Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Německý průmysl padá do útlumu

Německý průmysl, na jehož poptávce silně závisí i mnozí tuzemští dodavatelé, je v recesi od třetího kvartálu roku 2018. Během uplynulého roku každý měsíc meziročně klesal o čtyři až pět procent.

V jeho závěru nastal ještě strmější sestup. Podle předběžných údajů Spolkového statistického úřadu se v prosinci průmyslová výroba meziročně snížila o 6,8 procenta. Je to nejhorší ukazatel od počátku roku 2009.

Hlavním důvodem je ochlazování globální ekonomiky, včetně slabší poptávky v Číně, jež patří ke klíčovým odběratelům německých průmyslových firem. Ty dostávají ze zahraničí méně objednávek rovněž kvůli přetrvávající nejistotě vyvolané napětím ve světovém obchodě i odchodem Británie z Evropské unie. Obchodní partneři německých vývozců odkládají investice do strojů a zařízení.

Německé společnosti loni sice opět zvýšily vývoz zboží, ale ve srovnání s předchozími lety mnohem volnějším tempem. Export stoupl jen o 0,8 procenta na 1,328 bilionu eur, zatímco v roce 2018 meziroční tempo růstu činilo tři procenta, a v roce 2017 dokonce 6,2 procenta.

21,5 procenta je podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě německého hospodářství, v roce 2016 to bylo 23 procent. Ministr hospodářství Peter Altmaier v této souvislosti varuje před „deindustrializací“ země. Přál by si alespoň 25 procent.

Krátkodobé vyhlídky pro německý průmysl nejsou příznivé, varují ekonomové. „Dodatečnou zátěž pro něj nyní představuje koronavirus. I když musíme brát předběžné statistické údaje z konce roku s jistou rezervou, vypadá to, že výrazný pokles nastane i během letošního prvního čtvrtletí,“ komentuje v listu Handelsblatt Ralph Solveen z ústavu Commerzbank.

Povinný vládní optimismus

Spolková vláda ale zůstává poměrně optimistická. Průmysl se podle její zprávy z konce ledna z vleklé recese letos vymaní a podpoří celkový hospodářský růst. Hrubý domácí produkt Německa by se měl meziročně zvýšit o 1,1 procenta, a proti loňsku tedy zrychlit dynamiku skoro dvojnásobně (z 0,6 procenta).

Vláda v Berlíně spoléhá na to, že hospodářství prospěje především solidní spotřebitelská poptávka i vyšší veřejné výdaje, včetně investic do infrastruktury. Kromě toho předpokládá, že poleví napětí ve světovém obchodě, neboť USA a Čína urovnají své celní spory. Dopady brexitu jsou už podle berlínského kabinetu „předvídatelnější“ než dříve. „Riziko, že bychom mohli letos spadnout do recese, je zažehnáno,“ tvrdí spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU).

Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) to ale vidí jinak. „Letos počítáme s hospodářským růstem kolem 0,5 procenta, a to ještě hlavně díky tomu, že bude o několik pracovních dnů více než loni,“ uvádí v časopise Manager Magazin prezident svazu Dieter Kempf.

Dopady na Česko

Skoro dvě pětiny českého vývozu do členských států Evropské unie končí v Německu. „Zdejší firmy se nedávno poprvé staly největším zahraničním dodavatelem německého automobilového průmyslu, dříve to byly firmy španělské,“ poznamenává mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Podle něj se současný nepříznivý vývoj v průmyslu sousední země neprojevuje tak rychle a silně, jako tomu bylo v předešlých letech. „Důvodem je zejména robustní domácí poptávka spojená se silným trhem práce a svižným růstem mezd,“ dodává Diro.

Slábnoucí poptávka v zahraničí představuje pro podnikatele v Česku zatím spíše okrajový problém. Obavy z ní v průzkumu Hospodářské komory vyslovila necelá šestina (16 procent) firem. Nicméně ve vybraných odvětvích, hlavně autoprůmyslu, bude dopad zahraniční poptávky na zdejší výrobce zřejmě zásadní.

16.02.2020Autodealers

Informace odjinud

Lada slaví 50 let od zahájení výroby. Prohlédněte si unikátní fotografie a videa z tehdejší doby

Výroba v ruské automobilce z Toljatti byla zahájena před 50 lety. Začalo se modelem VAZ 2101, od té doby se nabídka postupně rozšiřovala.
auto.cz

F1 zpřístupnila zdarma archív: 1400 hodin dokumentů a starých závodů

Formule 1 na 30 dnů zpřístupnila zdarma svůj bohatý archív.
auto.cz

Caterham představuje nový retro model Super Seven 1600

Většina automobilek řeší v současnosti zcela jiné věci, než je premiéra nových modelů. Caterham se však naštěstí nenechal odradit a představil novodobou klasiku Super Seven 1600.
auto.cz

Finále dlouhodobého testu – Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Půl roku si u nás pobyla, a i když to nebylo bezpřipomínkový pobyt, ve finále o svých kvalitách výrazně přesvědčila.
auto.cz

Přelomové automobily s pohonem 4x4: Průkopníci, válečníci a zrod legend (1. díl)

Automobily s pohonem všech kol se nejprve prosadily v armádě, později se ale začaly uplatňovat i jako užitkové vozy, pomocníci badatelů i objevitelů, zvyšovaly prestiž nebo lámaly rychlostní rekordy.
auto.cz

Audi v Německu registrovalo elektrické A1. Dočkáme se mini e-tronu?

Čtyři kruhy chystají v příštích letech rozsáhlou elektrifikaci. Základem této nabídky by se mohl stát čistě elektrický model A1.
auto.cz

Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu.
auto.cz

Škoda Kodiaq RS se loučí se silným turbodieselem. Limitovaná edice přijde na 1,4 milionu

Kodiaq RS s motorem 2.0 BiTDI se pomalu loučí. Na závěr přijíždí edice Challenge, která se cenou rozhodně nepodbízí.
auto.cz

Design autonomních aut je větší výzvou než elektromobilita, zní z BMW

Autonomní vozy představují výzvu hlavně po technické stránce, lehké to ale nebude ani s jejich designem, jak dodává šéfdesigner BMW.
auto.cz

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Původně se měla výroba spustit v pondělí 6. dubna. Informaci o prodloužení odstávky dnes firma sdělila zaměstnancům.
auto.cz

Dnešní vozy formule 1 v ikonických barvách minulosti. Prohlédněte si bohatou galerii

V posledních letech bylo týmům formule 1 vyčítáno, že zbarvení jejich vozů není příliš atraktivní. Našli jsme pro ně inspiraci z historie.
auto.cz

Modernizovaný Lexus LC500 dostal upravený podvozek a shodil pár kilo

Kromě několika technických úprav se Lexus dočkal i nových doplňků a konečně si porozuměl s Androidem.
auto.cz

První elektromobil Škody má v Británii problém. Ale jiný než většina ostatních

Citigoe iV se navzdory původním plánům stalo prvním elektromobilem značky Škoda. Na trhu není ani rok, přesto teď ve Velké Británii řeší první trable.
auto.cz

Světové Auto roku u nás nepotkáte: Zvítězila Kia Telluride

Titul nejlepšího auta světa si z hodnocení novinářů odnesl největší osobní vůz značky Kia v historii, model Telluride. V Česku se ale neprodává.
Celý článek na e-flotila.cz >>

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.