Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Končí výzva na 1 miliardu korun pro CNG autobusy

V pondělí 31. března v 16 hodin končí příjímání žádostí na poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) v Prioritní ose 2 – Zlepšení kvality ovzduší a snižování emisí.

Podle Českého plynárenského svazu (ČPS), který sleduje vývoj CNG a pravidelně zpracovává statistická data z této oblasti, jezdí v ČR již více než 420 CNG autobusů v nejméně dvaceti městech a z této dotace půjde pořídit asi 120 dalších CNG autobusů včetně 4 až 5 plnicích stanic. Ve světě dnes jezdí již téměř 782 tisíc CNG autobusů.

V ČR jezdí 19 716 autobusů a více než polovina z nich je starší 10 let. Navíc průměrné stáří se zvyšuje, na konci roku 2010 to bylo 14,38 roku, na konci roku 2011 pak 14,56 roku a na konci roku 2013 je to už 14,76 roku. Přitom průměrné stáří autobusů v Evropské unii (EU) činí maximálně 11 let. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) vyhlásilo dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu právě těch nejstarších, a životní prostředí nejvíce znečišťujících, autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na stlačený zemní plyn (CNG).

Až 85 procentní dotace je přímo podmíněna náhradou starých vozidel. Tato nahrazovaná vozidla musí splňovat emisní normy Euro 0 až III, musí být staré minimálně deset let a mít najeto alespoň 500 tisíc kilometrů. Autobusů normy Euro 0 až III je v ČR asi 13 tisíc. Výzva je určena pouze pro projekty, které budou realizovány na území Moravskoslezského kraje, Ústeckého kraje a Aglomerace Brno, kde Aglomerace Brno je definována seznamem zón a aglomerací podle zákona o ochraně ovzduší. Obměnou autobusů dojde podle MŽP k roční úspoře emisí ve výši 3 500 kilogramů tuhých znečišťujících látek. Dotace se týká i výstavby plnicích CNG stanic.

„Některé dopravní podniky uvádějí, že při využití zemního plynu šetří na palivových nákladech na každém ujetém kilometru 2 až 4 koruny, ročně se tedy – při obvyklém denním projezdu autobusové flotily o 30 vozidlech – jedná o úsporu asi 10 milionů korun,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS. „V Ostravě by si rádi pořídili letos asi deset a příští rok devadesát CNG

autobusů, v Brně také plánují celkem asi sto nových CNG autobusů a v Ústí třicet CNG autobusů. Dotace ale bohužel asi nebude stačit na všechny,“ dodává Jan Ruml.

V městské dopravě se přepraví ročně v ČR asi 2,2 miliardy osob. „V Brně se chystáme pořídit až sto kusů nových nízkopodlažních autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn, což představuje zhruba třetinu autobusového vozového parku společnosti, a vybudování vlastní plnicí stanice CNG s parametry, které odpovídají provozní potřebě plnění ve vazbě na denní výkon autobusů. Z tohoto důvodu jsme uvítali vyhlášení 57. výzvy z Operačního programu Životní prostředí a podali jsme žádost o poskytnutí podpory. Věříme, že se nám podaří na dotaci dosáhnout, protože v realizaci projektu jsme již fakticky začali,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Plnicí stanice stlačeného zemního plynu je již ve výstavbě a na dodávku prvních dvanácti autobusů jsou uzavřené smlouvy.“ CNG autobusy tak v ulicích Brna začnou jezdit pravděpodobně už v roce 2014.

„Také jsme podali žádost o poskytnutí podpory na 30 autobusů a jsme rádi, že tuto dotaci Evropská unie na CNG autobusy třem českým krajům poskytne. Plnicí stanici už hodláme postavit z vlastních zdrojů. Máme v kraji pět uhelných elektráren a čtyři činné velkolomy, tedy kromě velké finanční úspory za provoz autobusů, nám zcela jistě výrazně uleví od škodlivých emisí,“ řekl Radek Chobot, ředitel DP města Ústí nad Labem.

V loňském roce bylo v ČR registrováno 891 nových autobusů, z toho těch na CNG jen 42. V současné době u nás jezdí nejvíce CNG autobusů v Havířově, Liberci, Prostějově, Semilech, Táboře a v Ústeckém kraji. Další jezdí v České Lípě, Jablonci, Jeseníku, Jihlavě, Karlových Varech, Kladně, Litoměřicích, Pardubicích, Písku, Plzni, Přerově, Svobodě nad Úpou, Trutnově, Třebíči, Znojmě atd.

Zemní plyn je v současnosti nejperspektivnějším alternativním palivem, s jehož masovým rozšířením v příštích letech počítá i EU a odhaduje náklady na vytvoření sítě CNG stanic v celé EU na 160 milionů eur.

Informace o CNG: http://www.cng4you.cz

30.03.2014Autodealers

Informace odjinud

Hongqi láká české zákazníky. Model HS3 zlevňuje na 749.000 Kč, přitom je velký jako Kodiaq

Čínská značka Hongqi spouští v Česku prodejní akci na své nejmenší SUV HS3. Skladové vozy zlevňují o 190.900 Kč, přitom mají luxusní výbavu. 
auto.cz

Fiat Dobló EasyPRO je opravdový profesionál. A skvělým tipem pro řemeslníky

Dobló je již tradičně obchodně úspěšnou kompaktní dodávkou od Fiat Professional. Zatím poslední novinku v této řadě představuje verze EasyPRO. Čím je tak zajímavá?
auto.cz

Řidiči přechytračují kamery hlídající pozornost. Stačí plastová hlavička

Řidiči přechytračují bezpečnostní systémy nečekaně primitivním způsobem. Inženýři vyvíjejí sofistikované kamery, ale k oklamání stačí i levná plastová miniatura hlavy.
auto.cz

Mobilní kancelář přijíždí v novém kabátu! Chevrolet Silverado dostal dva nové osmiválce a obří displeje

Americký Chevrolet před pár dny odhalil výrazně přepracovanou modelovou řadu svého full-size pick-upu Chevrolet Silverado. Kromě výraznějšího designu a inovovaného interiéru přibyly do nabídky dva atmosférické osmiválce.
auto.cz

TEST Dacia Duster hybrid-G 150 4×4 – Pokrok je složitý a něco stojí

Dacia Duster byla v motoristickém světě vždy vnímána jako lidový hrdina, upřímné auto, které si na nic nehraje. S příchodem motorizace kombinující LPG, hybrid a pohon všech kol se však nabízí až nebezpečná otázka: Není to náhodou přesně naopak? Nehraje si nový Duster na jednoduchého a skromného drsňáka jen navenek, zatímco uvnitř ukrývá nesmírně složitou techniku, za kterou navíc požaduje nesmyslné peníze?
auto.cz

Oleje pro samočinné a manuální převodovky. Proč nejsou zaměnitelné?

Obecně vzato převodovka stejně jako motor potřebuje ke svému životu správný olej. Čím se ale liší mazivo pro manuální a samočinnou skříň? A opravdu není zaměnitelné?
auto.cz

Cybercab je první Tesla s pohonem předních kol. Přes malou baterii ujede téměř 700 km

Robotaxi od automobilky Tesla pojmenované Cybercab se postupně odhaluje, přestože sériové výroby zatím nedosáhlo a ovládají ho stále lidé. Díky americké agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA) a pozorným redaktorům serveru Car&Driver nyní známe podrobnosti o jeho pohonu.
auto.cz

Nejlepší auto na tahání? Plug-in hybrid bez čtyřkolky! Uspěla i Škoda Elroq

Zapomeňte na zažité dogma, že k utáhnutí pořádného karavanu bezpodmínečně potřebujete masivní SUV s naftovým motorem a pohonem všech kol. Na absolutní vrchol totiž Britové poprvé v historii pasovali manažerské kombi jezdící na benzin a elektřinu.
auto.cz

Genesis poodhaluje koncept svého supersportu. Interiér víc připomíná Pagani než Hyundai

Korejská prémiová značka představila evoluci konceptu dravého kupé, které kromě útoků na vytrvalostní závody láká na revoluci uvnitř kabiny. Ta se vzdala digitální strohosti ve prospěch precizního mechanického umění, jež doplňuje plánovaný vidlicový osmiválec pod kapotou.
auto.cz

Za volantem Baic BJ30 Hybrid AWD: Takový trochu čínský freelander

V rámci české premiéry jsme vyzkoušeli možná nejnovější čínské SUV s duší offroadu Baic BJ30. Nabízí vyspělý hybridní pohon spolu s pohonem všech kol. Jak si ale poradil se silnicemi v okolí Národního parku Podyjí?
auto.cz

Jak vydělat čtvrt miliardy? Tohle Ferrari Enzo stanovilo cenový rekord díky příplatku za 50 tisíc

Online aukce automobilů jsou zejména za oceánem na vzestupu, ta nejdražší auta světa se na nich ale příliš neobjevují. Ferrari Enzo před pár dny stanovilo nový rekord prodejní ceny automobilu v online aukci.
auto.cz

JLR couvá z elektromobilů, menší defender dostane spalovací motor

Menší sourozenec Land Roveru Defender, stejně jako všechna auta na platformě EMA, bude moci mít i hybridní pohon. Jakou bude mít formu, je zatím ve hvězdách.
auto.cz

Ineos Grenadier míří do britského vojska. Nepotřebuje AdBlue, stačí kerosin

Až dosud sloužil hlavně záchranářům a nadšencům, teď má pomáhat při obraně státu. Výrobce aut Ineos spojil síly s předními britskými odborníky na vojenskou techniku a společně představují nový speciál, který má uspět v novém tendru.
auto.cz

Takto vypadá nejlevnější Volkswagen ID.Polo! Stojí 619.900 Kč a výbavy i prostoru má spoustu

Dlouho očekávaný příchod čistě elektrického nástupce oblíbeného modelu Polo je u konce. V českém konfigurátoru již najdeme oficiální ceny a klíčový model značky můžeme objednat. Prvních 50 zákazníků navíc výrazně ušetří.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.