Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Česko má čtyři tisíce čerpadel, kolik jich přežije?

Už zhruba čtvrt roku padá v Česku cena pohonných hmot, přičemž v posledním měsíci raketovým tempem. V kombinaci s klesající spotřebou a omezeným prodejem doplňkového sortimentu to ohrožuje existenci řady čerpacích stanic.

Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu je u nás v provozu skoro přesně 4.000 veřejných čerpacích stanic. Z tohoto víc než polovina (57 %) patří k nezávislým prodejcům, zbytek tvoří silné sítě jako Benzina, MOL, OMV, Shell nebo EuroOil. Některé čerpací stanice už sáhly k dočasným opatřením.

Síť čerpacích stanic Síť MOL dočasně uzavřela na dvě desítky čerpaček plus 12 stanic pod značkou PapOil, které rovněž vlastní. Jak firma uvedla už dřív, učinila tak „na základě monitoringu vývoje trhu a snížené poptávky“.

Velkou část ze svých 33 čerpacích stanic uzavřela také síť F1 Gas. Ta se totiž soustředí na prodej pohonných hmot na hraničních přechodech s Německem, což je mimochodem případ i mnoha z uzavřených stanic sítě MOL. Naopak největší tuzemská síť Benzina stále drží v provozu všechny pobočky, pouze u části z nich omezila provozní dobu, jak řekl Pavel Kaidl z externí komunikace Unipetrolu.

Prodejce pohonných hmot táhne dolů nejenom nedostatek zákazníků, ale i zmíněný propad cen. Tak dramaticky, jak klesá cena ropy na světových trzích, která se tento týden poprvé v historii při svém obchodování propadla do absurdních záporných hodnot, padá i cena pohonných hmot na českém trhu. Společnost CCS ohlásila, že cena benzinu se koncem minulého týdne během jediného dne propadla o 30 haléřů na litr, což představuje tuzemský denní rekord. Zároveň se cena jak benzinu, tak nafty poprvé za poslední čtyři roky dostaly v průměru pod 27 korun za litr (v lednu činily přes 32 Kč za litr). I když na některých pumpách se dál ceny drží okolo 30 Kč za litr, na jiných se ceny už přiblížily 22 Kč.

Spolu s nižší cenou klesají i prodeje, protože došlo k výraznému útlumu automobilové dopravy. Prodejci tím přicházejí i o velkou část dalšího příjmu z prodeje doplňkového sortimentu, především tedy občerstvení. Příjmy z prodeje jiného zboží než paliv přitom na některých čerpačkách – spíš těch menších – tvoří i více než polovinu tržeb. Třeba Benzina zaregistrovala ve své síti mezi lety 2012 až 2019 nárůst v segmentu občerstvení o 326 %, oproti tomu prodej paliv během této doby vzrostl „jen“ na dvojnásobek. I když pro velké sítě všeobecně platí, že prodej paliv má větší význam než prodej ostatního zboží, význam občerstvení dokumentují i odlehčené statistiky Benziny – za standardní situace ve své síti prodá každé dvě vteřiny jednu kávu, každých pět vteřin jeden hot dog a každých 22 vteřin jeden sendvič.

04.05.2020Autodealers

Informace odjinud

Hyundai Tucson přichází jako plug-in hybrid. Nošovická novinka se vejde do 900.000 Kč

Plug-in hybridní derivát Hyundaie Tucson kombinuje benzinový čtyřválec 1.6 T-GDI s elektromotorem o celkovém výkonu 195 kW.
auto.cz

BMW slibuje první vůz s revolučními solid-state bateriemi do roku 2025

Technologie baterií s pevným elektrolytem, označovaných jako solid-state bateries, bude klíčovým prvkem pro elektrifikaci celého automobilového průmyslu.
auto.cz

Tank je nová čínská značka luxusních offroadů. Představuje už hned tři modely

Čínská automobilka Great Wall na trh uvádí novou značku Tank zaměřenou na luxusní offroady. Na právě probíhajícím šanghajském autosalonu představuje hned tři modely.
auto.cz

Policie bude ve středu na 800 místech v Česku měřit rychlost

Na přibližně 800 místech po celém Česku bude policie ve středu 21. dubna kontrolovat, zda řidiči dodržují maximální povolenou rychlost jízdy. Lokality vybrali policisté i veřejnost.
auto.cz

Znáte tento kousek z historie Škody? Podívejte se, jak by vypadal dnes

Retro frčí a automobilky si to moc dobře uvědomují. Celá řada výrobců už našla inspiraci ve své košaté historii. Jak by podobný krok vypadal v podání Škody?
auto.cz

Motoristická poradna: Karavaning mimo sezónu má svá pravidla. Víte, co byste neměli dělat?

Cestování s karavanem rozhodně není jen záležitostí prosluněných letních měsíců, vyrazit můžete i v zimě. Myslete však na jisté zásady.
auto.cz

Čínský bestseller Mini EV přišel o střechu, zřejmě nabídne i lepší dojezd

Populární čínský mini-elektromobil, který je pod označením Dartz Freeze Nikrob nově dostupný i v Evropě, přijíždí v otevřené verzi Cabrio. A zřejmě nabídne i několik zajímavých vylepšení.
auto.cz

Great Wall Cannon Baja Snake chce být čínským Raptorem, něco mu ale chybí

Populární čínský pick-up prošel výraznou úpravou, na které se podílela i známá společnost Shelby.
auto.cz

Aston Martin a jeho plány pro nejbližší léta: Upravená Valhalla, hybridní DBX i facelift DB11

Britská automobilka se potýkala s finančními potížemi, jsou snad již vyřešeny, a tak se čile pracuje na novinkách. A v Gaydonu se toho chystá hodně zajímavého.
auto.cz

Nafukovací nárazníky nejsou žádné sci-fi, Apple na ně má patent

Unikátní mechanismus za předním nárazníkem by měl usnadnit parkování, vytvářet jedinečný vzhled a minimalizovat zranění či poškození. Pokud by se tedy někdy dostal do výroby.
auto.cz

BMW M3 už brzy pořídíte se čtyřkolkou. Co prozradilo o své technice?

Nová generace BMW M3 na trh dorazila jako ryzí zadokolka. Už brzy ji však pořídíte i s pohonem všech kol, stejně jako odvozený model M4.
auto.cz

Začátek motorkářské sezóny přinesl rekordní počet tragických nehod

První týdny letošní motorkářské sezóny sice poznamenalo dočasné omezení cestování, přesto již počet dopravních nehod s tragickými následky překonal předešlé roky.
auto.cz

Ora Punk Cat je čínská napodobenina klasického Brouka s extravagantním interiérem

Čínská značka Ora představila dvě zajímavé novinky. Zatímco jedna výrazně připomíná klasický Volkswagen Brouk, druhá v nás vyvolává myšlenky na vozy Porsche.
auto.cz

Ford odhalil nový Evos. Podobné auto by mohlo nahradit Mondeo

V březnu automobilka Ford prozradila, že současné evropské Mondeo se bude ve španělské továrně vyrábět už jen do března 2022. A je pravděpodobné, že nová generace už nebude. 
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.