Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Startuje největší český vodíkový projekt

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková představila na tiskové konferenci projekt, který vsadí na největší flotilu vodíkových autobusů v ČR. Jejich provoz zajistí Integrovaná doprava kraje a Martin Uher Bus. Vítězem tendru na dodávku vozidel je Solaris, který dodá 10 autobusů Urbino 12 hydrogen.

Dodavatelem vodíkového hospodářství, zahrnujícího elektrolyzér vyrábějící vodík, vodíkovou stanici a zásobníky, je společnost ČEZ ESCO. Stoprocentně zelená elektřina na výrobu vodíku bude pocházet z vodní elektrárny ČEZ ve Vraném nad Vltavou.

Až koncem roku 2025 nastoupí cestující do busů linek 446, 517 a 688 jezdících v kopcovitém terénu okolí středočeského Mníšku pod Brdy, povezou je už nové vodíkové autobusy Solaris Urbino 12 hydrogen. Jde o výsledek inovativního projektu bezemisní dopravy, při kterém spojily své síly Středočeský kraj, Skupina ČEZ a dopravce Martin Uher Bus. Dojezd autobusu je až 320 kilometrů, ročně by měly svézt několik tisíc cestujících a ujedou zhruba 550 tisíc kilometrů.

„Jsme nejlidnatější region České republiky a bedlivě sledujeme inovace v dopravě i v dalších odvětvích. Jako první kraj v republice jsme se tak rozhodli spustit velký vodíkový projekt v dopravě. V budoucnu má být celá doprava bezemisní, a my si tak potřebujeme otestovat nejnovější technologie v praxi. Na linkách v Kutné Hoře, Kladně nebo například na Benešovsku už jezdí elektrobusy a teď si vyzkoušíme i druhé perspektivní palivo – vodík. Věříme, že se nové autobusy poháněné vodíkem osvědčí i v náročném členitém terénu v okolí Mníšku pod Brdy,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Palivem pro autobusy bude tzv. zelený vodík, kterého celá flotila během ročního provozu spotřebuje až 45 tun. Jeho zdrojem bude bezemisní elektřina z nedaleké vodní elektrárny Vrané nad Vltavou, kterou provozuje ČEZ. Zelenou elektřinu energetici přemění ve vodík v elektrolyzéru o příkonu 540 kW. Součástí vodíkového hospodářství bude také plnící stanice a několik zásobníků na vodík o celkovém objemu 500 kg. V soutěži na dodávku řešení zvítězila společnost ČEZ ESCO, která na dodávce vodíkových technologií spolupracuje s renomovaným britským specialistou Logan Energy.

„Ekologizace dopravy a diverzifikace pohonů je pevnou součástí energetické transformace i zvyšování soběstačnosti a bezpečnosti České republiky. ČEZ se v souladu se strategií Čistá Energie Zítřka soustředí nejen na podporu rozvoje elektromobility ale i na rozvoj vodíkových projektů. Děkujeme Středočeskému kraji za odvahu hledat a prosazovat průkopnická řešení. Díky tomu vybudujeme v Mníšku pod Brdy první velké dopravní vodíkové hospodářství v Česku. K výrobě vodíku využijeme bezemisní elektřinu z vodní elektrárny Vrané nad Vltavou,“ uvádí místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Podle aktualizované vodíkové strategie ČR je odhadovaná spotřeba vodíku v roce 2050 je v nízkém 1,1 a ve vysokém scénáři více než 1,8 milionu tun. Hlavní uplatnění by měl obnovitelný vodík v budoucnu najít v těžko elektrifikovatelných oblastech, jako je např. chemický průmysl, a také v nákladní a dálkové a regionální hromadné dopravě.

Většinu pořizovacích nákladů pokryje dvojice evropských dotačních titulů – Integrovaný regionální operační program (IROP) a program ITI pro rozvoj metropolitní oblasti. V případě programu ITI byl administrátorem projektu i zástupce Magistrátu hlavního města Prahy.

Zdroj: TK Středočeský kraj, Erich Handl

Základní technické údaje autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen

Dvounápravový, dvoudveřový autobus, plně nízkopodlažní, poháněný vodíkem, určený pro hromadnou dopravu osob, ideálně na příměstských linkách

07.08.2024Autodealers

Informace odjinud

Tankovat méně, nebo spíš více paliva? Na rezervu nejezděte

Jsou lidé, kteří při plnění auta palivem nádrž takzvaně přelévají. A pak jsou tací, kteří jezdí permanentně se svítícím „hladovým okem“. Ani jedno palivové soustavě neprospívá.
auto.cz

Škoda řeší budoucnost octavie, superbu i karoqu. Přežití závisí na CO2

Budoucnost klíčových škodovek se láme v Bruselu. Zatímco otavia drží objemy a tahá za delší konec, superb může dál přežívat díky MQB Evo a hybridům. U devítiletého karoqu automobilka zvažuje novou generaci po vzoru Volkswagenu T-Roc.
auto.cz

Ford chce spolupracovat s Geely. Číňanům dá i evropskou továrnu

Obrovské a bohaté koncerny nutí ke spolupráci snaha snížit náklady. Obě firmy už spolupracují s dalšími velkými evropskými hráči, každá ovšem jinde.
auto.cz

Mazda už vyrobila 5 milionů kusů modelu CX-5. Zvládla to velice rychle

Úctyhodného milníku dosáhl model CX-5 ještě před příchodem třetí generace. V minulosti tuto hranici pokořily jen dva modely značky.
auto.cz

TEST Volkswagen ID.3 GTX Performance Fire+Ice – Nedostupná limitka

Volkswagen spojil síly s módní značkou Bogner Fire+Ice a představil limitovanou edici svého výkonného elektrického hatchbacku, který odkazuje legendární Golf Fire and Ice z 90. let minulého století. Je tu však problém…
auto.cz

Audi začne značit modely jako dřív. Znamená to návrat legendy A4!

Vedení Audi uznalo, že přejmenování modelových řad byla chyba. Chystá proto návrat k označení A4.
auto.cz

Prodej ojetin v lednu 2026: Mrazy měly větší vliv, než se zdá. Ceny ale letěly nahoru

V uplynulém měsíci lednu trh s ojetinami zrovna nezářil. Ve skutečnosti to bylo ještě horší, když letošní leden představuje druhý nejhorší první měsíc v roce od konce covidu.
auto.cz

První trh už zakázal elektronické otevírání dveří! Dokonce uspíšil termín platnosti

Po sérii bezpečnostních debat míří v Číně ke změně i zdánlivá drobnost, která může rozhodovat v krizových situacích. Od 1. ledna 2027 mají nové vozy na tamním trhu povinně nabídnout mechanické otevření dveří zvenčí i zevnitř. Čistě elektronické systémy tak skončí tam, kde jsou jediným řešením. Už schválené modely mají mít dvouletý odklad.
auto.cz

Znáte motor se třemi svíčkami na válec? Ano, opravdu takový existuje!

U zážehových motorů je zcela běžná jedna svíčka na válec. Některé motory ale v minulosti používaly dvě. Ale co tři svíčky? K čemu je to dobré a kde je najdete?
auto.cz

DeSoto Firesweep (1957–1959): Velká americká auta za slušné peníze

Modely Firesweep vyráběla automobilka DeSoto, divize koncernu Chrysler. Velké vozy dlouhé 5,5 metru poháněly vidlicové osmiválce s objemem 5,3 až 5,9 litru. 
auto.cz

A je hotovo! Volkswageny Touran a Touareg už v Česku koupíte jenom jako skladovky

Modely Touran a Touareg už zmizely z nabídky značky Volkswagen a jejich skladové zásoby se v ČR tenčí.
auto.cz

Nový šéf, nové pořádky? Porsche 718 Cayman a Boxster na elektřinu možná vůbec nedorazí

Porsche dříve oznámilo ukončení výroby spalovacích modelů řady 718 a jejich plné nahrazení elektromobily. Následně připustilo, že se modely se spalovacími motory vrátí. Nyní to dokonce vypadá, že se plně elektrických sportovních nedočkáme vůbec. 
auto.cz

Toyota odhaluje interiér nového modelu a potvrzuje datum premiéry. Vše dokonale zapadá

Zanedlouho budeme znát jméno nového modelu Toyoty se třemi řadami sedadel. Automobilka zveřejnila pohled do interiéru s prosklenou panoramatickou střechou.
auto.cz

Škoda loni zase vyrobila přes milion vozů. To se jí nepovedlo od kovidu!

Automobilka Škoda Auto se podělila o celosvětové výsledky výroby za loňský rok. Po relativně chudých letech se znova dostala nad milion vozů.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.