Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Mercedes dosáhl úrovně 3 automatizované jízdy

Nový Mercedes-Benz třídy S dosáhl jako první automobil na světě úrovně 3 automatizace jízdy. S pomocí senzoru Valeo SCALA® bude třída S schopná jet v podmíněně automatizovaném režimu za předem definovaných podmínek – například na dálnici a v hustém provozu (v současnosti možné až do limitu 60 km/h).

V podmíněně automatizovaném režimu přebírá vozidlo plnou kontrolu nad řízením, což znamená, že řidič může dočasně odvést pozornost od vozovky před sebou. Během jízd po dálnici poskytuje podmíněně automatizovaný režim řidiči čas na odpočinek nebo soustředění na jiné úkoly než řízení*. Povolené činnosti budou zahrnovat volání, prohlížení webových stránek nebo čtení e-mailů, to vše prostřednictvím vestavěného informačního a zábavního systému vozidla.

Automatizace úrovně 3 lze dosáhnout pouze pomocí technologie LiDAR v kombinaci s řadou dalších senzorů. Valeo LiDAR je první sériově vyráběný laserový senzor na světě, jež splňuje náročné specifikace automobilového průmyslu, zejména pokud jde o spolehlivost.

Nabízí jedinečné schopnosti vnímání v různých situacích a za všech povětrnostních podmínek, skenuje oblast před vozidlem 25krát za sekundu. Zařízení také kombinuje dlouhý detekční dosah přes 200 metrů s širokým zorným polem. Od uvedení na trh v roce 2017 bylo vyrobeno více než 150 000 kusů. Druhá generace LiDARu společnosti Valeo s vyšším výkonem právě přichází na trh v novém Mercedesu-Benz třídy S, který je prvním vozidlem na světě vybaveným tímto senzorem.

Bude to také první vůz na světě vybavený novou generací čisticího systému Valeo. LiDARy vyžadují naprosto čisté zorné pole ve všech ročních obdobích a podmínkách vozovky.

Zde přichází na scénu systém Valeo se dvěma inovacemi demonstrovanými na novém Mercedesu-Benz třídy S. První funkcí je odmrazování fungující nahříváním teleskopické trysky rozstřikující čisticí kapalinu.

Druhou schopností je čištění přední části LiDARu rozprašováním clony kapaliny po celém jeho povrchu, a nikoliv pouze rozprašováním z jednoho bodu, jako je tomu v případě použití tradiční trysky. Čistící mechanismus, který je zabudovaný do konstrukce samotného senzoru, není vidět a nijak tak neovlivňuje vzhled vozidla.

Asistenční technologie Valeo přispívají k automatizovanému řízení, ale zároveň zvyšují bezpečnost mobility. Valeo je globálním lídrem v této oblasti, jeho technologie používá každé třetí nově vyrobené vozidlo. Portfolio výrobků zahrnuje ultrazvukové senzory, kamery, radary, první senzor typu LiDAR určený pro automobily a k tomu související chytrou technologii (algoritmy a software pro fúzi dat, 360° mapování okolí vozidla a bezpečnostní funkce).

Valeo SCALA® druhé generace nese opět významnou českou stopu. Na jeho vývoji se velkou měrou podílelo vývojové centrum v Praze. Pracovaly na něm zde desítky inženýrů. Vyvíjeli optiku, hardware nebo mechatroniku. Valeo LiDAR také důkladně testovali jak na polygonu na bývalém letišti v Milovicích, tak i v reálném provozu.

16.12.2021Autodealers

Informace odjinud

Audi po pouhém roce vylepšuje model Q3. Více výbavy i větší tažná kapacita pro plug-in

Prémiový kompaktní zástupce segmentu SUV Audi Q3 zvolili čtenáři časopisu „Auto Motor und Sport“ za nejlepší kompaktní SUV/terénní vůz v soutěži Best Car Awards 2026. Sotva po roce na trhu se ale dočkalo změn, které silné stránky ještě prohloubí.
auto.cz

Řídili jsme Denzu Bao 5. Stojí na rámu, ale jezdí skoro jako samonoska

Jestli existuje reálná šance, aby se Denze Bao 5 podařilo konkurovat land cruiseru či defenderu, jsem dostal příležitost krátce vyzkoušet na silnicích v okolí britského Goodwoodu.
auto.cz

Vyrazili jsme základní Teslou do Itálie. Jaké je cestování s elektromobilem a na co si dát pozor?

Představuje neplánovaná víkendová dovolená pro dnešní elektromobily problém? Vyrazili jsme to zjistit do Itálie se základní teslou za milion. Sbírali jsme co nejvíce dat a vy se teď připravte na pořádnou porci čtení – čeká vás detailní cestopis plný čísel, postřehů a přehledných tabulek.
auto.cz

Bojíte se aut s vysokým nájezdem? Někteří lidé jsou na taková auta hrdí

Signalizuje vysoký nájezd u ojetiny férového prodejce a poctivý servis, nebo byste se měli takovému autu vyhnout obloukem? Podívali jsme se na to, proč byste se vysokých čísel na tachometru nemuseli nutně bát – a na co si dát naopak pozor.
auto.cz

Polská policie si došlápla na tunery a driftery, čísla jsou alarmující

Milovníkům nelegálního driftování se noční zábava v polském Lublinu prodražila. Tamní policisté opět vyrazili do ulic v rámci rozsáhlé bezpečnostní akce nazvané Stop Drift a jejich bilance bere dech.
auto.cz

Testujeme novou generaci Audi Q7. Ptejte se, co vás zajímá

Zanedlouho usedneme za volant třetí generace Audi Q7, která se odhalila teprve minulý měsíc. Na mezinárodní prezentaci se pokusíme najít odpovědi na otázky, které nám napíšete do pátečního poledne.
auto.cz

Genesis Box Buggy je dvousetkoňový golfový vozík, který umí jezdit jako krab

Genesis Box Buggy sice na první pohled vypadá jako designová hračka inspirovaná plážovými buginami a golfovým vozítkem, pod kapotou se však skrývá plně funkční technická laboratoř koncernu Hyundai. Budeme tímhle jezdit ve městech budoucnosti?
auto.cz

Volkswagen chtěl produkovat protivzdušnou obranu. Zatrhnul mu to blízkovýchodní spor

Evropské automobilky se snaží zachránit továrny a pracovní místa produkcí pro armádu. Zkoušel to i Volkswagen, doplatil ale na vlastnickou strukturu. Spolupráci se zbrojovkou mu totiž zatrhl spor dvou blízkovýchodních zemí.
auto.cz

Prezidentské DS N°7: Delší rozvor a pancéřování si vyžádaly návrat legendárního podvozku

Neuběhl ani měsíc od dynamického představení prémiového SUV DS N°7 a představuje se varianta upravená pro službu ve flotile francouzského prezidenta. Přidává prostor na zadních sedadlech a nemálo dalších vylepšení.
auto.cz

BMW M3 bude vždy označeno stejně nehledě na pohon. Spalovák dorazí o rok později

Frank van Meel vyvrátil na víkendovém Festivalu rychlosti v Goodwoodu spekulace o označení elektrické „emtrojky“ názvem iM3. Čistě elektrický pohon navíc nenahradí výkonnou spalovací variantu, ale bude sloužit jako jakýsi „doplněk“ nabídky.
auto.cz

Poláci, vyhněte se raději Česku! Policie vám klidně odstaví auto kvůli cizím hříchům

Čeští policisté i celníci mohou při silniční kontrole na místě požadovat uhrazení jakéhokoliv předchozího nedoplatku. A to nejen za samotného řidiče, nově i za provozovatele vozidla. Pokud řidič dluh okamžitě nezaplatí kartou nebo v hotovosti, hlídka mu může bez váhání zabránit v další jízdě zabavením registračních značek či přiložením botičky. V sousedním Polsku je to již vážné téma.
auto.cz

MG ZS dostane nový hybrid. Nasadí v něm unikátní baterie s polopevným elektrolytem

Rychlý růst čínských automobilek na evropském trhu táhnou zejména elektrifikované vozy, i když zrovna u nás to tak nevypadá. MG, které už bylo letos v prodejích překonáno BYDem, prodeje podpoří novými plug-in hybridy s unikátní baterií.
auto.cz

Ford otevřel objednávky na Transit City. Sází na jednoduchý výběr a cenu pod 800.000 Kč

Elektrická dodávka cílí na rozvážky, servisní týmy i komunální provoz. Ford slibuje užitečné zatížení až 1275 kg u skříňové verze a až 1600 kg u podvozku s kabinou.
auto.cz

Boural Turek kvůli neznalosti pravidel? Nehoda odhalila, jak moc Češi tápou v dopravním značení

Po nehodě Filipa Turka se ukázalo, že poslanec měl křižovatkou v Sokolské ulici projet rovně z odbočovacího pruhu. Podle jeho zastánců je úsek kvůli rekonstrukcím chaotický, což ale před zákonem neobstojí. Dočasné značení má totiž přednost před stálým – ovšem pouze za předpokladu, že silničáři odvedli svou práci.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.