundárních nárazech vozidla

Současné airbagy přinášejí zvýšenou ochranu cestujícím vozidla při všech možných druzích nárazů. Jenže v okamžiku, kdy se airbag aktivuje, už podruhé chránit posádku neumí.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Jaguar i přes současný prodejní boom SUV své sedany neopustí

Britská značka Jaguar i přes obchodní úspěchy svých SUV neplánuje ukončení produkce a dalšího vývoje sedanů modelových řad XE, XF a XJ.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Honda přiveze do Ženevy elektromobil. Stále to ale bude koncept

Honda zveřejnila první fotografii prototypu svého prvního čistě elektřinou poháněného vozu. Bude mít premiéru za několik týdnů na autosalonu v Ženevě.
Celý článek na autonaelektrinu.cz >>

Praha letos zahájí opravy Libeňského mostu. Jak se to dotkne dopravy?

Praha letos zahájí opravy Libeňského mostu. Jako první se budou rekonstruovat části, jež nemají bezprostřední vliv na dopravu na mostě. Konkrétní postup prací při opravě konstrukce pak určí studie, kterou do konce března vypracuje Kloknerův ústav ČVUT.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Nejoblíbenější barvy automobilů za loňský rok? Drtivé vítězství pro bílou

Nejvíce nových aut prodaných v loňském roce ve světě mělo bílou barvu. Ani na dalších místech nejsou překvapivé odstíny.
Celý článek na AUTO.CZ >>

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.