Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Nošovický Hyundai loni vyrobil 322 500 aut

Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) vyrobila loni dohromady 322 500 aut, což je meziročně o 47 500 vozů více. Větší množství aut sjelo z výrobní linky v Nošovicích naposledy v roce 2018. Navzdory přetrvávajícím obtížím v dodavatelských řetězcích a dalším negativním vnějším vlivům tak automobilka překonala stanovený plán výroby o 1 000 vozů.

Chod firmy byl v roce 2022 zásadně ovlivněn vysokými cenami energií a materiálu a zvýšenými náklady na logistiku, především však nejistotou v dodávkách dílů. Nedostatek polovodičových součástek byl dokonce ještě citelnější než v předchozích letech. Nošovickému závodu se však i díky vysoké poptávce dařilo pružně upravovat výrobní program podle aktuálně dostupných komponentů, takže nebylo potřeba zastavovat výrobní linky.

Největší podíl výroby připadal i v roce 2022 na model TUCSON, který tvoří takřka 72 % celkové produkce nošovické automobilky. Oblíbené SUV je k mání nejen ve verzi se spalovacím motorem včetně mild-hybridu, přičemž zhruba 2 z 5 vyrobených vozů modelu TUCSON jsou v hybridní nebo plug-in hybridní variantě. Modelová řada i30 se na produkci loni podílela 17 %. Ostrý vůz Hyundai i30 N tvořil 2 % produkce. Portfolio aut z Nošovic doplňuje elektromobil KONA Electric, který obstaral přes 9 % výroby. Elektromobily, hybridy a plug-in hybridy tvořily v roce 2022 ve výrobě bezmála 40 %.

K největším odběratelům aut z Nošovic se loni řadilo Německo, Velká Británie, Španělsko a Francie. Model TUCSON ve velkém míří také do zemí na Blízkém a Středním Východě. Necelých pět procent loňské produkce bylo určeno pro český trh. Auta vyrobená loni v Nošovicích ale jezdí také např. v Hong Kongu, Nové Kaledonii nebo na ostrovech Mauricius a Madagaskar. Celkově šlo loni o 65 destinací.

„Těší nás velký zájem zákazníků o naše elektrifikované modely, díky čemuž významně přispíváme k vedoucímu postavení zna

ky Hyundai v oblasti elektrifikace a závazku k udržitelné budoucnosti. V průběhu letošního roku navíc spustíme výrobu nové generace modelu KONA Electric, a očekáváme, že počet čistě elektrických aut zdvojnásobíme,“ uvedl prezident HMMC Changki Lee. Stejně jako v případě dalších modelů vyráběných v HMMC, i na vývoji modelu KONA Electric úzce spolupracuje tým inženýrů z Nošovic.

Plán výroby pro letošní rok je stanoven na 328 500 vozů, takt výrobní linky se zrychlí z dosavadních 65 na 66 aut za hodinu. I s ohledem na chystané novinky ve výrobě investuje nošovický Hyundai významné prostředky do instalace nových technologií a automatizace. Kromě toho se v letošním roce připravují další investice zaměřené na úspory energií.

V rámci postupného přechodu k elektromobilitě se v Nošovicích od listopadu nově kompletují baterie pro elektrifikovaná auta. Společnost Mobis Automotive Czech spustila v prostorách bývalé haly Převodovkárna 2, kde se dříve vyráběly manuální převodovky, nový provoz zaměřený na montáž baterií. V sousední hale Převodovkárna 1 pokračuje produkce manuálních převodovek i nadále. Kromě HMMC je velkým odběratelem manuálních převodovek také sesterský výrobní závod Kia v Žilině. Na podzim byla v Nošovicích vyrobena jubilejní 5 000 000. převodovka. Příležitostí k oslavě bylo také 4 000 000. auto z Nošovic, kterým se v listopadu stal Hyundai TUCSON N Line.

V roce 2022 rostla nejen výroba, ale také mzdy zaměstnanců. Automobilka nabízí nejen v rámci Moravskoslezského kraje nadprůměrné finanční ohodnocení, průměrný měsíční výdělek v dělnických pozicích za rok 2022 dosáhl na 47.518 Kč.

06.01.2023Autodealers

Informace odjinud

ECD Project Ghost se tváří jako běžný Defender, ukrývá však elektrický pohon

Nový restomod z dílny společnosti ECD Automotive Design zaujme klasickým vzhledem i nevšedním pohonem.
auto.cz

Dacia slibuje ofenzivu v C-segmentu, Bigster a nový Duster bude vyrábět v Rumunsku

Automobilka rozvíjí svůj průmyslový plán, jehož cílem je ofenziva v C segmentu a podpora produktového portfolia.
auto.cz

Nesháníte starší Octavii s nízkým nájezdem? Tyto daly nezvykle malou porci kilometrů

Škoda Octavia je díky své všestrannosti autem, které u svých majitelů často polyká kilometry ve velkém. Přesto se dají najít kusy s překvapivě nízkým nájezdem.
auto.cz

Škoda upřesňuje plány, nový Superb a Kodiaq představí v druhé polovině roku

Rok 2023 bude pro mladoboleslavskou automobilku celkem náročný. Změn se dočká celá řada modelů.
auto.cz

Podle Jahna bude muset Škoda kvůli Euro 7 propouštět. Malá auta se už nevyplatí vyrábět

V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí.
auto.cz

Co čekat od faceliftovaného Clia? Renault pozmění motorizace a výbavu

Modernizace francouzského hatchbacku Clio je na spadnutí, pojďme se proto podívat, co Renault pro novinku připravuje. Vzhled vozu přitom již unikl na první fotografii.
auto.cz

Kdy přezout na letní pneu? Hloubka dezénu, dojíždění zimních, legislativa

S jarem se blíží přezouvání na letní pneumatiky. Podívejme se na zákon, hloubku dezénu, životnost a dojíždění zimních pneumatik.
auto.cz

Vyčištění lepkavých tlačítek u Ferrari stálo majitele skoro jako ojetá Octavie. Raději ho vyměnil za Corvettu

Při prodeji auta je slušnost předvést jej v co největší čistotě. Majiteli Ferrari to však přineslo pěkně tučnou fakturu a to chtěl jen vyčistit tlačítka.
auto.cz

TEST Škoda Enyaq RS iV – Svižný sympaťák do zásuvky

Nejvýkonnější elektrická motorizace v karoserii klasického SUV nabízí svižné svezení, parádní komfort i dostatek praktičnosti.
auto.cz

Co až EU vybije všechny malé vozy? Trh mohou reálně zachránit japonské kei cary. Vlastně sem už tiše pronikají

V Evropě postupně vymírají cenově dostupné modely. Situaci by do budoucna mohly zachránit japonské kei cary. Bude jich ale jen pár...
auto.cz

Citroën Xantia dodnes drží rekord v ovladatelnosti, poznejte jeho příběh od prvních prototypů!

Avantgardní sedan a později i kombi patří k velkým úspěchům francouzské značky. Byl moderní, komfortní a skvěle řiditelný.
auto.cz

Alfa Romeo 6C 3000 CM Boano: Splněné přání diktátora Peróna

Argentinský prezident Juan Perón si do své sbírky automobilů objednal sportovní dvoumístné kupé na podvozku Alfa Romeo 6C 3000 CM s 3,5 litrovým řadovým šestiválcem a karoserií Boano.
auto.cz

Nové Porsche 718 Boxster by mohlo vypadat takto. Jezdit bude na elektřinu

Příští generace sourozeneckých modelů Porsche 718 Boxster a Cayman dorazí zřejmě v roce 2025.
auto.cz

Mercedes-Benz GLA prošel modernizací. Sází na bohatší výbavu a elektrifikaci

Německý crossover GLA od Mercedesu prošel modernizací, která přinesla jen decentní změny vzhledu, ale o to výraznější změny techniky a výbavy.
auto.cz

Aktuality členů

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.