Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Červenec bez překvapení, trh aut si jde svou cestou

Červencové registrace 18 405 nových osobních vozů v ČR jsou o 6,9 % nižší než loni a o 15,6 % nižší než předloni, ale o 14,3 % lepší než za sedm loňských měsíců. Žádný, některými ekonomy dříve ohlašovaný prodejní boom, ale ani pesimistický pokles prodejů se nekoná.

Jak ukazují červencové registrace vozidel, český automobilový trh evidentně reaguje především na aktuální možnosti zákazníků, jejich potřeby a do určité míry také na ceny.

Skokani měsíce: SSangyong, Nissan, SEAT, Ford a Mazda

Letošní prodejní výsledky také potvrzují pokračující trend přeskupování značek na domácího automobilového trhu. V osobních vozech se např. dost mění tržní podíly. Vedoucí Škoda přes zvýšení celkového počtu registrací meziročně ztrácí na tržním podílu -3,22 %, naopak letos druhý Hyundai se meziročně zlepšil o + 0,98 %, třetí VW je oproti loňsku lepší dokonce o +1,28 %, čtvrtá Toyota (u které tvoří 54,35 % hybridní modely a nenabízí žádný elektromobil) o +0,17 % a pátý Mercedes o +0,72 %, sledovaný Kiou na šestém místě a sedmým Peugeotem. Největšími skokany jsou letos Ssangyong s meziročním zlepšením o +164,74 %, Nissan +115,11 %, Seat + 82,01 %, Ford +61,43 % a Mazda + 49,21.

Překvapivě letos zatím ztrácí Tesla -48,48 %, Dacia – 31,94 % a Mitsubishi -27,61 %. U typů je zajímavý meziroční pokles o -24,93 % o dříve dlouhou dobu suverénně vedoucí Octavie, která tak musela přepustit první příčku „doprodejové“ Fabii. Ztrácejí také Hyundai i20 -36,26 %, či osobní Citroën Berlingo -21,74 %.

Zajímavý je také vývoj podílu soukromých a firemních zákazníků, který byl v červenci 26,79 : 73,21 % procentům, ale po sedmi měsících je už méně uspokojivých 22,8 : 77,2 %. To znamená, že český trh u mnoha značek prakticky stále táhnou firmy a v nemalé míře i státní instituce, zatímco soukromníci se dál opatrně drží pozadu.

Pokud jde o intenzivně prosazované elektromobily, představuje červencových 164 registrací meziročně +36,66 %, ale stále jen 0,89 % trhu. Stejně tak počet 1 426 od začátku roku znamená zlepšení jen o 3,78 % a nijak významných 1,08 % celkových registrací. Podstatně lépe se u nás daří plug-in hybridům, které zaznamenaly ve srovnání s minulým rokem nárůst o 123 % v červenci a o 184,96 % od začátku roku.

Nepříliš potěšující jsou letos rostoucí první registrace ojetých osobních vozů dovezených ze zahraničí. Počty 16 844 za červenec a 19 080 za červen jsou mimochodem největší za posledních 13 let. Historicky pátým nejvyšším výsledkem je letošních 100 388 registrací ojetin od začátku roku. To znamená, že z letos celkem nově registrovaných 231 598 osobních vozů, bylo jen 56,65 % nových a 43,35 % představují dovezené ojetiny.

Pokud bychom u nových osobních vozů odečetli některé „účelové registrace“, je víc než pravděpodobné, že by počty registrací nových osobních vozů a dovezených osobních ojetin mohly být takřka stejné. To je bohužel realita a vůbec ne dobrá zpráva, protože vozidlový park dál ještě víc stárne.

Trochu specifická bitva se odehrává v kategorii lehkých užitkových vozů, kde se v červenci mimořádně zadařilo Renaultu, který se dostal se značným náskokem před dosud vedoucího Fiata, což mu také dopomohlo k letošní druhé příčce po sedmi měsících, před Peugeotem.

Český automobilový trh se ubírá svou cestou, kterou jak je vidět jen sporadicky ovlivňují vize o jediné správné cestě k velmi drahým bezemisním zítřkům. Údaje o registracích, zejména pak ty o rostoucím přílivu ojetin, proto celkem jednoznačně vystavují automobilovému byznysu jasné vysvědčení a vypovídají, o co je u nás převažující zájem.

V dalších měsících můžeme spíš očekávat, reakce zákazníků na zdražování vozidel a u výrobců, jak se vypořádají s nedostatky některých důležitých dílů, jako např. čipů

05.08.2021Autodealers

Informace odjinud


Tesla Roadster je už nezajímavý hypersport překonaný rodinným sedanem

Tolikrát slibovaný elektromobil postupně přichází o auru raketového stroje. Fantastická dynamika už není jeho výsadou, tempo zvládá držet sedan schopný pobrat celou rodinu i s nákupem.   
auto.cz

Brabus 600, aneb když Maybach nestačí. Dvojnásobná cena a 97 koní navíc

Pokud pro vás není Mercedes-Maybach třídy S dostatečně rychlý, luxusní a exkluzivní, Brabus má pro vás řešení. Představivosti se mnoho mezí neklade, ale nesmíte mít hluboko do kapsy.
auto.cz

Gangy kradou osmiválcové Dodge, před koncem výroby je shání na Blízkém východě a v Africe

Rychle před ukončením výroby využívají zloději dostupnost osmiválcových aut. Celé gangy kradou vystavené kusy na objednávku tisíce kilometrů vzdálených odběratelů.
auto.cz

Rallye Nový Zéland v cíli: Rovanperä vyhrál a je nejmladším mistrem světa

Finský jezdec Kalle Rovanperä (Toyota GR Yaris Rally1) vyhrál Rallye Nový Zéland, která byla jedenáctým podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích. Stal se poprvé mistrem světa a ve věku 22 let a jeden den je nejmladším v historii. Překonal sedmadvacet let starý rekord legendárního Skota Colina McRaeho.
auto.cz

Motocyklová VC Thajska 2022: V MotoGP na osychající dráze porazil Oliveira Millera

Nejsilnější kubatura se v thajském Buriramu stala na vodě kořistí Miguela Oliveiry. Bláznivý a krátký závod Moto2 vyhrál Tony Arbolino před Filipem Salačem. V Moto3 posílil Dennis Foggia své šance na titul.
auto.cz

Manhart vyladil Nissan Patrol Nismo, teď nabídne až 650 koní

Mohutný offroad s osmiválcem dostal přeplňování kompresorem, kromě výkonu ale nabídne i tradiční okázalost.
auto.cz

Rallye Pačejov po 1. dnu: Šampion Kopecký vede, ale Mareš je hodně blízko

Devítinásobný mistr republiky Jan Kopecký (Škoda Fabia Rally2 evo) zatím vede po prvním dnu Invelt Rally Pačejov, která je sedmým podnikem SONAX mistrovství republiky v automobilových soutěžích. 
auto.cz

Alpine láká na premiéru okruhově zaměřené A110 R

Úspěšná Alpine A110 se dočká okruhově zaměřené verze R, která se představí již začátkem příštího týdne. Informací máme zatím pomálu, ale náznaky automobilky slibují skutečnou specialitu.
auto.cz

Pole position na osychající trati získal v Singapuru Leclerc. Verstappen až osmý

Pole position na Velkou cenu Singapuru 2022 získal Charles Leclerc, který do závodu odstartuje před Pérezem a Hamiltonem.
auto.cz

Multivan T7 se v tichosti pochlubil spacím paketem. Víme, kdy dorazí do Česka

Poslední generace populárního Volkswagenu Multivan, někdy označovaná jako T7, se během veletrhu IAA konečně pochlubila praktickým spacím paketem.
auto.cz

Kvalifikace motocyklové VC Thajska 2022: V MotoGP zlomil rekord Marco Bezzecchi

Nejrychlejší časy vybojovali při jednostopé Grand Prix Thajska v jednotlivých kubaturách Marco Bezzecchi (MotoGP), domácí Somkiat Chantra (Moto2) a Dennis Foggia (Moto3).
auto.cz

Toyota bZ4X: Poprvé čistě elektricky

Model k názvem bZ4X je vůbec prvním z řady nových toyot s označením BZ = Beyond Zero aneb Za nulovou hranicí emisí. Nabízí výrazný design, velký vnitřní prostor a schopnosti pravověrného SUV. Stojí 1,3 milionu.
auto.cz

Nově odhalený futuristický prototyp solárního elektromobilu má dojezd 1000 mil

Aerodynamický elektromobil poháněný slunečními paprsky zkušebně existuje. Vývojové postupy naznačují možnosti sériové výroby už příští rok.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.