Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Registrace nových osobních automobilů za 1. čtvrtletí 2024 dosáhly 57 605 ks, což představuje meziroční nárůst o 2,24 %. V březnu však o 15,47 % poklesly.
Relativně teplý konec března motorkáře nepřesvědčil, přesto meziročně registrace motocyklů za 1. Q 2024 vzrostly téměř o osm procent.
Pokles zaznamenaly i plně elektrické OA, což může souviset s vyhlášenou, ale zatím nerealizovanou výzvou „Záruka“ na podporu nákupu bezemisních automobilů pro podnikatele. Pokles činil 1,82 % a v samotném březnu dokonce 35,14 %. Počet hybridních vozidel vzrostl o 26,3 %.
V ostatních kategoriích s výjimkou velkých nákladních vozů registrace meziročně vzrostly.

05.04.2024

Stáří automobilů na českých silnicích je jedno z nejvyšších ze všech zemí Evropy a tempo jeho stárnutí se v covidových letech 2020 a 2021 zrychlilo. Přesto je možné pozorovat jisté indicie, které mohou napovídat, že se nepříznivý trend pomalu otáčí.

Jedním z ukazatelů může být rozdíl mezi počtem poprvé registrovaných nových osobních automobilů a počtem ojetých vozů individuálně dovezených. Ten v loňském roce činil 67 509 ks ve prospěch nových automobilů a je tak nejvyšší od roku 2019. Tisková zpráva

14.03.2024

Přehled a srovnání registrací elektrických a plug-in hybridních osobních automobilů v jednotlivých evropských státech - infografika CZ, infografika EN

04.04.2024

Registrace nových vozidel meziročně rostou. Motocykly v prvních dvou měsících zaznamenaly rekordní čísla, nejvyšší od roku 1993.
Osobní automobily vzrostly o 13,9 % (na 38 689 ks) a pohybují se teď přibližně na hodnotách z předkovidového období.
Registrace čistě elektrických OA vzrostly o 25,1 %, hybridní vozy zaznamenaly nárůst o 32,3 %.
Ostatní kategorie též meziročně vzrostly s výjimkou velkých nákladních automobilů. Tisková zpráva

05.04.2024

Letošním vítězem ankety Motocykl roku 2024, kterého společně vybrala odborná porota spolu s veřejností, je BMW R 1300 GS. Značka BMW zvítězila v této anketě již podeváté, což je nejvíce ze všech značek.

V jednotlivých kategoriích zvítězily:

Skútry: VESPA PRIMAVERA
Endura: HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS
Klasik: Harley-Davidson® Low Rider™ ST
Naked bikes: KTM 1390 Super Duke R
Cestovní silniční motocykly: DUCATI Multistrada V4 RS
Sportovní silniční motocykly: BMW M 1000 XR

 Více na stránkách ankety, výsledky a metodika volby

14.03.2024

Společnost Cebia 14. února 2024 vydala tiskovou zprávu s titulem „Autorizované servisy se loni výrazně zhoršily, vykazovaly horší práci než neautorizované“, kterou řada médií vzala jako základ pro své materiály s mnohdy senzacechtivými nadpisy, které poškozují značkové servisy.

Zpráva už ovšem jednoznačně nezmiňuje fakt, že tento audit je prováděn na objednávku několika významných leasingových společností poskytujících operativní leasing. Vyplývá to mimo jiné i z vyjádření, které SDA obdrželo od společnosti Cebia: více...

14.03.2024

Slavnostní vyhlášení Auta roku 2024 v České republice doplnily i oslavy 30. výročí založení Svazu dovozců automobilů a vzniku ankety Auto toku v České republice.
V Komorním sále Kongresového centra Praha se sešlo hned několik zajímavých osobností, které zavzpomínaly na úplné začátky SDA i ankety Auto roku v ČR. Více...

05.03.2024

Ministr dopravy Martin Kupka předal při slavnostním vyhlášení v Kongresovém centru Praha cenu pro vítěze jubilejního 30. ročníku ankety Auto roku v České republice. Podruhé v historii se jím stal vůz značky Mercedes-Benz, nová Třída E tak navázala na úspěch modelu SLS AMG z roku 2011.

05.03.2024

V lednu 2024 se meziročně zvýšil počet registrací nových osobních automobilů o 18,8 % (na 20 361 ks). Pokračuje tak zatím pozitivní trend z minulého roku. Pořadí značek na prvních třech místech je Škoda, Hyundai, Toyota. Registrace čistě elektrických OA vzrostly o 10,3 %, hybridní vozy vzrostly celkově o 29,6 %, plug-in hybridy však o 11,7 % poklesly. Ostatní kategorie též meziročně vzrostly s výjimkou velkých nákladních automobilů.

05.03.2024

Registrace nových osobních aut v roce 2023 dosáhly 221 422 ks, což je o 29 335 vozidel více než v roce 2022 a představuje to nárůst o 15,27 %.

V roce 2023 bylo registrováno celkem 40 804 osobních automobilů s hybridní pohonnou jednotkou, především registrace hybridů bez vnějšího dobíjení zaznamenaly navzdory nulové statní podpoře enormní nárůst o plných 42,5 %.

Podíl bateriových elektrických vozů v roce 2023 vzrostl o 50 % (z 2 na 3 %). Bylo zaregistrováno 6 640 nových elektromobilů. V EU však podíl dosáhl již přes 16 %.

Z pohledu paliv drží mezi osobní automobily prim benzín (66,24 %), z pohledu obchodních tříd první místo i nadále okupují SUV (45,04 %) a nejprodávanějším modelem je Škoda OCTAVIA (9,85 %).

06.02.2024

Dva zástupci prémiového segmentu, dva elektromobily a vůz prodávaný výhradně s pohonem všech kol – taková je skladba finálové pětice, která se utká o prestižní titul Auto roku 2024 v České republice.

Odborná porota složená z 20 předních českých motoristických novinářů vybrala na základě svých zkušeností z 1. kola jízd letošního jubilejního 30. ročníku ankety Auto roku pět finalistů (v abecedním pořadí): BMW řady 5, Hyundai Ioniq6, Kia EV9, Mercedes-Benz třídy E, Subaru Crosstrek

  • Všechny nominované vozy jsou k náhledu zde

08.02.2024

Informace odjinud

Subaru Forester má novou speciální edici. Zakládá na sportovní výbavě STI

V Japonsku se představuje nové Subaru Forester STI Sport Black Interior Selection. Jak už název napovídá, hlavní novinkou je černý interiér se speciálním vnějším lakem.
auto.cz

Nový sedan Volkswagen Passat je tu! Jak by mohl vypadat konkurent Superbu

Náš dvorní automobilový grafik Honza Lušovský představuje svou vizi nového Volkswagenu Passat s karoserií sedan. Podívejte se, jak by mohl vypadat.
auto.cz

Exemplar I: Návrat mědi, mosazi a bronzu do automobilů se nekonal

Velké americké kupé Buick Riviera převlečené do vcelku fešných italských šatů s notnou dávkou blyštivého kovu? Jedno takové skutečně existuje, má vcelku zajímavé pozadí vzniku a dá se koupit.
auto.cz

Nový Volkswagen Golf se poprvé ukázal v Česku. Za zpěvu Mig 21

Nedávno modernizovaný golf byl – alespoň po stránce aut – hlavní hvězdou události VW Big Night 2024. Na pódiu se však ukázal i Lukáš Krpálek, Tomáš Klus či Jiří Macháček se skupinou Mig 21.
auto.cz

On-line hlášení nehod v Česku? Super nápad ušetří čas i peníze

Policisté by do budoucna mohli dostávat hlášení o nehodách on-line. Aplikace České asociace pojišťoven nahradí v určitých případech papírový záznam o dopravní nehodě.
auto.cz

WRC Rally Croatia 2024: Program, závodníci, kde sledovat

Nováček v seriálu WRC se osvědčil. Chorvatsko bude hostit teprve čtvrtý ročník, ale už nyní se závod těší ohromnému úspěchu - návštěvnost minulého i předminulého ročníku přesáhla 300.000 diváků. Kromě světové špičky se představí i jeden český závodník.
auto.cz

Aston Martin spalováky nezavrhne. Lidé je totiž pořád chtějí

Nedlouho po odkladu představení prvního elektromobilu se britský Aston Martin zařekl, že spalovací motory vydrží hluboko do 30. let. Kolem elektromobilů je podle jeho šéfa více humbuku než zájmu zákazníků.
auto.cz

Vodík v těžké váze. Tatra detailně ukázala prototyp Force e-Drive

Prototyp vodíkové tatry pro těžkou práci dává perfektní smysl, když spojíme snahu o snižování emisí, evropské směrnice ESG a fakt, že se vodík na rozdíl od elektřiny dá přivézt v cisterně. Tenhle modrý kousek bude měsíce jezdit ve zkušebním provozu v povrchovém dole na území ČR.
auto.cz

Nový Ford Mustang Mach-E GT je rychlejší než superauta. Na 100 km/h je v mžiku

Americká automobilka inovovala (nejen) vrcholnou verzi svého elektrického SUV, které se inspirovalo legendárním Fordem Mustang.
auto.cz

Lze ušetřit s díly z vrakovišť? Buďte opatrní, vyhnete se problémům

Náhradní díly z vrakoviště dokážou ušetřit peněženku i čas. Neopatrný výběr ale může naopak vést k větším problémům. Pozor si také dejte na záruky přímo na vrakovišti, ale i v servisu.
auto.cz

Legendární Škoda Felicia slaví 30 let: Byla autem úplně pro každého

Před třiceti lety začala Škoda vyrábět pětidveřové hatchbacky Felicia s pohonem předních kol. Následovalo pětidveřové kombi a užitkové verze.
auto.cz

Ferrari Roma Spider má prestižní cenu za design. Jako Škoda Fabia

Otevřená Roma sbírá pro Ferrari už v pořadí 29. ocenění za vůbec nejlepší design.
auto.cz

Emisní norma Euro 7 nakonec nebude takový strašák. Co všechno sleduje?

Emisní norma Euro 7 nebude takový strašák, jak mohla podle původního návrhu vypadat. Nově však zavede limity pro otěrové částice z brzd či pneumatiky i další více či méně viditelná zpřísnění.
auto.cz

Nová Škoda Kodiaq: Jak jezdí slabší 2.0 TDI a nový plug-in hybrid?

V prvních dojmech přímo z Katalánska jsme vám přinesli zkušenosti se dvěma protipóly v podobě základní patnáctistovky a vrcholného dieselu 2.0 TDI se 142 kW a pohonem 4x4. Teď se dostalo i na slabší naftu a plug-in s velmi zajímavým elektrickým dojezdem.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Vláda si brousí zuby na další gigafactory

Několik měsíců poté, co musela Česká republika vzdát své ambice na investici Volkswagenu do výstavby továrny na baterie do elektromobilů koncernu u Plzně, je tu další investiční pobídka na gigafactory.

Celý článek

Manažerské změny ve Volkswagen FS

Ve Volkswagen Financial Services se budou v lednu měnit manažeři. Z firmy odchází fleetař Jan Pařízek, v lednu se objeví u jiné koncernové značky. Na pozici ho nahradí dosavadní brand manažer firmy.

Celý článek

Gigafactory VW v Líních nebude

Česká vláda projednávala na středečním zasedání podporu uvažované gigafactory na baterie koncernu Volkswagen. Do tohoto jednání přišla informace, že automobilka plány na stavbu továrny prozatím ruší.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Toyota Kolín plánuje nulové emise při výrobě aut

Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.

Celý článek

Ministři testují vodíkovou Toyotu Mirai

Šéf Toyoty ČR Martin Peleška předal ve středu 14. června dva vozy Mirai ministrům práce a sociálních věcí a životního prostředí. Členové vlády mají rok na to, aby otestovali jejich vodíkový pohon.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a ministr životního prostředí Petr Hladík /KDU-ČSL/ už v minulosti nakupovali pro své resorty hybridy a elektromobily, teď se rozhodli rozšířit flotilu bezemisních vozů o vodíkový pohon. Od Toyoty si na rok pronajali za 20 000 korun měsíčně po jednom kusu Miraie.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.