Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Listopadové prodeje nejen pod vlivem čipů a pandemie

Pokud bychom srovnávali listopadové registrace 16 174 osobních a 1 485 lehkých užitkových automobilů s říjnem, pak zejména u osobních vozů došlo ke skokovému zlepšení. Také po 11. měsících letošního roku jsou prodeje lepší než loni. Při srovnání s roky před pandemií to ale už tak dobře nevypadá.

Jako každé statistiky lze i ty automobilové obzvláště letos prezentovat optimisticky, reálně nebo pesimisticky. Záleží jen na úhlu pohledu a přání co se chce preferovat. Na trh totiž působí daleko víc faktorů než v minulých letech. Tím nejhorším je samozřejmě pandemie koronaviru, se kterou do určité míry souvisí nedostatek „čipů“, ale to není vše.

Oproti roku 2017 jsou letos výsledky registrací osobních vozů o čtvrtinu nižší a je víc než pravděpodobné, že i kdyby nebylo pandemie, hodnoty z let 2016 až 2018 by náš trh letos stejně nedosáhl. Jednou z příčin je skutečnost, že náš vozidlový park je docela slušně nasycený a majitele starých vozidel prakticky nic moc nenutí k jejich obnově.

Zájmu o nová auta nenahrává ani strukturální „modernizace“ nabídky, která u nových automobilů míří stále výš (a dráž!), takže např. díky některým rádoby inovativním prvkům ovládání, které jsou jen komplikovanější, se vozy cenově vzdalují kupním možnostem významné cílové skupiny méně movitých zákazníků.

Když k tomu připočítáme značnou hospodářskou nejistotu a v neposlední míře také zdražování prakticky všeho, není divu, že se nemalá část potenciálních zákazníků rozhoduje ponechat si svá auta déle, nebo se obrací ke koupi ojetin.

Také proto jsou první registrace dovážených ojetin už několik měsíců vyšší než registrace nových vozů. V listopadu to bylo 17 492 ojetých k 16 174 nových. I to patří k současné realitě českého automobilového trhu.

Je nesporné, že za poslední měsíce mnohým výrobcům ovlivnily produkci nejen protipandemická opatření, ale také nedostatek „čipů“. Výsledky registrací tak ukazují, jak které značky měly s čipy problémy. Např. Škoda přes odstávku výroby nakonec určitou dodávku čipů zřejmě získala a mohla u nás dodat alespoň 5 410 vozů, což je sice méně než loni, ale ještě zpočátku měsíce vypadala situace daleko hůř.

Velké problémy neměly naopak korejské značky Hyundai, který už dosáhl na tržní podíl 12,95 % a Kia (5,91 %). V listopadové hitparádě se umístily na druhé a třetí příčce, a vykázaly také největší meziroční nárůst registrací (Hyundai + 51,92 % a Kia +35,41 %). Pro Kiu je to doslova historický úspěch.

Rovněž čtvrtá Toyota měla určitě méně problémů než Volkswagen, který klesl z třetí až na pátou příčku, s tržním podílem jen 4,86 %. Nejen vlivem nedostatku čipů zaznamenal VW na českém trhu za listopad meziroční propad celých – 64,7 %.

06.12.2021Autodealers

Informace odjinud

BYD Sealion 08 je novou vlajkovou lodí. Na jeden zátah dojede až do Chorvatska

Jednou z mnoha novinek na autosalonu v Pekingu je nová generace „lachtana“ firmy BYD. Technicky velmi sofistikované auto se bude prodávat také v Česku.
auto.cz

Porsche tvoří unikáty pro Woodyho a Buzze Rakeťáka z Toy Story 5

Brzy nás čeká premiéra pátého dílu legendární ságy Toy Story: Příběh hraček. K této příležitosti připravuje automobilka Porsche ve spolupráci se studii Disney a Pixar trojici unikátních vozů 911. Celý výtěžek z jejich prodeje poputuje na charitativní účely.
auto.cz

Tohle mělo být vícemístné elektrické SUV od Fordu. Proč se nedostalo do výroby?

Jednou z možností jak nahradit kdysi běžná auta třídy MPV je nabídnout větší SUV. Ideálně se třemi řadami sedadel. Ford takové auto připravoval, nakonec se však do výroby nedostalo.
auto.cz

TEST Nissan Micra Evolve 52 kWh – Malý městský šikula

Šestá generace oblíbeného modelu Nissan Micra vsadila na techniku čistě elektrického Renaultu 5 E-Tech za znatelně nižší cenu. Její vzhled je navíc méně okoukaný a nebýt kratšího dojezdu a několika drobných nedostatků, dokázal bych si představit jako druhé auto k sobě domů. 
auto.cz

Konečně střešní stan, kde se nemusíte plazit! Thule překopalo tradiční konstrukci

Střešní stany mají jednu velkou slabinu. Jakmile v nich zrovna nespíte, jsou vlastně k ničemu. Většina skořepinových modelů je totiž tak nízká, že se v nich sotva převléknete. Novinka Thule Widesky se to snaží změnit.
auto.cz

Nové porsche míří do formule E. Už má termín premiéry na trati

Porsche odhalilo nový monopost, který nabízí vyšší efektivitu, větší výkon i další vývojový potenciál pro příští sezónu. Oficiální nasazení se plánuje v prosinci. 
auto.cz

Nové rychlé nabíječky na českých dálnicích! Orlen staví vlastní síť

Polský gigant Orlen, který dominuje českému trhu, buduje vlastní síť ultrarychlých dobíjecích stanic. Na významných tazích tak budou řidiči moci dobíjet výkonem až 300 kW.
auto.cz

Kdyby měl Iron Man Porsche 911, určitě by vypadalo takto. Poslední Speedster je naprostý unikát

Endgame není jen jeden díl legendární filmové série Iron Man, ale také oficiální jméno posledního vyrobeného kusu reinkarnace Porsche 911 od společnosti Gunther Werks.
auto.cz

Testovali jsme nový Nissan Micra. Čím se liší od R5 a jak se nám líbil?

Ještě než se na čistě elektrický Nissan Micra podíváme v zítřejším plnohodnotném testu, připravili jsme si pro nedočkavce video ze zákulisí.
auto.cz

Start rallye sezony v České republice: Kdo dohoní Kopeckého?

Na Rallye Šumava začíná o víkendu mistrovství republiky v automobilových soutěžích. Slibuje více napínavou podívanou než v předchozích letech.
auto.cz

Konečně jsme se dočkali! Volkswagen představil nový full-hybrid, tady jsou podrobnosti

Pokud vám mild hybridy přijdou málo ekonomické a zároveň nemáte kde nabíjet, měli jste zatím u VW docela problém. Pomyslnou mezeru však brzy vyřeší zcela nový full-hybridní systém, který pro mnohé představuje ideální variantu elektrifikace.
auto.cz

Před Rallye Kanárské ostrovy: Vyhraje zase Toyota?

Japonec Takamoto Katsuta je prvním jezdcem své země, který ve více než padesátileté historii mistrovství světa v automobilových soutěží vede světový šampionát. První čtyři místa v průběžném pořadí MS jsou jezdci s továrními vozy Toyota GR Yaris Rally1.
auto.cz

Dnes je Národní den bez spěchu. Těchto 5 hříšníků by se mělo zamyslet

Dnešní Národní den bez spěchu nám má připomenout, že žádná schůzka nestojí za lidský život. Podívejte se na šílené rekordy z posledního Speed Marathonu, které dokazují, že pro některé řidiče jsou rychlostní limity jen orientačním číslem.
auto.cz

Renault a Geely představují technický skvost: Nejlehčí produkční motor V6 světa

Společný podnik Renaultu a Geely, vystupující pod názvem Horse Powertrain, odhalil v Pekingu technický skvost s označením W30. V kombinaci s elektřinou slibuje výkony přesahující tisíc koní. Samotný agregát přitom váží pouhých 160 kilogramů.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.