Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Na trhu ojetin ubylo dalších 50 tisíc aut

Během právě končícího roku 2022 si čeští řidiči mohli na sekundárním trhu s automobily v České republice vybírat z celkem 785 550 vozů za 190 tisíc korun. Průměrné stáří vozů činilo 11 let a šlo tak o vůbec nejstarší nabídku automobilů na českém trhu za posledních 8 let.

S poklesem nabídky doprovázeným rekordním stářím a cenami za posledních 8 let se potýkají i další evropské země včetně Slovenska, Polska nebo Maďarska. Statistiky vyplývají z pravidelné analýzy trhu ojetých vozů, kterou provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Rok se sešel s rokem a největší síť autobazarů v Česku a na Slovensku připravila každoroční komplexní statistiky vývoje trhů V4. Letos zřejmě více než kdy jindy dopadly na trh s ojetými automobily důsledky nejen inflační krize, ale také téměř deseti měsíců trvajícího konfliktu na Ukrajině. To se projevuje především nedostatkem surovin, jemuž se nevyhnula ani oblast automotive.

To se pochopitelně projevilo i na počtu ojetých aut v nabídce států V4. Zatímco v roce 2021 si čeští zákazníci mohli vybrat z celkového počtu 838 572 vozů, letos to bylo pouhých 785 550. Propad v nabídce zaznamenaly i další evropské země jako Polsko, kde nabídka klesla o více než 300 000. Jednou z mála výjimek je Slovensko, kde je meziroční nabídka v podstatě stejná, a to doposud 381 078 automobilů.

„Přestože se trh poslední roky potýká s úbytkem celkové nabídky nových i ojetých automobilů, poslední měsíce došlo na sekundárním trhu ke stagnaci. Auta neubývají takovým tempem a cena se již několik měsíců drží okolo 190 000 Kč. Nicméně v případě ceny jde i tak o absolutně rekordní hodnotu. Meziročně se ceny zvedly o více než 18 %. Rekordní je i hodnota stáří nabízených aut, která se v letošním roce vyšplhala na historicky nejvyšší mediánovou hodnotu, a to 11 let. Bohužel velkou roli hraje stále dovoz nekvalitních přestárlých ojetin ze zahraničí,“ uvádí Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Ceny v ČR se meziročně zvedly o více než 18 %. Zdražení se dotklo i dalších zemí Visegradské čtyřky. Na Slovensku došlo k nejmenšímu meziročnímu růstu o 15 %, a to ze 145 200 na 167 000 Kč, v Polsku o 22 % na téměř 124 000 a v Maďarsku dokonce o téměř 28 % na 141 900 korun.

A jak Češi vnímají vyšší ceny a nižší počet ojetin na trhu? „Čeští řidiči se zejména za poslední rok naučili vnímat automobil nejen jako nutný přepravní prostředek, ale také jako určitou investici do budoucna. Přestože ceny ojetin za poslední měsíce stagnují, očekáváme, že příští rok opět porostou, byť ne už tak vysokým tempem. Auta si tak déle drží svoji hodnotu a velká část z nich je díky klesající nabídce nedostatkovým zbožím,“ upozorňuje Topolová a doplňuje:

„Zákazníci si bohužel musí na vyšší ceny zvyknout. Nelze očekávat, že by se hodnoty vrátily na předcovidová čísla. Ceny určitě ještě nějakou dobu nebudou úplně příznivé. V posledních měsících dochází k zvyšování zájmu o financování, díky kterému si zákazníci chybějící finanční prostředky jednoduše doplní.“

22.12.2022Autodealers

Informace odjinud

Evropská auta přichází o možnost aktivace topení či klimy na dálku

Funkce zpříjemňující zimní rána i letní vedra u statisíců spalovacích vozů končí. Důvodem nejsou poruchy ani šetření nákladů, ale evropská legislativa.
auto.cz

Deriváty Fiatu Uno (1985-2013): Tudory, sedany, kombi i užitkové verze

Uno od Fiatu bylo velmi úspěšné. Z brazilské verze hatchbacků se zrodily další karosářské varianty. Duny a Fiorina jsme potkávali také na našich silnicích.
auto.cz

Vysoká cla i na hybridy? Evropská komise zvažuje rozšíření cel na čínské vozy

Od roku 2024 se v Evropě platí vysoká cla na dovezené čínské elektromobily. Podle nové dohody se objeví možnost, jak mohou čínské automobilky cla obejít, pro ty, co se nedohodnou, se ale možná situace ještě ztíží. Na stole je totiž návrh rozšířit cla i na čínské hybridy.
auto.cz

Počet registrací nových aut na LPG vzrostl o 40 procent. Stojí za tím jistota a cestovní náklady

Loňský rok přinesl rekordní počet registrací nových vozů s LPG a trend podporují i náklady na provoz, které zůstávají výrazně nižší než u benzinu. Do budoucna se navíc očekává, že ani po zavedení povolenek ETS2 plyn o cenovou výhodu nepřijde.
auto.cz

Porsche v roce 2025 kleslo o 10 procent. Může za to špatné rozhodnutí a turbulentní vývoj trhu

Porsche má za sebou náročný rok. Bojuje s odchody klíčových modelů, změnami na trzích, zejména v EU a Číně, a vývojem trendů, které nejsou k elektromobilům tak vstřícné, jak se predikovalo. Výsledkem je pokles počtu dodaných aut o 10 %. Zároveň se ale v Evropě zvedá poptávka po elektrifikovaných pohonech.
auto.cz

Kanada sníží cla na čínské elektromobily. Zadarmo to ale samozřejmě nebude

Kanada sníží cla na dovoz elektromobilů z Číny výměnou za to, že Čína sníží cla na dovoz vybraných zemědělských produktů z Kanady. V Pekingu to po dvoudenních rozhovorech s čínskými představiteli dnes oznámil kanadský premiér Mark Carney.
auto.cz

Nissan Leaf 2. generace přinesl výrazně delší dojezd. Ale co spolehlivost?

Leaf byl jedním z prvních moderních elektromobilů dostupných v Evropě. V roce 2017 se představila druhá generace, která přinesla výrazné zlepšení v mnoha směrech.
auto.cz

Škoda letos oslaví 30 let octavie, půl století stodvacítky i 35 let pod Volkswagenem

Mladoboleslavská automobilka patří mezi nejúspěšnější značky nejen v rámci koncernu Volkswagen, ale i v Evropě. Letos na českou značku čeká spousta výročí v čele s třicetinami novodobé octavie, nejprodávanějšího modelu v historii Škody.
auto.cz

Američané stvořili auto speciálně pro jízdu v noci. Jde o bezpečnost a životní prostředí, tvrdí

Místo snahy proměnit noc v den bere koncept DarkSky One tmu jako přirozené prostředí, se kterým musí auto spolupracovat. Poukazuje na problémy moderních světel i na jejich potenciální bezpečnostní rizika.
auto.cz

Nový elektromobil Dacia bude větší než spring, cena však zůstane nízká

Dacia chystá nový malý elektromobil, který má doplnit a později nahradit model Spring. Co je dnes potvrzené, co velmi pravděpodobné a o čem se zatím jen spekuluje?
auto.cz

Nejprodávanější auta v USA v roce 2025: Pick-upy a japonská SUV na špici

Ford F-150 opět potvrdil svou dominantní pozici na domácím trhu. I na druhém místě najdeme pick-up, na který pomalu doráží japonská Toyota RAV4.
auto.cz

Pátrali jsme po radioaktivitě v motorismu: Byla i tam, kde byste to nečekali!

Dnes se radioaktivním věcem spíš bráníme. Před sto lety bylo vše radioaktivní naopak v kurzu, a tak se prodávaly třeba motorové oleje s radioaktivními aditivy.
auto.cz

TEST Mazda 6e – Opravdová jen na sněhu

Elektrická Mazda 6e zcela nahrazuje spalovací šestku, kterou už dávno nekoupíte. Novinka rozhodně není pro každého. Své kvality i slabiny odhaluje podle toho, kde a jak ji používáte.
auto.cz

Další vyzyvatel se chce vyrovnat MG a BYD. V Evropě nabídne hlavně hybridy

Pokud jste si mysleli, že loňská záplava čínských automobilek na náš trh už skončila, mýlili jste se. Letos se počítá s pár dalšími a všechny mají velké ambice. Státní Changan si věří i na dohnání MG a BYD, které na evropském trhu působí o dost déle.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.