Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Skútr Honda Forza 350 se stal absolutním vítězem letošního ročníku ankety Motocykl roku, na pomyslných stupních vítězů jej doplnily ještě druhá Ducati Diavel V4 a třetí BMW M 1000 R.
V pátek v podvečer byly v rámci výstavy Motocykl v PVA Letňany slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Motocykl roku. Hlavní cenu vítězi předal ministr dopravy Martin Kupka. Letos bylo nominováno celkem 36 motocyklů v šesti různých kategoriích a o vítězích v jednotlivých kategoriích i absolutním pořadí rozhodovala jednak veřejnost a jednak odborná porota.

07.03.2023 Svaz Dovozců Automobilů

V únoru letošního roku se meziročně zvýšil počet registrací nových osobních automobilů o 18,3% na 16 826 ks.
Na 2. místo v počtu registrovaných OA se v únoru poprvé dostala značka Toyota. V pořadí značek v první desítce došlo meziročně ke zlepšení u značek Toyota (ze 4. na 2. místo), Mercedes (z 8. na 6.), Peugeot (z 15. na 9.).
Počet dovezených ojetých automobilů letos za první dva měsíce poklesl o 12,9%, ale jejich průměrné stáří nadále stoupá - v současné době je to 11,5 roku.
Vedle osobních automobilů letos (za únor i celoročně) meziročně vzrostly i registrace lehkých užitkových a nákladních vozů, autobusy a motocykly zaznamenaly pokles.

03.03.2023 Svaz Dovozců Automobilů

Na majitele nových vozů čeká od 1. března velká změna při registraci vozidla. Od prodejce nedostane velký technický průkaz, ale originál CoC listu*, který musí předložit při registraci vozidla.

Na základě změny zákona 56/2001 Sb., která vyšla ve sbírce zákonů dne 23.12.2022 pod číslem 432/2022 Sb., nebudou od 1. března výrobci a jejich akreditovaní zástupci vydávat osvědčení o registraci vozidla – část II, známé jako velký technický průkaz, a proto postupně přestane být součástí dokumentace k novému vozu, kterou zákazník při jeho koupi od prodejce obdrží.

 

27.02.2023 Svaz Dovozců Automobilů

Odborná novinářská porota zvolila ve druhém kole z šesti finalistů Auto roku 2023 v ČR, kterým se s výrazným náskokem oproti ostatním stala Honda Civic.

Slavnostního vyhlášení v Žižkovské věži se zúčastnil i ministr dopravy, pan Martin Kupka, který vítězi pogratuloval a předal pohár.

03.03.2023 Svaz Dovozců Automobilů

V lednu 2023 se meziročně zvýšil počet registrací nových osobních automobilů na 17 137 ks (+5,4%). Nejprodávanějším modelem byla Škoda Fabia.

K výraznému meziročnímu nárůstu o 135,7% došlo u plně elektrických vozů.

Počet dovezených ojetých automobilů se v lednu meziročně snížil o 13,5%, avšak jejich průměrné stáří nadále stoupá (54% nad 10 let, z toho 25% nad 15 let).

Ostatní kategorie též meziročně vzrostly s výjimkou autobusů, jejichž registrace jsou značně závislé na realizovaných zakázkách dopravních společností.

03.03.2023 Svaz Dovozců Automobilů

Osobní automobily dosáhly v roce 2022 průměrného stáří 15,93 roku.

Do roku 2019 se stáří vozového parku zvyšovalo poloviční rychlostí než v posledních letech, nyní se však průměrné stáří zvýšilo o 1 rok za pouhé tři roky.
V registru vozidel je v současnosti 6 425 417 osobních automobilů. Roční přírůstky se v posledních letech mírně snižují, počet vyřazovaných zůstává na přibližně stejné úrovni.

V rámci EU má ČR jeden z nejstarších vozových parků OA. Poslední statistiky evropského sdružení ACEA uvádějí za celou EU průměr 11,8 roku, Německo má 9,8 roku, Francie 10,3 roku, Itálie 11,8 roku a např. Slovensko s Polskem 14,3 roku.

   Stáří provozovaných vozidel má významný vliv na počet zraněných a usmrcených při dopravních nehodách, a na znečišťování ovzduší.

03.03.2023 Svaz Dovozců Automobilů

Odborná novinářská porota vybrala šest vozů, které postupují do druhého kola a utkají se o titul Auto roku 2023 v České republice.
Volbě v prvním kole předcházely jízdy s celkem 26 nominovanými vozy. Do 2. kola jich postupuje celkem šest, jelikož na posledním postupovém místě byly se stejným počtem hlasů dva vozy.
Nyní dvacetičlenná porota složená z uznávaných motoristických novinářů vybere z finalistů vítěze, který se bude moci pyšnit titulem Auto roku 2023 v České republice.
Slavnostní vyhlášení výsledků ankety se uskuteční za účasti zástupců automobilek, novinářů a partnerů ankety 7. února.
Finalisté ankety Auto roku 2023 v České republice (v abecedním pořadí):

BMW X1, Ford Ranger, Honda Civic, Peugeot 408, Renault Megane E-Tech, Volkswagen ID.Buzz

03.03.2023

Počet registrací nových vozidel v roce 2022 výrazně poznamenal jejich celkový nedostatek na trhu

Meziroční pokles registrací nových vozů se nejvíce projevil v kategoriích osobních a lehkých užitkových automobilů. Poptávka po nových vozidlech byla výrazně vyšší než možnosti jejich dodání. U osobních automobilů došlo k poklesu o 7,15%, u LUV o 14%.
Nákladní automobily vykázaly meziroční nárůst o 3,56%, ale ani zde nebyla poptávka zcela uspokojena, čísla jsou nadále nižší než v období před pandemií.
Registrace autobusů vzrostly meziročně o 20,78% a dosáhly úrovně let 2018 a 2019. Motocykly zaznamenaly nejvyšší prodeje od roku 2008.
Registrace čistě elektrických osobních vozů vzrostly meziročně o 47%, jejich podíl na trhu však dosahuje jen 2%.

03.02.2023 Svaz Dovozců Automobilů

V listopadu se počet registrovaných osobních automobilů meziročně zvýšil, celkové letošní prodeje jsou však oproti roku 2021 stále o 6,9% nižší.

Velký meziroční propad pokračuje u lehkých užitkových automobilů (za 1-11 o 12,1%), ostatní kategorie vozidel zaznamenaly nárůst.

Výrazně rostou registrace bateriových osobních vozů, za listopad z loňských 292 ks na 447 ks (+53%).

05.01.2023 Svaz Dovozců Automobilů

V říjnu bylo registrováno 16 283 osobních automobilů, což je sice ve srovnání s loňskem, kdy došlo ke značnému propadu, nárůst o 28%, ale registrace nedosáhly ani úrovně roku 2020 a oproti roku 2019 jsou nižší o 8,3%.
Počet registrovaných elektrických vozidel v říjnu meziročně stoupl o 46%.
Z ostatních kategorií zaznamenaly v říjnu meziroční pokles lehké užitkové vozy a autobusy, nákladní automobily a motocykly vzrostly.

05.12.2022 Svaz Dovozců Automobilů

Průměrné stáří se zvýšilo ve všech kategoriích vozidel. Na konci září dosáhlo u osobních automobilů 15,83 roku a celkem u všech motorových vozidel 18,84 roku.
Výraznější stárnutí vozového parku způsobují jak nižší prodeje nových vozů, tak dovoz ojetých s vysokým průměrným stářím. Vliv má i nízký počet vyřazovaných přestárlých vozidel.
Tento stav se dlouhodobě negativně podílí na počtu těžce zraněných a usmrcených osob při dopravních nehodách i na ekologii silničního provozu.
Počet osobních automobilů v registru vozidel se za třetí kvartál zvýšil o 31 387 na 6 398 041 ks. Celkový vozový park se rozrostl na 8 717 353 vozidel, přičemž u nákladních automobilů a autobusů došlo k mírnému poklesu.

24.01.2023 Svaz Dovozců Automobilů

Informace odjinud

ECD Project Ghost se tváří jako běžný Defender, ukrývá však elektrický pohon

Nový restomod z dílny společnosti ECD Automotive Design zaujme klasickým vzhledem i nevšedním pohonem.
auto.cz

Dacia slibuje ofenzivu v C-segmentu, Bigster a nový Duster bude vyrábět v Rumunsku

Automobilka rozvíjí svůj průmyslový plán, jehož cílem je ofenziva v C segmentu a podpora produktového portfolia.
auto.cz

Nesháníte starší Octavii s nízkým nájezdem? Tyto daly nezvykle malou porci kilometrů

Škoda Octavia je díky své všestrannosti autem, které u svých majitelů často polyká kilometry ve velkém. Přesto se dají najít kusy s překvapivě nízkým nájezdem.
auto.cz

Škoda upřesňuje plány, nový Superb a Kodiaq představí v druhé polovině roku

Rok 2023 bude pro mladoboleslavskou automobilku celkem náročný. Změn se dočká celá řada modelů.
auto.cz

Podle Jahna bude muset Škoda kvůli Euro 7 propouštět. Malá auta se už nevyplatí vyrábět

V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí.
auto.cz

Co čekat od faceliftovaného Clia? Renault pozmění motorizace a výbavu

Modernizace francouzského hatchbacku Clio je na spadnutí, pojďme se proto podívat, co Renault pro novinku připravuje. Vzhled vozu přitom již unikl na první fotografii.
auto.cz

Kdy přezout na letní pneu? Hloubka dezénu, dojíždění zimních, legislativa

S jarem se blíží přezouvání na letní pneumatiky. Podívejme se na zákon, hloubku dezénu, životnost a dojíždění zimních pneumatik.
auto.cz

Vyčištění lepkavých tlačítek u Ferrari stálo majitele skoro jako ojetá Octavie. Raději ho vyměnil za Corvettu

Při prodeji auta je slušnost předvést jej v co největší čistotě. Majiteli Ferrari to však přineslo pěkně tučnou fakturu a to chtěl jen vyčistit tlačítka.
auto.cz

TEST Škoda Enyaq RS iV – Svižný sympaťák do zásuvky

Nejvýkonnější elektrická motorizace v karoserii klasického SUV nabízí svižné svezení, parádní komfort i dostatek praktičnosti.
auto.cz

Co až EU vybije všechny malé vozy? Trh mohou reálně zachránit japonské kei cary. Vlastně sem už tiše pronikají

V Evropě postupně vymírají cenově dostupné modely. Situaci by do budoucna mohly zachránit japonské kei cary. Bude jich ale jen pár...
auto.cz

Citroën Xantia dodnes drží rekord v ovladatelnosti, poznejte jeho příběh od prvních prototypů!

Avantgardní sedan a později i kombi patří k velkým úspěchům francouzské značky. Byl moderní, komfortní a skvěle řiditelný.
auto.cz

Alfa Romeo 6C 3000 CM Boano: Splněné přání diktátora Peróna

Argentinský prezident Juan Perón si do své sbírky automobilů objednal sportovní dvoumístné kupé na podvozku Alfa Romeo 6C 3000 CM s 3,5 litrovým řadovým šestiválcem a karoserií Boano.
auto.cz

Nové Porsche 718 Boxster by mohlo vypadat takto. Jezdit bude na elektřinu

Příští generace sourozeneckých modelů Porsche 718 Boxster a Cayman dorazí zřejmě v roce 2025.
auto.cz

Mercedes-Benz GLA prošel modernizací. Sází na bohatší výbavu a elektrifikaci

Německý crossover GLA od Mercedesu prošel modernizací, která přinesla jen decentní změny vzhledu, ale o to výraznější změny techniky a výbavy.
auto.cz

Aktuality členů

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.