Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

V Evropě chybí ojetiny, zdražování pokračuje

Trend klesající nabídky ojetin pokračuje v celé střední Evropě. V září ubylo podle analýzy AAA Auto oproti srpnu 2021 přes 4 500 ojetých vozů. Zářijová nabídka se oproti loňsku propadla o více než 80 000 tisíc vozů. Ceny ojetin na trzích Viszegrádské čtyřky tak stále rostou.

Střední hodnota (medián) ceny meziročně nejvíce vzrostla v Maďarsku 391 000 HUF (27 663 CZK), následuje Česko (23 000 CZK), Slovensko 790 EUR (20 162 CZK) a nejméně v Polsku o 2 900 PLN (15 944 CZK).

„Propad nabídky je patrný již několik měsíců v řadě a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace mohla v nejbližší době zlepšit. Primární automobilový trh se stále potýká s problémy v dodavatelských řetězcích a automobilky nestíhají dodávat nové vozy na trh, čímž ani firmy neobměňují své flotily a na trh se tím pádem nedostávají ani nové ojetiny,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Situaci ovlivňuje i množství ojetých vozů dovážených ze zemí západní Evropy. „Oproti předcovidovému roku 2019 je dovoz stále na nižší úrovni, za prvních osm měsíců letošního roku se do Česka dovezlo o 2 324 vozů méně. Ojetiny totiž chybí po celé Evropě. V případě dovozových ojetin proto zákazníkům doporučujeme, aby byli opravdu ostražití, protože překupníci vzhledem k omezené nabídce dováží i vozy, které nejsou v dobrém technickém stavu, mají stočené tachometry nebo jsou po vážných haváriích. Jedním z největších rizik je i dovoz aut po nedávných záplavách v Německu,“ doplňuje Vaněček.

Nejčastěji nabízeným vozem v Česku a na Slovensku zůstává Škoda Octavia (8 025 ks, resp. 3 171 ks), v Polsku a Maďarsku Opel Astra (6 274 ks, resp. 1 664 ks). Střední hodnota stáří byla v září nejvyšší u vozů prodávaných v Polsku (12,3 roku), následuje Maďarsko (11,4 roku), Česko (10 let) a nejmladší byly vozy na Slovensku (9,9 roku). Stav tachometru je opět nejvyšší v Polsku (medián 181 321 km), nejméně ojeté jsou vozy v Česku (medián 149 521 km).

04.10.2021Autodealers

Informace odjinud

Ženy riskují vážnější zranění při nehodách. Změna figuríny proběhla až nedávno

Nová studie zjistila, že navzdory různým figurínám je u žen až o 60 % větší pravděpodobnost zranění při nehodě oproti mužům. Stojí za tím nedostatky v parametrech testovacích figurín.
auto.cz

Po Měsíci budou zase jezdit auta. NASA představila nová lunární vozidla za miliardy

Že se lidé v blízké době vrátí na povrch Luny, přirozené oběžnice naší planety, se ví už nějaký čas. Spolu s nimi se na Měsíc vydají také nová lunární vozidla, která nedávno představila NASA.
auto.cz

Mitsubishi potvrdilo návrat dalšího slavného jména. I rámový podvozek!

U Mitsubishi si poslední dobou zvykli oživovat jména z historie, i když ne vždy k libosti fanoušků starších modelů. Návrat pajera ale jistě každého potěší, auto se totiž vrací k samotným kořenům.
auto.cz

TEST Kia K4 Sportswagon 1.6 T-GDI – Má šanci zatopit octavii?

Jako jedni z prvních jsme projeli nástupce oblíbeného modelu Ceed SW v rozumně vybavené verzi s motorem 1.6 T-GDI. Dokáže navázat na úspěchy předchůdce a ukrojit si z koláče prodejů tuzemské octavie? Věříme, že ano.
auto.cz

Takto vypadá aktuálně nejlevnější Škoda Epiq. Jezdí na plecháčích a k ceně okolo 600 tisíc má daleko

Dlouho očekávaný elektromobil tuzemské značky už najdete v konfigurátoru. V současnosti nejdostupnější verze má solidní výbavu, ale nestojí málo.
auto.cz

Bílá auta nestačí. Turkmenský diktátor teď nutí vylévat naftu

Země, kde vás policie zatkne za špinavou kapotu, barvu auta vám diktuje osobní vkus prezidenta a kamioňáci teď vylévají stovky litrů nafty do pouště. Turkmenistán, jedna z nejuzavřenějších diktatur planety, posouvá i letos automobilovou absurditu na novou úroveň.
auto.cz

Čtyři miliony za obyčejnou toyotu? Singapur tak podnítil čínský triumf

Představa, že za obyčejný rodinný hatchback zaplatíte přes tři a půl milionu korun, zní evropskému řidiči jako sci-fi. V Singapuru je to však realita, která se navíc v posledních měsících proměnila v ještě extrémnější finanční noční můru. Tamní vláda definitivně vyhnala střední třídu z autosalonů.
auto.cz

Hlášení nehody online: Jak na webovou aplikaci Bouračka?

Po lehké nehodě bez zranění dnes již nemusíte zdlouhavě vyplňovat papírové tiskopisy ani volat Policii ČR. Přinášíme přehledný návod, jak pracovat s webovou aplikací Bouračka.cz, pro jaké situace je určená a jak celý proces na silnici probíhá.
auto.cz

Nyayo mělo být první opravdu africké auto. Nepřežilo ale vlastní představení

Afrika dnes vyrábí spoustu aut, naprostá většina ale nese logo pocházející z jiného kontinentu. Domácí značky existují, obvykle ale lepí svá loga na auta dovezená odjinud. Změnit to chtěli v Keni v 80. letech, ale stali se obětí příliš vysokých ambicí.
auto.cz

Auta z pekla: Cítíte se nedocenění? Vzpomeňte si na Renault Avantime

Po Fiatu Stilo z uplynulého týdne pokračujeme v rozborce aut, která se úspěšně snažila ukončit své stvořitele. Renaultu Avantime se to dokonce i povedlo, i tak jej ale neskonale zbožňujeme.
auto.cz

Zákazníkům se Ferrari Luce líbí, už posílají peníze, tvrdí šéf značky

Snad nejvíce kontroverzní ferrari v historii značky se podle Benedetta Vigny setkává s vysokým zájmem zákazníků. I hodnota akcií značky po prudkém propadu zase roste.
auto.cz

Mototest Honda SH125i Smart Top Box: Cestou postupného růstu

Ač to na první pohled nevypadá, Honda SH125i letos prošla výraznou omlazovací kúrou. Tento oblíbený skútr s velkými koly lehce změnil design a má bohatší výbavu.
auto.cz

Japonská rallye v cíli: Evans vyhrál a zvyšuje náskok v MS

Velšan Elfyn Evans (Toyota GR Yaris Rally1) vyhrál Japonskou rallye, která jako sedmý podnik zakončila první polovinu letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích. Ostrovní jezdec vyhrál po triumfu ve Švédsku letos podruhé a zvýšil svůj náskok na prvním místě v šampionátu na dvacet bodů.
auto.cz

Dočkáme se po 20 letech nového ducata? Stellantis představil strategii pro užitkáče

Koncern Stellantis odhalil ambiciózní ofenzívu pro užitkové vozy. Slibuje 11 nových modelů, integrovaný digitální ekosystém i plně autonomní dodávku budoucnosti, která má šetřit ovzduší i náklady.
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.