Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Letošní červen byl v počtu registrací nových osobních automobilů nejvýše za posledních šest let, meziročně vzrostl o 9,05 %. Registrace za 1. pololetí dosáhly 119 221 ks, což představuje meziroční nárůst o 3,18 %.
Registrace čistě elektrických OA letos vzrostly o 39,3 % (na 4 167 ks), jejich podíl na celkových registracích se zvýšil na 3,5 %. Počet hybridních vozidel vzrostl o 35 %.
Motocykly i přes červnový pokles zaznamenávají letos rekordní počet registrací. Také v ostatních kategoriích s výjimkou velkých nákladních vozů registrace meziročně vzrostly.

09.07.2024

Přehled a srovnání registrací elektrických a plug-in hybridních osobních automobilů v jednotlivých evropských státech - infografika CZ, infografika EN

15.05.2024 SDA

Za prvních pět měsíců letošního roku se registrace nových osobních automobilů meziročně zvýšily o 1,91 %.
Registrace čistě elektrických OA vzrostly o 11,5 % a program Záruka MPO tak nyní dorovnává pokles zaznamenaný v prvních třech měsících letošního roku, hybridní vozy zaznamenaly nárůst o 34,7 %. Nejvíce elektrických osobních automobilů prodaly značky Tesla, Škoda, Hyundai, Volvo a BMW.
Vozy kategorie SUV se na celkových prodejích OA podílejí již více než 47 %.
Meziroční nárůst vykázaly i ostatní kategorie vozidel s výjimkou velkých nákladních automobilů. Tisková zpráva

03.07.2024

Registrace nových osobních automobilů za první čtyři měsíce r. 2024 ukazují meziroční nárůst 3,2 %. V dubnu dosáhlo toto zvýšení 6,3 %.
V dubnu bylo zaznamenáno historicky nejvíce prodaných motocyklů za tento měsíc. Podobného absolutního rekordu dosáhly i lehké užitkové automobily (v porovnatelném období od roku 2008).
V pořadí nejprodávanějších značek OA se v dubnu historicky poprvé na druhé místo za značku Škoda posunula Toyota, která figuruje na druhém místě i u kategorie lehkých užitkových vozidel N1 (a to i za 1-4/2024).
Registrace čistě elektrických OA vzrostly v dubnu meziročně o 23,8 %, hybridní vozy zaznamenaly nárůst o 55,5 %. Podíl OA se vznětovým motorem rovněž mírně vzrostl, na 26,23 %.
I všechny ostatní kategorie vozidel vykázaly v dubnu meziroční nárůst. Tisková zpráva

05.06.2024

S postupným rozmachem elektromobility je často zmiňována ofenzíva cenově dostupných elektrických vozů z Číny. Zatímco na evropském trhu je každý pátý elektromobil čínský, v České republice zůstávají počty registrovaných v Číně vyrobených vozů nízké.

15.05.2024

Registrace nových osobních automobilů za 1. čtvrtletí 2024 dosáhly 57 605 ks, což představuje meziroční nárůst o 2,24 %. V březnu však o 15,47 % poklesly.

07.05.2024

Stáří automobilů na českých silnicích je jedno z nejvyšších ze všech zemí Evropy a tempo jeho stárnutí se v covidových letech 2020 a 2021 zrychlilo. Přesto je možné pozorovat jisté indicie, které mohou napovídat, že se nepříznivý trend pomalu otáčí.

Jedním z ukazatelů může být rozdíl mezi počtem poprvé registrovaných nových osobních automobilů a počtem ojetých vozů individuálně dovezených. Ten v loňském roce činil 67 509 ks ve prospěch nových automobilů a je tak nejvyšší od roku 2019,

17.04.2024

Registrace nových vozidel meziročně rostou. Motocykly v prvních dvou měsících zaznamenaly rekordní čísla, nejvyšší od roku 1993.
Osobní automobily vzrostly o 13,9 % (na 38 689 ks) a pohybují se teď přibližně na hodnotách z předkovidového období.
Registrace čistě elektrických OA vzrostly o 25,1 %, hybridní vozy zaznamenaly nárůst o 32,3 %.
Ostatní kategorie též meziročně vzrostly s výjimkou velkých nákladních automobilů. Tisková zpráva

05.04.2024

Letošním vítězem ankety Motocykl roku 2024, kterého společně vybrala odborná porota spolu s veřejností, je BMW R 1300 GS. Značka BMW zvítězila v této anketě již podeváté, což je nejvíce ze všech značek.

V jednotlivých kategoriích zvítězily:

Skútry: VESPA PRIMAVERA
Endura: HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS
Klasik: Harley-Davidson® Low Rider™ ST
Naked bikes: KTM 1390 Super Duke R
Cestovní silniční motocykly: DUCATI Multistrada V4 RS
Sportovní silniční motocykly: BMW M 1000 XR

 Více na stránkách ankety, výsledky a metodika volby

14.03.2024

Společnost Cebia 14. února 2024 vydala tiskovou zprávu s titulem „Autorizované servisy se loni výrazně zhoršily, vykazovaly horší práci než neautorizované“, kterou řada médií vzala jako základ pro své materiály s mnohdy senzacechtivými nadpisy, které poškozují značkové servisy.

Zpráva už ovšem jednoznačně nezmiňuje fakt, že tento audit je prováděn na objednávku několika významných leasingových společností poskytujících operativní leasing. Vyplývá to mimo jiné i z vyjádření, které SDA obdrželo od společnosti Cebia: více...

14.03.2024

Slavnostní vyhlášení Auta roku 2024 v České republice doplnily i oslavy 30. výročí založení Svazu dovozců automobilů a vzniku ankety Auto toku v České republice.
V Komorním sále Kongresového centra Praha se sešlo hned několik zajímavých osobností, které zavzpomínaly na úplné začátky SDA i ankety Auto roku v ČR. Více...

05.03.2024

Informace odjinud

Rallye Bohemia po 1. dnu: Vede Stříteský, stíhaný Marešem

Po první etapě Rallye Bohemia vede Dominik Stříteský (Škoda Fabia RS Rally2). Vedoucí jezdec šampionátu vyhrál tři rychlostní zkoušky ve třetím podniku Bonver mistrovství České republiky 2024 v automobilových soutěžích a na prvním místě má náskok tři sekundy.
auto.cz

Podívejte se na obří fotogalerii z Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2024

Navštívili jsme letošní Festival rychlosti v Goodwoodu 2024 a přinášíme vám fotogalerii zajímavých novinek i historických aut.
auto.cz

Pád prodeje elektromobilů v Německu za 1. pololetí 2024: Návrat k normálu?

Automobily s lokálně bezemisním pohonem na svém největším evropském trhu za prvních letošních šest měsíců hlásí významný pokles. Největší pád zažila Tesla, jiným výrobcům se naopak daří. Včetně Škodovky.
auto.cz

Sunbeam Rapier (1955–1976): Hardtopy se sportovními ambicemi

Hardtopy Sunbeam Rapier série I až V, vyráběné koncernem Rootes Group vycházely ze sedanu Hillman Minx a poháněly je čtyřválce s objemem 1,4 až 1,7 litru. Fastbacky z let 1967 až 1976 patřily do koncernové řady Arrow.
auto.cz

Za volantem omlazeného Fordu Kuga: Skvělé auto za skvělé peníze

Kompaktní SUV Kuga na českém trhu startuje na částce 649.900 Kč. Mnohem menší Škoda Karoq přitom vyjde dráž. A nejenom ona.
auto.cz

Mototest Suzuki GSX-8R: Stačí přidat kapotáž?

Nové kapotované Suzuki GSX-8R sice vychází z loňského naháče 8S, ale vypadá hodně rychle. Můžeme se těšit na ostrý supersport, nebo na pohodlný cesťák?
auto.cz

Řídili jsme novou Tatru Phoenix: Modernější tatra tu nebyla! Je to splněný sen

Nová Tatra Phoenix vylepšuje to, co je třeba, ale drží se osvědčeného technického konceptu. Nabídne modernější pracoviště řidiče a podstatně lepší výhled, ale podvozkem je pořád centrální nosná roura s kyvnými polonápravami. Jak jezdí vývojové prototypy, zkouším na kopřivnickém testovacím polygonu.
auto.cz

Chcete jet autem na olympiádu do Paříže? Kluci z Prahy vám ukážou, jak na to

Janek Rubeš s Honzou Mikulkou protentokrát opustí ulice Prahy a zavítají do hlavního města Francie, kde 26. července již 33. Letní olympijské hry. Ještě než ovšem do Paříže zavítají, dají nám tipy na zajímavé zastávky, které po cestě nesmíte minout.
auto.cz

Před startem Rallye Bohemia: Souboj generací pokračuje

Jedenapadesátý ročník Rallye Bohemia je třetím letošním podnikem Casino Bonver mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Jako lídr průběžného pořadí přijíždí Dominik Stříteský, v těsném bodovém závěsu za ním je desetinásobný domácí šampion Jan Kopecký.
auto.cz

Nejlevnější ojeté tesly na UlovAuto.cz

Americká Tesla se v prvním pololetí stala suverénně největším prodejcem elektromobilů v Česku. Za kolik se pohybují její ojeté modely?
auto.cz

Nový Fiat Grande Panda konečně do detailu: První ceny, interiér i pohonná technika

Nový Fiat Grande Panda přijíždí s dalšími oficiálními informacemi. Automobilka zveřejňuje první technická data, zajímavosti o interiéru i očekávanou cenu.
auto.cz

TEST Voyah Free 106 kWh – Čínské SUV za 2,2 milionu zaujme i zklame

Elektrické luxusní SUV Voyah Free vypadá na první pohled opravdu zajímavě, ale zvládne si obhájit cenovku přesahující dva miliony korun?
auto.cz

Genesis GV60 Magma se začne vyrábět už za rok. Bude mít techniku Ioniqu 5 N

Nová sportovní značka Magma odhaluje očekávané zahájení výroby prvního modelu. Elektrický hot hatch Genesis GV60 Magma se začne prodávat přibližně za rok.
auto.cz

První jízda s novou Dacií Spring: Už není jen na pizzu! Je dospělá a levnější

Dacia Spring je nejlevnějším elektromobilem od zavedené evropské značky. Modernizovaná verze přijíždí s dostupnějšími výkony, muší váhou, hodnotnějším interiérem a daleko lepšími jízdními vlastnostmi.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Bosch chystá snižování nákladů

Německý koncern Bosch oznámil snižování nákladů a počtu zaměstnanců kvůli chmurnému výhledu na rok 2024. Společnost očekává stagnaci výroby vozidel, což bude mít dopad na ziskové marže.

Celý článek

Renault předvedl v Praze Scénic E-Tech

Zimní zahrada pražského hotelu Holiday Inn hostila 16. dubna novinářskou prezentaci elektrického Renaultu Scénic E-Tech.

Celý článek

Vláda si brousí zuby na další gigafactory

Několik měsíců poté, co musela Česká republika vzdát své ambice na investici Volkswagenu do výstavby továrny na baterie do elektromobilů koncernu u Plzně, je tu další investiční pobídka na gigafactory.

Celý článek

Manažerské změny ve Volkswagen FS

Ve Volkswagen Financial Services se budou v lednu měnit manažeři. Z firmy odchází fleetař Jan Pařízek, v lednu se objeví u jiné koncernové značky. Na pozici ho nahradí dosavadní brand manažer firmy.

Celý článek

Gigafactory VW v Líních nebude

Česká vláda projednávala na středečním zasedání podporu uvažované gigafactory na baterie koncernu Volkswagen. Do tohoto jednání přišla informace, že automobilka plány na stavbu továrny prozatím ruší.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.