Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

SDA by uvítalo větší využití potenciálu HVO

Tankování syntetické nafty by přispělo ke snižování emisí už provozovaných vozů se vznětovými motory, brání tomu ovšem nízký počet čerpacích stanic, které jej nabízejí, omezené množství HVO i chybějící podpora legislativy.

HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) je obnovitelné motorové palivo, které nabízí řadu výhod pro životní prostředí i pro uživatele vozů se vznětovými motory. Jeho potenciál je velký. V České republice je dohromady zhruba 20 tankovacích stanic, které syntetickou naftu nabízejí. Jsou primárně určeny pro nákladní dopravu, 12 z nich dovoluje natankovat HVO i do osobních automobilů, ale ani jedna není například ve městě s největší koncentrací dopravy – v Praze. HVO lze tankovat na některých stanicích Orlen Benzina, Euro Oil, Robin Oil a OMV. Seznam čerpacích stanic, kde je HVO aktuálně dostupné, je možné najít na stránkách České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu. 

HVO je vyráběno hydrogenací rostlinných olejů nebo jiných obnovitelných surovin, jako jsou živočišné tuky nebo odpadní kuchyňské oleje. Je to plně syntetické palivo, které je zpracováváno tak, aby mělo vlastnosti velmi podobné konvenční naftě získávané z ropy, ale s podstatně menším ekologickým dopadem. Při výrobním procesu jsou rostlinné oleje nebo jiné obnovitelné suroviny vystaveny vysokému tlaku a teplotě za přítomnosti vodíku. Tento proces narušuje dvojné vazby v molekulách olejů a odstraňuje kyslík, čímž vznikají parafinické uhlovodíky, které splňují normy pro motorová paliva. 

Mezi výhody HVO patří fakt, že produkuje méně emisí skleníkových plynů (až o 90 %) a pevných částic než klasická nafta. Řidiči rovněž uvítají jeho vysokou kvalitu, má vysoké cetanové číslo, lepší nízkoteplotní vlastnosti a je stabilnější než běžná nafta. Nespornou výhodou je rovněž kompatibilita s většinou moderních vznětových motorů a lze jej míchat s klasickou naftou. Dopad HVO na životní prostředí rovněž snižuje i fakt, že je vyráběno z odpadních olejů. Na druhé misce vah je cena, HVO bývá obvykle dražší než konvenční nafta (o 3–7 Kč za litr), protože není uznáváno jako alternativní palivo, a tudíž není osvobozeno od spotřební daně. Nevýhodou je i dostupnost, HVO je zatím spíše na velkoobchodním trhu a u omezeného počtu čerpacích stanic a rovněž produkce HVO prozatím pokrývá jen malou část celkové spotřeby nafty.

„HVO je cesta k nižším emisím u širokého spektra automobilů. Jeho rozšíření, a tedy i snížení ekologické zátěže vznětovými motory by přitom bylo okamžité a relativně jednoduše proveditelné. Pokud by například u čerpacích stanic HVO na stojanech nahradilo prémiovou naftu, oslovilo by tak již stávající řidiče ochotné platit vyšší cenu za kvalitnější palivo a zároveň by mohlo přilákat i ty, kterým otázky ekologie nejsou lhostejné. HVO přitom svými vlastnostmi plní vyšší nároky kladené na prémiovou naftu. V době, kdy elektromobilita zatím není u nás na takové úrovni, aby významně přispívala ke snižování emisí, je HVO pro toto přechodné období vhodný kandidát vedoucí ke snížení ekologické zátěže automobilovou dopravou. Domníváme se, že jeho potenciál zatím není plně využíván. Snížení spotřební daně, a tedy cena srovnatelná s běžnou motorovou naftou, by přineslo zvýšený zájem ze strany běžných řidičů. Ruku v ruce s tím by přišlo nejen navýšení objemu výroby HVO a větší rozšíření na běžných čerpacích stanicích pro osobní automobily, ale s největší pravděpodobností i snížení základní ceny. Jediným limitem by tak zůstalo dostupné množství odpadních olejů a surovin, ze kterých je HVO vyráběno. I tak by ovšem mohl být potenciál HVO v České republice využíván o poznání lépe,“ říká Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů.

Zpráva ke stažení

05.08.2025

Informace odjinud

Mobilní stroj zalepí výtluk za dvě minuty. Praha má vlastní mikrovlnné řešení

Jarní výtluky každoročně přetěžují silničáře i trpělivost řidičů. V amerických městech se proto prosazuje stroj Cimline P5, který zvládne opravu z kabiny a bez celé party. Praha jde jinou cestou, používá mikrovlnnou techniku, která prohřeje podklad a slibuje odolnější záplaty i v mrazech a oblevách.
auto.cz

Podcast Za volantem: Číňané kopírovali evropská auta, teď je to naopak, říká importér

Do podcastu Za volantem jsme si po dvou letech pozvali Branislava Kocpera, šéfa firmy, která prodává v Česku, v Maďarsku a na Slovensku čínská auta. Nově hned pěti značek. Jak snadné, či těžké to je? Už si Češi zvykli na vozy z Říše středu?
auto.cz

BYD narazil: Itálie stopla kampaň mířící na motory PureTech

Čínská automobilka BYD chtěla v Itálii zaujmout hodně ostrým způsobem. Za výměnu vozu se známým spalovacím motorem nabízela bonus až 10.000 eur při nákupu elektromobilu. Místo marketingového vítězství ale přišel zákaz kampaně.
auto.cz

Tesla s autopilotem najížděla do jezera. Zastavit musel řidič

Krátké video, které obletělo síť X, ukazuje Teslu s aktivovaným systémem Full Self-Driving, jak bez zaváhání odbočuje na rampu končící v jezeře. Auto nezpomalí, necouvne, nepřehodnotí situaci. Zastavit musí až řidič. Nejde přitom jen o jednu chybu. Podle majitele se stejná situace opakuje v noci, zatímco za denního světla vůz jede správně.
auto.cz

S Porsche na sněhu? Osahejte si limity sporťáků ze Stuttgartu v klidu a bezpečí

Vidět letět smykem Porsche 911 GT3, kterému od vnějšího zadního kola odletává sníh, to se nikdy neomrzí. Nejlepší pak je, když v tom autem přímo sedíte.
auto.cz

Před 55 lety se objevilo první Suzuki s pohonem všech kol. Co se ukrývá pod názvem AllGrip Select?

Jak oslavit 55 let výroby pohonu všech kol? Třeba tak, že necháte motoristické novináře jezdit celý den se čtyřkolkami na ledovém polygonu pod dohledem zkušených rakouských instruktorů.
auto.cz

Dokáže MG Cyberster obstát proti konkurenci? Designér by rád odlehčenou variantu

Britská značka se pyšní bohatou historií lehkých a obratných roadsterů. V moderní podobě by však model Cyberster dietu potřeboval. Bohužel se zdá, že zatím jde pouze o zbožné přání designerského týmu.
auto.cz

Kabrio od Polestaru se odkládá nejdříve na rok 2029. Zálohy jsou zaplacené

Polestar 6 odvozený od konceptu O2 měl vzniknout v limitované sérii 500 kusů a letos se dostat k prvním zákazníkům. Místo toho se v plánech odsouvá až k roku 2029. Značka mezitím dává přednost objemovým projektům.
auto.cz

Suzuki připravilo edice pro milovníky černé. A jsou zdarma

Black Edition pro vitaru a S-Cross vychází z nejvyšší výbavy, přidává tmavé detaily a v případě S-Crossu také LED mlhovky. Cena přitom zůstává beze změny.
auto.cz

Umí všechno, jen musíte mít na banány. Projeli jsme brutální Aston Martin DBX S

Nemusíte je mít rádi, ale žádná seriózní značka se bez nich neobejde. Aston Martin vzal své první SUV vážně a vytvořil vůz, ze kterého cítíte ducha legendární britské automobilky. Nejlépe to potvrzuje ve vrcholné verzi S, která DBX poskytuje výkon až 535 kW.
auto.cz

Jak začal příběh Japonců v Evropě? Modely, na které si dnes nikdo ani nevzpomene

Dnes jsou japonská auta na každém rohu a mnozí na ně nedají dopustit. Od prvního japonského vozu v roce 1907 ale trvalo přes 50 let, než se první tamní značky pokusily prorazit také v Evropě.
auto.cz

Jezdíte na kolo sami? Thule nabízí kompaktní nosič jednoho bicyklu

Nová verze nosiče VeloLite je lehčí a levnější než ty dosavadní – nabízí totiž prostor jen pro jedno kolo. To znamená menší rozměry a snazší manipulaci, ovšem cenová výhodnost je otázkou.
auto.cz

Terénní lokomotiva M-Hero bude v Česku levnější. Míří sem nový větší model

Z Číny k nám povětšinou míří docela nudné pragmatické vozy, které zaujmou maximálně poměrem ceny a výbavy. Dovozce Plastonic k nám ale loni uvedl značku M-Hero, jejíž vozy jsou značně excentrické. Po brutálním modelu 917 se letos na náš trh podívá i výrazně levnější 817.
auto.cz

Známe datum houfného měření. Speed Marathon 2026 proběhne v dubnu

Letošní plošné měření rychlosti pod názvem Speed Marathon proběhne 15. dubna. Do výběru míst, kde by měli policisté stát, se může zapojit každý.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.