Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Červenec bez překvapení, trh aut si jde svou cestou

Červencové registrace 18 405 nových osobních vozů v ČR jsou o 6,9 % nižší než loni a o 15,6 % nižší než předloni, ale o 14,3 % lepší než za sedm loňských měsíců. Žádný, některými ekonomy dříve ohlašovaný prodejní boom, ale ani pesimistický pokles prodejů se nekoná.

Jak ukazují červencové registrace vozidel, český automobilový trh evidentně reaguje především na aktuální možnosti zákazníků, jejich potřeby a do určité míry také na ceny.

Skokani měsíce: SSangyong, Nissan, SEAT, Ford a Mazda

Letošní prodejní výsledky také potvrzují pokračující trend přeskupování značek na domácího automobilového trhu. V osobních vozech se např. dost mění tržní podíly. Vedoucí Škoda přes zvýšení celkového počtu registrací meziročně ztrácí na tržním podílu -3,22 %, naopak letos druhý Hyundai se meziročně zlepšil o + 0,98 %, třetí VW je oproti loňsku lepší dokonce o +1,28 %, čtvrtá Toyota (u které tvoří 54,35 % hybridní modely a nenabízí žádný elektromobil) o +0,17 % a pátý Mercedes o +0,72 %, sledovaný Kiou na šestém místě a sedmým Peugeotem. Největšími skokany jsou letos Ssangyong s meziročním zlepšením o +164,74 %, Nissan +115,11 %, Seat + 82,01 %, Ford +61,43 % a Mazda + 49,21.

Překvapivě letos zatím ztrácí Tesla -48,48 %, Dacia – 31,94 % a Mitsubishi -27,61 %. U typů je zajímavý meziroční pokles o -24,93 % o dříve dlouhou dobu suverénně vedoucí Octavie, která tak musela přepustit první příčku „doprodejové“ Fabii. Ztrácejí také Hyundai i20 -36,26 %, či osobní Citroën Berlingo -21,74 %.

Zajímavý je také vývoj podílu soukromých a firemních zákazníků, který byl v červenci 26,79 : 73,21 % procentům, ale po sedmi měsících je už méně uspokojivých 22,8 : 77,2 %. To znamená, že český trh u mnoha značek prakticky stále táhnou firmy a v nemalé míře i státní instituce, zatímco soukromníci se dál opatrně drží pozadu.

Pokud jde o intenzivně prosazované elektromobily, představuje červencových 164 registrací meziročně +36,66 %, ale stále jen 0,89 % trhu. Stejně tak počet 1 426 od začátku roku znamená zlepšení jen o 3,78 % a nijak významných 1,08 % celkových registrací. Podstatně lépe se u nás daří plug-in hybridům, které zaznamenaly ve srovnání s minulým rokem nárůst o 123 % v červenci a o 184,96 % od začátku roku.

Nepříliš potěšující jsou letos rostoucí první registrace ojetých osobních vozů dovezených ze zahraničí. Počty 16 844 za červenec a 19 080 za červen jsou mimochodem největší za posledních 13 let. Historicky pátým nejvyšším výsledkem je letošních 100 388 registrací ojetin od začátku roku. To znamená, že z letos celkem nově registrovaných 231 598 osobních vozů, bylo jen 56,65 % nových a 43,35 % představují dovezené ojetiny.

Pokud bychom u nových osobních vozů odečetli některé „účelové registrace“, je víc než pravděpodobné, že by počty registrací nových osobních vozů a dovezených osobních ojetin mohly být takřka stejné. To je bohužel realita a vůbec ne dobrá zpráva, protože vozidlový park dál ještě víc stárne.

Trochu specifická bitva se odehrává v kategorii lehkých užitkových vozů, kde se v červenci mimořádně zadařilo Renaultu, který se dostal se značným náskokem před dosud vedoucího Fiata, což mu také dopomohlo k letošní druhé příčce po sedmi měsících, před Peugeotem.

Český automobilový trh se ubírá svou cestou, kterou jak je vidět jen sporadicky ovlivňují vize o jediné správné cestě k velmi drahým bezemisním zítřkům. Údaje o registracích, zejména pak ty o rostoucím přílivu ojetin, proto celkem jednoznačně vystavují automobilovému byznysu jasné vysvědčení a vypovídají, o co je u nás převažující zájem.

V dalších měsících můžeme spíš očekávat, reakce zákazníků na zdražování vozidel a u výrobců, jak se vypořádají s nedostatky některých důležitých dílů, jako např. čipů

05.08.2021Autodealers

Informace odjinud

BYD Seal 08 ujede 400 km za pět minut. Co se ukrývá pod označením DiSus-A

Kromě nového obřího SUV Sealion 08 ukázal BYD před domácím publikem také nový elektrický sedan Seal 08. Chlubí se superrychlým nabíjením i sličnými tvary.
auto.cz

Jak se změnila ochrana dětí v autech? Na sedačce opravdu nešetřete!

Dětské autosedačky se za více než šedesát let svého vývoje změnily v osobní strážce našich dětí. Speciální skořápky jsou odolnější proti čelnímu i bočnímu nárazu. A bezpečí zvyšují také moderní technologie Bluetooth.
auto.cz

Stellantis sází balík na čtyři značky. Zbytek bude okrajovka

Automobilový gigant Stellantis prochází největším otřesem od svého vzniku. Nový šéf Antonio Filosa se rozhodl ukončit éru rozdrobených investic a veškerou pozornost i peníze nyní napumpuje do čtyř nejsilnějších značek.
auto.cz

Dotace 52 milionů Kč na úpravu dvou starých Audi? Jde o vývoj!

Britská firma získala státní dotaci ve výši zhruba 52 milionů korun na to, aby vdechla nový život dvěma starým Audi A2. Inženýři chtějí na těchto lehkých autech ukázat, že elektromobilita není jedinou cestou k bezemisní dopravě.
auto.cz

Rallye Kanárské ostrovy po sobotě: Solberg dotahuje Ogiera

Obhájce titulu mistra světa v automobilových soutěžích Francouz Sébastien Ogier (Toyota GR Yaris Rally1) vede po sobotním programu Rallye Kanárské ostrovy. Ta je pátým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích.
auto.cz

Rallye Šumava Klatovy po sobotě: Mareš tahá nejrychleji

Po sobotní části Rallye Šumava Klatovy, která otevírá letošní mistrovství České republiky v automobilových soutěžích, je na prvním místě Filip Mareš s vozem Toyota GR Yaris Rally2). O šestnáct sekund zpět je úřadující mistr republiky Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2).
auto.cz

Znáte značku Fangchengbao? Útočí na evropský luxus, máme fotky přímo z Pekingu

Pekingský autosalon je skutečně obří a my jsme u toho. Mezi záplavou novinek září jméno, které v Česku zatím vysloví málokdo: Fangchengbao, prémiovka značky BYD. Přímo z pekingského výstaviště přinášíme první dojmy z modelů, které mají ambici otřást pozicemi zavedených evropských ikon.
auto.cz

Nissan Terrano se možná vrátí. Na rámu a s plug-in hybridem

Koncept připravený pro autosalon v Pekingu oživuje jméno hranatého terénního modelu z 90. let. Do roka by se mohl dostat do výroby.
auto.cz

Peugeot chystá návrat kombi a nový designový směr. Viděli jsme to přímo v Pekingu

Koncept nádherného vozu střední třídy s karoserií shooting brake nebo stejný designový směr aplikovaný na koncept luxusního SUV. Peugeot dnes na pekingském autosalonu představil svou budoucnost. Byli jsme u toho.
auto.cz

Volkswagen v Česku vyhlásil akci na užitkáče. Z cen se prý posadíte za volant

Volkswagen Užitkové vozy spustil akční nabídku, která cílí na firmy před hlavní sezonou. Zlevnění se dotklo části spalovací i elektrifikované nabídky včetně rodiny ID.Buzz.
auto.cz

Nové elektrické SUV od Porsche si hraje na 911. Za příplatek mu naordinují odtučňovací kúru

Nová verze plně elektrického SUV Porsche Cayenne Electric dostává druhou karosářskou variantu kupé. Přiváží emotivní design, výkon až 850 kW a volitelný balíček Lightweight Sport.
auto.cz

Vyplatí se ještě dieselová auta? Ceny pohonných hmot mohou být poslední hřebík do rakve

Aktuálně řeší motoristé zapeklitý problém s vysokými cenami pohonných hmot. A velký problém zažívají majitelé dieselových vozidel, protože cena nafty dokonce přeskočila benzin. Vyplatí se tedy ještě naftová auta?
auto.cz

Rallye Kanárské ostrovy po pátku: Toyota válcovala soupeře, vede Ogier

Obhájce titulu mistra světa v automobilových soutěžích Francouz Sébastien Ogier (Toyota GR Yaris Rally1) vede po pátečním programu Rallye Kanárské ostrovy, která je pátým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích.
auto.cz

Rallye Šumava Klatovy po 1. dnu: Nejrychleji začal Kopecký

Úřadující mistr republiky Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2) byl nejrychlejší v úvodní zkoušce Rallye Šumava Klatovy, která otevírá letošní mistrovství České republiky v automobilových soutěžích.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.