Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

CNG s novým rokem opět podraží

Průměrná cena CNG klesla díky odpuštěnému DPH pod 30 Kč/kg. Stlačený zemní plyn však zřejmě podraží, pokud se od ledna daň vrátí na standardní hodnotu.

Rostoucí ceny paliv nutí firmy i živnostníky hledat nové možnosti úspor za provoz vozidel. Výrazně tak rostou odběry plynu prostřednictvím CNG karty akceptované téměř u poloviny všech plnicích stanic. Poskytuje totiž trvalou slevu 2 Kč/kg CNG přibližně u stovky stanic innogy a E.ON.

Nulová sazba DPH na plyn se podle Českého plynárenského svazu (ČPS) v listopadu a prosinci letošního roku naplno promítla do konečných cen na plnicích stanicích většiny dodavatelů CNG. Z říjnových cenových extrémů, které se pohybovaly někdy i kolem 60 Kč/kg, spadly ty nejvyšší ceny díky odpuštěné DPH na méně než 50 Kč. Průměrná cena CNG v Česku je pak v současnosti zpět pod 30 Kč/kg. Aktuální ceny zveřejňuje portál CNG.cz.

I přes zdražování si CNG zachovává svou cenovou výhodu ve srovnání s benzínem. Ten totiž podražil výrazně více. „Zatímco odpovídající množství CNG, tedy metr krychlový, vycházel začátkem letošního roku ve srovnání s litrem Naturalu 95 levněji průměrně o více než 8 korun, nyní je rozdíl i díky odpuštěné DPH téměř dvojnásobný. Průměrná cena metru krychlového je totiž přes 21 korun, zatímco cena litru benzínu činí průměrně skoro 37 korun,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

„V případě, že se od ledna daň vrátí na standardní hodnotu, budou ceny CNG v konečném důsledku samozřejmě růst,“ předpokládá Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, podle které lze dlouhodobý vývoj cen zemního plynu při současném dění na trhu predikovat jen velmi těžko. „Mírný optimismus nicméně můžeme cítit při pohledu na aktuální data nizozemského obchodního hubu. Zde lze pozorovat 50procentní pokles cen pro druhý kvartál roku 2022 oproti cenám v prvních třech měsících,“ dodává Lenka Kovačovská.

CNG bude i se započtením DPH nadále cenově výhodnější oproti drahému benzínu. I tak ale firmy nebo podnikatelé stále více využívají nástroje, které umí provoz flotily vozů na plyn zlevnit. „Aktuálně zaznamenáváme historicky největší odběry plynu prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet. V posledních dvou měsících se jedná o meziroční růst o 60 až 70 procent a zatímco loni dosáhly celkové odběry firem sdružených v naší nákupní alianci 500 tisíc kilogramů CNG, letos to bude více než 600 tisíc kilogramů,“ říká Damir Duraković.

„Naše CNG karta zajišťuje přibližně u stovky plnicích stanic innogy Energo a E.ON Energie trvalou slevu 2 koruny na kilogram CNG, respektive nyní bez odpuštěné DPH 1,65 koruny na kilogram,“ doplňuje ředitel Axigonu s tím, že kupříkladu na většině plniček E.ON vychází v současnosti metr krychlový plynu pro držitele CNG karty na necelých 18 Kč. Úspora oproti průměrné ceně litru benzínu se tak blíží 20 korunám.

15.12.2021Autodealers

Informace odjinud

Sony se chystá z Gran Turisma udělat televizní seriál

V rámci finanční prezentace zástupci Sony údajně potvrdili přípravu televizního seriálu vycházejícího z úspěšné herní závodní série Gran Turismo.
auto.cz

Mezinárodní řidičský průkaz: Kde ho vyžadují? Jaké typy existují? A jak ho získat?

Pokud se chystáte řídit mimo území Evropy, budete kromě klasického řidičáku nejspíš potřebovat i mezinárodní řidičský průkaz. Víte ale, jaké typy existují, kde je vyžadují a jak ho získat?
auto.cz

Stávají se 3 výfuky standardem? Příkladů přibývá!

Jeden až dva výfuky jsou překonány, trh zná stále více modelů se třemi koncovkami. Rozmnožení postihlo evropské i asijské automobilky.
auto.cz

Musím mít cíl, za kterým jít. Tak se rodí motivace, říká Bottas

Chci být pilotem formule 1, vykřikoval před čtvrt stoletím snad na každého v rodné obci Nastola tehdy šestiletý Fin Valtteri Bottas. Že uspěje, nevěřil nikdo.
auto.cz

Chcete ještě pohodlnější Bentley? Volte novou verzi Azure

Pro ty, kterým by snad vozy Bentley připadaly málo komfortní, značka připravila řešení. Verze Azure se zaměřuje na pohodlí na dlouhých cestách a je dostupná pro všechny modely.
auto.cz

Vybrali jsme stylové roadstery, které jsou dobrou investicí a nezruinují vás

Výběr nevšedních roadsterů zaměřuje neokoukané veterány dostupné cenově. Navzdory zdražování je možné vybrat sběratelské modely odolné proti dalším ekonomickým výkyvům.  
auto.cz

Tenhle Defender s motorem z Corvette a barvou od Lamborghini nepřehlédnete

Vskutku unikátní restomod Land Roveru Defender používá stejný motor jako Chevrolet Corvette a matný zelený lak karoserie si vypůjčil od Lamborghini.
auto.cz

Bentley R-Type Continental slaví 70 let, šlo o nejdražší vůz své doby

Ve své době šlo o nejrychlejší čtyřmístný vůz na světě a současně také o nejdražší produkční automobil na světě.
auto.cz

Nový Caterham Seven 420 Cup má být nejlepší silniční model na okruhy

Nový model vyplňuje mezeru mezi modely 420R a Seven Championship Car
auto.cz

Alpina modernizovala modely B3 a D3 S, benzínová verze dostala vyšší výkon

Po nedávném faceliftu BMW řady 3 přichází aktualizované Alpiny B3 a D3 S, které z něj vychází. Dostupné jsou s karoseriemi sedan i kombi.
auto.cz

Lamborghini něco chystá. Zaregistrovalo si jméno Revuelto!

Lamborghini si 25. května 2022 nechalo zaregistrovat ochrannou známku na jméno Revuelto. Co pro nás pod tímto jménem Lamborghini připravuje?
auto.cz

Škodovácké odbory: Úprava továren na elektromobilitu se neobejde bez omezení výroby

Předělání továren automobilky Škoda Auto na elektromobilitu se neobejde bez zásadního omezení výroby, řekl pro dnešní vydání týdeníku Škodovácký odborář předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.
auto.cz

Volkswagen Taigo 1.5 TSI 110 kW DSG Style – Neposedný Brazilec

Původem brazilský Volkswagen s tolik populární karoserií SUV kupé se k nám do redakce podíval podruhé. Opět ve výbavě Style a s dvouspojkovou automatickou převodovkou. Tentokrát jej však místo motoru 1.0 TSI poháněla větší jednotka. Jak se nám s ním jezdilo? 
auto.cz

Volvo 700 (1982-1992): Švédské kontejnery a cihly měly zvláštní půvab

Tvarům automobilů švédského Volva dominovaly v předposlední a poslední dekádě minulého století výrazné hrany. Ty se poprvé objevily před čtyřiceti lety, kdy byl představen model 760.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.