Výroba automobilů v České republice se v říjnu kvůli odstávkám způsobeným nedostatkem čipů propadla meziročně o 47 %, vyrobeno bylo 68 202 osobních vozidel, informoval AutoSAP.
Celkově bylo v letošním roce vyrobeno 899 855 automobilů. To je o 4 % méně než ve stejném období loňského roku, který byl dosud objemově nejhorším od roku 2014.
Pod tíhou přetrvávajících bezprecedentních omezení a výpadků ve výrobě proto automobilový průmysl apeluje na vládu, aby urychleně schválila systém dočasné podpory zaměstnanosti z programu Antivirus.
Automobilce Hyundai se i přes zpomalení daří jako jediné čipové krizi odolávat. Od ledna do konce října vyrobila 231 600 vozidel, tedy o 21,8 % více než v loňském roce. V říjnu bylo v Nošovicích vyrobeno 24 300 automobilů (- 8,8 %).
ŠKODA AUTO, která v průběhu října musela výrazně omezit produkci v tuzemských závodech, vyrobila v dosavadním průběhu roku 547 174 vozidel (- 11,0 %). V říjnu se výroba propadla o 59,2 % na 32 865 automobilů.
Také na produkci kolínské Toyoty se výrazně podepsala čipová krize. V říjnu bylo vyrobeno 11 037 automobilů (- 49,0 %). Od začátku roku vyrobila Toyota celkově 121 081 vozidel (- 8,5 %).
Podíl elektrických vozidel na tuzemské produkci nadále roste. V dosavadním průběhu roku bylo vyrobeno 100 856 elektrických vozidel (BEV a PHEV), to činí podíl na celkové výrobě 11,2 %, v samotném říjnu pak dokonce 14,7 %.
Bateriových elektromobilů bylo od začátku roku vyrobeno 58 163 ks (tj. 6,5 %), plug-in hybridů 42 693 ks (tj. 4,7 %). ŠKODA AUTO mezi lednem a srpnem vyrobila 40 335 BEV a 23 793 PHEV, Hyundai 17 828 BEV a 18 900 PHEV.
Autobusy
Také produkce autobusů v Česku ve srovnání s minulým rokem poklesla. Vyrobeno bylo 3 747 autobusů (- 7,2 %). Tradičně největším výrobcem je vysokomýtské IVECO CR. Společnost od ledna do října realizovala produkci 3 410 autobusů (- 6,6 %). SOR Libchavy vyrobila v dosavadním průběhu roku celkově 318 autobusů (- 12,9 %), z nichž 55 ks bylo s plně elektrickým pohonem.
Motocykly
Společnosti JAWA Moto se v letošním roce nadále daří. Celkově vyrobila 862 strojů, tj. o 446 ks více než v minulém roce (+ 107,2 %).
Česká vláda projednávala na středečním zasedání podporu uvažované gigafactory na baterie koncernu Volkswagen. Do tohoto jednání přišla informace, že automobilka plány na stavbu továrny prozatím ruší.
Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.
Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.
Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.
Šéf Toyoty ČR Martin Peleška předal ve středu 14. června dva vozy Mirai ministrům práce a sociálních věcí a životního prostředí. Členové vlády mají rok na to, aby otestovali jejich vodíkový pohon.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a ministr životního prostředí Petr Hladík /KDU-ČSL/ už v minulosti nakupovali pro své resorty hybridy a elektromobily, teď se rozhodli rozšířit flotilu bezemisních vozů o vodíkový pohon. Od Toyoty si na rok pronajali za 20 000 korun měsíčně po jednom kusu Miraie.
Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva