Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů

Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů

Členové Svazu dovozců automobilů, jako oficiální zástupci - importéři, organizují a zajišťují prodej nových automobilů a motocyklů všech světově známých značek na území ČR. I proto je hlavní činností našeho svazu v obecné poloze vytváření optimálních podmínek pro uvádění nových vozidel do provozu. Počínaje detailní statistikou prvně registrovaných nových vozidel v ČR a konče projednáváním všech předpisů vztahujících se k uvádění nových vozidel na trh.

 

Problematikou ojetých vozidel se v zásadě detailně nezabýváme. Nicméně v souvislosti s analýzou trhu motorových vozidel v ČR a znalostí technické úrovně vozidel různého stáří, jsme nuceni se v obecné rovině k této problematice vyjádřit. Z přehledu dovozu ojetých osobních automobilů v 1. pololetí 2006 a 2007 (viz příloha č. 1) je zřejmý nárůst zejména u starších vozidel zapříčiněný změnou právních předpisů od 1.7.2006. Můžeme zároveň zaznamenat první smutné výročí - od uvedení účinnosti zákona č. 226/2006 Sb. nebyl doposud (tedy ani za 1 rok) vydán prováděcí předpis, který by alespoň zabránil dovozu vysloveně nebezpečných, přestárlých vozidel. Dovoz přestárlých nebezpečných vozidel výrazně zhoršuje celkový dopad provozu silničních vozidel na životní prostředí (ovzduší) a bezpečnost silničního provozu. Konkrétními nepříznivými dopady na vlastníky takovýchto vozidel se blíže zabývají jiné profesní organizace - Cebia s.r.o. (viz příloha č. 2), nebo sdružení - SOVA, atd.

V současné době vyvíjí EK velký nátlak na výrobce vozidel ohledně snižování produkce CO2, což je velmi podporováno i naším MŽP. Pokud vycházíme ze zpráv odborníků, pak 96% celosvětové produkce CO2 vzniká v přírodě (moře, půda, vegetace, sopky) a 4% lidskou činností - z toho činí podíl silniční dopravy 13%. Podíl silniční dopravy v zemích EU se na celosvětové produkci CO2   podílí cca 0,08%! Je nutno ještě připomenout, že CO2 není škodlivina obsažená ve vzduchu (nejedná se o látku zdraví nebezpečnou). Orgány EU a EK již několik let nutí výrobce vozidel zabývat se touto problematikou, organizují mnohá jednání a medializují produkci CO2 provozem vozidel. Je však otázkou, zda případné snížení celkové produkce CO2 o 0,01% vozidly provozovanými v zemích EU se vůbec může na změně klimatu Země projevit. Nadměrný dovoz ojetých vozidel (do nových zemí EU), z nichž většina vypouští do ovzduší násobně více otravných a karcinogenních látek než současná nová vozidla (tedy pouhý přesun zátěže z ekonomicky silnějších zemí do slabších), však zůstává bez jakéhokoliv povšimnutí odpovědných orgánů EU i ČR.

Hájí vůbec naše instituce zájmy ČR proti postupu a výkladu některých orgánů EU a EK? Vždyť samotná změna zákona č. 56/2001 Sb. platná od 1.7.2006 je postavena na dvou sporných výkladech. Převod (přeregistrace) vozidla z jedné země EU do druhé je vykládán jako převod uvnitř dané země. Na tento argument nelze přistoupit, protože neexistuje centrální evropský registr vozidel a většinou ani jednotné registrační doklady. Podmínky registrací vozidel navíc byly v minulosti v jednotlivých zemích značně rozdílné. Obecně za vozidla a jejich stav odpovídají jednotlivé země, kde je vozidlo registrováno.

Daleko problémovější je však výklad dohod, rozhodnutí a připravovaných nařízení EU k volnému pohybu zboží. Silniční vozidla patří do tzv. „harmonizované oblasti" - to znamená, že pro zajištění nezbytné míry ochrany životního prostředí a bezpečnosti silničního provozu jsou pro ně stanoveny harmonizované předpisy, závazné ve všech zemích EU. Např. jednotné předpisy pro typové schválení osobních automobilů jsou v EU závazné od roku 1997 a byly a jsou v ČR vždy bez jakýchkoliv problémů akceptovány (dokonce i před tímto datem). Do té doby existovaly pro OA národní předpisy, které však pro starší a stará vozidla byly značně rozdílné. Pravidla pro volný pohyb zboží upravují neharmonizovanou sféru výrobků - tedy vyráběné a na trh uváděné zboží (zřejmě nové), pro které existují pouze národní technické předpisy. Uplatnění tohoto principu na stará (ojetá) vozidla, u nichž národní předpisy nevycházely z platných technických směrnic EU a byly tudíž mnohdy výrazně rozdílné, nepovažujeme vzhledem k jejich charakteru (značný dopad na životní prostředí a bezpečnost provozu) za vhodné. Není přece možné, aby výkladem jednoho unijního předpisu byly členské země nucené akceptovat jakékoliv „předunijní" národní předpisy jiných zemí EU (navzájem značně rozdílné se všemi důsledky z toho plynoucími). Nebo snad platí, že v EU jsou přijímány některé předpisy či uplatňovány jejich výklady tak, aby vyhovovaly pouze ekonomicky vyspělejším zemím unie („staré 15") bez ohledu na dopad v nových zemích EU?

 

V Praze dne 9.7.2007                                                                                              SDA / CIA

 

Dokumenty ke stažení:

[DOC]Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů 

[DOC]Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů - příloha č.1 

[DOC]Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů - příloha č.2 

 

15.08.2007SDA

Informace odjinud

Scout ještě ani nevyrábí a už připravuje edici traveleru s hlubokým národním významem

Nový Scout Traveler Spirit of ’26 navazuje na rok 1976, kdy International Harvester poskytl americkému lyžařskému týmu flotilu 17 vozů Scout pro olympiádu v Innsbrucku. Také slaví 250 let USA.
auto.cz

Elektrický Renault 5 jako ikona rallye z roku 1985. Milltek ukázal široký bodykit za 60 tisíc

Britský specialista na tuning a výfukové systémy Milltek Sport představil na letošním festivalu rychlosti v Goodwoodu zajímavou úpravu pro francouzské retro elektromobily. Nový široký bodykit proměňuje civilní městské vozy v závoďáky, které svým agresivním vzhledem vzdávají přímou poctu ikonickým speciálům legendární rallyové skupiny B.
auto.cz

S Volkswagenem Amarok v drsném terénu Maroka: Kameny jsou tady to menší nebezpečí!

Současná generace pracovního pick-upu VW Amarok je na trhu už třetím rokem a proti předchůdci neztratila nic ze svých terénních dovedností. Testovali jsme to na kamenitých stezkách i asfaltových vozovkách Maroka.
auto.cz

Řídili jsme Denzu Z Coupé! 1604 koní si rozumí i s hrboly

K čemu potřebuje komfortní grand tourer výkonu, že by bohatě stačil pro šest rodinných aut? Upřímně, nevím, ale když je zkouším na závodním okruhu v Goodwoodu, zážitek je to skutečně nezapomenutelný.
auto.cz

Jak psi snášejí jízdu v elektromobilu? Peugeot vzal model 5008 a zjistil překvapivé věci

S blížící se letní dovolenkovou sezónou hrají domácí mazlíčci v cestovních plánech stále důležitější roli. Jaké funkce by v autech ocenili, se zamyslela francouzská automobilka Peugeot a představila koncept Peugeot E-5008 Dog Edition.
auto.cz

Bodový systém už je v Česku 20 let. Méně obětí, větší bezpečnost!

V bodové tísni se mohli první řidiči ocitnout před 20 lety. Od 1. července 2006 totiž za přestupky kromě pokut začali dostávat trestné body.
auto.cz

Polská policie chytře využívá drony. Pokuty za mobil v ruce jsou obří

S pomocí dronů rozdává polská policie drakonické pokuty. Za telefon v ruce vám u našich sousedů naskočí rovnou 12 trestných bodů, což znamená okamžité vyčerpání poloviny tamního limitu. Jak přesně policie pracuje? A musí se vybodování bát i čeští řidiči?
auto.cz

Rallye Bohemia před startem: Udrží Stříteský první místo?

S náskokem 22 bodů vstupuje Dominik Stříteský do Rallye Bohemia, která zahajuje druhou polovinu sezony. Za lídrem mistrovství České republiky v automobilových soutěžích je druhý Adam Březík (oba Škoda Fabia RS Rally2), třetí pak Filip Mareš (Toyota GR Yaris Rally2).
auto.cz

Rivian R1T jako záchrana běžců: Uvnitř má ledovou tříšť, snack bar i zdravotnickou výbavu

Upravený Rivian R1T využívá baterii k napájení strojů na ledovou tříšť. Veze LED osvětlení, snacky a další vybavení pro běžce na dlouhé horské trati.
auto.cz

Xiaomi uvádí auto se spalovacím motorem. Po krku s ním půjde Range Roveru a luxusním MPV

Vstup mezi výrobce automobilů není snadný, jen málokomu se to podařilo tak rychle jako Xiaomi. Po dvou modelech přichází novinka, která poprvé dostane také spalovací motor. Xiaomi Sky Nomad bude konkurencí třeba pro Zeekr 9X nebo Range Rover.
auto.cz

TEST KIA Stonic 1.0 T-GDI Exclusive – Malý, ale šikovný

Kia Stonic dostala v poslední generaci už druhou omlazovací kúru, na dobrém základu však není třeba mnoho měnit. Díky designovým změnám vypadá znovu svěže a zcela nový interiér působí jako z o třídu většího auta. Dospěle Kia Stonic také jezdí a negativa se hledají jen těžko.
auto.cz

Vyzkoušeli jsme falešný manuál v Porsche Taycan. Výsledek překvapil i opravdové petrolheady

Porsche dalo do taycanu sekvenční řazení. Není opravdové, všechnu práci zde dělá software. Abychom si na něj udělali názor sami nejen z tiskové zprávy, poslalo nás Porsche do Stuttgartu si jej rovnou vyzkoušet.
auto.cz

Xpeng v Česku uvede levnější model. Půjde po enyaqu, ale nabídne i spalovací motor

Xpeng dnes v Česku nabízí tři modely, jejichž cenovka začíná nad milionem korun. Nabídka se má ale brzy rozšířit o několik levnějších vozů, z nichž první se už představil a brzy vstoupí i na náš trh.
auto.cz

Končí výroba Porsche Macan se spalovacím motorem. Nástupce využije platformu Audi Q5

První generace populárního crossoveru Porsche Macan se po dvanácti letech úspěšného působení na trhu přestává vyrábět. Přestože elektrický nástupce nakonec své zákazníky našel, automobilka si uvědomuje neutichající poptávku po benzinových motorech ve svém nejúspěšnějším modelu. Nástupce si ale dá načas, jisté zatím není ani označení jako model Macan.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.